Рішення № 98795571, 30.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2021
Номер справи
540/2066/21
Номер документу
98795571
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2066/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач), в якому просить:

- зобов`язати відповідача здійснити коригування в інтегрованій картці платника ОСОБА_1 по єдиному внеску шляхом виключення грошового зобов`язання (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на суму 60460,61 грн.;

- визнати протиправною та скасувати вимогу відповідача про сплату боргу (недоїмки) від 05.04.2021 № Ф-14489-13, якою визначено суму боргу з єдиного внеску у розмірі 31166,30 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що 13.11.2019 Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) станом на 31.10.2019 на загальну суму 26539,26 грн. та 06.11.2020 винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) станом на 31.11.2020 у розмірі 6294,48 грн. Вказані вимоги скасовані в судовому порядку (рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі № 540/3506/20 та від 01.02.2021 у справі №540/3958/20). Проте, в інтегрованій картці ІС "Податковий блок" по єдиному внеску за ФОП ОСОБА_1 обліковується борг. 12.04.2021 позивач звернувся до контролюючого органу щодо виключення сум недоїмки по єдиному внеску, оскільки рішеннями судів, що набрали законної сили, встановлено протиправність нарахування єдиного внеску, які відображені у вимогах від 06.11.2020 № Ф-14489-13 та 13.11.2019 № Ф-12629-51. Листом від 21.04.2021 № 7846/6/21-22-13-03-11 відповідач повідомив, що підстав для списання визначених грошових зобов`язань щодо сплати єдиного внеску не має, скасовані вимоги є відкликаними, у зв`язку з чим винесена нова вимога про сплату недоїмки (боргу) від 05.04.2021 № Ф-14489-13 на загальну суму 31166,30 грн. Зауважує, що нарахування, визначені контролюючим органом, не можуть бути застосовані до позивача, оскільки відсутній статус платника єдиного внеску визначений п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VІ, у зв`язку з чим відсутній обов`язок щодо сплати єдиного соціального внеску, так як позивач набув статусу суб`єкта підприємницької діяльності до 01.07.2004, тобто до набрання чинності Законом України від 15.05.2003 № 755-ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон № 755-ІV), але не звернувся до державного реєстратора з реєстраційною карткою про включення відомостей про нього до Єдиного державного реєстру відповідно до вимог цього Закону.

Ухвалою від 17.05.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

03.06.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні. Вказує, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 05.04.2021 № Ф-14489-13 сформована на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника. До вимоги увійшли: основна сума боргу з єдиного соціального внеску у розмірі 8494,48 грн., штраф у розмірі 5858,88 грн., пеня у розмірі 16812,94 грн. Зауважує, що рішення про застосування штрафних санкцій та пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску від 23.10.2020 № 0089430411, на підставі якого відображено в інтегрованій картці платника штрафні санкції у розмірі 5858,88 грн. та пеню у розмірі 16812,94 грн., не оскаржувалось позивачем в судовому порядку та є чинним.

Ухвалою від 04.06.2021 задоволено клопотання ГУ ДПС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та здійснено заміну первісного відповідача - Головне управління ДПС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201) на його правонаступника - відокремлений підрозділ Державної податкової служби України - Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

17.06.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 наполягає на задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно із ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За таких обставин, суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 12 травня 2000 року зареєстрований, як фізична особа-підприємець.

14.11.2013 Херсонською міською радою Херсонської області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 з відміткою про те, що свідоцтво про державну реєстрацію вважається недійсним.

13.11.2019 Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) станом на 31.10.2019 на загальну суму 26539,26 грн., за якою відбулося нарахування єдиного внеску в розмірі мінімального страхового внеску за такі періоди: за 2017 рік - 8448 грн., за 1 квартал 2018 року - 2457,18 грн., за 2 квартал 2018 року - 2457,18 грн., за 3 квартал 2018 року - 2457,18 грн., за 4 квартал 2018 року - 2457,18 грн., за 1 квартал 2019 року - 2754,18 грн., за 2 квартал 2019 року - 2754,18 грн., за 3 квартал 2019 року - 2754,18 грн.

06.11.2020 відповідачем сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) станом на 31.11.2020 у розмірі 6294,48 грн., за якою відбулося нарахування єдиного внеску в розмірі мінімального страхового внеску за такі періоди: 4 квартал 2019 - 2754,18 грн.; 1 квартал 2020 - 2078,12 грн.; 2 квартал 2020 - 1039,06 грн.; 3 квартал 2020 - 3178,12 грн.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі №540/3506/20, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2021, позов ОСОБА_1 задоволений: визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.11.2019 № Ф-12629-51.

Таким чином, з урахуванням положень ч. 2 ст. 255 КАС України рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі № 540/3506/20 набрало законної сили 30.03.2021.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 у справі №540/3958/20 визнана протиправною та скасована вимога Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про сплату боргу (недоїмки) від 06.11.2020 № Ф-14489-13.

Рішення суду набрало законної сили 04.03.2021.

05.04.2021 Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі сформована вимога № Ф-14489-13 про сплату боргу (недоїмки) станом на 31.03.2021 на суму 31166,30 грн., до складу якої включено: недоїмка за 2020 рік в сумі 8494,48 грн.; штраф - 5858,88 грн., пеня - 16812,94 грн.

12.04.2021 представник позивача - адвокат Оксененко К.П. звернулась до відповідача із адвокатським запитом щодо: приведення у відповідність облікової картки позивача по єдиному соціальному внеску з урахуванням рішень суду та скасування неправомірно нарахованої пені, яка обліковується в ІКП; повідомлення про те, чи виносилися відповідачем інші вимоги, окрім оскаржених.

Листом від 21.04.2021 № 7846/6/21-22-13-03-11 ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі повідомило, що станом на 20.04.2021 згідно інтегрованих карток ІС "Податковий блок" за ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) обліковується заборгованість по єдиному соціальному внеску в сумі 31166,30 грн. Враховуючи той факт, що за ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) обліковувався борг по єдиному соціальному внеску, контролюючим органом сформовані та направлені платнику податків вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 13.11.2019 № Ф-12629-51 на суму 26539,26 грн. та від 06.11.2020 № Ф-14489-13 на суму 6294,48 грн. На виконання рішень суду, податковим органом скасовані вимоги про сплату боргу (недоїмки) по ЄСВ від 13.11.2019 № Ф-12629-51 та від 06.11.2020 № Ф-14489-13. Таким чином, рішення суду виконані в повному обсязі. Зауважує, що факт оскарження податкової вимоги не є підставою для проведення коригувань в інтегрованій картці платника з метою виведення боргу (недоїмки) з єдиного внеску. Факт оскарження боржником вимоги по ЄСВ лише призупиняє заходи примусового стягнення з боку податкового органу, але не скасовує нарахування. Крім того повідомляє, що контролюючим органом сформована та направлена на адресу платника податків вимога про сплату боргу (недоїмки) від 05.04.2021 № Ф-14489-13 на суму 31166,30 грн.

Не погоджуючись з вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 05.04.2021 № Ф-14489-13, позивач звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду.

Надаючи оцінку обґрунтованості доводів позивача про протиправність спірної вимоги, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі-ПК України ), яким, зокрема, визначений вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Під податковим боргом розуміється сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).

Згідно із пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язанням платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Так, судом встановлено, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі № 540/3506/20 визнана протиправною та скасована вимога про сплату боргу (недоїмки) від 13.11.2019 № Ф-12629-51.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі №540/3506/20 набрало законної сили 30.03.2021.

У вказаному рішенні суд дійшов висновку, що відсутність офіційного підтвердження у позивача статусу ФОП шляхом проходження реєстраційних процедур у порядку, визначеному Законом № 755-IV, виключає можливість законного здійснення підприємницької діяльності та отримання відповідних доходів, за відсутності фактичних доказів протилежного, виключає і можливість формальної та фактичної участі позивача у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування за відповідним статусом.

Крім того, 01.02.2021 Херсонським окружним адміністративним судом в адміністративній справі № 540/3958/20 прийнято рішення, яким визнана протиправною та скасована вимога Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про сплату боргу (недоїмки) від 06.11.2020 № Ф-14489-13.

Рішення суду набрало законної сили 04.03.2021.

Як вбачається з рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 у справі № 540/3958/20, за результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що відсутність офіційного підтвердження у позивача статусу ФОП шляхом проходження реєстраційних процедур у порядку, визначеному Законом № 755-IV, виключає можливість законного здійснення підприємницької діяльності та отримання відповідних доходів, за відсутності фактичних доказів протилежного, виключає і можливість формальної та фактичної участі позивача у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування за відповідним статусом.

Згідно із ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач не є учасником системи загальнообов`язкового державного соціального страхування як фізична особа-підприємець та йому, відповідно не має нараховуватись єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з даної підстави.

Зважаючи на те, що станом на час розгляду справи, обставини щодо реєстрації позивача фізичною особою-підприємцем не змінились, суд дійшов висновку про протиправність вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.04.2021 № Ф -14489-13 на суму 31166,30 грн.

Відповідно до пп. 19-1.1.10 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України до функцій контролюючого органу, зокрема, входить забезпечення ведення обліку податків, зборів, платежів.

За змістом пп. 62.1.2 п. 62.1 ст. 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом, зокрема, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Пунктом 63.11 ст. 63 ПК України встановлено, що контролюючі органи забезпечують достовірність даних про платників податків в Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, реєстрі платників податку на додану вартість, реєстрі неприбуткових організацій та інших реєстрах, що формуються та ведуться контролюючими органами згідно з цим Кодексом, їх захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних.

Інформація, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв`язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних (п.63.12 ст. 63 ПК України).

Згідно п. 71.1 ст. 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Відповідно до абз. 1, 4 п. 74.1 ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційна система) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п.74.3 ст.74 ПК України).

Організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 (далі - Порядок № 422), чинного до 05.04.2021, тобто на час виникнення спірних правовідносин.

Пункт 2 розділу І Порядку № 422 визначає, що інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами; інформаційна система органів ДФС - інтегрована структура, що складається з одного чи більшої кількості процесів, компонентів апаратного та програмного забезпечення, засобів та персоналу, що забезпечує можливість задоволення встановленої потреби або цільової функції.

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку № 422 з метою забезпечення контролю за коректністю відображення інформації в інформаційній системі органів ДФС при відкритті/закритті ІКП підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень, проводиться щоденний контроль шляхом формування реєстрів перевірки записів за напрямами: відповідність форм відкритих ІКП затвердженому переліку форм ІКП; відповідність відкритої ІКП за видами бюджетів та платежів як для юридичних, так і для фізичних осіб відповідно до затвердженого переліку форм ІКП; наявність нарахованих сум, сум податкового боргу, заборгованості з єдиного внеску та переплати за платежами, за якими не передбачено подання платником податкової звітності до органу ДФС (крім платежів, які контролюються органами ДФС в частині актів перевірок); наявність відкритої ІКП за платником, який знятий з обліку в органі ДФС; наявність у платника, якого виключено з реєстру платників певного податку, відкритої ІКП без ознаки "платник відсутній в реєстрі"; наявність нарахованих сум, сум податкового боргу, заборгованості з єдиного внеску в ІКП зі спеціальним кодом "Платежі до з`ясування"; одночасна наявність показника переплати та невиділеного (незафіксованого) податкового боргу з грошового зобов`язання (заборгованості (без пені)) в ІКП; від`ємне значення переплати та/або боргу (заборгованості) в ІКП.

Згідно із п.п. 4, 5 розділу І Порядку № 422 відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників є працівники структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.

Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи.

Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень.

Дії працівників органів ДФС при відображенні в інформаційній системі органів ДФС первинних показників фіксуються із зазначенням ідентифікатора користувача, дати та часу дії.

При виявленні некоректних базових записів структурними підрозділами за напрямами роботи готується коригуючий документ з обов`язковим посиланням на первинний документ, показники якого виправляються. Коригування даних в інформаційній системі органів ДФС здійснюється підрозділами, відповідальними за введення таких даних з первинних документів, за поточною датою.

У разі необхідності коригування облікових показників ІКП у ручному режимі таке коригування здійснюється виключно за рішенням керівника (заступника керівника) органу ДФС, підготовленим відповідним структурним підрозділом за напрямом роботи.

У разі встановлення, що перекручення (викривлення) показників допущене у результаті умисних дій працівників органів ДФС, такі працівники притягуються до відповідальності у встановленому законодавством порядку.

Згідно п.1 глави 4 розділу V Порядку № 422 відображенню в інформаційній системі органів ДФС підлягають матеріали, які зареєстровані в інформаційних системах, що забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, та мають безпосередній зв`язок з матеріалами, внесеними до підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи в ході виконання її функцій.

Такими матеріалами є:

- скарга (заява) платника податків;

- рішення про результати розгляду скарги (заяви);

- ухвала суду про відкриття провадження;

- рішення суду, прийняте по суті.

Підпунктами 2 та 4 пункту 2 глави 4 розділу V Порядку № 422 передбачено, що залежно від інформації, яка завантажена в інформаційну систему органів ДФС з інформаційних систем, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскарження, в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, одночасно змінюється статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску та в ІКП відображається така інформація щодо оскарження донарахованих сум та прийнятих рішень відповідними органами: інформація з ухвали суду про відкриття провадження.

На підставі інформації з інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, про початок/продовження процедури судового оскарження (ухвала суду про відкриття провадження) донарахована/зменшена сума вважається неузгодженою (статус податкового повідомлення-рішення/рішення/вимоги та рішення щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Оскаржується в судовому порядку").

У разі внесення вказаної інформації:

до настання граничного строку сплати/зменшення - відповідні облікові показники (операції) в ІКП блокуються, а донараховані/зменшені суми не відображаються та не беруть участі у розрахунках;

після настання граничного строку сплати/зменшення - в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо виключення з обліку донарахованих/зменшених сум у зв`язку із запізненням надходження ухвали суду про порушення провадження у справі.

Інформація з інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, про продовження процедури судового оскарження в касаційній інстанції відображається в ІКП лише у випадку відкриття провадження та прийняття судом рішення про забезпечення адміністративного позову; інформація з рішення суду, прийнятого по суті.

Статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску змінюється відповідно до суті рішення (постанови) ("Скасовується в судовому порядку"/ "Вручено, судовий розгляд"/"Анульовано").

У підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та рішень щодо єдиного внеску змінюється на "Скасовується в судовому порядку"/"Вручено, судовий розгляд"/"Анульовано" при частковому скасуванні.

При частковому скасуванні формується нове повідомлення-рішення/рішення/вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму, що залишилась.

При збільшенні зазначених у податковому повідомленні-рішенні/рішенні/вимозі та/або рішенні щодо єдиного внеску сум формується повідомлення-рішення/рішення/вимога та/або рішення щодо єдиного внеску на суму збільшення без анулювання первинного документа та вручається платнику податків (вноситься дата вручення до інформаційної системи органів ДФС та виконуються процеси, описані в пункті 2 глави 1 цього розділу).

На підставі інформації про результати судового оскарження (рішення суду, прийнятого по суті) та у разі, якщо донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі підтверджується (статус податкових повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Вручено, судовий розгляд"), та якщо з урахуванням законодавчо встановлених строків вона вважається узгодженою, то в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо донарахування (поновлення у разі попереднього виключення з обліку)/зменшення суми.

У разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується (статус повідомлень-рішень/рішень/вимог та/або рішень щодо єдиного внеску в підсистемі, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи, змінюється на "Скасовується в судовому порядку"), то в ІКП відображення облікових показників (операцій) щодо донарахування /зменшення суми не проводиться.

Інформація, внесена та збережена відповідальними працівниками підрозділів адміністративного/судового оскарження до інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, та інформаційної системи органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів адміністративного оскарження, щоденно автоматично відображається в реєстрі "Апеляційне та судове оскарження" підсистеми, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи.

Відповідальні працівники підрозділів, які проводять контрольно-перевірочні заходи, щоденно опрацьовують інформацію, завантажену в підсистему, що забезпечує відображення результатів контрольно-перевірочної роботи з інформаційних систем органів ДФС, які забезпечують відображення результатів адміністративного та/або судового оскаржень.

Таким чином, в інтегрованій картці платника податків повинна бути відображена інформація, у тому числі про відкриття провадження у справі та рішення суду, прийняте по суті стосовно податкової вимоги, що оскаржується в судовому порядку, шляхом блокування в ІКП при внесенні інформації з ухвали суду про відкриття провадження у справі відповідних облікових показників (операцій) та виключення з обліку донарахованих/зменшених сум, які після цього не беруть участі у розрахунках, і які, у разі якщо за результатами судового оскарження донарахована/зменшена сума з урахуванням її складових (платіж, санкція, пеня) у повному обсязі скасовується, в ІКП відображення таких облікових показників (операцій) щодо донарахування/зменшення суми не проводиться.

Суд зауважує, що скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) є автоматичною підставою для здійснення контролюючим органом коригування даних в інтегрованій картці платника шляхом включення з неї відомостей про наявність боргу зі сплати єдиного внеску та, відповідно нарахованих на підставі такої вимоги про сплату боргу (недоїмки) пені та штрафів.

Звертаючись до суду із даним позовом, ОСОБА_1 просить зобов`язати відповідача здійснити коригування в інтегрованій картці платника ОСОБА_1 по єдиному внеску шляхом виключення грошового зобов`язання (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на суму 60460,61 грн..

Як слідує з інтегрованої картки платника ЄСВ ОСОБА_1 , копія якої долучена до матеріалів справи, після внесення до неї відомостей про нарахування позивачеві ЄСВ за 2018 рік в сумі 9828,72 грн., за 2019 рік на суму 11016,72 грн., за 2020 рік на суму 6295,30 грн. (1 - 3 квартали 2020 року) жодних відомостей про блокування або виключення з обліку цих донарахованих сум у зв`язку з оскарженням у судовому порядку вимог про їх сплату до ІКП ОСОБА_1 внесено не було, а, навпаки, ці суми продовжували брати участь у розрахунках в подальшому і остаточна заборгованість позивача з ЄСВ станом на 31.03.2021 у сумі 31166,30 грн. (з урахуванням сплати у 2020 році коштів в загальній сумі 29294,26 грн.) виведена саме з урахуванням вищевказаних оскаржених сум заборгованості за 2018-2020 роки та нарахованих пені, штрафу, не зважаючи на наявність судових рішень, що набрали законної сили, якими встановлено відсутність у контролюючого органу підстав для нарахування позивачу ЄСВ, у той час, як наявність таких рішень у розумінні приписів підпункту 4 пункту 2 глави 4 розділу V Порядку № 422 є підставою для того, що б в ІКП ОСОБА_1 такі облікові показники (операції) щодо донарахування суми заборгованості з ЄСВ не відображалися.

Таким чином, судом встановлено відсутність в інтегрованій картці платника ЄСВ ОСОБА_1 відображення результатів судового оскарження позивачем вимог ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 13.11.2019 № Ф-12629-51 та від 06.11.2020 № Ф-14489-13, які були предметом розгляду в адміністративних справах № 540/3506/20 та № 540/3958/20, що призвело до відображення недостовірних облікових даних в інтегрованій картці цього платника податку.

Із врахуванням наведеного, суд відмічає, що у даному випадку наявні ознаки протиправної бездіяльності відповідача щодо не виключення з обліку в ІКП позивача донарахувань ЄСВ за 2018-2020 роки за наслідками оскарження та скасування судом вимог ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску від 13.11.2019 № Ф-12629-51 на суму 26539,26 грн. та від 06.11.2020 № Ф-14489-13 на суму 6294,48 грн.

При цьому, суд наголошує, що аналіз положень Порядку № 422 свідчить про те, що відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо своєчасного нарахування та сплати податкових зобов`язань створює певні наслідки для платника податків та наявність у останнього матеріально-правового інтересу, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом. Відповідно, у разі скасування вимоги про сплату податкового боргу, контролюючий орган повинен вчинити дії щодо відображення/коригування у особовій картці позивача дійсного стану зобов`язань перед бюджетом.

Вказана правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 25.03.2020 в адміністративній справі № 826/9288/18.

Отже, невиконання податковим органом рішень суду у справах № 540/3506/20 та №540/3958/20 призвело до формування податковим органом вимоги від 05.04.2021 № Ф-14489-13, яка є предметом спору у даній справі.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За приписами ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відтак, з метою належного та ефективного способу захисту порушеного права позивача, суд виходить за межі позовних вимог та визнає протиправною бездіяльність відповідача щодо не виключення з обліку в ІКП позивача донарахувань ЄСВ за 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік та 3 квартали 2020 року на загальну суму 32833,74 грн. за наслідками оскарження та скасування судом вимог ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску від 13.11.2019 № Ф-12629-51 на суму 26539,26 грн. та від 06.11.2020 № Ф-14489-13 на суму 6294,48 грн.

Беручи до уваги викладені вище обставини, суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання відповідача внести зміни до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 шляхом виключення відомостей про донарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік та 3 квартали 2020 року на загальну суму 32833,74 грн. за наслідками оскарження та скасування судом вимог ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску від 13.11.2019 № Ф-12629-51 на суму 26539,26 грн. та від 06.11.2020 № Ф-14489-13 на суму 6294,48 грн.

Відтак, суд задовольняє вимогу позивача зобов`язального характеру в частині виключення з ІКП відомостей про донарахування єдиного внеску на суму 32833,48 грн (26539,26 + 6294,48).

При цьому, суд зауважує, що зобов`язання відповідача внести зміни до інтегрованої картки платника податків у спірних правовідносинах є ефективним способом захисту прав та інтересів позивача, такий спосіб відповідає вимогам чинного законодавства та не позбавляє суб`єкта владних повноважень дискреційного розсуду, адже такий обов`язок прямо передбачений нормативно-правовим актом.

Разом з тим, суд відмовляє в задоволенні позовної вимоги в частині зобов`язання відповідача виключити з інтегрованої картки позивача донарахувань ЄСВ за 2020 рік на суму 31166,30 грн. (з урахуванням пені та штрафу) за наслідками оскарження вимоги ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску від 05.04.2021 № Ф-14489-13 на суму 31166,30 грн., оскільки рішення у даній справі не набрало законної сили, тому дана вимога заявлена на майбутнє, тобто є передчасною.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 39 КАС України).

Оскільки за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог лише з підстав невірного обрання позивачем способу захисту порушеного права, то на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 908 грн. з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

У період з 22.06.2021 до 05.07.2021 включно суддя Кисильова О.Й. перебувала у відпустці.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 05.04.2021 № Ф-14489-13 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 31166,30 грн.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо не виключення з обліку в ІКП ОСОБА_1 донарахувань ЄСВ за 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік та 3 квартали 2020 року на загальну суму 32833,74 грн., за наслідками скасування у судовому порядку вимог про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску від 13.11.2019 № Ф-12629-51 на суму 26539,26 грн. та від 06.11.2020 № Ф-14489-13 на суму 6294,48 грн.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73003, м. Херсон, просп. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ ВП 43995495) внести зміни до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) шляхом виключення відомостей про донарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік та 3 квартали 2020 року на загальну суму 32833,74 грн. за наслідками скасування у судовому порядку вимог про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску від 13.11.2019 № Ф-12629-51 на суму 26539,26 грн. та від 06.11.2020 № Ф-14489-13 на суму 6294,48 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73003, м. Херсон, просп. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ ВП 43995495) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 111060000