Рішення № 98835371, 05.08.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2021
Номер справи
240/14519/20
Номер документу
98835371
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/14519/20

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Токаревої М.С.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Житомирській області щодо незарахування йому вислуги років у пільговому обчисленні, за період з 24.12.2002 по 01.07.2013 оформлену листом №592/7/06-30-05 від 14.08.2020;

- зобов`язати Головне управління ДФС у Житомирській області зарахувати йому вислуги років у пільговому обчисленні, час проходження служби у податковій міліції у зоні гарантованого добровільного відселення один місяць служби за півтора місяці з 24.12.2002 по 01.07.2013.

В обгрунтування позову вказано, що у період з 24.12.2002 по 01.07.2013 він проходив службу на різних посадах у підрозділі податкової міліції Коростенської ОДПІ Житомирської області, а з 01.07.2013 по 30.06.2020 у податковій міліції оперативного управління ГУ ДФС у Житомирські області. При звільненні його у зв`язку зі скороченням штатів відповідачем протиправно не було зараховано період проходження служби у податковій міліції у зоні гарантованого добровільного відселення один місяць служби за півтора місяці з 24.12.2002 по 01.07.2013.

Справу призначено до розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем було надано відзив на позовну заяву за змістом якого він заперечував щодо задоволення позову. В обґрунтування відзиву вказано, що перелік підрозділів, які дислоковані у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого (добровільного) відселення для призначення пенсії співробітникам податкової міліції Державною фіскальною службою України не затверджено, а тому відсутні підстави для проведення відповідного зарахування періоду служби позивача у пільговому обрахунку.

Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи справи суд дійшов наступного висновку.

Сторонами не заперечується факт того, що у період з 24.12.2002 по 01.07.2013 ОСОБА_1 проходив службу на різних посадах у підрозділі податкової міліції Коростенської ОДПІ Житомирської області, а з 01.07.2013 по 30.06.2020 у податковій міліції оперативного управління ГУ ДФС у Житомирські області.

Однак, вказаний період служби не було зараховано позивачу у пільговому обрахунку один місяць за півтора, оскільки перелік підрозділів, які дислоковані у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого (добровільного) відселення для призначення пенсії співробітникам податкової міліції Державною фіскальною службою України не затверджено.

При зверненні ОСОБА_1 до відповідача з приводу проведення відповідного пільгового обрахунку листом ГУ ДФС у Житомирській області листом №592/7/06-30-05 від 14.08.2020 було відмовлено.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до п.п."в" п.3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї Постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця періоду служби у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених в пунктами 2 і 3 ст. 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у відповідній редакції) згідно з переліками військових частин, підрозділів та установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Центральним управлінням служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони.

Поняття зони безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення визначалось ст.2 Закону України від 27 лютого 1991 року "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи". Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" виключено дану норму, у зв`язку з чим існує певна правова невизначеність поняття "зони безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення".

Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначено перелік населених пунктів віднесених до зони безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення. Зокрема, до переліку населених пунктів зони безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення віднесено місто Овруч Житомирської області.

Матеріалами справи підтверджено та не заперечується відповідачем, що позивач з 24.12.2002 по 01.07.2013 проходив службу на різних посадах у підрозділі податкової міліції Коростенської ОДПІ Житомирської області в м. Коростень, яке розташовано в зоні гарантованого добровільного відселення.

Оскільки Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" № 393 від 17.07.1992 року визначено зарахування служби в органах внутрішніх справ у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених в пунктами 2 і 3 ст. 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку один місяць за півтора і цей порядок діє, то у відповідача не було правових підстав для відмови в зарахуванні позивачу вислуги років в пільговому обчисленні.

Посилання відповідача на відсутність затвердженого підрозділів, які дислоковані у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого (добровільного) відселення для призначення пенсії співробітникам податкової міліції Державною фіскальною службою України не давало йому права для відмови позивачу в зарахуванні вислуги років в пільговому обчисленні.

Таким чином дії Головного управління ДФС у Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні в пільговому обчисленні вислуги років при проходженні служби в органах податкової міліції у зоні гарантованого добровільного відселення, передбаченої ст. 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяця є протиправними.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на встановлені у ході судового розгляду обставини та норми законодавства, які їх регулюють суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 39459195) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Житомирській області щодо незарахування ОСОБА_1 вислуги років у пільговому обчисленні, за період з 24.12.2002 по 01.07.2013 оформлену листом №592/7/06-30-05 від 14.08.2020.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 вислуги років у пільговому обчисленні, час проходження служби у податковій міліції у зоні гарантованого добровільного відселення один місяць служби за півтора місяці з 24.12.2002 по 01.07.2013.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева