
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05 серпня 2021 року Справа № 280/5447/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іди. НОМЕР_1 )
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (Україна, 69107, Запорізька обл., місто Запоріжжя, ПРОСПЕКТ СОБОРНИЙ, будинок 166, код 36366146)
третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-6, м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому позивач просить суд
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС України Запорізькій області по відмові ОСОБА_1 в включені у довідку про розмір його грошового забезпечення окладу за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністрів України № 704, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення вказаних в грошовому атестаті № 5 від 01 лютого 2012 року на момент його звільнення з якого йому призначена пенсія а саме: надбавки: за високі досягнення у праці (постанова КМУ №268 п. 2.1 «в») в розмірі 50%; за роботу в умовах режимних обмежень (постанова КМУ №414) в розмірі 15%; інші виплати: місячна премія в розмірі 125%.
- зобов`язати Головне управління ДФС України в Запорізькій області скласти та направити відповідну довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року в Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 05 березня 2019 року, за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністрів України № 704.;
- при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення, із зазначенням окладів за посадою та військовим званням, яка подається в ГУ ПФУ в Запорізькій області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , користуватися нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинного до 21 лютого 2018 року та після 05 березня 2019 року, тобто внести в довідку відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії ОСОБА_1 до 01.03.2018 року, надбавки за високі досягнення у праці (постанова КМУ № 268 п. 2.1 «в») в розмірі 50%, за роботу в умовах режимних обмежень (постанова КМУ № 414) в розмірі 15% та місячної премії в розмірі 125%.
Також просить суд з відповідача судовий збір в розмірі 908 гривень, витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5000,00 гривень.
Ухвалою суду від 05 липня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 29 липня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Запорізькій області про закриття провадження у справі №280/5447/21.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року у справі №280/7221/20 Головним управління ДФС у Запорізькій області виготовлено довідку №83 від 12 травня 2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, оригінал якої було направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, а копію – надано позивачу. Разом з тим, ознайомившись з наданою довідкою позивач встановив, що у вказаній довідці премія складає лише 10% замість 125%, яка було вказано у грошову атестаті на момент звільнення та в наказі №6-ф від 23 січня 2012 року про преміювання. Позивач вважає дії відповідача щодо видачі довідку про розмір його грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, які існували станом на 05 березня 2019 року за відповідною посадою, які він займав на дату звільнення із служби, з невірним розрахунком, протиправними та такими, що порушують його право на отримання пенсії, передбаченої Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Просить задовольнити позовні вимоги.
21 липня 2021 року до суду від третьої особи надійшли пояснення (вх.№41108), в яких зазначено, що визначення конкретних додаткових видів грошового забезпечення, відсоткового відношення таких видів забезпечення та сум у довідці віднесено до повноважень Головного управління ДФС у Запорізькій області. При цьому, позивач у позовній заяві самостійно обчислює свій розмір грошового забезпечення на власний розсуд та застосовує відсотки, не обґрунтовані документами пенсійної справи. Також зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. З 01 квітня 2019 року не відбулося жодного підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб. Скасування з 05 березня 2019 року пунктів 1. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» призвело до відсутності взагалі підстав для перерахунку пенсії з 05 березня 2019 року. Виходячи з викладеного вимога видати довідку про грошове забезпечення з включенням інших видів, ніж ті, які виплачувалися діючим військовослужбовцям на момент виникнення права на перерахунок, з 05 березня 2019 року є протиправною. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 22 липня 2021 року надав до суду відзив на адміністративний позов (вх.№41397), в якому зазначає, що при вирішенні спорів про виплату надбавок та премій, необхідно виходити з нормативно - правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на яких поширюються зазначені нормативно - правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути змінений) у випадках відсутності коштів у проведенні вказаних виплат, погіршення якості робіт та інше. Відповідно до наказу №21-ф від 25 березня 2019 року Головне управління ДФС у Запорізькій області «Про преміювання працівників ГУ ДФС у Запорізькій області за лютий 2019 року» щомісячна премія працівників оперативного управління податкової міліції складає 10%. Отже, враховуючи, що встановлення премії особовому складу податкової міліції Головного управління ДФС у Запорізькій області станом на дату формування довідки – 05 березня 2019 року, нараховано та виплачено у розмірі 10 відсотків, що є правом керівника, а не обов`язком, вимога позивача, щодо включення до складу довідки про розмір грошового забезпечення, премії у визначених позивачем сумах (відсотках), є безпідставною. Таким чином, Довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, згідно Порядку №45, містить складові грошового забезпечення у розмірах на момент виникнення права на перерахунок. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію по лінії Державної фіскальної служби України (податкова міліція) на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У липні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДФС у Запорізькій області з заявою, в якій просив скласти довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які останній отримував у січні 2012 року при звільненні та які внесені до грошового атестату, а саме: надбавка за високі досягнення – 50%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень – 15%; місячна премія 150% та інші. Також ОСОБА_1 зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення перераховується, виходячи з мінімальної заробітної платні, яка встановлюється на перше січня календарного року, а тому просить надіслати до ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018, на 01.01.2019, на 01.01.2020, так як це передбачено ст. 13, ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом від 06.08.2020 № 73/14/08-01-04 Головне управління ДФС у Запорізькій області повідомило, що направило довідку № 123 від 06.08.2020 до Головного управління ПФУ в Запорізькій області.
У серпні 2020 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління ДФС у Запорізькій області з заявою, в якій просив направити до управління Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення.
Листом від 18.09.2020 № 104/14/08-01-08 Головне управління ДФС у Запорізькій області направило довідки № 138 від 17.09.2020, № 139 від 17.09.2020, № 140 від 17.09.2020.
Ознайомившись з вказаними довідками про розмір грошового забезпечення, ОСОБА_1 встановив, що у вказаних довідках відсутня надбавка за високі досягнення у праці, яка складала 50% (від суми окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років), премія складає лише 10% замість 150%, як було вказано у грошовому атестаті на момент звільнення. Крім того вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен складати не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Вважаючи протиправними дії Головного управління ДФС у Запорізькій області щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, які існували станом на 01 січня 2018 року за відповідною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення із служби, та такими, що порушують право останнього на отримання пенсії у розмірі, передбаченому Законом, ОСОБА_1 звернувся до суду.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року у справі №280/7221/20 у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року задоволено частково апеляційну скаргу ОСОБА_1 .
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року в адміністративній справі № 280/7221/20 скасовано.
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління ДФС в Запорізькій області щодо відмови у включенні в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, 50% надбавки за високі досягнення у праці.
Зобов`язано Головне управління ДФС в Запорізькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, 50% надбавки за високі досягнення у праці.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Присуджено на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Запорізькій області документально підтверджені судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 66 коп.
На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року по справі №280/7221/20, Головним управлінням ДФС у Запорізькій області 12 травня 2021 року підготовлено та надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку №83 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , відповідно до якої, станом на 05 березня 2019 року, розмір грошового забезпечення за посадою на день звільнення зі служби – начальника організаційно-аналітичного відділення відділу протидії злочинам у базових галузях економіки управління оперативно-розшукової діяльності УПМ ДПА в Запорізькій області, становить: посадовий оклад – 6910,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник – 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) – 3744,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%), встановлена станом на 01 лютого 2012 року – 1036,50 грн., надбавка за високі досягнення у справі у розмірі 50 посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та надбавки за вислугу років встановлена станом на 01 лютого 2012 року, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268, яка втратила чинність стосовно осіб рядового і начальницького складу податкової міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року – 1047,60 грн., премія (10%) – 691,00 грн., індексація – 71,08 грн.
Усього – 14910,18 грн.
Позивач, не погодившись з визначеним розміром премії у наданій довідці, а також з вимогою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії, за посадою та за військовим званням відповідно до норм приміток 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704, звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України №2262-ХІІ.
Крім того, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон України №2011-ХІІ).
Статтею 9 Закону України №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону України №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону України №2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону України №2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови КМУ №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою КМУ №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Як було зазначено вище, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови №704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови №704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_2 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ та статті 9 Закону України №2011-ХІІ.
Як свідчать обставини справи, Головне управління ДФС у Запорізькій області, на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року №280/7221/20, надіслало позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року.
При цьому, спірним між сторонами є відсотковий розмір премії
Суд зазначає, що наказом Міністерства фінансів України від 17 липня 2018 року №616 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів (далі - Порядок №616).
Пунктом 2 Порядку №616 передбачено, що місячне грошове забезпечення - грошове забезпечення, встановлене на дату настання події, без урахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення. При цьому до місячного грошового забезпечення премія включається у розмірі, нарахованому у місяці, що передує події.
Відповідно до пункту 3 Порядку №616, грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з:
1) посадового окладу;
2) окладу за спеціальним званням;
3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень; доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук; доплати за вчене звання; премій;
4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; допомоги для оздоровлення.
Відповідно до підпунктів 2, 3, 5, 6, 7 розділу 4 Порядку №616 надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення.
Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
Премія встановлюється та виплачується на підставі наказу.
У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення службової дисципліни премія знімається або розмір її зменшується.
У разі недостатності фонду грошового забезпечення для проведення премії її розмір переглядається.
Таким чином, при вирішенні спорів про виплату надбавок та премій, необхідно виходити з нормативно - правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на яких поширюються зазначені нормативно - правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути змінений) у випадках відсутності коштів у проведенні вказаних виплат, погіршення якості робіт та інше.
Відповідно до наказу №21-ф від 25 березня 2019 року Головного управління ДФС у Запорізькій області «Про преміювання працівників ГУ ДФС у Запорізькій області за лютий 2019 року» щомісячна премія працівників оперативного управління податкової міліції складає 10%.
Отже, враховуючи, що встановлення премії особовому складу податкової міліції Головним управлінням ДФС у Запорізькій області станом на дату формування довідки – 05 березня 2019 року, нараховано та виплачено у розмірі 10 відсотків, що є правом керівника, а не обов`язком, вимога позивача, щодо включення до складу довідки про розмір грошового забезпечення, премії у визначених позивачем сумах (відсотках), є безпідставною.
Таким чином, довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, згідно Порядку № 45, містить складові грошового забезпечення у розмірах на момент виникнення права на перерахунок.
Таким чином, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Що стосується вимоги про внесення в довідку відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії ОСОБА_1 до 01 березня 2018 року, надбавки за високі досягнення у праці (постанова Кабінету Міністрів України № 268 пункт 2.1 «в») в розмірі 50%, за роботу в умовах режимних обмежень (постанова Кабінету Міністрів України № 414) в розмірі 15%, суд зазначає про таке.
Як встановлено вище, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року зобов`язано Головне управління ДФС в Запорізькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, 50% надбавки за високі досягнення у праці.
Зі змісту довідки від 12 травня 2021 року №83 судом встановлено, що у ній визначено складові грошового забезпечення, зокрема, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15%), встановлена станом на 01 лютого 2012 року у розмірі 1036,50 грн. та надбавку за високі досягнення у справі у розмірі 50 посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та надбавки за вислугу років встановлена станом на 01 лютого 2012 року, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268, яка втратила чинність стосовно осіб рядового і начальницького складу податкової міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року у розмірі 1047,60 грн.
Частиною четвертою статті 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, судом апеляційної інстанції вже вирішено вказані питання, а наявна в матеріалах справи копія довідки про розмір грошового забезпечення свідчить про виконання Головним управлінням ДФС у Запорізькій області обов`язку щодо відображення цих складових.
Стосовно вимоги про виготовлення довідки відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704, суд зазначає наступне.
Як зазначалось вище, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу встановлено постановою КМУ №704.
Пунктом 2 постанови КМУ №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 3 постанови КМУ №704, виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Згідно з пунктом 4 постанови КМУ №704 в первинній редакції було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Постанова КМУ №704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.
На момент набрання чинності постановою КМУ №704, пункт 4 цього нормативно-правового акту було викладено у редакції п.6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова КМУ №103), а саме: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин п. 4 постанови КМУ №704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року».
З урахуванням викладеного, згідно з постановою КМУ №704 (в редакції постанови КМУ №103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів у спірний період не застосовується.
Пунктом 4 постанови КМУ №704 було чітко визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року по справі №826/6453/18 за наслідками апеляційного перегляду справи було скасовано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 жовтня 2019 року в частині відмови в задоволенні позову про визнання протиправним та скасування пункту постанови і прийнято в цій частині нову постанову, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови КМУ №103.
Отже, з 29 січня 2020 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18 пункт 6 постанови КМУ №103 втратив чинність та була відновлена дія пункту 4 постанови КМУ №704 у первісній редакції.
Однак, суд вважає за необхідне також зазначити, що згідно з пунктом 3 розділу ІІ Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон України №1744-VІІІ) мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року.
При цьому, згідно висновків Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 11 грудня 2019 року у справі №240/4946/18, щодо застосування норм права, а саме пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», за якими після набрання чинності цим Законом положення нормативно-правових актів щодо обчислення виплат у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають.
Оскільки норма пункту 3 розділу ІІ Закону України №1774-VІІІ не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за положення пункту 4 постанови КМУ №704, у редакції до внесення змін постановою КМУ №103, а також додатків 1, 12, 13, 14 постанови КМУ №704, суд не вбачає правових підстав для обчислення розміру грошового забезпечення позивача із використанням величини мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про те, що згідно з постановою КМУ №704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, 01 січня 2019 року, 01 січня 2020 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 лютого 2021 року по справі №200/3757/20-а.
Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Виходячи з необхідності відмови судом у задоволенні позовних вимог позивача, у суду відсутні підстави, передбачені статтею 139 КАС України, для стягнення на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іди. НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (Україна, 69107, Запорізька обл., місто Запоріжжя, ПРОСПЕКТ СОБОРНИЙ, будинок 166, код 36366146), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-6, м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуваннями доповнень пункту 3 розділу VІ Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 05 серпня 2021 року.
Суддя Д.В. Татаринов