Рішення № 98850822, 28.07.2021, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
28.07.2021
Номер справи
913/197/21
Номер документу
98850822
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

___________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2021 року Справа №913/197/21

Провадження №19/913/197/21

Розглянувши за правилами загального позовного провадження матеріали справи

за позовом Комунального підприємства "Теплосервіс" Станично-Луганської селищної територіальної громади (квартал Молодіжний, б. 10-Б, смт. Станиця Луганська, Станично-Луганський район, Луганська область, 93601)

до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області (вул. Спортивна, б. 3, м. Щастя, Новоайдарський район, Луганська область, 91480)

про стягнення 833 991 грн 03 коп.

Суддя Господарського суду Луганської області Косенко Т.В.

Секретар судового засідання – Селіверстова Н.О.

У засіданні брали участь:

від позивача – представник не прибув;

від відповідача – представник не прибув

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство “Теплосервіс Станично-Луганського району” звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області про стягнення заборгованості в розмірі 831 803 грн 28 коп., пені в сумі 1 777 грн 55 коп., 3% річних у сумі 410 грн 20 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у період січень-лютий 2021 року надав відповідачу послуги з теплопостачання наступних об`єктів: КЗ “Петропавлівська ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів” (вул. Зоряна, 4, смт. Петропавлівка, Станично-Луганський район, Луганська область), КЗ “Петропавлівська спеціалізована школа №2 І-ІІІ ступенів" (вул. Миру, 64-а, смт Петропавлівка, Станично-Луганський район, Луганська область), Петропавлівський селищний будинок культури (вул. Миру, 80, смт Петропавлівка, Станично-Луганський район, Луганська область) на загальну суму 831 803 грн 28 коп. Як зазначає позивач, незважаючи на те, що письмовий договір між сторонами не укладався, відповідач користувався послугою з теплопостачання, однак оплату послуг не здійснив, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість, на яку нарахована пеня та 3% річних.

Ухвалою суду від 16.04.2021 відкрито провадження у справі та підготовче засідання призначено на 17.05.2021.

Відповідач відзивом на позовну заяву №126 від 07.05.2021 просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Посилається на те, що договори, укладені з Відділом освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, №52 від 24.02.2020 та №55 від 26.02.2020, продовжено до 28.02.2021 додатковими угодами №6 від 29.12.2020 та №5 від 29.12.2020 відповідно. Відділ освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області є неналежним відповідачем у справі, оскільки борг нараховано в період дії вказаних договорів. Зазначає, що у нього не могло виникнути зобов`язань з оплати постачання тепла за спірний період, оскільки жодних процедур в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» не проводилось. Окрім того, зазначає, що надані позивачем акти прийому-передачі не слід вважати вимогою про сплату боргу та твердження позивача про направлення претензії не відповідає дійсності.

Ухвалою суду від 17.05.2021 відкладено розгляд справи в підготовчому провадженні на 01.06.2021.

Позивач у відповіді на відзив №1006 від 25.05.2021 просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Вказує, що Відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області з 01.01.2020 не може бути відповідачем у справі та не може бути установою, яка розпоряджається коштами для утримання навчальних закладів. Позивач звертався до відповідача з пропозицією укласти договір з 01.01.2021 з відповідними розрахунками обсягів споживання, яка останнім була проігнорована, натомість договір на постачання теплової енергії №14 від 22.03.2021 укладено на період з 01.03.2021 до 31.05.2021. Договори №52 від 24.02.2020 та №55 від 26.02.2020 не продовжили свою дію з 01.01.2021.

Ухвалою суду від 01.06.2021 відкладено розгляд справи в підготовчому провадженні на 14.06.2021.

В запереченнях №213 від 10.06.2021 відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Посилається на те, що послуги, на оплаті яких наполягає позивач, надавалися з 01.01.2021 по 28.02.2021, тобто до створення Відділу освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області. Виходячи з положень ч.10 ст.3 Закону України «Про публічні закупівлі», без проведення процедури закупівлі та укладення договору про закупівлю, права та обов`язки не можуть виникнути.

Ухвалою суду від 14.06.2021 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 29.06.2021.

Ухвалою суду від 29.06.2021 оголошено перерву в судовому засіданні до 26.07.2021.

Ухвалою суду від 26.07.2021 оголошено перерву в судовому засіданні до 28.07.2021.

Представники сторін в судове засідання 28.07.2021 не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового слухання, що підтверджується матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд зазначає наступне.

14.02.2020 між Відділом культури Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (замовник) та Комунальним підприємством «Теплосервіс Станично-Луганського району» (учасник) укладено договір №14/02 про закупівлю за державні кошти відповідно до п.1.1. якого, учасник зобов`язується у 2020 році поставити замовникові теплову енергію (ДК 021:2015 код 09320000 - 8 пара, гаряча вода та пов`язана продукція), далі-товар, належної якості, в об`ємах, визначених цим договором (Додаток 1), до межі балансової та експлуатаційної належності (Додаток 2), за параметрами теплоносія на вході мереж замовника, які відповідають температурному графіку теплової мережі, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити товар у повному обсязі, згідно із встановленими відповідно до діючого законодавства України тарифами, у строки, передбачені Договором.

Плановий обсяг теплопостачання замовника на 2020 рік: 261 Гкал (п.1.3. договору).

Розрахунки за спожиту теплову енергію проводяться шляхом оплати замовником пред`явлених учасником рахунків та актів прийому-передачі наданих послуг, які направляються замовнику по пошті або вручаються під підпис (п.4.1. договору).

Замовник здійснює оплату за поставлену теплову енергію не пізніше семи робочих днів з дня отримання рахунку (п.4.2. договору).

Постачання теплової енергії здійснюється в період дії договору. Приймання-передача у відповідному місяці оформлюється актами приймання-передачі теплової енергії (п.5.2. договору).

Цей договір набирає чинності з дати його підписання та, відповідно до ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, поширює свою дію на відносини, що склалися між сторонами з 01.01.2020 і діє до 31.12.2020, а в частині проведення розрахунків – до їх повного здійснення (п.10.1. договору).

Дія договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у договорі, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку (п.10.4. договору).

24.02.2020 між Відділом освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (замовник) та Комунальним підприємством «Теплосервіс Станично-Луганського району» (учасник) укладено договір №52 про закупівлю за державні кошти відповідно до п.1.1. якого, учасник зобов`язується у 2020 році поставити замовникові теплову енергію (ДК 021:2015 код 09320000 - 8 пара, гаряча вода та пов`язана продукція), далі-товар, належної якості, в об`ємах, визначених цим договором (Додаток 1), до межі балансової та експлуатаційної належності (Додаток 2), за параметрами теплоносія на вході мереж замовника, які відповідають температурному графіку теплової мережі, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити товар у повному обсязі, згідно із встановленими відповідно до діючого законодавства України тарифами, у строки, передбачені Договором.

Плановий обсяг теплопостачання замовника на 2020 рік: теплова енергія - 7254,46326 Гкал.; приєднане теплове навантаження - 394394,31 Ккал/год (п.1.3. договору).

Розрахунки за спожиту теплову енергію проводяться шляхом оплати замовником пред`явлених учасником рахунків та актів прийому-передачі наданих послуг, які направляються замовнику по пошті або вручаються під підпис (п.4.1. договору).

Замовник здійснює оплату за поставлену теплову енергію не пізніше семи робочих днів з дня отримання рахунку (п.4.2. договору).

Постачання теплової енергії здійснюється в період дії договору. Приймання-передача у відповідному місяці оформлюється актами приймання-передачі теплової енергії (п.5.2. договору).

Цей договір набирає чинності з дати його підписання та, відповідно до ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, поширює свою дію на відносини що склалися між сторонами з 01.01.2020 і діє до 31.12.2020, а в частині проведення розрахунків – до їх повного здійснення (п.10.1. договору).

Дія договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у договорі, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку (п.10.4. договору).

29.12.2020 додатковою угодою №6 продовжено дію договору №52 від 24.02.2020 на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2021 року в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеній у договорі. Додаткова угода діє з 01.01.2021 до 28.02.2021.

26.02.2020 між Відділом освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (замовник) та Комунальним підприємством «Теплосервіс Станично-Луганського району» (учасник) укладено договір №55 про закупівлю за державні кошти відповідно до п.1.1. якого, учасник зобов`язується у 2020 році поставити замовникові теплову енергію (ДК 021:2015 код 09320000 - 8 пара, гаряча вода та пов`язана продукція), далі-товар, належної якості, в об`ємах, визначених цим договором (Додаток 1), до межі балансової та експлуатаційної належності (Додаток 2), за параметрами теплоносія на вході мереж замовника, які відповідають температурному графіку теплової мережі, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити товар у повному обсязі, згідно із встановленими відповідно до діючого законодавства України тарифами, у строки, передбачені Договором.

Плановий обсяг теплопостачання замовника на 2020 рік: теплова енергія – 63,61725 Гкал.; приєднане теплове навантаження – 34081,8 Ккал/год (п.1.3. договору).

Розрахунки за спожиту теплову енергію проводяться шляхом оплати замовником пред`явлених учасником рахунків та актів прийому-передачі наданих послуг, які направляються замовнику по пошті або вручаються під підпис (п.4.1. договору).

Замовник здійснює оплату за поставлену теплову енергію не пізніше семи робочих днів з дня отримання рахунку (п.4.2. договору).

Постачання теплової енергії здійснюється в період дії договору. Приймання-передача у відповідному місяці оформлюється актами приймання-передачі теплової енергії (п.5.2. договору).

Цей договір набирає чинності з дати його підписання та, відповідно до ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, поширює свою дію на відносини що склалися між сторонами з 01.01.2020 і діє до 31.12.2020, а в частині проведення розрахунків – до їх повного здійснення (п.10.1. договору).

Дія договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у договорі, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку (п.10.4. договору).

29.12.2020 додатковою угодою №5 продовжено дію договору №55 від 26.02.2020 на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2021 року в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеній у договорі. Додаткова угода діє з 01.01.2021 до 28.02.2021.

15.10.2020 розпорядженням №779 голови Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області «Про початок опалювального сезону 2020-2021 року» рекомендовано органам місцевого самоврядування та керівникам об`єктів житлово-комунального господарства і соціального призначення початок опалювального сезону 2020-2021 року на території Станично-Луганського району розпочати виходячи з кліматичних умов відповідно до норм санітарного законодавства та інших нормативних документів.

02.11.2020 між представниками Комунального підприємства «Теплосервіс Станично-Луганського району» та Відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації складено акт на включення централізованого опалення, зокрема, опалення будівлі Петропавлівської ЗОШ №1 та Петропавлівської ЗОШ №2 з 30.10.2020.

Листом №914 від 11.02.2021 позивач звертався до Військово-цивільної адміністрації міста Щастя Новоайдарського району Луганської області з повідомленням про наявність заборгованості за послуги з теплопостачання об`єктів соціальної сфери (2 освітніх заклади та 1 медичний заклад в смт. Петропавлівка) та з пропозицією надати письмову інформацію щодо конкретних термінів погашення заборгованості.

Листом №942 від 10.03.2021 позивач звертався до Військово-цивільної адміністрації міста Щастя Новоайдарського району Луганської області, в якому просив терміново забезпечити оголошення закупівлі для укладення договорів теплопостачання та оплати послуг з теплопостачання, які надавалися КЗ “Петропавлівська ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів”, КЗ “Петропавлівська спеціалізована школа №2 І-ІІІ ступенів" та будинку культури с.Петропавлівка з 01.01.2021.

Листом №945 від 10.03.2021 позивач звернувся до начальника Відділу освіти, культури, молоді та спорту Військово-цивільної адміністрації м. Щастя з повідомленням про припинення теплопостачання з 11.03.2021 наступних об`єктів: КЗ “Петропавлівська ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів”, КЗ “Петропавлівська спеціалізована школа №2 І-ІІІ ступенів, Петропавлівський селищний будинок культури.

11.03.2021 позивачем на адресу відповідача направлені листом з описом вкладення рахунки на оплату та акти прийому-передачі.

17.03.2021 листом №41/01 Щастинська міська військово-цивільна адміністрація Щастинського району Луганської області повідомила позивача про те, що питання, зазначені у листі №942 від 10.03.2021, узгоджені в ході проведення робочих зустрічей.

22.03.2021 між Відділом освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області (замовник) та Комунальним підприємством “Теплосервіс Станично-Луганського району” (учасник) укладено договір №14 про закупівлю за державні кошти, відповідно до п.п. 1.1., 1.2. якого, учасник зобов`язується поставити замовникові теплову енергію (ДК 021:2015 код 09320000 - 8 пара, гаряча вода та пов`язана продукція), далі-товар, належної якості, в об`ємах, визначених цим договором (Додаток 1), до межі балансової та експлуатаційної належності (Додаток 2), за параметрами теплоносія на вході мереж замовника, які відповідають температурному графіку теплової мережі, а замовник зобов`язується прийняти і оплатити товар у повному обсязі, згідно із встановленими відповідно до діючого законодавства України тарифами, у строки, передбачені Договором. Плановий обсяг теплопостачання замовника: 293,30 Гкал. Період: березень-травень 2021 року.

Постачання теплової енергії здійснюється в період дії договору. Приймання-передача у відповідному місяці оформлюється актами приймання-передачі теплової енергії (п.5.2. договору).

Цей договір набирає чинності з дати підписання та, відповідно до ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, поширює свою дію на відносини, що склалися між сторонами з 01.03.2021 і діє до 31.05.2021, а в частині проведення розрахунків – до їх повного здійснення (п.10.1. договору).

Дія договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у договорі, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку (п.10.4. договору).

Згідно додатку №1 до договору об`єктами, на які здійснюється постачання теплової енергії є: КЗ “Петропавлівська ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів”, КЗ “Петропавлівська спеціалізована школа №2 І-ІІІ ступенів", Петропавлівський селищний будинок культури.

За приписами ст.173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно з положеннями частини першої статті 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно із ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.

Згідно з ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до ч.1 ст.639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

За своєю правовою природою договори №14/02 від 14.02.2020, №52 від 24.02.2020, №55 від 26.02.2020, №14 від 22.03.2021 є договорами енергопостачання, до яких слід застосовувати відповідні положення Господарського та Цивільного кодексів України.

Відповідно до ч.1 ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законом України "Про ринок електричної енергії".

Відносно доводів позивача про те, що договори №52 від 24.02.2020 та №55 від 26.02.2020 не продовжили свою дію з 01.01.2021, суд зазначає наступне.

29.12.2020 Відділом освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області та Комунальним підприємством «Теплосервіс Станично-Луганського району» укладено додаткові угоди №6 до договору №52 від 24.02.2020 та №5 до договору №55 від 26.02.2020, якими сторони продовжили дію договорів на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2021 року в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеній у договорах. Додаткові угоди діють з 01.01.2021 до 28.02.2021.

Факт поставки теплової енергії підтверджується актами прийому-передачі теплової енергії (а.с.10-15), актами надання послуг з теплопостачання (а.с.59-60), а також звітами за січень-лютий 2021 року (а.с.61-67).

Відповідач не заперечує, що на об`єкти (КЗ “Петропавлівська ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів”, КЗ “Петропавлівська спеціалізована школа №2 І-ІІІ ступенів" та Петропавлівський селищний будинок культури) здійснювалося постачання теплової енергії.

Тобто, мало місце продовження дії вказаних договорів шляхом укладення додаткових угод на підставі ч.6 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до якої, дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Відповідно до ст.204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Доказів визнання зазначених додаткових угод недійсними позивачем не надано.

Відтак, вказані доводи позивача судом відхиляються.

Відносно доводів відповідача про те, що Відділ освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області є неналежним відповідачем у справі, суд зазначає наступне.

Позовом є вимога позивача до відповідача, спрямована через суд, про захист порушеного або оспорюваного суб`єктивного права та охоронюваного законом інтересу, яке здійснюється у визначеній законом процесуальній формі.

Основними елементами, що визначають сутність будь-якого позову (індивідуалізуючі ознаки позову) являються предмет і підстава.

Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить постановити судове рішення. Вона опосередковується спірними правовідносинами - суб`єктивним правом і обов`язком відповідача.

Підставу позову складають обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Такі обставини складають юридичні факти, які тягнуть за собою певні правові наслідки. Фактична підстава позову - це юридичні факти, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача до відповідача. Правова підстава позову - це посилання в позовній заяві на закони та інші нормативно-правові акти, на яких ґрунтується позовна вимога позивача.

Визначення відповідача (відповідачів), предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість установлення належності відповідача (відповідачів) й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи (аналогічні висновки викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі №523/9076/16-ц; від 20.06.2018 у справі №308/3162/15-ц; від 21.11.2018 у справі №127/93/17-ц; від 12.12.2018 у справах №570/3439/16-ц та№ 372/51/16-ц, від 11.09.2019 у справі №910/7122/17).

Відповідно до ст.41 Господарського процесуального кодексу України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.

В положеннях ст.45 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.

Статті 47, 48 Господарського процесуального кодексу України визначають порядок та умови участі у справі кількох відповідачів, залучення до участі у справі співвідповідача та заміну неналежного відповідача.

За змістом наведених норм, сторони - це суб`єкти матеріально-правових відносин, які виступають на захист своїх інтересів і на яких поширюється законна сила судового рішення. Позивачем є особа, яка має право вимоги (кредитор), а відповідачем - особа, яка повинна виконати зобов`язання (боржник). При цьому відповідач має бути такою юридичною чи фізичною особою, за рахунок якої, в принципі, можливо було б задовольнити позовні вимоги. В судовому порядку підлягають захисту порушене право й охоронювані законом інтереси саме від відповідача.

У вирішенні питання щодо належно обраного відповідача, суд враховує, що належним відповідачем є така особа, за рахунок якої можливо задовольнити позовні вимоги, тоді як неналежний відповідач - це особа, притягнута позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати за пред`явленим позовом за наявності даних про те, що обов`язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі - належному відповідачеві. Звідси належним суб`єктним складом відповідачів є склад відповідачів, який дійсно є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи не визнаного матеріального правовідношення.

Як убачається з матеріалів справи, позивачем заявлено позовну вимогу про стягнення заборгованості за поставлену теплову енергію до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області. Постачання теплової енергії здійснювалось на об`єкти: КЗ “Петропавлівська ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів” (вул. Зоряна, 4, смт. Петропавлівка, Станично-Луганський район, Луганська область), КЗ “Петропавлівська спеціалізована школа №2 І-ІІІ ступенів" (вул. Миру, 64-а, смт Петропавлівка, Станично-Луганський район, Луганська область), Петропавлівський селищний будинок культури (вул. Миру, 80, смт Петропавлівка, Станично-Луганський район, Луганська область).

Суд бере до уваги, що теплопостачання Петропавлівського селищного будинку культури, який розташований за адресою вул. Миру, 80, смт Петропавлівка, Станично-Луганський район, Луганська область, здійснювалось на підставі договору №14/02 від 14.02.2020, укладеного між Відділом культури Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області та Комунальним підприємством «Теплосервіс Станично-Луганського району», який поширює свою дію на відносини, що склалися між сторонами з 01.01.2020 і діє до 31.12.2020. В подальшому строк дії вказаного договору не продовжувався.

Таким чином, заявлений позивачем період стягнення заборгованості за теплопостачання Петропавлівського селищного будинок культури є бездоговірним.

Теплопостачання КЗ “Петропавлівська ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів”, яка розташована за адресою вул. Зоряна, 4, смт. Петропавлівка, Станично-Луганський район, Луганська область та КЗ “Петропавлівська спеціалізована школа №2 І-ІІІ ступенів", яка розташована за адресою вул. Миру, 64-а, смт Петропавлівка, Станично-Луганський район, Луганська область, здійснювалось на підставі договорів №52 від 24.02.2020 та №55 від 26.02.2020 відповідно, укладених між Відділом освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області та Комунальним підприємством «Теплосервіс Станично-Луганського району», які поширюють свою дію на відносини що склалися між сторонами з 01.01.2020 і діють до 28.02.2020 (з урахуванням додаткових угод №6 від 29.12.2020 до договору №52 від 24.02.2020 (а.с.104) та №5 від 29.12.2020 до договору №55 від 26.02.2020 (а.с.106), якими вказані договори продовжено).

Відтак, постачання теплової енергії у період січень-лютий 2021 року на об`єкти КЗ “Петропавлівська ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів” та КЗ “Петропавлівська спеціалізована школа №2 І-ІІІ ступенів" здійснювалось в межах договірних відносин.

При цьому суд ураховує наступне.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №717-р від 12.06.2020 «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Луганської області» відповідно до абзацу першого пункту 71 розділу V “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Луганської області. До складу Щастинської територіальної громади увійшли Щастинська, Передільська (Станично-Луганський район), Петропавлівська (Станично-Луганський район), Трьохізбенська.

Згідно з абз.1 ч.3 і абз.абз.1, 2 ч.4 ст.8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою. З дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об`єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом. Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.

Відповідно до абз.2 ч.1 ст.83 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" повноваження сільської, селищної ради, її виконавчого комітету та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до міської об`єднаної територіальної громади, припиняються з дня набрання чинності рішенням сільської, селищної ради та рішенням міської ради об`єднаної територіальної громади про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади. З моменту припинення повноважень сільської, селищної ради повноваження міської ради поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до міської об`єднаної територіальної громади.

Частиною 3 ст.8-3 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" передбачено, що об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади. Відповідні юридичні особи - сільська, селищна, міська рада, її виконавчий комітет об`єднаної територіальної громади є правонаступниками прав та обов`язків відповідних юридичних осіб - сільської, селищної ради, її виконавчого комітету територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади, з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об`єднаної територіальної громади.

Відповідно до Указу Президента України «Про утворення та реорганізацію військово-цивільних адміністрацій у Луганській області» від 19.02.2021 утворено Щастинську міську військово-цивільну адміністрацію.

Частиною першою ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч.5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно з ч.5 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

З інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Відділ культури, молоді та спорту Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 02227251) в розділі «Дані про перебування юридичної особи в процесі припинення» зазначено: в стані припинення, 03.02.2021, внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації.

З інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 02141779) в розділі «Дані про перебування юридичної особи в процесі припинення» зазначено: в стані припинення, 02.02.2021, внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації.

Отже, Відділ культури, молоді та спорту Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області та Відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області на теперішній час припиненими не є.

Правонаступництво юридичної особи має місце у випадку її припинення шляхом реорганізації: злиття, приєднання, поділу, перетворення (ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України). У такому разі відбувається одночасне правонаступництво (передання) прав і обов`язків юридичної особи або, іншими словами, одночасне правонаступництво щодо майна, прав і обов`язків юридичної особи (ч.2 ст.107 Цивільного кодексу України). Тому правонаступництво юридичної особи, так само як і спадкове правонаступництво (ст.1216 Цивільного кодексу України), завжди є універсальним, тобто передбачає одночасний перехід до правонаступника за передавальним актом або розподільчим балансом (ч.1 ст.104, ст.ст. 106-109 Цивільного кодексу України) і прав, і обов`язків юридичної особи, яка припиняється шляхом реорганізації (п.23 постанови Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2020 у справі №264/5957/17, п.п.37-38, 40-43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17).

Отже, для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи – правонаступника (зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2020 у справі №264/5957/17 та постанові Верховного Суду від 07.09.2020 у справі №5/503).

З інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Відділу освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області вбачається, що відомості про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа – відсутні.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивачем не надано доказів на обґрунтування процесуального правонаступництва та обсягу прав і обов`язків, які передаються від Відділу культури, молоді та спорту Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області та Відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що Відділ освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області не є тією особою, яка повинна відповідати за даним позовом.

Крім того, відповідно до положень пп.пп.4, 6 п.6-1 Розділу 5 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 та 6 цього пункту. Майнові зобов`язання, майнові та немайнові права юридичних осіб - органів місцевого самоврядування розформованої територіальної громади, територія якої включена до територій кількох сформованих територіальних громад, розподіляються між правонаступниками таких юридичних осіб відповідно до передавальних актів пропорційно обсягу розподілу майна, майнових прав та залишків бюджетних коштів між сформованими територіальними громадами.

Відповідно до абз.4 п.10 Розділу 5 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правонаступник районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 1 липня 2021 року, зобов`язаний передати у комунальну власність територіальних громад усі об`єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України.

Факт передачі майна від Відділу культури, молоді та спорту Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області та Відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області на виконання абз.4 п.10 Розділу 5 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідачем не оспорюється, а укладення 22.03.2021 між Відділом освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області та Комунальним підприємством “Теплосервіс Станично-Луганського району” договору №14 про закупівлю за державні кошти щодо постачання теплової енергії на об`єкти КЗ “Петропавлівська ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів”, КЗ “Петропавлівська спеціалізована школа №2 І-ІІІ ступенів" та Петропавлівського селищного будинку культури свідчить про те, що вказане майно юридичних осіб що реорганізуються, у березні 2021 року було передано відповідачу.

Суд наголошує, що доказів передачі майнових зобов`язань (передавальних актів), станом на момент розгляду справи, позивачем суду не надано.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.48 Господарського процесуального кодексу України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Після спливу строків, зазначених в частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

З наведеного випливає, що заміна неналежного відповідача може бути здійснена судом лише за клопотанням позивача.

Пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті чи для закриття провадження у справі. Під час розгляду справи за незмінного складу сторін (відсутності клопотання позивача про заміну неналежного відповідача належним в порядку статті 48 Господарського процесуального кодексу України) за результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача, оскільки суд за власною ініціативою не має права на вчинення процесуальної дії з заміни відповідача.

Подібний правовий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі №523/9076/16-ц та від 26.11.2019 у справі №905/386/18.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Надання переваги будь-кому з учасників у справі у вирішенні процесуальних питань (у даному випадку здійснення судом заміни неналежного відповідача за відсутності необхідного для вчинення такої процесуальної дії клопотання позивача) не відповідає таким засадам (принципам) господарського судочинства, як рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін, диспозитивність, неприпустимість зловживання процесуальними правами.

Господарський процесуальний кодекс України дає можливість учасникам справи повною мірою реалізувати надані їм процесуальні права і частина друга статті 14 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Водночас, згідно з частиною четвертою статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За змістом ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами як письмові, речові та електронні докази.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно зі ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на матеріали справи та обставини справи, суд дійшов висновку про недоведеність наявності підстав для стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання за період січень-лютий 2021 року з Відділу освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області.

Розподіл судових витрат позивача зі сплати судового збору здійснюється відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України. У зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236, 238, 240, 241 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позову Комунального підприємства «Теплосервіс» Станично-Луганської селищної територіальної громади до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Щастинської міської військово-цивільної адміністрації Щастинського району Луганської області про стягнення 833 991 грн 03 коп. відмовити повністю.

2. Судові витрати віднести на позивача.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному пп.17.5 п.17 ч.1 розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 09.08.2021

Суддя Т.В. Косенко