Постанова № 9884925, 10.06.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2010
Номер справи
2а-142/10/0470
Номер документу
9884925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

10.06.10 <копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2010 р. Справа № 2а-142/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхно І. В. <Текст > при секретаріЧупіній О.В. за участю: представника позивача представника відповідача представника третьої Шинкаренко Н.Р. Довгого Г.І. Храмшина Р.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Синельниківського міськрайонного центру зайнятості до Синельниківської селекційно-дослідної станції інституту зернового господарства Української академії аграрних наук, третя особа: Колективне сільськогосподарське підприємство «Раївське» про стягнення боргу, - ВСТАНОВИВ:

Судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Юхно І.В. відповідно до розпорядження голови суду «Про перерозподіл та передачу адміністративних справ, які знаходяться в провадженні судді Захарчук Н.В., іншим суддям» № 36 від 15.03.2010р. була передана адміністративна справа № 2а-142/10/0470 за позовом Синельниківського міськрайонного центру зайнятості до Синельниківської селекційно-дослідної станції інституту зернового господарства Української академії аграрних наук, третя особа: Колективне сільськогосподарське підприємство «Раївське» про стягнення заборгованості з метою своєчасного розгляду та вирішення адміністративної справи по суті заявлених позовних вимог.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» не своєчасно та не пропорційно сплачував страхові внески, в звязку з чим у відповідача виникла заборгованість зі сплати внесків у сумі 39029,87 грн. 93 коп. та пеня у сумі 11297,99 грн., яка є несплаченою.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог в повному обсязі та просив відмовити і їх задоволенні з огляду на те, що заборгованість було узгоджено сторонами у справі 13.10.2005р., а тому, враховуючи положення пп. 15.2.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» цей податковий борг міг бути стягнутий лише протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобовязання, що не було зроблено позивачем. Крім того, третя особа - Колективне сільськогосподарське підприємство «Раївське» визнала факт наявності даного боргу перед позивачем після реорганізації відповідача станом на 01.01.2005р., заборгованість була передана третій особі на підставі розподільчого балансу, а тому сума заборгованості не підлягає стягненню з відповідача.

Третя особа в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила позов задовольнити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення всіх учасників процесу, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив наступне.

Відносини, що виникають з загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття врегульовані, зокрема, нормами Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р., який набрав чинності, відповідно до п. 1 розділу VIII «Прикінцеві положення», з 01.01.2001р. та Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000р. за № 339, якими встановлено наступне.

Страхування на випадок безробіття є самостійним видом загальнообовязкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист громадян у процесі їх трудової діяльності.

Відповідно до п. 1 ст. 8 вищезазначеного Закону, управління страхування на випадок безробіття здійснює Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, який проводить збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, тощо.

Статтею 12 зазначеного Закону закріплено, що функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавці зобов'язані сплачувати страхові внески в розмірах, встановлених Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» на загальнообов'язкове державне страхування, в тому числі на випадок безробіття. Обов'язковість сплати страхових внесків на випадок безробіття для роботодавців встановлено пп.2 п. 2 ст. 35, а відповідальність за несвоєчасність та повноту сплати страхових внесків передбачено ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Порядок нарахування та сплати таких внесків визначено Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку її надходження до Фонду загальнообов'язкового державної соціального страхування України на випадок безробіття», затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000р.

Спеціальним законом з питань оподаткування, нарахування та сплати пені та штрафних санкцій, що застосовується до платників податків контролюючими органами, є Закон України «Про порядок погашення зобов'язані платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Даним Законом передбачено, що порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) розповсюджуються і на внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до пп.2.1.3 ст.2 даного Закону органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування є контролюючими органами.

Відповідач - Синельниківський селекційно-дослідна станція інституту зернового господарства Української академії аграрних наук було взято на облік у Синельниківський районний центр зайнятості, як платника страхових внесків страхувальника за № 48900678 від 16.09.1996р. (а.с. 48).

11.10.2005р. посадовою особою Синельниківского міськрайонного центру зайнятості, відповідно до графіку перевірок, проведена планова перевірка правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відповідачем за період з 01.01.2002р. по 01.10.2005р., якою встановлено порушення відповідачем вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а саме виявлено недоїмку по страховим внескам у сумі 390219,87 грн., на виявлену недоїмку була нарахована пеня у сумі 11297,99 грн., про що було складено Акт № 60 від 13.10.2005р. Акт підписаний та один його примірник отриманий відповідачем 13.10.2005р. (а.с.17).

Зазначене порушення закону було виявлено та зафіксовано відповідно до п. 7.4., п.9.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 4 від 30.01.2007р.

Згідно з п. 5.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку її надходження до Фонду загальнообов'язкового державної соціального страхування України на випадок безробіття страхові внески сплачують один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці. Відповідачем зазначені вимоги закону не були додержані. Наявність заборгованості відповідача підтверджується Розрахунком за результатами перевірки (а.с. 18-19).

17.10.2007р. відповідач подав до Синельниківського міськрайонного центру зайнятості Розрахункову відомість про нарахування і перерахування внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 9 місяців 2007р. відповідно до якої у відповідача є недоїмка зі сплати страхових внесків у сумі 64971 грн. 12 коп. (а.с. 21).

В звязку з зазначеними обставинами Синельниківська селекційно-дослідна станція інституту зернового господарства Української академії аграрних наук має прострочену заборгованість (недоїмку) по сплаті страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державної соціального страхування України на випадок безробіття в загальній сумі 50321 грн. 86 коп., в тому числі заборгованість зі сплати внесків у сумі 39029,87 грн. 93 коп. та пеня у сумі 11297,99 грн.

Несплата відповідачем внесків до Фонду на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття негативно впливає на виконання державною службою зайнятості покладених на неї функцій.

Твердження відповідача щодо того, що сума заборгованості підлягає стягненню з Колективного сільськогосподарського підприємства «Раївське» суд вважає необґрунтованим з огляду на наступне.

До січня 2005р. існувало підприємство «Селекційно-дослідна станція Інституту зернового господарства Української аграрної академії наук». 01.01.2005р. зазначене підприємство було реорганізоване шляхом розділу на два самостійних підприємства зі своїми активами, пасивами та окремими балансами: «Селекційно-дослідна станція Інституту зернового господарства України» та Державне підприємство дослідного господарства «Синельниківське».

Відповідно до рядку 424 «Розрахунки із страхування» глави 2 додатку № 2 «Зобовязання» Розподільчого балансу (форма № 1) від 01.01.2005р. за Синельниківською селекційно-дослідною станцією інституту зернового господарства Української академії аграрних наук рахувалась заборгованості по розрахункам зі сплати страхових внесків у сумі 94316 грн., тоді як за Державним підприємством дослідного господарства «Синельниківське» вказана заборгованість не рахувалась. Зазначений баланс було підписано уповноваженими особами «Селекційно-дослідної станції Інституту зернового господарства України» та Державного підприємства дослідного господарства «Синельниківське» та скріплено їх печатками (а.с. 43-44).

14.09.2006р. Державне підприємство дослідного господарства «Синельниківське» наказом Міністерства аграрної політики України було перейменоване в Державне підприємство «Синельниківське», яке є правонаступником Державного підприємства дослідного господарства «Синельниківське» і всі майнові права та обовязки були прийняті правонаступником.

В грудні 2008р. Державне підприємство «Синельниківське» (код ЄДРПОУ 32930949) було припинено шляхом реорганізації в «Колективне сільськогосподарське підприємство «Раївське» (код ЄДРПОУ 32930949), яке є правонаступником всіх майнових прав та обов'язків Державного підприємства «Синельниківське», що підтверджується рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 19.05.2009р. (а.с. 23-24).

Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.08.2007р. було стягнуто з Державного підприємства «Синельниківське» на користь Синельниківського міськрайонного центру зайнятості заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за перше півріччя 2005 року у розмірі 39 029,87 грн. суми боргу та 11297,99 грн. пені (а.с. 22).

Державне підприємство "Синельниківське" не погодилось із рішенням суду та подало апеляційну скаргу на вищезазначену постанову. За результатами розгляду

апеляційної скарги Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом було винесено 19.05.2009 року рішення, яким скасовано постанову Господарського суду Дніпропетровської області від 02.08.2007р. та відмовлено у задоволенні позовних вимог Синельниківського міськрайонного центру зайнятості до Державного підприємства «Синельниківське» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та пені (а.с. 23-24).

Вищезазначеним рішенням встановлено, що відповідно до Акту прийому передачі дебіторської та кредиторської заборгованості від 01.01.2005р. Державне підприємство дослідного господарства «Синельниківське» не приймало кредиторської заборгованості по розрахункам зі сплати страхових внесків. Відповідно до вищезазначеного Акту (рядок 424 «Розрахунки із страхування» глави 2 додатку № 2 «Зобовязання») зазначена заборгованість була залишена за Синельниківською селекційно-дослідною станцією інституту зернового господарства Української академії аграрних наук (а.с. 23-24).

Крім того, у рішенні Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2009 року зазначено, що факт наявності заборгованості за Синельниківською селекційно-дослідною станцію інституту зернового господарства Української академії аграрних наук зі сплати страхових внесків у сумі 40365,75 грн., в тому числі про строчка 39029,87 грн., також підтверджується звітністю дослідної станції та актом перевірки від 15.10.2005р., який був оформлений позивачем після складання розподільчого балансу. Таким чином, матеріали справи свідчать про те, що за розподільчим балансом Державному підприємству дослідного господарства «Синельниківське» кредиторська заборгованість за розрахунками зі страхування не передавалась (а.с. 24).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, саме Синельниківська селекційно-дослідна станція інституту зернового господарства Української академії аграрних наук є боржником зі сплати внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття у сумі 39029,87 грн. 93 коп. та пені у сумі 11297,99 грн.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем добровільно не сплачена, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Клопотання відповідача про застосування до позивача вимог ст.ст. 99, 100 КАС України з огляду на те, що позивачу було відомо досить давно про наявність даної заборгованості, а тому відповідно до п. 15.2.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг може бути стягнутий лише протягом 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобовязання, суд вважає необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, адже чинним законодавством не встановлено строк звернення з позовом до суду щодо стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Синельниківського міськрайонного центру зайнятості до Синельниківської селекційно-дослідної станції інституту зернового господарства Української академії аграрних наук, третя особа: Колективне сільськогосподарське підприємство «Раївське» про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з Синельниківської селекційно-дослідної станції інституту зернового господарства Української академії аграрних наук (код ЄДРПОУ 24421226, адреса місцезнаходження: вул. Горького, 3, с. Раївка, Синельниківський район, Дніпропетровська область, 52523) на користь Синельниківського міськрайонного центру зайнятості (код ОКПО 24232330) суму несплачених страхових внесків (недоїмку) у розмірі 39029 (тридцять девять тисяч двадцять девять) грн. 87 коп. на р/р 3717230900034, ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012 та пеню у сумі 11297 (одинадцять тисяч двісті девяносто сім) грн. 99 коп. на р/р 37178305900034, ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 01.06.2010

Суддя <(підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >І.В. Юхно

< суддя учасник колегії >

< ПІБ Судді >

< ПІБ Судді >