Рішення № 98837516, 05.08.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2021
Номер справи
580/3817/21
Номер документу
98837516
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2021 року справа № 580/3817/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

10.06.2021р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Черкаської міської ради (далі - відповідач) в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 18 березня 2021р. №4-379;

- зобов`язати Черкаську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.09.2017р., вхідний № 57008-3 та прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надати ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0571 га в оренду по АДРЕСА_1 під офісну будівлю;

- в порядку ст. 382 КАС України, зобов`язати Черкаську міську раду подати звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог, позивачем зазначено, що відповідно до договору дарування нежитлової будівлі, позивач набув право власності на офісну будівлю, загальною площею 37,7 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . отримавши дозвіл відповідача на розробку проекту землеустрою, позивачем розроблено проект землеустрою, який погоджено висновком Управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області, у зв`язку із чим 01.09.2017р. він звернувся до Відповідача з заявою про затвердження розробленої землевпорядної документації та передачу в оренду земельної ділянки під Будівлею. Разом з тим, через три з половиною роки після подання розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, Відповідачем було прийнято спірне рішення, яким відмовлено у наданні в оренду земельної ділянки, на якій розташоване належне позивачу нерухоме майно. Вказане рішення позивач вважає протиправним та зазначає, що згідно норм Земельного кодексу України, єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також не проведено обов`язкову державну експертизу у визначених законом випадках та відсутні відомості щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять.

При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту. Позивачем вказано, що проект землеустрою було перевірено на відповідність вимогам земельного законодавства на стадії погодження та надано висновки про відсутність будь-яких зауважень чи недоліків, у зв`язку із чим у відповідача були відсутні підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою, визначеними в ЗК України, у зв`язку із чим спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню. Крім того вказано, що відсутність дискреційності повноважень відповідача у даному випадку, оскільки у нього є лише один варіант правомірної поведінки з огляду на подання позивачем повного пакету документів - затвердити проект землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

06.07.2021р. до суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що згідно з листом управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 14.08.2017 № 57311-з позивачу не було погоджено проект землеустрою щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 0,0571 по АДРЕСА_1 . При цьому, Позивачу було роз`яснено, що відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 № 2-513. земельна ділянка належить до зони перспективної садибної житлової забудови «Ж-1» та зони «ТР-3» - зона транспортної інфраструктури, до неї відносяться території вулиць, майданів (в межах червоних ліній). Відповідно до актуалізації на вищезазначеній земельній ділянці по АДРЕСА_1 передбачається розміщення громадських закладів та територія вулично-дорожньої мережі. Таким чином, відмова Відповідача затвердити Позивачу проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0571 га в оренду по АДРЕСА_1 під офісну будівлю є правомірною та такою, що не порушує прав і законних інтересів Позивача.

20.07.2021р. позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зокрема вказано, що генеральний план населеного пункту визначає довгострокову стратегію планування та забудови території населеного пункту, тобто він визначає основні засади здійснення майбутньої забудови міста. В даному випадку, Позивач не звертався до Відповідача з проханням надати йому в користування земельну ділянку під її забудову, а просив надати в оренду ділянку під вже існуючою будівлею, яка йому належить. За таких обставин, затвердження генерального плату, та буд-яких інших містобудівних документів не має значення для вирішення даної справи, оскільки спірні правовідносини сторін регулюються виключно земельним законодавством. Більш того, спірне рішення Відповідача не містить жодних вказівок на будь-яку містобудівну документацію, як на підставу відмови у наданні Позивачу земельної ділянки в оренду. Так, єдиною підставою для відмови Позивачу, в преамбулі спірного рішення вказано «пропозиції депутатів», викладені в протокольному дорученні № ПД-9-148 від 18.03.2021. В той же час, з наданої Відповідачем копії протокольного доручення № ПД-9-148 від 18.03.2021 вбачається що воно не містить жодних «пропозиції депутатів» та складене вже після прийняття спірного рішення Відповідачем.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до договору дарування нежитлової будівлі №224 від 30 січня 2014р., гр. ОСОБА_1 прийняв в дар офісну будівлю, загальною площею 37,7 кв. м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Умовами вказаного договору визначено, що Будівля знаходиться на земельній ділянці площею 0,0571 га, кадастровий номер 7110136700:04:002:0093, яка належить Територіальній громаді міста в особі Черкаської міської ради.

28.08.2015р., Черкаська міська рада рішенням №2-1555 надала позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0571 га в оренду по АДРЕСА_1 під офісну будівлю.

Висновком Управління Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області. №983/41-16 від 23.09.2016р., проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0571 га в оренду по АДРЕСА_1 під офісну будівлю, розроблений ФОП " ОСОБА_2 " - погоджено.

В Графі 9 Висновку "Зауваження та пропозиції до проекту землеустрою" зазначено, що реєстрацію земельної ділянки провести в порядку передбаченому постановою КМУ від 17.10.2012р. №1051.

Листом управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 14.08.2017р. №47311-з повідомлено позивачу, що розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 , враховуючи містобудівні обмеження і обтяження щодо землекористування, рішення Черкаської міської ради від 27.08.2015 року № 2-1555, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на нежитлову будівлю від 30.01.2014 року № 4495170 та відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України, управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування погоджує його та вважає за можливе надання в оренду до 49 років земельної ділянки площею 0,0571 га під офісну будівлю по АДРЕСА_1 . Відповідно до генерального плану міста, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011 №3-505, на вищезазначеній земельній ділянці передбачена територія садибної житлової забудови та територія вулично-дорожньої мережі. Відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, земельна ділянка належить до зони перспективної садибної житлової забудови «Ж-lп» та зони «ТР-3» - зона транспортної інфраструктури, до неї відносяться території вулиць, майданів (в межах червоних ліній). Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради за результатами конкурсних торгів замовив розроблення проекту містобудівної документації - Внесення змін до генерального плану міста Черкаси (Актуалізація). Згідно укладеного договору розробником генерального плану є ТОВ «Інститут Харківпроект» (м. Харків). Відповідно до зазначеної актуалізації на вищезазначеній земельній ділянці по АДРЕСА_1 передбачається розміщення громадських закладів та територія вулично-дорожньої мережі.

01.09.2017р. позивачем подано до Відповідача через центр надання адміністративних послуг заяву про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки площею 0,0571 га, за адресою: АДРЕСА_1 в оренду на 49 років під офісну будівлю з житловою надбудовою. До заяви додано:

- Документацію із землеустрою, що складається з графічної та текстової частин, розроблена землевпорядною організацією, що має ліцензію на виконання такого виду робіт та скріплена печаткою ліцензованого інженера землевпорядника.

- Витяг з Державного земельного кадастру про державну реєстрацію земельної ділянки;

- довідка про наявність у Державному земельному кадастрі відомостей про одержання безоплатно у власність земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації за певним видом її цільового призначення (використання) у разі наявності.

Рішенням Черкаської міської ради від 18.03.2021р. №4-379, за наслідками розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0571 га громадянину ОСОБА_1 , в оренду на 49 років, під офісну будівлю, яка розташована по АДРЕСА_1 , враховуючи пропозиції депутатів (протокольне доручення від 18.03.2021 № ПД-9-148), відповідно до статей 12 Земельного кодексу України та статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відмовлено громадянину позивачу у наданні в оренду земельної ділянки площею 0,0571 га (кадастровий номер 7110136700:04:002:0093) по АДРЕСА_1 під офісну будівлю.

Позивач, вважаючи зазначене рішення протиправним, звернувся з даним позовом до суду, за захистом порушених прав та інтересів зі сторони суб`єкта владних повноважень.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що ст. 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду встановлено ст. 124 ЗК України.

Відповідно до ч.ч.2,3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу

Згідно ч.2 ст. 134 ЗК України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Згідно ч. 1 ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Відповідно до ч.2 ст. 122 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Отже, рішенню про надання або відмову у наданні земельної ділянки у власність або користування передує процедура отримання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо земельної ділянки та їх надання відповідному органу.

Згідно з вимогами ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Відповідно до ч. 4 ст. 123 ЗК України (в редакції чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин), проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно ч.6 ст. 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки: природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об`єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища, а земельної ділянки, розташованої у зоні відчуження або зоні безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища;

Згідно ч.ч.4-6 ст.186-1 ЗК України, розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

З аналізу вказаних положень вбачається, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. При цьому, в разі якщо земельна ділянка розташована у межах населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва, проект подається також на погодження до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури. При цьому, в разі розташування земельної ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об`єкта природно-заповідного фонду, проект підлягає також погодженню з структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища.

При вирішенні даного спору по суті, суд зазначає наступне.

Як встановлено вище судом, Черкаська міська рада рішенням №2-1555 від 28.08.2015р., надала позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0571 га в оренду по АДРЕСА_1 під офісну будівлю.

При цьому, у вказаному рішенні зазначено, що на земельну ділянку наявні містобудівні обмеження та обтяження землекористування, а саме:

- пов`язані із розташуванням земельної ділянки в заповідній території «Черкаські берегові схили»;

- пов`язані із розташуванням частини земельної ділянки з межах «червоних» ліній вулиці;

- пов`язані із реалізацією генерального плану міста та плану зонування території міста Черкаси (передбачена територія перспективної садибної забудови «Ж-1 п» та вулично-дорожня мережа «ТР-3»), та зобов`язано гр. ОСОБА_1 укласти з Черкаською міською радою договір про відшкодування збитків (неодержаного доходу) за час фактичного користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 з моменту набуття права власності на нежитлові приміщення у порядку, встановленому чинним законодавством.

Таким чином, з урахуванням вимог ч.ч.1-3 ст.186-1 ЗК України, поданий на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду мав бути погоджений наступними органами:

- територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин;

- виконавчим органу міської ради у сфері містобудування та архітектури (з огляду на розташування земельної ділянки у межах м. Черкаси, на якій розташовано об`єкт нерухомості);

- структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища (з огляду на наявність на земельну ділянку містобудівних обмежень та обтяжень землекористування, а саме: розташування земельної ділянки в заповідній території «Черкаські берегові схили»).

Судом встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу в оренду було погоджено Висновком Управління Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області №983/41-16 від 23.09.2016р., а також Листом управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 14.08.2017р. №47311-з.

Разом з тим, до матеріалів справи позивачем не надано доказів погодження проекту висновком структурного підрозділу обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища. Про наявність такого погодження позивачем у позові також не зазначено та не надано до матеріалів справи проект землеустрою із відповідним висновком.

З урахуванням встановлених обставин вбачається, що проект землеустрою не погоджений у повному обсязі усіма уповноваженими органами у порядку ст. 186-1 ЗК України.

Згідно ч.6 ст. 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Отже, обов`язок затвердити проект землеустрою та надати земельну ділянку у користування у відповідача виникає у разі наявності всіх погоджень уповноважених органів відповідно до ст.186-1 ЗК України.

Враховуючи, що Проект позивача не погоджений висновком структурного підрозділу обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища, суд дійшов висновку, про відсутність у відповідача законодавчо встановлених підстав для прийняття рішення про надання земельної ділянки позивачу у користування.

Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, доходить висновку про необгрунтованість позовних вимог, у зв`язку із чим в задоволенні позовних вимог належить відмовити.

У відповідності до положень ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Білоноженко