Рішення № 98795644, 05.08.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2021
Номер справи
560/1626/21
Номер документу
98795644
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/1626/21

РІШЕННЯ

іменем України

05 серпня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Транс-Авто-Д" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" звернулось до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті №203858 від 02.02.2021 року про стягнення з позивача адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000 грн (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок.)

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 30 грудня 2020 року, на автомобільній дорозі М-19, км. 132 км. (Доманове - Ковель - Чернівці - Тереблене), в районі населеного пункту Брище, Луцького району, Волинської області, був зупинений транспортний засіб автомобіль MAN TGX 18.440 державний номерний знак НОМЕР_1 , з напівпричіпом марки TAD модель MEGA 39-3, державний номерний знак НОМЕР_2 , що належать приватному підприємству "Транс-Авто-Д" на праві власності. В ході проведення перевірки перевіряючим встановлено перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. За результатами перевірки працівником Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складений акт № 244790 від 30.12.2020, про проведення перевірки з додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0016996 від 30.12.2020, акт №б/н від 30.12.2020 року, про перевищення транспортним засобом нормативних та габаритних параметрів, розрахунок Плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № М-12/20 від 30.12.2020, згідно з акту від 30.12.2020, № 036701. Згодом 05 лютого 2021 року, на адресу приватного підприємства "Транс-Авто-Д" Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки надіслало постанову №203858 від 02.02.2021 року про застосування адміністративно - господарського штрафу в розмірі 34000 грн. Позивач вважає постанову відповідача протиправною, оскільки на час проведення перевірки у водія був Дозвіл №2020-13008901-16533 НГ від 28.12.2020 року, на участь в дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні" термін дії з 28.12.2020 року, по 06.01.2021 року, виданий Департаментом патрульної поліції, Відділом безпеки дорожнього руху, Управління безпеки дорожнього руху. Даний дозвіл дозволяє рух транспортних засобів за дотримання таких параметрів транспортних засобів: 1.1. довжина, в м.: 22,00, 1.2. ширина, в м.: 3,49, 1.3. висота, в м.: 4,49, 1.4. загальна вага автопоїзду з вантажем, в т.: 40,00, 1.5. навантаження на найбільш навантажену вісь, в т.:11,00. Вказує, що при складанні акта №б/н від 30.12.2020 року, про перевищення транспортним засобом нормативних та габаритних параметрів, перевіряючими в п. 10 акта перевірки Про перевищення транспортним засобом нормативних та габаритних параметрів № б/н від 30.12.2020 року, "Осьові навантаження, тонн" вказані, такі показники: нормативно допустиме: 11,00: 11.00: 22.00, фактичне: 6.45; 5,85: 8,90; 8.90: 9,2. Перевіряючими взялась до уваги загальна вага навантаження на строєну (третю, четверту, п`яту) вісь що склало 27,0 т., що на 5,0 т. перевищує визначену пункті 22.5 ПДР України, проте перевіряючими не був взятий до уваги Дозвіл де в пункті 1.5. зазначено: "Навантаження на найбільш навантажену вісь, в т.: 11,00 т.", тобто фактичне навантаження на осі визначене в Дозволі не було перевищено. Враховуючи наявність Дозволу висновки зроблені перевіряючими та викладеними в довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0016996 від 30.12.2020, акті № б/н від 30.12.2020 року, про перевищення транспортним засобом нормативних та габаритних параметрів, розрахунку Плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № М-12/20 від 30.12.2020 р., згідно з акту від 30.12.2020р., № 036701 є помилковими та не відповідають дійсності. Просить позов задовольнити.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що у відповідності до пункту 22.5 Правил дорожнього руху затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 г, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Вказує, що відповідно до частини 3 статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом (окрім зазначених у ч.2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків. Відповідно до пункту 311 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. На момент перевірки у позивача був дозвіл №2020-13008901-16534 НГ від 28.12.2020 року по 06.01.2021року, на участь в дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Даний дозвіл не дає можливості здійснювати навантаження на строєну вісь 27,0 т. Отже, представниками Укртрансбезпеки була взято до уваги загальна вага навантаження на строєну (третю , четверту та п`яту) вісь що склало 27,0 т. що на 5,0 т перевищує визначену пунктом 22,5 ПДР України встановлену норму законодавства, на що відповідного дозволу у перевізника не було. Враховуючи викладене, в задоволенні позову просить відмовити.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Позивач - приватне підприємство "Транс-Авто-Д" є власником вантажного автомобіля моделі MAN TGX 18.440 державний номерний знак НОМЕР_1 , з напівпричіпом марки TAD модель MEGA 39-3, державний номерний знак НОМЕР_2 , що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів НОМЕР_3 та НОМЕР_4 .

30 грудня 2020 року посадовими особами Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведена перевірка транспортного засобу, який належать позивачу, за результатами якої складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №244790.

На підставі зазначеного акта перевірки начальником Придністровського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті винесена постанова про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу №203858, за порушення вимог статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абзацом 16 статті 60 вказаного Закону.

Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач оскаржив її до суду.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає закон України "Про автомобільний транспорт".

Статтею 3 закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Відповідно до статті 6 закону України "Про автомобільний транспорт" реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з пунктом 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1567 Державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно з пунктом 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму (пункт 20 Порядку №1567).

Підставою для застосування до позивача штрафу, передбаченого абзацом 16 статті 60 закону України "Про автомобільний транспорт", слугували акти перевірок, якими зафіксовані порушення водієм вимог статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт".

За змістом статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ від 18.01.2001 року №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил № 30)

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі коли хоч один з їх габаритів перевищує:

- за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м),

- фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т),

- навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Отже, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на вісі транспортного засобу або загальна маса, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Одночасно з цим, визначальним є не просто наявність дозволу як такого, а зазначення у ньому конкретного вагового або габаритного параметру, який хоч і перевищує нормативно встановлений, однак дозволяє здійснювати проїзд ТЗ (без перевищення цього параметру).

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац 16 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" від 27.06.2007 №879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль (пункт 15 Порядку № 879). Згідно з пунктом 18 Порядку №879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю визначається належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (пункт 20 Порядку № 879)

Суд встановив, що відповідно до дозволу, отриманого позивачем, допустимою масою транспортного засобу є маса 40 т., а навантаження на найбільш навантажену вісь має складати не більше 11.00 т.

Під час зважування встановлено перевищення допустимого навантаження, визначеного законом, на строєну вісь: при дозволеному законом навантаженні 22 т. фактичне навантаження складало 27 т., тобто перевищення становить 5 т., або ж 22,7 % відхилення від визначеного Правилами дорожнього руху нормативу. Вказане підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 30.12.2020 №0016996, актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 30.12.2020, чеком зважування ТЗ №20222, складеним 30.12.2020 о 15:40, згідно з яким навантаження на його вісі складає 6.45; 5,85: 8,90; 8.90: 9,2..

При цьому, дозволом виданим позивачу не передбачене право на перевищення встановлених законом вагових параметрів навантаження на вісі транспортного засобу, зокрема на строєну вісь.

Перевищення вказаного вагового параметру не спростовується доводами позивача, викладеними у позові.

Суд відхиляє посилання позивача, як на підставу для скасування оскаржуваної постанови, на відсутність виявлених при перетині державного кордону в пункті перетину кордону «Доманово» порушень габаритних вагових параметрів транспортного засобу та вантажу, оскільки будь-яких належних доказів зважування транспортного засобу при перетині кордону позивач не надав. Митні декларації не є належним доказом дотримання позивачем рівня навантаження на осі транспортного засобу.

Суд також не бере до уваги посилання позивача на неналежність як доказу чеку зважування у зв`язку із складанням його не державною мовою, оскільки з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №1567 доказом виявлення порушення є акт перевірки. Суд враховує, що акт перевірки, яким встановлене перевищення транспортним засобом позивача вагових параметрів підписаний водієм транспортного засобу без зауважень.

Відсутність у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів часу проведення перевірки та типу пункту габаритно-вагового контролю - стаціонарний чи пересувний, не може слугувати підставою для визнання акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів неналежним доказом порушення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів, оскільки її форма як така, що не стосується предмету спору у цій справі.

Викладені у позові доводи позивача щодо незаконних висновків перевірки, не спростовують наявність фактичних порушень вимог закону. Порушення позивачем вимог статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт" підтверджується матеріалами перевірки, зокрема актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 30.12.2020, достовірність якого позивачем не спростована, та іншими належними доказами наявними в матеріалах справи.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач довів правомірність спірної постанови від №203858 від 02.02.2021 року, тому в задоволені позовних вимог про її скасування необхідно відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову приватного підприємства "Транс-Авто-Д" відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" (вул. Запорізька, 7,Волочиськ,Хмельницька область,31200 , код ЄДРПОУ - 34412482) Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук