
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2021 року справа № 580/4381/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Черкаській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
УСТАНОВИВ:
29.06.2021 Головне управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 44131663) (далі - позивач) подало у Черкаський окружний адміністративний суд позов про стягнення з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - відповідач) податкового боргу на користь бюджету на загальну суму 13819,26грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач у добровільному порядку не сплачує податкове зобов`язання: з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 10669,43 грн., який виник на підставі акту від 04.05.2018 №266/23-00-13-0214/ НОМЕР_1 та податкових повідомлень-рішень (далі - ППР): від 12.06.2018 №0078701302 в сумі 9380,00грн та №0078691302 в сумі 170,00грн.;- з військового збору в сумі 3149,83грн, який виник на підставі акту від 04.05.2018 №266/23-00-13-0214/НОМЕР_1 та ППР від 12.06.2018 №00787011302 в сумі 2814,00грн. Боржнику сформовано податкову вимогу від 18.11.2020 №19875-13.
Додатково просив розгляд справи провести за його відсутності.
Ухвалою суду від 05.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів, повідомлено про строки для надання клопотань про розгляд справи з викликом у судове засідання. Також задовольнив клопотання позивача про розгляд справи за відсутності його представника.
Згідно з розпискою вказану ухвалу позивач отримав 19.07.2021. Відповідачу ухвала направлена за адресою, вказаною в позовній заяві позивачем. Однак повернулась суду 05.08.2021 з довідкою поштового відділення з причин адресат відсутній за вказаною адресою.
На поданий судом відповідно до ч.3 ст.171 КАС України запит щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача відділ обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління державної міграційної служби в Черкаській області 12.07.2021 (вх.№25411/21) повідомив, що відповідач 20.03.2019 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Катеринопільська селищна рада листом (вх. від 03.08.2021 №28747/21) повідомила, що відповідач дійсно була зареєстрована за вказаною у позовній заяві адресою та знята з реєстрації місця проживання з 05.03.2019 у зв`язку з вибуттям до смт.Єрки Черкаської області.
Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами (у письмовому провадженні).
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Даними облікової картки позивача підтверджується, нарахування відповідачу податкового зобов`язання:
з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 10669,43 грн., який виник на підставі акту від 04.05.2018 №266/23-00-13-0214/ НОМЕР_1 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки та ППР: від 12.06.2018 №0078701302 в сумі 9380,00грн та №0078691302 в сумі 170,00грн.;
з військового збору в сумі 3149,83грн, який виник на підставі акту від 04.05.2018 №266/23-00-13-0214/НОМЕР_1 та ППР від 12.06.2018 №00787011302 в сумі 2814,00грн.
Залишок несплаченої пені становить 335,83грн.
Вказані Акти та ППР позивач надсилав відповідачу листами з рекомендованими повідомленнями на адресу, зазначену ним у позовній заяві. Однак вони повернулась з довідкою поштового відділення із-за закінчення терміну зберігання.
18.11.2020 позивач сформував відповідачу податкову вимогу форми «Ф» №19875-13 на загальну суму 13819,20грн та надіслав її рекомендованим повідомленням відповідачу за адресою: 20501, Катеринопіль (без зазначення назви вулиці та номера будинку). Однак вона повернулась з довідкою поштового відділення із-за відсутності адресата за вказаною адресою.
Оскільки вказані суми коштів не сплачені, позивач звернувся в суд з позовом.
Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпункт 14.1.156 п.14.1 статті 14 ПК України визначає податкове зобов`язання як суму коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Пунктом 54.1. ст.54 ПК України визначено, що сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою, у разі якщо платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Грошове зобов`язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає (п.56.11 ст.56 ПК України).
Абзацом 1 п.57.1 ст.57 розділу II ПК України встановлено обов`язок платника податків самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За вимогами підп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання визнається податковим боргом.
Згідно з пунктом 41.1 ст.41 ПК України контролюючі органи - податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Підпунктом 54.3.3 ст.53 ПК України визначено, що згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Пунктом 57.3 ст.57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Платники податку зобов`язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов`язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку (ст. 176 ПК України).
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання за змістом підп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України визнається податковим боргом.
Суд врахував відсутність доказів отримання відповідачем вказаних вище Акту, ППР та податкової вимоги.
На підставі п. 58.2. ст.58 ПК України форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.
Контролюючий орган веде реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо платників податків.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є технічним адміністратором Єдиного реєстру податкових повідомлень-рішень контролюючих органів, надісланих (вручених) платникам податків.
Для цілей внесення відомостей до Єдиного реєстру податкових повідомлень-рішень контролюючих органів, надісланих (вручених) платникам податків, технічним адміністратором надається доступ центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, його територіальним органам до Єдиного реєстру податкових повідомлень-рішень контролюючих органів, надісланих (вручених) платникам податків.
Порядок інформаційної взаємодії між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальними органами та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, його територіальними органами щодо надання доступу до Єдиного реєстру податкових повідомлень-рішень контролюючих органів, надісланих (вручених) платникам податків, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п. 58.3. ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до п.42.2. ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Суд врахував, що відповідач не була зареєстрована як фізична особа-підприємець, а вказаними вище листами на запити суду підтверджується зміна місця її реєстрації з 05.03.2019 у зв`язку з вибуттям до іншої адреси.
Належних, достовірних та достатніх доказів надсилання вказаних Акта перевірки, ППР та податкової вимоги за зміненою відповідачем адресою, позивач до суду не надав. Отже, такі документи не вручені у встановленому законом порядку належним чином, а визначені податкові зобов`язання не узгоджені. Як наслідок, відсутні підстави вважати, що вказане вище зобов`язання є податковим боргом відповідача.
Тому позовні вимоги про стягнення податкового боргу відповідача в сумі 13819,26грн не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Зважаючи на результат вирішеного спору та статус позивача, як органу державної влади відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 44131663) про стягнення з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) податкового боргу на користь бюджету на загальну суму 13819,26грн.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 06.08.2021.