
Справа № 420/3781/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Військової частини А1942 (вул. Артилерійська, 42, с. Радісне, Біляївський район, Одеська область, 67673, код ЄДРПОУ 26614113) до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання скасування рішення №0024615306 від 27.02.2020 року,–
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов Військової частини А1942 за результатом якого позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Рішення Чорноморського управління Головного управління ДПС в Одеській області №0024615306 від 27.02.2020 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем було виявлено помилкове перерахування єдиного соціального внеску нарахованого на грошове забезпечення військовослужбовців (код 707102000000) до бюджету на рахунок для сплати єдиного соціального внеску нарахованого на заробітну плату працівників (код 707101000000) у 2018 році на суму 832156,96 грн. та у 2019 році - 418980,20 грн. (загальна сума - 1251137,16 грн.). З метою коригування проведених розрахунків позивач надіслав на адресу відповідача листи з проханням перекинути помилково сплачені кошти з рахунку для сплати єдиного соціального внеску нарахованого на заробітну плату працівників на рахунок для сплати єдиного соціального внеску нарахованого на грошове забезпечення військовослужбовців (вих. №33 від 17.04.2018 року, вих. № 75 від 16.04.2019 року, вих. №252 від 16.10.2019 року, №330 від 25.11.2019 року та №9 від 13.01.2020 року). Після чого відповідачем було здійснено перерозподіл коштів 17.05.2018 року на суму 832 156,96 грн., 11.12.2019р. – 173 634,43 грн. та 06.02.2020 року – 169 141,54 грн. (загальна сума – 1174 932,93 грн.). Позивач вказує, що, як видно з платіжних документів, вищевказана ситуація виникла у зв`язку з технічною помилкою під час формування платіжних документів, оскільки для зарахування ЄСВ нарахованого на заробітну плату працівників зазначено кредитний рахунок, а в призначенні платежу зазначено: «Сплата єдиного соціального внеску нарахованого на грошове забезпечення військовослужбовців», однак порушень, передбачених частиною 10 та п.21 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо несплати чи несвоєчасної сплати ЄСВ, про що зазначено у оскаржуваному Рішенні, не було, оскільки вказані кошти утримані із заробітних плат працівників та перераховані на рахунки відповідача у визначені законодавством строки. Також, позивачем виявлено помилкове завищення суми єдиного соціального внеску нарахованого на грошове забезпечення військовослужбовців у «Звіті про нараховані суми єдиного соціального внеску...» у червні-липні 2017 року на суму 27626,86 грн., після чого подано коригуючий звіт за квітень 2020 року. Військова частина А1942 зазначає, що станом на 29.05.2020 року, за даними Електронного кабінету платника податків позивача, сума недоплати єдиного соціального внеску нарахованого військовослужбовців становила 118035,68 грн. на грошове забезпечення. Крім того, різниця між сумою фактично перерахованого єдиного соціального внеску нарахованого на грошове забезпечення військовослужбовців та нарахованого по звітам за 2020 рік (не враховуючи суму перекидки – 169141,54 грн.) становить +150717,89 грн., що свідчить про повне погашення заборгованості військовою частиною А1942. В подальшому, позивачем на адресу відповідача надсилались листи за вих. №229 від 24.07.2020 року, №320 вiд 06.11.2020 року та №28 від 11.02.2021 року з проханням пояснити причину застосування до позивача штрафів і нарахування пені, та з обґрунтуванням безпідставності їх нарахування. Позивач вважає, що рішення відповідача, якими зобов`язано військову частину А1942 сплатити штраф у розмірі 1123224,60 грн. та пеню в розмірі 101867,99 грн., є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідач – Головне управління ДПС в Одеській області з доводами позивача не погоджується, та вважає положення адміністративного позову необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 12.04.2021р. вхід.№18350/21), зазначаючи, зокрема, що відповідно до фактичних обставин справи, на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями, далі - Закон N 2464-VI), ГУ ДПС в Одеській області застосовано штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штрафу у розмірі 1123224,6 грн. за період з 21.12.2018 року по 24.02.2020 року та нарахування пені у розмірі 101867,99 грн. (0,1% від суми недоїмки) відповідно рішення вiд 27.02.2020 року № 0024615306. Відповідач вказує, що Військова частина А1942 звернулася до контролюючого органу з заявами про перерахунок єдиного соціального внеску нарахованого на грошове забезпечення військовослужбовців (кбк. 7102000) на рахунок для сплати єдиного соціального внеску нарахованого на заробітну плату працівників (кбк 71010000). Контролюючим органом було розглянуто дані заяви та підготовлено висновки про перерахування коштів з одного бюджетного рахунку на інший, які зазначені в заявах Військової частини А1942. Тобто, на думку податкового органу, позивач сплачував не своєчасно єдиний внесок, у зв`язку з чим контролюючим органом було винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27.02.2020 року № 0024615306.
Від Вiйськової частини А1942 надійшла відповідь на відзив (від 15.04.2021 року вхід.№19109/21), згідно якої позивач зазначає, що у відзиві відповідач посилається на п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464, згідно якого платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати обчислювати та сплачувати єдиний внесок. При цьому відповідач не заперечує того, що Позивач у повному обсязі сплачував єдиний соціальний внесок нарахований на грошове забезпечення військовослужбовців до державного бюджету. Щодо несвоєчасності сплати єдиного внеску: із платіжних доручень, які Позивач додавав до заяв на перерахунок коштів з рахунку для сплати єдиного соціального внеску нарахованого на заробітну плату працівників (кбк 71010000) на рахунок для сплати єдиного соціального внеску нарахованого на грошове забезпечення військовослужбовців (кбк 71020000), видно, що єдиний соціальний внесок сплачувався у поточному місяці за поточний, що повністю відповідає вимогам ч.8 ст. 9 Закону № 2464 «Платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати Єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця». Позивач вказує, що сплата єдиного соціального внеску з помилковим зазначенням іншого розрахункового рахунку не вплинула на виконання обов`язку позивача зі сплати єдиного внеску та ним самостійно нараховане зобов`язання за зазначеним платежем.
Ухвалою суду від 17.03.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/3781/21 за позовом Військової частини А1942 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення №0024615306 від 27.02.2020 року.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.04.2021 року продовжено строк підготовчого провадження у справі №420/3781/21 за позовом Військової частини А1942 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення №0024615306 від 27.02.2020 року, на тридцять днів.
Ухвалою суду від 17.06.2021 року допущено заміну відповідача – Головного управління ДПС в Одеській області його правонаступником – Головним управлінням ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5).
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.06.2021р., відповідно до приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.
19.07.2021р. до суду від позивача - Військової частини А1942, надійшло клопотання (вхід.№ЕП/16373/21) про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, Військовою частиною А1942 здійснено перерахування коштів ЄСВ на рахунок №37191201021509 отримувач Роздільнянська ОДПІ, про що надано наступні платіжні доручення: №47 вiд 02 лютого 2018 року, №52 вiд 07 лютого 2018 року, №107 вiд 05 березня 2018 року, №167 від 05 квітня 2018 року,
17.04.2018 року Військова частина А1492 звернулась до ГУ ДФС в Одеській області із заявою №33 про здійснення перерахунку з рахунку 37191201021509 на paxyнoк 37190202021509 невірно сплачені кошті по Єдиному соціальному внеску у сумі 832156,96 грн.
Також на рахунок №37191201021509 Військовою частиною А1942 здійснено перерахування коштів ЄСВ, отримувач Роздільнянська ОДПІ, про що надано наступні платіжні доручення: №73 від 12.02.2018 року; №78 від 21.02.2018 року; №84 від 26.02.2018 року; №138 від 16.03.2018 року; № 143 від 23.03.2018 року; №274 від 18.05.2018 року; №228 від 02.05.2018 року, №239 від 07.05.2018 року; №250 від 08.05.2018 року.
16.04.2019 року Військова частина А1492 звернулась до ГУ ДФС в Одеській області із заявою №75 про здійснення перерахунку з рахунку 37191201021509 на paxyнoк 37190202021509 невірно сплачені кошті по Єдиному соціальному внеску у сумі 418980,20 грн.
Крім того, 16.10.2019 року Військова частина А1492 звернулась до ГУ ДФС в Одеській області із заявою №252 про здійснення перерахунку помилково сплачених коштів у сумі 173634, 43 грн. з рахунку №UА048999980000037198201021509, відкритого в ГУ ДПС в Одеській області/Біляївський р-н, код ЄДРПОУ 43142370, МФО 820172 Держказначейська служба України, м.Київ на рахунок № UA968999980000037197202021509, відкритий в ГУ ДПС в Одеській області/Біляївський р-н, код ЄДРПОУ 43142370, МФО 820172 Держказначейська служба України, м.Київ.
25.11.2019 року Військова частина А1492 звернулась до ГУ ДФС в Одеській області із заявою №330 про здійснення перерахунку помилково сплачених коштів у сумі 358106,98грн. з рахунку №UА048999980000037198201021509, відкритого в ГУ ДПС в Одеській області/Біляївський р-н, код ЄДРПОУ 43142370, МФО 820172 Держказначейська служба України, м.Київ на рахунок № UA968999980000037197202021509, відкритий в ГУ ДПС в Одеській області/Біляївський р-н, код ЄДРПОУ 43142370, МФО 820172 Держказначейська служба України, м.Київ.
13.01.2020 року позивач звернувся до ГУ ДПС в одеській області із заявою №9, в якій просив перерахувати помилково сплачені кошти у сумі 178 834,71грн., з рахунку №UA838999980000355699201001509, відкритого в ГУ ДПС в Одеській області/Біляївський р-н, код ЄДРПОУ 43142370, МФО 899998 Казначейство України (ЕАП) на рахунок №UA258999980000355669202001509, відкритий в ГУ ДПС в Одеській області/Біляївський р-н, код ЄДРПОУ 43142370, МФО 899998 Казначейство України (ЕАП)
Проте, 27.02.2020р. на підставі ч.10, п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», Чорноморським управлінням ГУ ДПС в Одеській області винесено Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0024615306.
Так, на думку суду, оскаржуване позивачем Рішення Чорноморського управління ГУ ДПС в Одеській області винесено Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0024615306, винесено контролюючим органом неправомірно, безпідставно, та з порушенням положень чинного законодавства України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При цьому, судом встановлено, що Військовою частиною А 1942 помилково сплачувався єдиний соціальний внесок нарахованого на грошове забезпечення військовослужбовців до ГУ ДКСУ в Одеській області на невірний рахунок.
Таким чином, судом з`ясовано, що підставою для винесення Чорноморським управлінням ГУ ДПС в Одеській області Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0024615306 слугувала сплата Військовою частиною А1942 сум єдиного внеску на невірний рахунок.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, відповідно до абз.2 п.1 ч.1 ст.4 якого платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Частиною 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» встановлено обов`язок платника єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч.ч.5, 6, 7 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Платники, зазначені в абзацах 3 та 4 пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв`язку.
Згідно з абз.3 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі (ч.10 ст.9 Закону України “ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).
Відповідно до ч.11 ст.9 Закону України Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
За змістом п.6 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Згоном
Частиною 10 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування`передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п.1 розділу VII Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015року №449, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.05.2015року за №508/26953, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Підпунктом 2 пункту 2 розділу VII Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015року №449, передбачено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 1 розділу ІІ цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 роту, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що положеннями чинного законодавства передбачено штрафні санкції, та нарахування пені за несплату платником податків єдиного внеску у термін визначений законодавством.
Як встановлено судом, та зазначено вище, єдиний внесок Військовою частиною А1942 сплачено до державного бюджету, що підтверджується наявними у матеріалах справи належним чином засвідченими копіями платіжних доручень.
Водночас, Військовою частиною А1942 у платіжних дорученнях помилково зазначено рахунок, який призначений для сплати єдиного соціального внеску нарахованого на заробітну плату працівників, а не відповідний рахунок, призначений для єдиного соціального внеску нарахованого на грошове забезпечення військовослужбовців.
Згідно з ч.4 ст.45 Бюджетного Кодексу України, податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Частиною 5 статті 45 Бюджетного Кодексу України передбачено, що податки і збори (обов`язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що усі податкові надходження, справляння яких передбачено законодавством України, є доходами державного бюджету, які визнаються зарахованими до бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженим Наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 року №122 передбачено, що "єдиний казначейський рахунок" це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.
Пунктом 2.1 Положення про єдиний казначейський рахунок, затвердженого Наказом Державного казначейства України від 26.06.2002року №122 встановлено, що єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Отже, всі сплачені податки і збори (обов`язкові платежі), в будь-якому випадку зараховуються та акумулюються на один консолідований рахунок - єдиний казначейський рахунок.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що допущення позивачем помилки під час перерахування сум єдиного внеску на невірний бюджетний казначейський рахунок, має кваліфікуватися як дія, хоч й помилкова, але така, що не може кваліфікуватися як несплата або несвоєчасна сплата ЄСВ. Крім того, єдиний внесок належать до загальнодержавних податків, та надходять до державного бюджету України.
Між тим, саме не вчинення платником податків, у строк визначений законодавством, дій спрямованих на перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету, є фактом несплати узгодженої суми грошового зобов`язання, а тому така бездіяльність платника податків є підставою для застосування до нього штрафів, та нарахування пені, передбачених законодавством.
Отже, оскільки сплачену Військовою частиною А1942 суму зараховано на єдиний казначейський рахунок, то перерахування таких коштів із помилковим зазначенням рахунку не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату узгодженої суми внеску у визначений законодавством строк, а тому, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті задекларованої суми єдиного внеску, не можуть бути підставою для застосування штрафів та нарахування пені, передбачених ч.10, п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Відтак, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що Чорноморським управлінням ГУ ДПС в Одеській області безпідставно притягнуто Військову частину А1942 до відповідальності у вигляді штрафу та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, у зв`язку з чим спірне Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27.02.2020р. №0024615306 є протиправним, необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмовому відзиві на адміністративний позов.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Військової частини А1942 правомірні, документально підтверджені, та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Військової частини А1942 (вул. Артилерійська, 42, с. Радісне, Біляївський район, Одеська область, 67673, код ЄДРПОУ 26614113) до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання скасування рішення №0024615306 від 27.02.2020 року, задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати Рішення Чорноморського управління Головного управління ДПС в Одеській області №0024615306 від 27.02.2020 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь Військової частини А1942 (вул. Артилерійська, 42, с. Радісне, Біляївський район, Одеська область, 67673, код ЄДРПОУ 26614113) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 18376 (вісімнадцять тисяч триста сімдесят шість)грн. 39коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.