
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" серпня 2021 р. справа № 300/2570/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області
про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі також позивачка, ОСОБА_1 ) 02.06.2021 звернулася в суд з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (надалі, також відповідач, ГУ НП в Івано-Франківській області), у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення остаточного розрахунку в день звільненні зі служби в поліції;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити на користь позивачки одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в розмірі 70 180,00 грн;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити на користь позивачки середній заробіток за весь час затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби за період з 01.03.2021 по день фактичного розрахунку або день постановлення рішення судом, встановивши розмір середньомісячного заробітку на рівні мінімальної заробітної плати в Україні, що становить 6 000,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем у день звільнення зі служби в поліції 01.03.2021 протиправно не виплачена сума одноразової грошової допомоги при звільненні.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.33-34).
Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області скористалося правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов до суду 29.06.2021 (а.с.37-38). У відзиві №26/325 від 25.06.2021 представниця відповідача вказала, що вважає позовні вимоги надуманими, безпідставними, які не грунтуються на дійсних обставинах справи, вимогах законодавства України та не підлягають задоволенню. Представниця зазначила, що відповідно до Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 №260 одноразова грошова допомога при звільненні виплачується не пізніше двох місяців з дня звільнення зі служби, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну – протягом п`яти робочих днів після їх надходження в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання центрального органу управління поліцією, органів поліції, державних органів, установ та організацій, до яких відряджені (прикомандировані) поліцейські. Представниця, з посиланням на долучені документи пояснила, що 11.06.2021 Національна поліція України профінансувала кошти на виплату позивачці вихідної допомоги, які 14.06.2021 відповідно до платіжних доручень, направлених ГУДКСУ нараховані позивачці. Таким чином, представниця наголошує на тому, що відповідачем не допущено порушення закону в спірних правовідносинах.
Позивачкою 05.07.2021 подано відповідь на відзив, у якому вона не погодилася із наведеними у відзиві доводами. Проте, ОСОБА_1 погодилася з сумою нарахованих і виплачених коштів одноразової допомоги при звільненні водночас зазначивши, що така допомога, відповідно до трудового законодавства повинна виплачуватися в день звільнення. Враховуючи затримку розрахунку при звільненні на 105 днів в частині одноразової грошової допомоги, позивачка просить зобов`язати нарахувати та виплатити середній заробіток за весь період затримки розрахунку при звільненні з урахуванням середньоденного заробітку 200 грн в загальному розмірі 21000 грн (а.с.49-55).
До суду 06.07.2021 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів у справі та докази підтверджуючі виплату позивачці одноразової грошової допомоги при звільненні (а.с.56-61).
Також 13.07.2021 відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив №26/351 від 09.07.2021 (а.с.63-69). Представниця відповідача наголосила на тому, що з аналізу законодавства слідує, що виплата поліцейським одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби проводиться Національною поліцією України після звільнення особи зі служби, а підставою нарахування одноразової грошової допомоги є наказ про звільнення поліцейського, який щодо позивача було видано 01.03.2021. Також зазначила, що у зв`язку із надходженням коштів для виплати допомоги позивачці 11.06.2021, така допомога мала бути виплачена не пізніше 18.06.2021. ГУНП в області виплатило позивачці одноразову грошову допомогу 15.06.2021, тобто в межах строку.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 25.08.1998 по 01.03.2021 проходила службу в органах внутрішніх справ та в органах Національної поліції України, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 від 14.01.2000 (а.с.14) та копією витягу з послужного списку з розрахунком років №1977/108/12-2021 від 25.03.2021 (а.с.18-19).
Наказом Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області №70 о/с від 01.03.2021 по особовому складу згідно з пунктом 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за підпунктом 4 (у зв`язку з скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) майора поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженого відділу кримінальної поліції Івано-Франківського відділу поліції, з 01.03.2021. Зазначене підтверджується копією витягу з наказу (а.с.17).
Позивачка, 18.03.2021 звернулася до відповідача з заявою, в якій пунктом 1 просила забезпечити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (а.с.20-22).
Листом №К-21/108/01/29-2021 від 15.04.2021 позивачці в частині заявлених позовних вимог надано відповідь про те, що у березні замовлено кошти на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні, станом на 16.04.2021 кошти не профінансовано. Зазначено, що у разі надходження коштів на рахунок ГУ НП в Івано-Франківській області позивачці буде здійснено перерахування у встановлені терміни (а.с.23-25).
ОСОБА_1 28.04.2021 звернулася до відповідача з запитом про надання публічної інформації, в тому числі, щодо нарахування одноразової грошової допомоги при звільнення зі служби (розрахунок), фінансових документів щодо "замовлення" коштів та причин невиплати таких коштів (а.с.26-27).
ГУ НП в Івано-Франківській області листом №К-46/108/01/29-2021 від 12.05.2021 позивачці повідомлено, що у березні замовлено кошти на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні, станом на 06.05.2021 кошти не профінансовано. Зазначено, що у разі надходження коштів на рахунок ГУ НП в Івано-Франківській області позивачці буде здійснено перерахування у встановлені терміни (а.с.30).
Позивачка 17.05.2021 повторно звернулася з запитом про надання публічної інформації із проханням забезпечити виплату одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби (затримка з 01.03.2021) (а.с.31).
Не отримавши відповідь та вважаючи свої права порушеними, ОСОБА_1 02.06.2021 звернулася до суду з позовною заявою.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Частинами 2 та 3 статті 77 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII визначено, що днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.
Статтею 102 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з частинами 1, 4, 5 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров`я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п`яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з прямим підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, на підставах, визначених пунктом 1 частини другої статті 36 Закону України "Про розвідку", а також у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Виплата зазначеної в частинах першій та другій цієї статті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Службою судової охорони, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, транспорту, виконання кримінальних покарань, пожежної і техногенної безпеки, єдину державну податкову політику, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.
Поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітникам Служби судової охорони, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.
Приписами частини 10 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, зокрема, які звільняються із служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Наказом Міністерство внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (надалі також Наказ №260).
Пунктом 1 розділу VI Наказу №260 передбачено, що поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров`я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення із служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності календарної вислуги 10 років і більше.
Відповідно до пункту 6 розділу VI Наказу №260 нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
Поліцейським у період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в дозволених законодавством випадках - шести років, які звільняються із служби з підстав, указаних у пунктах 1, 2 цього розділу, одноразова грошова допомога виплачується з розрахунку посадового окладу за останньою штатною посадою, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Якщо в період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в дозволених законодавством випадках - шести років змінено оклад за займаною посадою або виникло право на збільшення надбавки за стаж служби, або присвоєно чергове спеціальне звання, виплата одноразової грошової допомоги виплачується з урахуванням установлених розмірів.
Згідно з пунктом 8 розділу VI Наказу №260 одноразова грошова допомога при звільненні виплачується не пізніше двох місяців з дня звільнення із служби, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п`яти робочих днів після їх надходження в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання центрального органу управління поліцією, органів поліції, державних органів, установ та організацій, до яких відряджені (прикомандировані) поліцейські.
Так, враховуючи вищенаведені приписи законодавства, позивачка має право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні. Таке право не заперечується відповідачем, окрім цього виходячи із наданих позивачці відповідей та відзиву на позов, відповідач підтверджує право на отримання позивачкою вказаних коштів.
Таким чином, правовому аналізу підлягає питання своєчасності виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільнені та виплати середнього заробітку за час затримки виплати цієї допомоги.
Суд зазначає, що питання оплати праці та здійснення виплат при звільненні поліцейського регулюється спеціальним законодавством. Застосування загальних приписів трудового законодавства допускається виключно в разі відсутності спеціального нормативного регулювання.
Проте, питання строків виплати одноразової допомоги урегульоване Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських. Зазначений наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799, чинний та не скасований.
Станом на момент звільнення позивачки чинною була редакція пункту 8 розділу VI Наказу №260 (зміни внесені Наказом Міністерства внутрішніх справ №539 від 17.07.2020 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2020 р. за № 766/35049), яким визначено, що одноразова грошова допомога при звільненні виплачується не пізніше двох місяців з дня звільнення із служби, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п`яти робочих днів після їх надходження в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання центрального органу управління поліцією, органів поліції, державних органів, установ та організацій, до яких відряджені (прикомандировані) поліцейські.
Таким чином, наявне спеціальне нормативне регулювання в частині строків виплати одноразової грошової допомоги при звільненні поліцейських.
Згідно зі статтею 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання. Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем`єр-міністр України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.
Згідно з пунктом 2 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р № 731, державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які містять одну або більше норм, що зачіпають права, свободи, законні інтереси і стосуються обов`язків громадян та юридичних осіб, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації, або мають міжвідомчий характер, тобто є обов`язковими для інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також юридичних осіб, що не належать до сфери управління суб`єкта нормотворення.
Суд зазначає, що Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, яким врегульоване питання строків виплати грошової допомоги зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за № 669/28799, а тому є нормативно-правовим актом, який підлягає до застосування у спірних правовідносинах. Тому, в даних правовідносинах пріоритетним є застосування Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 по відношенню до загальних норм трудового законодавства.
Так, відповідачем надано докази здійснення виплати позивачці допомоги при звільнені 14.06.2021, а саме: - платіжне доручення №2467 від 14.06.2021, платник – ГУ НП в Івано-
Франківській області, призначення платежу: одноразова грошова допомога при звільненні згідно списку на суму 420440,23 грн(а.с.57); платіжне доручення №7064/997 від 10.06.2021, контррахунок для пасивних рахунків, призначення платежу реєстр на відкриття асигнувань №7064, сума 244272,00 (а.с.58); відомість розподілу виплат ОВВ ГУНП в Івано-Франківській області від 15.06.2021, якою визначено пунктом 4 – ОСОБА_1 , сума – 69127,30 грн, призначення – заробітна плата (а.с.59); виписку за 11.06.2021 із загального фонду ГУ НП в Івано-Франківській області (а.с.60-61).
Також відповідачем надано докази здійснення 01.03.2021 запиту для виділення коштів на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні поліцейським, а саме інформаційну довідку про потребу в коштах на виплату одноразової грошової допомоги (а.с.43).
Щодо посилання позивачки на постанови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як доказ аналогічних правових позицій вирішених в користь позивачів, суд зазначає, що усі зазначені у відповіді на відзив постанови (а.с.53-54) здійснювали правовий аналіз до внесення відповідних змін у Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, яким з 17.07.2020 врегульоване питання строків виплати одноразової грошової допомоги при звільнення позивачки.
Таким чином відповідачем здійснено виплату одноразової грошової допомоги при звільненні в строк, передбачений законодавством України, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на висновок суду про безпідставність позовних вимог та відмову в задоволенні позову в силу норм статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню із відповідача суб`єкта владних повноважень.
Відповідачем не подано до суду будь-яких доказів про понесення ним витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач – ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку - НОМЕР_2 ;
відповідач – Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області, адреса: вул. Академіка Сахарова, будинок 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 40108798.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.