
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/2207/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження у м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Металлмаш»
до відповідача: Державної податкової служби України
про визнання протиправним та скасування рішення,
за участю:
секретаря судового засідання – Лисоня В.В.,
представників:
позивача – Рисіна О.О. (у режимі відеоконференції),
відповідача – Данілова С.О.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Металлмаш» звернулося з позовом до Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 14.04.2021 р. за №2567874/43683877.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення №2567874 про неврахування таблиці даних платника податку, зареєстрованої контролюючим органом 14.01.2021 р. за №9001021530, врахованої згідно з рішенням комісії від 14.01.2021 р. №2314118/43683877 прийнято відповідачем з підстав наявності податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податків ризикових операцій. В той же час, з рішення не зрозуміло, яка саме податкова інформація стала підставою для прийняття вищезазначеного рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, яка раніше була врахована відповідачем і яка саме податкова інформація свідчить про здійснення платником податків ризикових операцій.
У строки встановлені судом відповідачем не подано відзив на позовну заяву, що не кваліфікується судом як визнання позову, з огляду на позицію відповідача, висловлену представниками відповідача під час розгляду справи.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.15).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.22).
18.06.2021 р. розгляд справи відкладено у зв`язку з неявкою сторін у судове засідання (а.с.29).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.06.2021 р. задоволено заяву представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції (а.с.39-40).
У судовому засіданні 06.07.2021 р. повернуто представнику відповідача відзив на позовну заяву, оскільки його подано після спливу строку, встановленого судом. Представниками позивача та відповідача надано пояснення, у судовому засіданні оголошено перерву для надання доказів (а.с.60).
У зв`язку з відпусткою судді судове засідання, призначене на 22.07.2021 р. відкладено на 26.07.2021 р. (а.с.83).
У судовому засіданні 26.07.2021 р. відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про продовження строку на подання відзиву (а.с.117). У судовому засіданні оголошено перерву для надання додаткових доказів.
На підставі ч.3 ст.243 КАС України в судовому засіданні 04.08.2021 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Виготовлення повного рішення відкладено у строк до 09.08.2019 р., про що повідомлено під час проголошення вступної та резолютивної частини.
Дослідивши подані позивачем та відповідачами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю «Металлмаш» 14.01.2021 р. подано до Державної податкової служби України таблицю даних платника податку на додану вартість (а.с.7, 122).
У таблиці відображено види економічної діяльності ТОВ «Металлмаш» за КВЕД (25.99); коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (7306, 7214, 7213) та коди товарів/послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються (7308, 7318).
Разом із таблицею ТОВ «Металлмаш» подано довідку про підприємство №14/01-1 від 14.01.2021 р. у якій зазначено, що ТОВ «Металлмаш» зареєстроване 30.06.2020 р. Основний вид економічної діяльності: 25.09. Виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у. Підприємство виробляє метало збиральну продукцію для промислових металургійних комбінатів, заводів: ролики УКТЗЕД 7308; роликоопори УКТЗЕД 7308; наконечники УКТЗЕД 7318; кришки УКТЗЕД 7318; барабани УКТЗЕД 7308 та інше. На виробництві працюють 18 осіб, необхідні спеціалісти: токаря, фрезерувальники, складальники МСР та ІТР. Для виробництва власної продукції підприємство орендує виробничий цех за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Прорізна, прим.87 корпус 21 (2000 кв.м.), складське приміщення за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Черкасова, 58/1 (281,3 кв.м.), має власні та орендовані промислові основні засоби (верстати, високотехнологічне обладнання), закуповує необхідні матеріали, металопрокат згідно замовлень та креслень контрагентів, а саме: труба УКТЗЕД 7306; круг УКТЗЕД 7214; підшипник УКТЗЕД 8284; корпус УКТЗЕД 7325; болти УКТЗЕД 7318; гайки УКТЗЕД 7318; лист УКТЗЕД 7208; швелер УКТЗЕД 7216; прокат УКТЗЕД 7214; смуга УКТЗЕД 7211; арматура УКТЗЕД 7213 та інше (а.с.8).
Рішенням про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 14.01.2021 р. №2314118/43683877 враховано таблицю даних платника податку, зареєстровану у контролюючому органі 14.01.2021 р. за №9001021530 (а.с.9).
У подальшому комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України прийнято рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 14.04.2021 р. №2567874/43683877 (а.с.6). Підставою неврахування таблиці вказано наявність в органах державної податкової служби України податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податків ризикових операцій.
Відповідно до пп.20.1.45 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль – система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З огляду на пп.62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Згідно з п.71.1 ст.71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів – комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
За приписами п.74.1, 74.2 ст.74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі – Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.
Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом – Порядок №1165).
У Порядку №1165 визначено, що таблиця даних платника податку – зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Пунктом 12 Порядку №1165 передбачено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
Відповідно до п.15 Порядку №1165 таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання.
Згідно з п.16 Порядку №1165 комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).
Пунктом 17 Порядку №1165 визначено, що у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.
Пунктом 18 Порядку №1165 передбачено, що таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли: така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12); зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D > 0,02, P < Pм х 1,4, та в такій таблиці зазначені товари/послуги, обсяг постачання яких згідно з податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими за останні 12 календарних місяців у Реєстрі, становить більше 25 відсотків загального обсягу операцій з постачання за останні 12 календарних місяців.
Відповідно до п.19 Порядку №1165 у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7).
Згідно з п.25 Порядку №1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
З аналізу зазначених норм встановлено, що комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку за умови надходження податкової інформації, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована.
Судом встановлено, що в оскаржуваному рішенні про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість не конкретизовано, яка саме податкова інформація про здійснення ризикових операцій була отримана ДПС України.
Відповідно до протоколу засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС від 14.04.2021 р. №156 в ході засідання по ТОВ «Металлмаш» проаналізовано суть господарських операцій по ланцюгам придбання та постачання товарів. Проведено детальний аналіз діяльності та в результаті одностайно проголосовано про неврахування таблиці даних платника податків від 14.01.2021 р. №9001021530 (а.с.130-134).
У судовому засіданні представники відповідача вказували на те, що за результатами опрацювання встановлено нереальність продажу ідентифікованого товару/послуг, оскільки у серпні 2020 року згідно даних ЄРПН ТОВ «Металлмаш» отримує податкові накладні на постачання труб, запчастин, арматури та складає податкові накладні на постачання желобів, планок, кришок, роликів, полумуфт, придбання яких відсутнє. Також зазначено, що відповідна інформація врахована в контексті інформації отриманої від Служби безпеки України листом від 13.04.2021 р. №30/2/3-1574 відповідно до якої посадові особи ряду встановлених правоохоронним органом підприємств, у тому числі ТОВ «Металлмаш», вносять неправдиві відомості до Єдиного реєстру податкових накладних та проводять фактично безтоварні операції, чим наносять збитки Державному бюджету в особливо великих розмірах.
Судом встановлено, що 14.04.2021 р. до Державної податкової служби України надійшов лист Служби безпеки України від 13.04.2021 р. №30/2/3-1574 яким поінформовано, що у ході здійснення системних заходів, спрямованих на забезпечення кіберзахисту електронних інформаційних ресурсів органів державної влади та об`єктів критичної інфраструктури, порушення сталого функціонування яких становить загрозу національній безпеці України, отримано інформацію щодо підприємств, посадові особи яких вносять неправдиві відомості до Єдиного реєстру податкових накладних та фактично проводять безтоварні операції, тобто здійснюють так звану податкову «скрутку», що спричиняє збитки Державному бюджету в особливо великих розмірах. Серед підприємств вказано ТОВ «Металлмаш».
Зазначена інформація не конкретизована в частині господарських операцій, які розцінено як безтоварні та періоду їх здійснення.
Суд зауважує на тому, що рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення для його прийняття.
Так, приймаючи оскаржуване рішення відповідачем не зазначено податкову інформацію, яка б свідчила про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку від 14.01.2021 р. №9001021530, що врахована відповідно до рішення від 14.01.2021 р. №2314118/43683877. Також оскаржуване рішення не містить посилань на господарську операцію, яка на думку відповідача є ризиковою, та на підстави, за яких така операція визнана ризиковою, що свідчить про формальність прийнятого рішення.
Посилання представників відповідача на те, що ТОВ «Металлмаш» у серпні 2020 року реалізовувався товар, який ним не придбавався не є обґрунтованим в контексті пояснень позивача, що він є виробником такого товару. При цьому у довідці про підприємство №14/01-1 від 14.01.2021 р., поданій одночасно з таблицею від 14.01.2021 р. №9001021530, зазначено про наявність виробничих потужностей, робочої сили та повідомлено про придбання матеріалів для виробництва продукції.
Відповідачем не надано доказів, які б спростовували інформацію зазначену у довідці про підприємство №14/01-1 від 14.01.2021 р. (а.с.8).
Суд наголошує на тому, що мама по собі податкова інформація, що свідчить про здійснення платником податків ризикових операцій не є підставою для неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, поданої позивачем і врахованої податковим органом.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 14.04.2021 р. №2567874/43683877 є необґрунтованим, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2270,00 грн (а.с.5), а тому суд стягує на користь ТОВ «Металлмаш» документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у розмірі 2270,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.
Окрім того, суд враховує, що у письмових поясненнях (а.с.80) та під час розгляду справи представником позивача відповідно до ч.3 ст.143 КАС України повідомлено, що документи підтверджуючі понесені витрати на професійну правничу допомогу будуть подані до суду після ухвалення судом рішення по суті позовних вимог у строки, передбачені КАС України.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Державної податкової служби України про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №2567874/43683877 від 14 квітня 2021 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Металлмаш» (код ЄДРПОУ 43683877, м. Долинська, Кіровоградська область, вул. Соборності України, 24, офіс 33) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 2 270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, м. Київ, Львівська площа, 8).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду – 06 серпня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт