
19.07.2021 Справа № 469/863/15-ц
8/469/1/21
У Х В А Л А
12 липня 2021 року смт. Березанка
Березанський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Гапоненко Н.О.,
за участю секретаря судового засідання Потриваєвої М.А.,
прокурора Бережної-Семененко С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про перегляд рішення Березанського районного суду Миколаївської області від 13 квітня 2016 року у справі за позовом прокурора Березанського району Миколаївської області в інтересах держави до ОСОБА_1 , Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області, Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області та ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування розпорядження та рішення, визнання недійсними договорів купівлі-продажу нерухомого майна, державного акту на право власності, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, у зв`язку з нововиявленими обставинами, -
в с т а н о в и в :
Представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Журік В.Ф. надав до суду заяву про залучення (заміну) до участі у справі як позивача прокурора Миколаївської окружної прокуратури, посилаючись на те, що у результаті реформування органів прокуратури Миколаївської області прокуратуру Березанського району Миколаївської області було ліквідовано та її правонаступником є Миколаївська окружна прокуратура.
Прокурор проти задоволення вказаної заяви заперечував, про що надав до суду письмове заперечення, у якому зазначав, що прокурори в Україні мають єдиний статус незалежно від місця прокуратури в системі прокуратури України чи адміністративної посади, яку прокурор обіймає у прокуратурі. З прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури” від 19.09.2019 року № 113-IX внесено зміни до Закону України “Про прокуратуру”, зокрема, у ст.12 Закону слова “місцеві” замінено словами “окружні” у відповідних відмінках, без зміни правового статусу вказаних органів прокуратури. Крім найменування прокуратури інших змін, в тому числі правового статусу та виконуваних функцій, не відбулося, а зміна назви сторони у справі не тягне за собою правонаступництво у зв`язку з відсутністю нового учасника цивільних відносин, якому мають перейти права та обов`язки особи, яка вибула, та юридичної незмінності правопопередника – учасника цивільних відносин, який вибуває зі складу учасника цивільного відношення. Оскільки орган прокуратури внаслідок зміни назви не позбувся притаманних тільки йому законодавчо визначених конституційних функцій, вважав, що вказана представником відповідача підстава не є підставою для процесуального правонаступництва.
Відповцдно до ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і порядку, що визначені законом. Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
Статтею 1 Закону України “Про прокуратуру” визначено, що прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.
Згідно із ч.2 ст.15 Закону України “Про прокуратуру”, прокурори в Україні мають єдиний статус незалежно від місця прокуратури в системі прокуратури України чи адміністративної посади, яку прокурор обіймає у прокуратурі.
Додатком до Закону України “Про прокуратуру”, який набрав чинності з 15 липня 2015 року, закріплено перелік та територіальну юрисдикцію місцевих прокуратур, які діяли до прийняття Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформ органів прокуратури” від 19.09.2019 року № 113-IX.
Розділом XIII "Перехідні положення" вказаного Закону передбачалось, що до утворення місцевих прокуратур їх повноваження здійснюють міські, районні, міжрайонні, районні у містах прокуратури. На зазначений період за прокурорами та керівниками цих прокуратур зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури.
14 жовтня 2014 року за №1697-VII внесено відповідні зміни до Закону №113-IX від 19.09.2019 року, зокрема, в ст.12 Закону слова “місцеві” замінено словами “окружні” у відповідних відмінках, без зміни правового статусу вказаних органів прокуратури.
Наказом Генерального прокурора України від 17.02.2021 року №40 днем початку окружних прокуратур визначено 15 березня 2021 року. При цьому, крім найменування органу прокуратури інших змін, в тому числі правового статусу та виконуваних фуцнкцій, визначених Конституцією України та Законом України “Про прокуратуру” не відбулося.
Наказом Генерального прокурора №39 від 07 лютого 2021 року затверджено перелік і територіальну юрисдикцію окружних прокуратур, назви місцевих прокуратур змінено на відповідні назви окружних.
Отже, орган прокуратури внаслідок зміни назви не позбувся законодавчо визначених конституційних функцій, а тому зміна назви учасника справи за відсутності нового учасника цивільних правовідносин, до якого мають перейти права та обов"язки особи, що вибула, не є підставою для процесуального правонаступництва.
Тому, у задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_1 адвоката Журіка В.Ф. слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258-261 ЦПК України, суд -
п о с т а н о в и в:
У задоволенні заяви представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Журіка В.Ф. про залучення до участі у справі (заміну позивача) відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: