
Справа №461/3151/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2021 року суддя Галицького районного суду м.Львова Мисько Х.М., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – адвоката Шокала В.С., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса, зазначена в протоколі про порушення митних правил: АДРЕСА_1 ,
за ст.472 Митного Кодексу України,-
В С Т А Н О В И В :
згідно протоколу про порушення митних правил, 05.03.2021 року, у ММПО ТзОВ "Транс - Логістик - Сервіс", під час огляду міжнародного поштового відправлення – посилки № CV611868840US , яка надійшла в Україну із CША, по депеші №5341 (митна декларація форми CN23 № CV611868840US від 25.02.21, відправник: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), одержувач: Мєзєнцев Єгор - (м.Київ вул.Львівська, буд.53а,Україна) встановлено наступне. Згідно митної декларації форми CN23 №CV611868840US відправник заявив, що у вказаному міжнародному поштовому відправленні пересилає “Аксесуари – вартістю 1199,00 доларів США”.
Відповідно до пункту 2 статті РП 125 (в старій редакції стаття РП 122) Регламенту поштових посилок Всесвітньої поштової конвенції (Конвенцію затверджено Указом Президента №316/2017 від 10.10.2017) передбачено, що до кожної посилки додається митна декларація СN 23 або як єдиний бланк, або як частина бланка-пачки СР 72. У такій повинно докладно зазначатись вкладення посилки. Відомості загального характеру неприпустимі.
Під час митного огляду міжнародного поштового відправлення – посилки № CV611868840US було виявлено незадекларований товар, а саме: ноутбук Apple MacBook Pro 13-inch, Part No. Z11C000M6, Serial No. C02F830JQ05P, Model No. A2338, (MBP 13.3 SPG/8C GPU/16GB/2TB/KB-RS) в заводській упаковці – 1 шт. Виявлений товар знаходився в посилці без будь-якого приховування.
Таким чином, на думку митного органу, гр. ОСОБА_2 , який проживає або перебуває за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив дії, направлені на переміщення через митний кордон України ноутбука шляхом недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про найменування та кількість товарів, які підлягають обов`язковому декларуванню в митній декларації форми CN23.
Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – адвокат Шокало В.С. в судовому засіданні просив закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, оскільки вказані в протоколі про порушення митних правил твердження не відповідають нормам чинного законодавства. Зокрема, вказав, що товари, виявлені в посилці були придбані ОСОБА_4 на іноземному веб-сайті компанії Apple Inc (www.appale.com). Будь-якого самостійного відправлення даної посилки ОСОБА_5 не здійснював, оскільки не перебував за кордоном. Крім того, вказує, матеріали справи не містять належних, допустимих та достатніх доказів про наявність в діях ОСОБА_3 умисних чи протиправних дій, оскільки даних про те, що останній знав про те, що заповнені ним за допомогою сайту Apple Inc дані будуть невірно зазначені у митній декларації компанією продавцем, в матеріалах справи не міститься.
Представник Львівської митниці Державної митної служби України – Лубоцький Б.І. в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_3 до відповідальності за порушення митних правил, покликаючись на матеріали справи.
Заслухавши думку адвоката Шокала В.С. та представника Львівської митниці Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Згідно з ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Статтею 489 МК України передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ст.472 Митного кодексу України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у недекларуванні товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто не заявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Основним безпосереднім об`єктом правопорушення за даною нормою закону є встановлений порядок переміщення товарів та ТЗ через митний кордон України, а об`єктивною стороною є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, активна поведінка (вчинок) особи.
Суб`єктивна сторона передбачає наявність умислу чи необережності, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює, чи може та повинен передбачати обставини і характер незаконного недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Відтак, підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Частиною 7 ст.233 Митного кодексу України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Відповідно до ст.236 Митного кодексу України, декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюється оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою.
Таким чином, відповідно до вимог ст.236 Митного кодексу України, товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Правила декларування визначені ст.ст.257-269 Митного кодексу України.
Згідно з частиною 1 статті 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до Заключного протоколу Регламенту письмової кореспонденції, міжнародні поштові відправлення, що підлягають митному контролю, повинні мати митну декларацію CN 22 або відривний ярлик цієї ж форми; якщо відправник побажає, тоді до відправлень, крім того, додається митна декларація CN 23 (стаття РК156).
Згідно з Митним кодексом України, міжнародні поштові відправлення - упаковані та оформлені відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу та Правил надання послуг поштового зв`язку відправлення міжнародної прискореної пошти «EMS», які приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються через територію України транзитом операторами поштового зв`язку.
Підпунктом 2 пункту 6 Розділу Загальні питання Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №450 (зі змінами), встановлено, що «товари, що пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання органу доходів і зборів уніфікованих міжнародних документів, форми яких установлені актами Всесвітнього поштового союзу, а саме: митної декларації CN 23 або митної декларації CN 22».
Відповідно до п.п. 2,6 Положення про митні декларації, затвердженого постановою КМ України від 21.05.2012 року № 450, Товари декларуються шляхом подання митному органу:
митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа;
або митної декларації М-16;
або письмової заяви за формою згідно з додатком 1;
або митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов`язаних з провадженням підприємницької діяльності;
або декларації транскордонного переміщення фізичними особами валютних цінностей;
або іншого документа, що відповідно до законодавства може використовуватись замість митної декларації.
Для товарів, що відповідно до статті 94 Митного кодексу України підлягають декларуванню з використанням митної декларації, можуть використовуватися митні декларації окремих типів, що подаються за формою єдиного адміністративного документа і заповнення яких здійснюється з урахуванням положень Конвенції про процедуру спільного транзиту та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами.
Митні декларації окремих типів застосовуються для декларування у митний режим транзиту іноземних товарів, які переміщуються підприємствами між ЄС, країнами - членами Європейської асоціації вільної торгівлі, окремими країнами - членами Конвенції про процедуру спільного транзиту та Україною транзитом (зокрема внутрішнім) автомобільним транспортом (без перевантаження на інші види транспорту) та стосовно яких не встановлено обов`язок щодо забезпечення сплати митних платежів.
Товари, що пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу:
1) митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа у разі:
надходження на адресу декларанта підакцизних товарів;
або надходження на адресу декларанта (крім громадянина) в одній депеші від одного відправника товарів, що відповідно до Митного кодексу України та Податкового кодексу України є об`єктами оподаткування митними платежами;
або пересилання декларантом (крім громадянина) товарів, митна вартість яких перевищує суму, еквівалентну 150 євро;
або надходження на адресу громадянина в одній депеші від одного відправника товарів, сумарна фактурна вартість яких перевищує суму, еквівалентну 10 000 євро;
або пересилання громадянином товарів, сумарна фактурна вартість яких перевищує суму, еквівалентну 10 000 євро;
2) або у випадках, не зазначених у підпункті 1 цього пункту, - уніфікованих міжнародних документів, форми яких установлені актами Всесвітнього поштового союзу, а саме:
митної декларації CN 23, використання якої обов`язкове під час пересилання посилок, міжнародних згрупованих поштових відправлень з позначкою "Консигнація" і відправлень "EMS" та можливе у разі пересилання відправлень з оголошеною цінністю;
або митної декларації CN 22, використання якої обов`язкове під час пересилання дрібних пакетів, мішків "М" і відправлень "EMS" з вкладенням письмової кореспонденції та можливе у разі пересилання бандеролей.
Регламентом поштових посилок, що є невід`ємною частиною Всесвітньої поштової конвенції, а саме у частині 2 ст. РП 122 передбачено, що до кожної посилки додається митна декларація CN 23 або як єдиний бланк або як частина бланка пачки СР23. У ній повинно докладно зазначатись вкладення посилки, відомості загального характеру неприпустимі. В інструкції до заповнення CN 23, яка міститься на звороті такої декларації, зазначено, що підпис відправника та дата є підтвердженням його відповідальності за відправлення.
Частиною 4 ст.266 Митного кодексу України встановлено, що у разі самостійного декларування товарів декларантом, передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Митним органом, відповідно до протоколу про порушення митних правил №0429/20900/21 від 05.03.2021 року, у провину ОСОБА_6 ставиться порушення митних правил за ст.472 МК України, а саме: вчинення дій, направлених на переміщення через митний кордон України ноутбука шляхом недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про найменування та кількість товарів, які підлягають обов`язковому декларуванню в митній декларації форми CN23.
Однак, з долучених до матеріалів справи документів не вбачається, що вилучений товар був самостійно відправлений ОСОБА_4 , натомість такий був придбаний останнім на офіційному іноземному сайті компанії Apple Inc (www.appale.com) (а.с.42,43). Крім того, в ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_5 не перебував за кордоном, в т.ч. в країні відправлення особисто, про що свідчить відсутність будь-яких відміток в закордонному паспорті (а.с.33-41) та лист начальника Головного центру обробки спеціальної інформації ДПС України Рогозіна Є. №91/М-4432 від 07.04.2021 року, відповідно до якого, інформації про перетинання державного кордону за період з 01.01.2021 року по 06.04.2021 року гр.України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не виявлено.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для складення протоколу про порушення митних правил щодо ОСОБА_7 стала митна декларація CN23 № CV611868840US від 25.02.2021 року. При цьому, судом встановлено, що така ОСОБА_8 не підписувалась, що в силу вимог п.2 ст. РП 122 Регламенту поштових посилок, виключає відповідальність останнього за вказане відправлення.
Також, слід зазначити, постановою Галицького районного суду м.Львова від 01.06.2021 року матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.472 МК України було повернуто Галицькій митниці Держмитслужби для належного до оформлення. Проте, вказані у постанові суду недоліки протягом перебування справи на до оформленні, усунуті не були.
Натомість, митним органом долучено до справи доручення в.о.начальника управління боротьби з контрабандою та порушення митних правил Ткачука С. від 12.07.2021 року про проведення опитування гр. ОСОБА_7 , відповідь в.о. начальника Київської митниці Державної митної служби Сідюка С. від 12.07.2021 року, службова записка в.о. начальника управління боротьби з контрабандою та порушення митних правил ОСОБА_9 від 15.07.2021 року.
Будь-які інші докази чи документи, які б вказували та доводили факт вчинення ОСОБА_4 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, Львівською митницею до матеріалів справи долучено не було, як і не спростовано доводів про відсутність в останнього намагання умисно чи з необережності вчинити дії, направлені на переміщення через митний кордон України ноутбука шляхом його недекларування.
Відповідно до ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Вина особи, яка притягається до відповідальності повинна бути доведена органом який склав протокол, а доводи вини повинні ґрунтуватися на доказах, об`єктивність яких не викликала б жодних сумнівів. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Аналіз досліджених по справі доказів, встановлених обставин і відповідних їм положень чинного законодавства, приводить до висновку, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад порушення, передбаченого ст.472 МК України, що є підставою для закриття провадження у справі відповідно до п.1 ч.1 статті 247 КУпАП.
Відповідно до ст.495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципу законності та презумпції невинуватості.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_7 слід закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.
Згідно з ч.3 ст.243 МК України, якщо за рішенням суду по справі до особи, яка вчинила порушення митних правил, не буде застосовано стягнення у вигляді конфіскації товарів, транспортних засобів, зазначених упункті 3 статті 461 цього Кодексу, або провадження у справі про порушення митних правил буде припинено, ці товари, транспортні засоби можуть бути видані власникові або уповноваженій ним особі лише після здійснення їх митного оформлення зі сплатою відповідних митних платежів, якщо таке оформлення не було попередньо здійснено, а митні платежі не сплачувалися. Відтак, вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №0429/20900/21 від 05.03.2021 року товари - слід повернути ОСОБА_6 без стягнення витрат за зберігання на складі митниці, згідно зі ст.520 МК України та судового збору, відповідно до ст.40-1 КУпАП.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, ст.ст. 69, 198, 222, 243, 335, 472, 528 МК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.472 МК України – закрити у зв`язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №0429/20900/21 від 05.03.2021 року товар, а саме: ноутбук Apple MacBook Pro 13-inch, Part No. Z11C000M6, Serial No. C02F830JQ05P, Model No. A2338, (MBP 13.3 SPG/8C GPU/16GB/2TB/KB-RS) в заводській упаковці, 1 шт. - повернути ОСОБА_10 або уповноваженій ним особі.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Х.М. Мисько