
233 № 233/1952/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2021 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартиненко В. С.,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Краматорської районної державної адміністрації Донецької області про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, –
В С Т А Н О В И В:
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області з вказаним позовом звернулася ОСОБА_1 , в якому просила стягнути з відповідача на її користь середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 01.02.2021 року по 28.04.2021 року в сумі 15788,92 грн, посилаючись на те, що вона працювала у Відділі освіти Костянтинівської райдержадміністрації на посаді секретаря господарчої групи, та 19.11.2019 була звільнена з посади. Проте в день звільнення їй не була виплачена заробітна плата в загальному розмірі 13035,38 грн. Краматорська районна державна адміністрація Донецької області стала правонаступником Відділу освіти Костянтинівської райдержадміністрації. Рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 14 квітня 2021 року вказана заборгованість по заробітній платі була стягнута з відповідача. Враховуючи, що до теперішнього часу відповідачем не проведений повний розрахунок по заробітній платі, вважає за необхідне стягнути з відповідача на її користь середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні.
Відповідач надав відзив, до якого не додано документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. Враховуючи наведене, на підставі ч. 8 ст. 178 ЦПК України суд не бере до уваги вказаний відзив та вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 30 квітня 2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Згідно з ч. 13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
З`ясувавши обставини справи, дослідивши докази, подані на їх підтвердження, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької від 14 квітня 2021 року у цивільній справі № 233/712/21 за позовом ОСОБА_1 до Краматорської районної державної адміністрації Донецької області про стягнення нарахованих, але не виплачених сум, що належали працівникові при звільненні, стягнуто з Краматорської районної державної адміністрації Донецької області на користь ОСОБА_1 нараховані, але не виплачені суми, що належали працівникові при звільненні, в розмірі 13035 гривень 38 копійок з утриманням з цієї суми обов`язкових податків та зборів.
Вказаним рішенням встановлено, що ОСОБА_1 працювала на посаді секретаря господарчої групи у Відділі освіти Костянтинівської райдержадміністрації з 19 листопада 2019 року.
31 січня 2021 року на підставі наказу від 29.01.2021 року № 01-К позивач була звільнена у зв`язку з припиненням юридичної особи Відділу освіти Костянтинівської райдержадміністрації шляхом ліквідації за п. 1 ст. 40 КЗпП України. Вказані обставини підтверджуються трудовою книжкою ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , наказами Відділу освіти Костянтинівської райдержадміністрації № 12-К від 18.11.2019 про призначення ОСОБА_1 та № 01-К від 29.01.2021 р. про звільнення ОСОБА_1 , копії яких долучені до матеріалів справи.
Згідно з довідкою Відділу освіти Костянтинівської райдержадміністрації станом на 01.02.2021 заборгованість по заробітні платі ОСОБА_1 за січень 2021 року склала 13035,38 грн., що складається із заробітної плати в розмірі 6000,00 грн, компенсації за невикористані 6 днів відпустки в розмірі 1090,20 грн та вихідної допомоги в розмірі 5945,18 грн.
Розпорядженням Костянтинівської районної державної адміністрації від 16 січня 2021 року за № 9, зокрема вирішено припинити юридичну особу – Відділ освіти Костянтинівської райдержадміністрації (код ЄДРПОУ 02142661) в результаті реорганізації шляхом приєднання до Краматорської районної державної адміністрації Донецької області (код ЄДРПОУ 43991155). Установлено, що Краматорська районна державна адміністрація Донецької області є правонаступником зобов`язань, прав та обов`язків Відділу освіти Костянтинівської райдержадміністрації.
15.03.2021 розпорядженням голови Костянтинівської районної державної адміністрації № 18 було затверджено передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей, активів та зобов`язань Відділу освіти Костянтинівської райдержадміністрації до правонаступника Краматорської районної державної адміністрації, серед яких зазначена заборгованість перед кредитором ОСОБА_1 в загальному розмірі 13035,38 грн.
Відповідно ч.ч. 1-4 ст. 107 ЦК України кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов`язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов`язання, або забезпечення виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом. Після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
Абзацом 3 п. 8 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1321, передбачено, що у разі утворення райдержадміністрації на території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та затвердження передавального акта комісії з реорганізації.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15 січня 2021 року проведено державну реєстрацію юридичної особи – Краматорської районної державної адміністрації Донецької області (ЄДРПОУ 43991155).
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань юридична особа Відділ освіти Костянтинівської райдержадміністрації (ЄДРПОУ 02142661) перебуває в стані припинення.
Оскільки судом встановлено факт державної реєстрації юридичної особи - Краматорської районної державної адміністрації Донецької області та наявність передавального акту від юридичної особи, що припиняється - Відділу освіти Костянтинівської райдержадміністрації, суд дійшов висновку про те, що на час розгляду справи Краматорська районна державна адміністрація Донецької області є правонаступником Відділу освіти Костянтинівської райдержадміністрації.
Відповідно до частини першої та п`ятої статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з частиною третьою статті 3 Закону України від 17 вересня 2008 року № 514-VI «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство. Товариство вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дати його державної реєстрації в установленому законодавством порядку.
Аналізуючи вказані норми права Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 червня 2020 року у справі № 910/5953/17 виклала такий правовий висновок. При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов`язків, а усієї їх сукупності. Процедурі реорганізації підприємств залізничного транспорту у формі злиття все майно, права та обов`язки державних підприємств, які припиняються, переходять до правонаступника - АТ «Укрзалізниця». Держава не має права вилучити якусь частину майна, зокрема ту, що знаходиться на неконтрольованій території, і не передати її (частину) правонаступнику. При реорганізації в формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов`язків. Отже, лише при припиненні суб`єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при таких видах реорганізації неможливий.
Зважаючи на принцип універсальності правонаступництва, зміст якого наведений у вищевказаній постанові Верховного Суду, суд дійшов висновку про те, що Краматорська районна державна адміністрація Донецької області є правонаступником усіх прав і обов`язків Відділу освіти Костянтинівської райдержадміністрації, та є належним відповідачем у даній справі.
Статтею 43 Конституції України гарантовано право кожного на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Статтею 116 КЗпП України встановлено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.
Згідно ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум в установлені строки, підприємство повинне виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995 р., при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку. Суми нарахованої заробітної плати враховуються у тому місяці, за який вони нараховані та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Згідно з п. п. 5, 8 розділу ІV Порядку нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати. Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Відповідно до абз. 2 п. 3 розділу ІІІ Порядку суми нарахованої заробітної плати враховуються у тому місяці, за який вони нараховані та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Згідно з довідкою Відділу освіти Костянтинівської райдержадміністрації станом на 01.02.2021 заборгованість по заробітні платі ОСОБА_1 за січень 2021 року склала 13035,38 грн, що складається із заробітної плати в розмірі 6000,00 грн, компенсації за невикористані 6 днів відпустки в розмірі 1090,20 грн та вихідної допомоги в розмірі 5945,18 грн. Середньоденна заробітна плата становить 315,79 грн, середньоденна заробітна плата до сплати – 254,21 грн.
Водночас відповідачем вказаний розрахунок не було спростовано.
Відповідно до абз. 5 п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 р. № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Позивач, здійснюючи розрахунок середнього заробітку не врахував вимоги вказаної постанови Верховного Суду України та здійснив його виходячи з розміру середньоденної заробітної плати після вирахування податків та зборів – 254,21 грн, замість середньоденної заробітної плати 315,79 грн – розмір якої вказаний з врахуванням податків та зборів.
З 01.02.2021 року по 28.04.2021 року, що відповідає межам позовних вимог, минуло 62 робочих днів, враховуючи рекомендації КМУ щодо перенесення робочих днів, середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за вказаний період дорівнює 19578,98 грн (315,79 * 62 = 19578,98).
А отже, з Краматорської районної державної адміністрації Донецької області на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 19578,98 грн з наступним утриманням з цієї суми обов`язкових податків та зборів.
Згідно із ч. 1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
В зв`язку із задоволенням позову з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст.ст. 141, 259, 264 - 265, 273, 279, 354, п.п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Краматорської районної державної адміністрації Донецької області про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні – задовольнити.
Стягнути з Краматорської районної державної адміністрації Донецької області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 19578 (дев`ятнадцяти тисяч п`ятисот сімдесяти восьми) гривень 98 копійок з наступним утриманням з цієї суми обов`язкових податків та зборів.
Стягнути з Краматорської районної державної адміністрації Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 908 (дев`ятисот восьми) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами ЦПК України, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 . Відповідач: Краматорська районна державна адміністрація Донецької області, місцезнаходження: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, б. Машинобудівників, буд. 37, код ЄДРПОУ 43991155.
Суддя