
Номер провадження 2/754/2129/21
Справа №754/16002/20
РІШЕННЯ
Іменем України
09 серпня 2021 року Деснянський районний суд міста Києва в складі:
Головуючого - судді Галась І.А.,
при секретарі - Мельничук М.К.
за участі : представника позивача - Шульги Ю.А.
представника відповідача - ОСОБА_1
розглянувши матеріали справи за позовом Управління соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_2 , 3-тя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Житло - Капітал» про повернення коштів грошової компенсації,
ВСТАНОВИВ:
Представник Управління соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (м. Київ, вул. Закревського, 87Д ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про повернення коштів грошової компенсації. Ціна позову - 1828872,08 гривень.
Позов обґрунтовано тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей», зі змінами та чинною на час звернення Позивача, відповідно до ч. 2 ст. 97 Бюджетного кодексу України, ст. 48-1 Житлового кодексу Української PCP, затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (далі - Порядок та умови надання субвенції).
Управління соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації є суб`єктом владних повноважень на якого Постановою № 719 покладено обов`язки розпорядника бюджетних коштів (субвенції) нижчого рівня.
Також, Постановою № 719 затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, який визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю І-ІІ груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, визначених пунктами 11- 14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які потребують поліпшення житлових умов (далі - одержувач грошової компенсації) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української PCP (далі - квартирний облік) та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Право на отримання грошової компенсації, відповідно до пункту 3 Порядку виплати грошової компенсації мають особи з інвалідністю І-ІІ груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які перебувають на квартирному обліку.
ОСОБА_2 звернулася з заявою 18.08.2017 року до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації за отриманням грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, як особа з інвалідністю II групи, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції, та який потребує поліпшення житлових умов та надав пакет документів відповідно до пункту 8 Порядку виплати грошової компенсації на себе, дружину та малолітнього сина, які також бралися в розрахунок призначення грошової компенсації (заяву та документи надаємо).
Відповідно до розпорядження Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 16.11.2020 № 601 «Про внесення змін до Положення про Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації» 17 листопада 2020 року Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації переіменовано на Управління соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації.
Згідно поданої заяви з усіма необхідними документами, керуючись вимогами Порядку виплати грошової компенсації, комісія щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації при Деснянській районній в місті Києві державній адміністрації, на засіданні 12.09.2017 року прийняла рішення щодо призначення та виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особі з інвалідністю II групи, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції, в сумі 1 828 872 грн. 08 коп. (один мільйон вісімсот двадцять вісім тисяч вісімсот сімдесят дві гривні вісім копійок).
Відповідно до пунктів 26-28 Порядку виплати грошової компенсації, платіжним дорученням № 14 від 19 вересня 2017 року, Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації перерахувало грошові кошти у розмірі 1 828 872 грн. 08 коп. (один мільйон вісімсот двадцять вісім тисяч вісімсот сімдесят дві гривні вісім копійок) на спеціальний рахунок Відповідача, відкритий в ТВБВ № 10026/066 ГУ по м. Києву АТ «Ощадбанк». Призначення платежу : «Субвенція з держбюджети на грошову компенсацію зг. ст. З ДБУ ОСОБА_2 ; ПКМУ № 719 від 19.10.2016, Прот. ком. № 3 від 12.09.2017 року, Ріш. прот. № 3 ком. від 12.09.17 зв.реєс. випл.№ 7 без ПДВ».
Для отримання згоди на перерахування коштів із спеціального рахунка (пункт 32 Порядку виплати грошової компенсації), Відповідачем було надано Управлінню один примірник Договору про участь у Фонді фінансування будівництва № 61-0711/2017-1 від 07.11.2017р. на інвестування об`єкту: квартира у багатофункціональному комплексі з приміщеннями громадського житлового призначення, що розташована за адресою: перетин проспектів Броварського та Визволителів у Дніпровському районі м. Києва.
Управлінням відповідно до пункту 34 Порядку виплати грошової компенсації, надано згоду 09.11.2017р. № 36-3063 на переказ коштів грошової компенсації в розмірі 1 839 258 грн. 09 коп., (оскільки відповідно до пункту 5.8 вищезазначеного договору сума була визначена саме така, а Відповідач поповнив свій спеціальний рахунок із власних коштів на 10 386 грн. 01 коп.) із спеціального рахунку відкритого на ОСОБА_2 на рахунок № НОМЕР_1 (ТОВ «ФК «Житло-Капітал»), відкритого у АБ «Укргазбанк», МФО: 320478, ЄДРПОУ: 35393445 зазначений у Договорі № 61-0711/2017-1 від 07 листопада 2017 року про участь у Фонді фінансування будівництва (далі - Договір), у зв`язку з тим, що пунктом 1.9. Договору передбачалося, що термін здачі об`єкта будівництва під заселення 30 вересня 2019 року, тобто не перевищує двох років з дня його укладання, що відповідає умовам пункту 35 Порядку виплати грошової компенсації.
Відповідно до пункту 44 Порядку виплати грошової компенсації, протягом 30 календарних днів з дня закінчення строку дії Договору, отримувач грошової компенсації ( ОСОБА_2 ) зобов`язаний був надати до органу соціального захисту населення - Управління інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані права на житло, а саме - до 07 грудня 2019 року.
18.11.2019 листом вих.№ 35-2281, з метою виконання вимог п. 45, відповідно до п. 44 Постанови № 719, Управління звернулось до ОСОБА_2 з проханням надати інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані права на житло у багатофункціональному комплексі з приміщеннями громадського житлового призначення, що розташоване за адресою: перетин проспектів Броварського та Визволителів у Дніпровському районі м. Києва в термін до 07 грудня 2019 року.
Проте, листом від 29.11.2019 року Відповідач повідомив Управління, що між ним та ТОВ «Фінансова компанія «Житло-Капітал» було укладено Додатковий договір № 1 до Договору, яким внесено зміни до п.1.9 Договору в частині планово-орієнтовного терміну введення об`єкта будівництва в експлуатацію - 31 грудня 2019 року та планово-орієнтовного терміну здачі об`єкта будівництва під заселення - 31 березня 2020 року. Інші умови Договору залишено без змін.
Станом на час звернення позивача до суду Відповідачем не надано Управлінню інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані права на житло, хоча вже й пройшло майже рік з моменту, коли Відповідач повинен цю інформацію був надати. Управління не хотіло звертатися до суду раніше, чекало, що все ж таки інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані права на житло ОСОБА_2 надасть, оскільки заявник опинився в такому скрутному становищі та зважаючи на його статус особи з інвалідність II групи, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції.
ОСОБА_2 відмовляється добровільно повернути до бюджету отриману грошову компенсація за належні для отримання жилі приміщення, як особі з інвалідність II групи, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції.
Тому з метою повернення грошової компенсації до бюджету, як того вимагає Постанова № 719 в розмірі 1 828 872 грн. 08 коп. (один мільйон вісімсот двадцять вісім тисяч вісімсот сімдесят дві гривні 08 копійок) Управління вважає за необхідне звернутися до ОСОБА_2 в судовому порядку.
Відповідач подав відзив на позов із запереченнями, де зазначено, що ОСОБА_2 (Відповідач у цій справі) є учасником антитерористичної операції, забезпечення її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, в період з 30.10.2014 р. по 25.08.2015 р., є особо з інвалідністю 2-ї групи, інвалідність якого отримана внаслідок поранення, контузії, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції.
Дійсно, 18.08.2017 року відповідач звернувся до Позивача із заявою на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, як особа з інвалідністю 2-ї групи, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції, та який потребує поліпшення житлових умов та на виконання п. 8 Порядку виплати грошової компенсації (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 р. №719 «Питання забезпечення житловим деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей») надав пакет документів на себе, дружину та малолітнього сина, які також бралися в розрахунок призначення грошової компенсації.
12.09.2017 року на засіданні комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації при Деснянській районній у м. Києві державній адміністрації було прийнято рішення про призначення та виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення Відповідачу, як особі з інвалідністю 2-ї групи, який брав безпосередньо участь в антитерористичній операції, в сумі 1828872,08 (один мільйон вісімсот двадцять вісім тисяч вісімсот сімдесят дві) грн. 08 коп.
Як зазначає сам Позивач, таке рішення було прийнято у відповідності до положень Порядку виплати грошової компенсації.
19.09.2017 року відповідно до п.п. 26-28 Порядку виплати грошової компенсації, платіжним дорученням №14, Позивачем було перераховано грошові кошти у визначеному вище розмірі на спеціальний рахунок Відповідача з призначенням платежу «Субвенція з державного бюджету на грошову компенсацію згідно ст. 3 Державного бюджету України ОСОБА_2 ; ПКМУ №719 від 19.10.2016 р., протоколу комісії №3 від 12.09.2017р., рішення протоколу №3 від 12.09.2017р.».
Для отримання згоди на перерахування коштів зі спеціального рахунка Відповідача на виконання п. 32 Порядку виплати грошової компенсації, Відповідачем було надано Позивачу один примірник Договору №61-0711/2017-1 від 07.11.2017 р. про участь у Фонді фінансування будівництва об`єкту - квартира у багатофункціональному комплексі з приміщеннями громадського житлового призначення, що розташована за адресою перетин проспектів Броварського та Визволителів у Дніпровському районі м. Києва (ЖК «Фридом»),
Перевіривши вказаний вище договір на предмет його відповідності п. 35 та іншим положенням Порядку виплати грошової компенсації, Позивач на підставі п. 34 цього ж Порядку 09.11.2017 року надав свою згоду за №36-3063 на переказ коштів грошової компенсації в сумі 1839258,09 грн. (сума зазначена в договорі, різницю в сумі 10386,01 грн. Відповідачем було внесено самостійно з власник коштів) зі спеціального рахунку Відповідача на рахунок ТОВ «ФК «Житло-Капітал».
Тобто, самим же Позивачем було прийняте рішення виплати грошової компенсації Відповідачу, було ретельно перевірено документи надані Відповідачем, було перевірено Договір №61-0711/2017-1 від 07.11.2017 року про участь у Фонді фінансування будівництва на предмет його відповідності Порядку виплати грошової компенсації, жодних порушень з боку Відповідача виявлено не було, підстав для відмови в наданні згоди на переказ коштів грошової компенсації не було. Таким чином, умови п.п. 34 та 35 Порядку виплати грошової компенсації було дотримано усіма учасниками справи.
Станом на дату подання позову та письмового відзиву у цій справі Договір № 61-0711/2017-1 від 07.11.2017 року про участь у Фонді фінансування будівництва, укладений між Відповідачем та ТОВ «Фінансова компанія «Житло-Капітал», не припинив свою дію, орієнтовний термін введення об`єкту в експлуатацію 31.12.2021 року. Як вбачається з п. 7.1. цього Договору, він вступає в дію з моменту його підписання та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим Договором. Тобто, положення цього Договору не містять чітко визначеної дати його припинення. На даний час об`єкт будівництва не введено в експлуатацію та не здано під заселення Відповідачу, що не дає можливості зареєструвати своє право власності на жилі приміщення та відповідно надати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Доказів про те, що вказаний Договір припинив свою дію стороною Позивача до суду не надано.
Однак, на переконання сторони Позивача, у нього виникло право вимоги до Відповідача, на підставі п.п. 46 та 47 Порядку виплати грошової компенсації, повернення грошової компенсації до бюджету, оскільки Відповідач не надав Позивачу до 07.12.2019 року інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані права на житло.
Відповідач неодноразово повідомляв Позивача, що наразі термін дії Договору № 61-0711/2017-1 від 07.11.2017 року не закінчився, зобов`язання по договору не виконані зі сторони ТОВ «Фінансова компанія «Житло-Капітал» та не з вини Відповідача, а тому у Відповідача відсутній обов`язок надати інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а відтак вимоги Позивача до Відповідача є необґрунтованими та безпідставними.
Крім того, стороні Позивача достовірно відомо, що здійснюючи розрахунок грошової компенсації у певній сумі було враховано права малолітньої дитини ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), а тому стягнення з Відповідача виплаченої субвенції порушить права та інтереси неповнолітнього ОСОБА_3 .
Сторона Відповідача вважає вимоги Позивача безпідставними та такими що не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Протягом підготовчого та судового розгляду справи представник позивача вимоги позову підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити. Представник відповідача проти задоволення вимог позову заперечував, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість. Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Житло - Капітал» до розгляду не з`являвся, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Згідно з ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до вимог ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Вимогами ст.10 ЦПК України передбачено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до вимог ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Суд в межах заявлених позовних вимог (стаття 13 ЦПК України) та наданих сторонами доказів по справі встановив наступні обставини та правовідносини.
ОСОБА_2 є учасником антитерористичної операції, забезпечення її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, в період з 30.10.2014 р. по 25.08.2015 р., є особо з інвалідністю 2-ї групи, інвалідність якого отримана внаслідок поранення, контузії, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції.
ОСОБА_2 звернулася з заявою 18.08.2017 року до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації за отриманням грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, як особа з інвалідністю II групи, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції, та який потребує поліпшення житлових умов та надав пакет документів відповідно до пункту 8 Порядку виплати грошової компенсації на себе, дружину та малолітнього сина, які також бралися в розрахунок призначення грошової компенсації.
Відповідно до розпорядження Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 16.11.2020 року № 601 «Про внесення змін до Положення про Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації» 17 листопада 2020 року Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації переіменовано на Управління соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації.
Згідно поданої заяви з усіма необхідними документами, керуючись вимогами Порядку виплати грошової компенсації, комісія щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації при Деснянській районній в місті Києві державній адміністрації, на засіданні 12.09.2017 року прийняла рішення щодо призначення та виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особі з інвалідністю II групи, який брав безпосередню участь в антитерористичній операції, в сумі 1 828 872 грн. 08 коп. (один мільйон вісімсот двадцять вісім тисяч вісімсот сімдесят дві гривні вісім копійок).
Відповідно до пунктів 26-28 Порядку виплати грошової компенсації, платіжним дорученням № 14 від 19 вересня 2017 року, Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації перерахувало грошові кошти у розмірі 1 828 872 грн. 08 коп. (один мільйон вісімсот двадцять вісім тисяч вісімсот сімдесят дві гривні вісім копійок) на спеціальний рахунок Відповідача, відкритий в ТВБВ № 10026/066 ГУ по м. Києву АТ «Ощадбанк». Призначення платежу : «Субвенція з держбюджети на грошову компенсацію зг. ст. З ДБУ ОСОБА_2 ; ПКМУ № 719 від 19.10.2016, Прот. ком. № 3 від 12.09.2017 року, Ріш. прот. № 3 ком. від 12.09.17 зв.реєс. випл. № 7 без ПДВ».
Для отримання згоди на перерахування коштів із спеціального рахунка (пункт 32 Порядку виплати грошової компенсації), Відповідачем було надано Управлінню один примірник Договору про участь у Фонді фінансування будівництва № 61-0711/2017-1 від 07.11.2017р. на інвестування об`єкту: квартира у багатофункціональному комплексі з приміщеннями громадського житлового призначення, що розташована за адресою: перетин проспектів Броварського та Визволителів у Дніпровському районі м. Києва.
Управлінням відповідно до пункту 34 Порядку виплати грошової компенсації, надано згоду 09.11.2017 року № 36-3063 на переказ коштів грошової компенсації в розмірі 1 839 258 грн. 09 коп., (оскільки відповідно до пункту 5.8 вищезазначеного договору сума була визначена саме така, а Відповідач поповнив свій спеціальний рахунок із власних коштів на 10 386 грн. 01 коп.) із спеціального рахунку відкритого на ОСОБА_2 на рахунок № НОМЕР_1 (ТОВ «ФК «Житло-Капітал»), відкритого у АБ «Укргазбанк», МФО: 320478, ЄДРПОУ: 35393445 зазначений у Договорі № 61-0711/2017-1 від 07 листопада 2017 року про участь у Фонді фінансування будівництва (далі - Договір), у зв`язку з тим, що пунктом 1.9. Договору передбачалося, що термін здачі об`єкта будівництва під заселення 30 вересня 2019 року, тобто не перевищує двох років з дня його укладання, що відповідає умовам пункту 35 Порядку виплати грошової компенсації.
Відповідно до пункту 44 Порядку виплати грошової компенсації, протягом 30 календарних днів з дня закінчення строку дії Договору, отримувач грошової компенсації ( ОСОБА_2 ) зобов`язаний був надати до органу соціального захисту населення - Управління інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані права на житло, а саме - до 07 грудня 2019 року.
10 лютого 2021 року між ТОВ «ФК «Житло-Капітал» та ОСОБА_2 укладено Додатковий договір № 2 до Договору № 61-0711/2017-1 про участь у Фонді фінансування будівництва від 10 листопада 2017 року, відповідно до умов якого планово - орієнтовний термін введення об`єкта будівництва в експлуатацію 30 вересня 2021 року.
Доказів про те, що вказаний Договір припинив свою дію стороною Позивача до суду не надано.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Частиною першою статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (стаття 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Отже, стаття 15 ЦК України визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.
Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Згідно зі статтею 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасники бойових дій мають, зокрема надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом. Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов`язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, - протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.
Постановою Кабінету міністрів України №719 від 19.10.2016 затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (далі Порядок).
Право на отримання грошової компенсації відповідно до пункту 3 цього Порядку мають особи з інвалідністю I-II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).
Відповідно до пункту 4 Порядку зі змінами внесеними Постановою КМ №353 від 06.05.2020 право на отримання грошової компенсації вважається використаним з дати державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за членами сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особи з інвалідністю та членами її сім`ї, на яких було розраховано грошову компенсацію.
Відповідно до пункту 30 Порядку протягом року з дня зарахування коштів на спеціальний рахунок в уповноваженому банку члени сімей загиблих та особи з інвалідністю самостійно використовують призначену їм грошову компенсацію на придбання житла як в прийнятих в експлуатацію житлових будинках на первинному або на вторинному ринку, так і шляхом інвестування в об`єкти житлового будівництва відповідно до Законів України "Про інвестиційну діяльність" та "Про кооперацію" в будь-якому населеному пункті на території України.
За змістом пункту 31 цього Порядку для переказу коштів грошової компенсації із спеціального рахунка заявник подає до уповноваженого банку заяву про переказ коштів грошової компенсації на придбання житла або на інвестування його будівництва, до якої додається платіжне доручення на переказ коштів грошової компенсації в оплату за договором купівлі-продажу житла у прийнятих в експлуатацію житлових будинках на первинному та вторинному ринках, у разі інвестування в об`єкти житлового будівництва - інвестиційний договір відповідно до Закону України "Про інвестиційну діяльність" або договір купівлі-продажу майнових прав, або договір про пайову участь (далі - договір), а також письмову згоду органу соціального захисту населення на перерахування коштів грошової компенсації із спеціального рахунка як оплату за договором.
Пунктами 32-33 Порядку в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин було передбачено, що для отримання згоди на перерахування коштів із спеціального рахунка як оплату за договором заявник подає органу соціального захисту населення один примірник договору, в якому повинно бути зазначено про те, що житло набувається у власність заявника. У разі укладення інвестиційного договору на будівництво, договору купівлі-продажу майнових прав або договору про пайову участь у договорі повинна бути передбачена відповідальність забудовника або житлово-будівельного (житлового) кооперативу за порушення строків введення в експлуатацію об`єкта нерухомості та надання документів щодо права власності на житло заявника після завершення будівництва.
Орган соціального захисту населення у разі відповідності умов договору вимогам, установленим у пунктах 32 і 33 цього Порядку, протягом п`яти робочих днів надає заявникові письмову згоду на перерахування коштів із спеціального рахунка як оплату за договором з визначенням суми, що підлягає перерахуванню, та реквізитів рахунка для перерахування ( пункт 34 Порядку)
Пунктом 35 Порядку визначені додаткові умови для надання згоди органом соціального захисту населення на переказ коштів грошової компенсації із спеціального рахунка заявника на рахунок, зазначений у договорі, зокрема - строк виконання договору купівлі-продажу житла не повинен перевищувати двох місяців, а строк виконання інвестиційного договору чи договору про пайову участь - двох років з дня його укладання.
Відповідно до пункту 36 Порядку у разі виявлення порушень умов переказу коштів, зазначених у пунктах 32, 33, 35 цього Порядку, орган соціального захисту населення письмово відмовляє заявнику в наданні згоди на переказ коштів за його заявою із зазначенням причин такої відмови.
Пунктом 44 Порядку в редакції Постанови КМУ №719 на момент виникнення спірних правовідносин та на день подачі позову до суду було передбачено, що протягом 30 календарних днів з дня закінчення строку дії договору заявник подає до органу соціального захисту населення інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані права на житло (далі - інформаційна довідка).
На момент розгляду справи в суді пункт 44 Порядку Постановою КМ № 353 від 06.05.2020 змінено та передбачає, що Орган соціального захисту населення не пізніше ніж через 30 календарних днів з дати закінчення строку дії укладеного заявником договору купівлі-продажу житла (інвестиційного договору або договору купівлі-продажу майнових прав, або договору про пайову участь) самостійно отримує інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані речові права на нерухоме майно за заявником та членами його сім`ї, на яких було розраховано грошову компенсацію (далі - інформаційна довідка).
Відповідно до пункту 45 Порядку після виплати заявнику грошової компенсації (перерахунку коштів на спеціальний рахунок заявника) орган соціального захисту населення вносить інформацію про таку виплату до Реєстру, також інформує відповідні органи (у тому числі на території інших населених пунктів) про необхідність зняття з квартирного обліку заявника та членів його сім`ї, яких включено у розрахунок грошової компенсації.
Пунктом 46 Порядку в редакції, що була чинною на день звернення з позовом до суду, передбачено, що у разі неподання заявником інформаційної довідки протягом 30 календарних днів після закінчення строку дії договору орган соціального захисту населення вправі вимагати від заявника повернення коштів грошової компенсації до бюджету.
Відповідно до Постанови КМ № 353 від 06.05.2020 пункт 46 Порядку викладено в іншій редакції, де зазначається, що Орган соціального захисту населення має право вимагати від заявника повернення коштів грошової компенсації до бюджету у разі відсутності відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно за заявником та членами його сім`ї, на яких було розраховано грошову компенсацію, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно протягом 30 календарних днів після закінчення строку дії укладеного заявником договору купівлі-продажу житла (інвестиційного договору або договору купівлі-продажу майнових прав, або договору про пайову участь).
За змістом пункту 47 кошти грошової компенсації повертаються у випадку, передбаченому пунктом 46 цього Порядку, заявником добровільно або в судовому порядку.
Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
При цьому добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та/або недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Зазначені правові висновки викладені у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14, у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18) та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18).
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи. У справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнішний спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року, «Онер`їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» від 08 квітня 2008 року, «Москаль проти Польщі» від 15 вересня 2009 року).
Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» від 20 травня 2010 року і «Тошкуце та інші проти Румунії» від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року та «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року). Суд вказав, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.
В матеріалах справи немає відомостей про те, що ОСОБА_2 , маючи статус учасника бойових дій, на якого розповсюджуються встановлені Законом пільги та соціальні гарантії, подаючи документи до Управління соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької міської ради на отримання грошової компенсації за належне жиле приміщення в порядку передбаченому Постановою КМ №719 від 19.10.2016, діяв недобросовісно чи незаконно при отриманні відповідної соціальної допомоги, згоду на виплату якої надав державний орган в особі позивача.
Вказаними коштами відповідач не користувався на власний розсуд, оскільки вони були перераховані зі спеціального банківського рахунку на рахунок забудовника за договором купівлі-продажу майнових прав за згодою органу соціального захисту населення (позивача у справі).
Посилання позивача на порушення відповідачем дворічного строку для придбання житла та реєстрації права власності на нього в Державному реєстрі речових прав є безпідставним, оскільки висунуті відповідачу звинувачення не пов`язані з діями чи бездіяльністю відповідача. В свою чергу, позивач як державний орган, вирішуючи питання виплати відповідачу грошової компенсації, не звернув належної уваги на умови інвестиційного договору купівлі-продажу майнових прав №4/24/610 від 12.01.2018, де не зазначено конкретний строк виконання інвестиційного договору, який згідно пункту 35 Порядку, не може перевищувати двох років з дня його укладання. Натомість у договорі вказано, що він діє до повного виконання сторонами взятих на себе зобов`язань, при цьому термін введення будівництва в експлуатації зазначено, як плановий, а не обов`язковий. Поза увагою позивача також залишилось те, що наданий йому для перевірки інвестиційний договір не містить умови щодо відповідальності забудовника за порушення строків введення в експлуатацію об`єкта нерухомості та надання документів щодо права власності на житло заявника після завершення будівництва, як передбачено пунктом 33 Порядку.
Особа не несе відповідальності за недбалість чиновників, якщо підготовлені нею документи перевіряли і затверджували державні органи.
Обставини справи свідчать, що позиція позивача у цій справі є необґрунтованою та нівелює гарантії соціального захисту відповідної категорії осіб.
Таким чином, враховуючи все вищевикладене, а також соціальний статус сім`ї відповідача, необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права особи, суд дійшов висновку, що примусове повернення відповідачем наданої державою субвенції є несправедливим та може призвести до покладення на ОСОБА_2 надмірного тягаря.
За таких обставин суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Судовий збір на підставі п.2 ч.2 ст. 141 ЦПК України з відповідача не стягується та покладається на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 12, 76-81, 263-265, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_2 , 3-тя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Житло - Капітал» про повернення коштів грошової компенсації залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено 09 серпня 2021 року.
Суддя: