
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/9389/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 20про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо автоматизованого переведення на пенсію згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016, 2015, 2014 роки;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з дня звернення, 25 березня 2021 року, призначення пенсії і розрахунок заробітку та розміру пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за встановленням такої пенсії, за 2020, 2019, 2018 роки і провести відповідну доплату за цей період.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Закон 1058-IV), при цьому зазначила, що на час звернення вона отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» (Закон 3723-ХІІ). Позивачка вважає, що відповідач, при визначенні заробітної плати, з якої обчислено розмір пенсії за віком протиправно застосував показник середньої заробітної плати в Україні 5426,61, який використовується для перерахунку пенсій, які вже були раніше призначені відповідно до норми Закону 1058. На думку позивачки, відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати за 2018,2019,2020, тобто роки, що передують року звернення за призначення пенсії за віком відповідно до Закону 1058-IV. Позивачка вважає, що відповідач протиправно застосував норми Закону 1058-IV, які стосуються переведення з одного виду пенсії на інший в межах Закону 1058-IV, а норму, що стосується призначення пенсії вперше відповідно до Закону 1058-IV.
Ухвалою суду від 22.06.2021 відкрито провадження у справі та визначено строк для подання відповідачем відзиву.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив позовні вимоги з тих підстав, що оскільки позивачка була переведена на інший вид пенсії, а саме по Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон 1058-IV), то підстави перераховувати їй пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019,2020 роки - відсутні. Відповідач зазначає, що показник середньої заробітної плати, який відповідно до ч.2 ст.40 Закону 1058-IV враховується для призначення пенсії, був урахований під час призначення їй пенсії за нормами Закону 3723-ХІІ і відповідно під час призначення пенсії за нормами Закону 1058-IV залишається незмінним.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 з 18.11.2009 отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу.
13.01.2021 позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
01.03.2021 відповідач прийняв рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 на умовах Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
25.03.2021 позивач звернулася до відповідача щодо перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2018,2019,2020, тобто роки, що передують року звернення за призначення пенсії за віком відповідно до Закону 1058-IV
Листом від 22.04.2021 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що пенсію їй нараховано відповідно до Закону 1058 з урахуванням страхового стажу. При цьому середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії (з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015,2016 (3764,40грн), збільшеного на коефіцієнти 1,17, та 1,11, який становить 5426,61 грн. Загальний розмір пенсії ОСОБА_1 за віком за нормами Закону 1058-IV складає 6520,94 грн. з 01.04.2021.
ОСОБА_1 не погодилася з таким розрахунком пенсійної виплати, здійсненого з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014,2015,2016, який становить 5426,61 грн., а не показника за 2018,2019,2020, які передують року звернення за призначенням пенсії, що і стало причиною звернення до суду з означеним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд ураховує таке.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом 1058-IV визначаються принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам.
Згідно зі ст. 1 Закону 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Виходячи з системного аналізу норм Закону 1058-IV, виплата пенсії за Законом 3723-ХІІ не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом 3723-ХІІ, оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону 1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Розмір пенсії за віком визначається за правилами ст. 27 Закону 1058-ІV. Частина перша цієї статті дає для визначення пенсії наступну формулу: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Водночас, згідно з ч.2 ст. 40 Закону 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 ст. 45 Закону 1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, який набрав чинності з 11.10.2017 року, внесено зміни, зокрема, до пункту 4-3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV.
Відповідно до пункту 4 3 розділу XV Закону №1058-ІV з 01.10.2017 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Пунктом 4 7 розділу XV Закону №1058-ІV з 01.10.2017 передбачено, що особам, пенсії / щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України … «Про державну службу» …, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4 3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію / щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України … «Про державну службу» … із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Водночас згідно з пунктом 13 розділу XV Закону 1058-ІV з 01.10.2017 у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України, зокрема, «Про державну службу», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Системний аналіз змін, внесених до Закону 1058-ІV Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, свідчить про те, що з 01.10.2017 запроваджено автоматичний перерахунок усіх пенсій, зокрема і тих, що призначені за Законом 3723-ХІІ в разі її збільшення, та автоматичне переведення пенсії на умовах, передбачених Законом 1058-ІV. При цьому фінансування таких пенсій здійснюється як за рахунок коштів Пенсійного фонду, так і за рахунок коштів Державного бюджету.
Таким чином, посилання позивача на ту обставину, що за призначенням пенсії відповідно до Закону 1058-IVпозивач звернулась вперше, відтак в даному випадку не було переведення з одного виду пенсії на інший, суд до уваги не бере, оскільки вказане не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Крім того, суд не враховує посилання позивача на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 14.02.2018 у справі №465/5246/17, оскільки у даній справі спірні правовідносини виникли до набрання чинності змінами до Закону №1058-ІV, що були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII.
Також суд зазначає, що Верховний Суд неодноразово викладав свою правову позицію у аналогічних спорах (постанови від 15.03.2018 у справі №521/4655/17, від 18.12.2018 року по справі №520/12961/16-а, постанова Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі №577/2576/17), яка в даному випадку не враховується судом, оскільки висновки щодо застосування норм права, наведені у судом вказаних постановах, прийняті без урахування змін до Закону №1058-ІV, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII.
У цій справі звернення позивача із заявою до пенсійного органу відбулось у 2021 році, відтак відповідач правомірно застосував приписи Закону №1058-ІV із врахуванням внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII змін, що регулюють порядок переведення пенсій, призначених за іншими законами, на пенсії на умовах цього Закону, в частині застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.
Таким чином, Головне управління ПФ України у Львівській області правомірно здійснило розрахунок пенсійної виплати ОСОБА_1 , з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015,2016, який становить 5426,61 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність своїх дій, а тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.139 КАС України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст.ст.242-246, 250, 255-262 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , Ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.М. Брильовський