
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
06 серпня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/4094/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., перевіривши матеріали за адміністративним позовом Військової академії (м.Одеса) до ОСОБА_1 про стягнення коштів на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням особи під час навчання,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Військової академії (м.Одеса) до ОСОБА_1 , в якому позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Військової академії (м.Одеса) витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі у розмірі 44385,97 грн.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов наступного.
За приписами пункту 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України(далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху для усунення недоліків з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач до позовної заяви не додав документ про сплату судового збору, при цьому просив відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, у зв`язку із тим, що на даний час Головне управління Державної казначейської служби не здійснило переказ коштів для сплати судового збору.
Вирішуючи заявлене клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати, повернення судового збору, відстрочення та розстрочення сплати судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» з відповідними змінами (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно ч.1, ч.2 ст.8 Закону № 3674-VI передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Вказаний перелік умов є вичерпний і розширеному тлумаченню не підлягає.
Зазначені позивачем умови не відносяться до вказаного переліку, які визначені в статті 8 Закону № 3674, а тому клопотання задоволенню не підлягає.
Оскільки позивачем не сплачено судовий збір за подачу позовної заяви і судом відмовлено у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору вказані обставини є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Згідно із частиною першої статті 3 Закону України "Про судовий збір"судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Станом на 01 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 2270,00 грн.
Частиною другою статті 4 Закону України № 3674-VI встановлено, що за подання до адміністративного суду суб`єктом владних повноважень, юридичною особою адміністративного позову майнового характеру пунктом 1 частини 3статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлена ставка судового збору 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем заявлено позовну одну вимогу майнового характеру.
З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2021 року та враховуючи заявлені позовні вимоги, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Таким чином вказана сума судового збору повинна бути сплачена за наступними реквізитами:
Отримувач коштів ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37991110
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО)899998
Рахунок отримувачаUA288999980313101206084012499
Код класифікації доходів бюджету22030101
Призначення платежу*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податківфізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)
Також, відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивачем до матеріалів справи додано копію паспорта відповідача, в якій зазначено адресу його реєстрації м.Стаханов (Кадіївка). При цьому згідно відповіді Сумського МТЦК та СП ОСОБА_1 вибув на постійне місце проживання в м.Херсон.
Однак, в порушення вищевказаних вимог КАС відповідачем не надано доказів, які б дійсно підтвердили місце проживання відповідача у м.Херсоні.
Крім того, відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною п`ятою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу її проходження звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Таким чином, суд зазначає, що спір пов`язаний з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема й питанням відповідальності за невиконання договору підготовки фахівців, що призвели до відшкодування фактичних витрат, пов`язаних з утриманням у навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат відбувається після її звільнення з державної служби. Отже даний спір є пов`язаним із проходженням публічної служби, а тому вирішення цієї справи належить до адміністративної юрисдикції.
Аналогічний висновок, викладений у постанові від 12.12.2018 по справі №804/285/16 Великої Палати Верховного Суд.
Отже до даного спору суд застосовує вимоги частини п`ятої статті 122 КАС України відповідно до якої строк для звернення до адміністративного суду з даним позовом становить один місяць.
Позивач в адміністративному позові зазначив, що відповідача було звільнено відповідно до наказу Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України від 09.04.2021 №101 та виключено зі списків особового складу військової частини А1476 29.04.2021, згідно з наказом командира військової частини А1476 від 29.04.2021 № 85.
При цьому не зазначає в позові та не надає суду доказів щодо дати ознайомлення позивачем з інформацією про звільнення відповідача з військової служби.
Вказані докази є суттєвими при вирішенні клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з даним позовом.
Оскільки позивачем не надано допустимих та достатніх доказів в підтвердження поважності причин пропуску строку, суд з метою з`ясування викладених у клопотанні підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, вважає за необхідне залишити відкритим вказане клопотання та зобов`язати позивача надати суду належні та допустимі докази на підтвердження зазначених у клопотанні обставин.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Встановлені судом недоліки позовної заяви перешкоджають відкриттю провадження у справі, у зв`язку з чим є всі підстави для залишення позову без руху та встановлення строку для усунення недоліків протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії ухвали суду.
Керуючись статтями 122, 133,160,161,167,169,171,248,287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Військової академії (м.Одеса) про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення відмовити.
Залишити відкритим клопотання Військової академії (м.Одеса) про поновлення процесуального строку на зверення до суду з позовом.
Адміністративний позов Військової академії (м.Одеса) до ОСОБА_1 про стягнення коштів на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням особи під час навчання - залишити без руху.
Встановити Військовій академії (м.Одеса) строк для усунення недоліків протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду доказів:
- про сплату судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок на вказані реквізити;
- про місце проживання ОСОБА_1 в м.Херсоні;
- щодо дати ознайомлення з інформацією про звільнення ОСОБА_1 з військової служби.
У разі ненадання вищевказаних документів, позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяН.М. Басова