
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1790/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Дегтярьової С.В., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_2 )
до відповідача: Управління служби безпеки України в Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Дворцова, 9, ЄДРПОУ: 20001585)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області (25015, м. Кропивницького, вул. Єгорова,25)
про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Управління служби безпеки України в Кіровоградській області, вчинені за листом Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області №3520/742/3520.1-20 від 30.07.2020 року, при перевірці його особи за межами строку та з розголошенням інформації про його персональні дані та викладення в листі вихідний №С1/КР/8941/НТ від 28.11.2020 року недостовірної інформації.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 р. відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.49-50).
Позов мотивовано тим, що позивач звернувся з заявою для оформлення дозволу на імміграцію в Україну до Знам`янського районного відділу Управління ДМС України в Кіровоградській області з відповідними документами. Позивачу рішенням №35204300006234 від 04.01.2021 року відмовлено у наданні такого дозволу на підставі п.6 ч.1 ст.10 Закону України "Про імміграцію".
Позивач посилається на те, що йому стало відомо, що таке рішення прийняте, зокрема, на підставі інформації УСБУ в Кіровоградській області, викладеної в листі №С1/КР/8941/НТ від 28.11.2020 року. Він стверджує, що перевірку, про яку йдеться в листі УСБУ в Кіровоградській області здійснено поза межами строків та з розголошенням персональних даних, а в листі викладено недостовірну інформацію.
Позивач вважає такі дії протиправними та стверджує, що в зв`язку з поданою інформацією УСБУ в Кіровоградській області, йому протиправно відмовлено в наданні дозволу на імміграцію на підставі п.6 ч.1 ст.10 Закону України "Про імміграцію".
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнаються в повному обсязі (а.с.88-93).
Відповідач вказує, що надання Знам`янському районному відділу Управління ДМС України в Кіровоградській області інформації на письмовий запит в ході процедури розгляду заяви позивача на отримання дозволу на імміграцію в Україну, здійснено в межах повноважень та на підставі чинного законодавства, а оцінку змісту такої інформації законом покладено на органи ДМС, що виключає наявність підстав стверджувати про незаконність рішення про відмову у наданні дозволу у даному провадженні.
Додатково відповідач стверджував про те, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства в зв`язку з тим, що між позивачем та відповідачем будь-яких публічних спорів не виникало, відповідачем будь-яких рішень чи дій як суб`єктом владних повноважень при наданні дозволу на імміграцію не приймалось та не вчинялось.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_2 є громадянином республіки Вірменія, що підтверджується відповідними доказами (а.с.6-8).
Позивач 28.07.2020 року звернувся з заявою для оформлення дозволу на імміграцію в Україну до Знам`янського районного відділу Управління ДМС України в Кіровоградській області з відповідними документами.
Рішенням №35204300006234 від 04.01.2021 року йому відмовлено у наданні такого дозволу на підставі п.6 ч.1 ст.10 Закону України "Про імміграцію" (а.с.10).
Представником позивача направлено запит до Знам`янського районного відділу Управління ДМС України в Кіровоградській області з вимогою надати копії всіх матеріалів, на підставі яких прийнято дане рішення.
15.01.2021 року Знам`янським районним відділом Управління ДМС України в Кіровоградській області надано копії запитаних позивачем документів, зокрема листа №С1/КР/8941/НТ від 28.11.2020 року УСБУ в Кіровоградській області, в якому вказано, що позивач є активним представником етнічного організованого злочинного угрупування, що діє на території м.Знам`янка, приймає участь у протиправних діях злочинного характеру, пов`язаних з вимаганням грошових коштів, заподіяння тяжких та середньої тяжкості тілесних ушкоджень, погрозою вбивством, незаконного позбавлення волі осіб, інших злочинів. Тривалий час перебуває на території України з порушенням міграційного законодавства. В листі вказано, що ОСОБА_3 звернувся до Знам`янського міського суду Кіровоградської області з метою встановлення батьківства та внесення змін до актового запису про народження його дитини виключно через те, що до нього могли бути застосовані заходи адміністративного примусу. Фактично ж своїх батьківських обов`язків не виконує. В листі вказано, що у зв`язку з тим, що дії ОСОБА_4 становлять загрозу національній безпеці та громадському порядку в Україні, доцільно відмовити йому у наданні дозволу на імміграцію (а.с.12).
До вказаного листа відповідачем додано копії пояснень: громадянина ОСОБА_5 від 20.11.2020 року та громадянина ОСОБА_6 від 23.11.2020 року (а.с.13-14).
Обставини щодо несвоєчасного надання відповідачем Знам`янському районному відділу Управління ДМС України в Кіровоградській області вказаної інформації, недостовірність її змісту, яка вплинула на рішення про відмову в наданні дозволу на імміграцію, а також розголошення персональних даних позивача під час збору такої інформації, стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 26 Конституції України передбачено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства врегульовано Законом України від 07.06.2001 № 2491-III «Про імміграцію».
Приписами статті 1 Закону України «Про імміграцію» визначено, що імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання; іммігрант - іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання; дозвіл на імміграцію - рішення, що надає право іноземцям та особам без громадянства на імміграцію.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про імміграцію» заяву про надання дозволу на імміграцію заявник подає особисто до відповідного органу державної влади. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява може надсилатися поштою або за дорученням заявника, посвідченим нотаріально, подаватися іншою особою.
Частиною п`ятою статті 9 Закону України «Про імміграцію» передбачено, що для надання дозволу на імміграцію до заяви додаються такі документи: 1) три фотокартки; 2) копія документа, що посвідчує особу; 3) документ про місце проживання особи; 4) відомості про склад сім`ї, копія свідоцтва про шлюб (якщо особа, яка подає заяву, перебуває в шлюбі); 5) документ про те, що особа не є хворою на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інфекційні захворювання, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Згідно з частинами десятою та одинадцятою статті 9 Закону України «Про імміграцію» у разі неподання особою всіх визначених цим Законом документів заява про надання дозволу на імміграцію не приймається. Термін розгляду заяви про надання дозволу на імміграцію не може перевищувати одного року з дня її подання.
Пунктом 6 частини першої статті 10 Закону України «Про імміграцію» передбачено, що дозвіл на імміграцію не надається, зокрема, в інших випадках, передбачених законами України.
Процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну (далі - іммігранти), поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень (далі - провадження у справах з питань імміграції), а також компетенцію центральних органів виконавчої влади та підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію визначено Порядком провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 № 1983 (далі - Порядок № 1983).
Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Порядку № 1983 рішення за заявами про надання дозволу на імміграцію залежно від категорії іммігрантів приймають, зокрема, територіальні підрозділи ДМС (далі - територіальні підрозділи) - стосовно іммігрантів, які на законних підставах перебувають на території України і є іммігрантами позаквотової категорії (крім іммігрантів, стосовно яких рішення приймає ДМС або територіальний орган), - одного з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України, дітей і батьків громадян України.
Пунктом 9 Порядку № 1983 передбачено, що МВС, органи Національної поліції, СБУ та її регіональні органи, Держприкордонслужба відповідно до компетенції вживають у місячний строк за зверненням ДМС, її територіальних органів та територіальних підрозділів заходи, зокрема, щодо виявлення серед осіб, які подали заяву про надання дозволу на імміграцію, таких, яким дозвіл на імміграцію не може бути наданий відповідно до статті 10 Закону України "Про імміграцію".
Відповідно до пункту 12 Порядку № 1983 територіальні підрозділи за місцем проживання, до яких подано заяви про надання дозволу на імміграцію: формують справи, перевіряють підстави, законність перебування в Україні іммігрантів, справжність поданих документів та відповідність їх оформлення вимогам законодавства, у разі потреби погоджують це питання з органами місцевого самоврядування, у межах своєї компетенції з`ясовують питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію; надсилають у місячний термін разом з матеріалами справи інформацію про результати їх розгляду територіальним органам або підрозділам (відповідно до категорії іммігрантів). Справи, прийняття рішення за якими належить до компетенції ДМС чи територіальних органів, надсилаються територіальним органам, в інших випадках - територіальним підрозділам; здійснюють провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію, якщо таке провадження належить до їх компетенції.
Пунктом 14 Порядку № 1983 передбачено, що територіальні органи і підрозділи після отримання документів від зазначених у пунктах 12 і 13 цього Порядку органів перевіряють у місячний термін правильність їх оформлення, з`ясовують у межах своєї компетенції питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію, передбачених статтею 10 Закону України "Про імміграцію", надсилають відповідні запити до МВС, органів Національної поліції, регіональних органів СБУ, Робочого апарату Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужби. МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба проводять відповідно до компетенції у місячний строк після надходження таких запитів перевірку з метою виявлення осіб, яким дозвіл на імміграцію не надається. Про результати перевірки інформується орган, який надіслав запит. Термін перевірки може бути продовжений, але не більше ніж на один місяць.
Позивач посилався на те, що відповідачем порушено вказані строки, а тому просив вчинені дії з направлення інформації органу ДМС із порушенням таких строків визнати протиправними.
Як вказано судом вище, термін розгляду заяви про надання дозволу на імміграцію не може перевищувати одного року з дня її подання (ст.9 Закону України «Про імміграцію»).
Позивач заяву про надання дозволу на імміграцію подав 28 липня 2021 року, а по суті вона була розглянута 04 січня 2021 року.
В процедурі отримання від органів СБУ інформації про особу, яка подала заяву на отримання дозволу на імміграцію, в правовідносинах, що розглядаються, питання дотримання строків листування між відповідачем та органом ДМС стосуються суто їх внутрішньої діяльності та компетенції, а тому ніяким чином права позивача не порушують. У випадку порушення строків розгляду заяви на отримання дозволу на імміграцію через несвоєчасне надання органом СБУ відповідної інформації, таке питання може бути порушене в суді позивачем, але в провадженні щодо оскарження бездіяльності (дій) органу ДМС.
Таким чином, позовні вимоги про визнати протиправними дій Управління служби безпеки України в Кіровоградській області, вчинені за листом Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області при перевірці його особи за межами строку задоволенню не підлягають.
Додатково позивач поставив під сумнів підпис ОСОБА_5 , однієї із осіб, що надала пояснення оперуповноваженому 3 сектору відділу БКОЗ УСБУ в Кіровоградській області, та посилався на розголошення своїх персональних даних. Документальних доказів в обґрунтування своєї позиції суду не надано.
При цьому позивач посилався на те, що інформація, викладена в поясненнях не відповідає дійсності, до кримінальної та адміністративної відповідальності він не притягувався, а тому в зв`язку з такими неправдивими відомостями отримав відмову в надання дозволу на імміграцію.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 1983, у разі коли прийняття рішення щодо надання дозволу на імміграцію належить до компетенції територіальних органів і підрозділів, ці органи аналізують у місячний термін отриману від зазначених в абзаці другому пункту 14 цього Порядку органів інформацію та на підставі матеріалів справи приймають рішення про надання дозволу на імміграцію чи про відмову у наданні такого дозволу.
Судом встановлено, що в Кіровоградському окружному адміністративному суді перебуває на розгляді справа № 340/241/21 за позовом ОСОБА_4 до Знам`янського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області (відповідач1) та Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області (відповідач2) про визнання протиправним та скасування рішення №35204300006234 від 04.01.2021 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну.
Провадження у справі № 340/241/21 ухвалою від 12.05.2021 року зупинене до розгляду цієї справи.
Судом встановлено, що мотивом звернення до суду з даним позовом стало порушення, на думку ОСОБА_4 , його права на отримання дозволу на імміграцію в Україну через інформацію УСБУ в Кіровоградській області.
Оскільки питання щодо прийняття рішення про надання дозволу на імміграцію чи про відмову у наданні такого дозволу відповідно до законодавства належить до вирішення виключно органом ДМС після здійснення аналізу та оцінки отриманої інформації, в тому числі, і інформації від органів СБУ, суд вважає, що позиція з приводу протиправності та недостовірності інформації, викладеної Управлінням служби безпеки України в Кіровоградській області в листі №С1/КР/8941/НТ від 28.11.2020 року при перевірці його особи може бути прийнята та проаналізована в провадженні справи про визнання протиправним та скасування рішення №35204300006234 від 04.01.2021 про відмову позивачу у наданні дозволу на імміграцію в Україну.
В позові ОСОБА_3 вказує, що наслідком протиправних дій Управлінням служби безпеки України в Кіровоградській області є рішення Знам`янського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області №35204300006234 від 04.01.2021 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну. Позов про його скасування, як вказано вище, перебуває на розгляді в Кіровоградському окружному адміністративному суді, а тому, аргументи щодо безпідставності інформації, наданої Управлінням служби безпеки України в Кіровоградській області, повинні бути перевірені в провадженні про оскарження рішення, так як сам по собі лист Управлінням служби безпеки України в Кіровоградській області не є тією дією, яка порушує право позивача.
З огляду на вищевикладене, в позові належить відмовити повністю.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Повний текст судового рішення виготовлено 04.08.2021 року у зв`язку з перебуванням судді Дегтярьової С.В. у відпустці в період з 05.07.2021 року по 19.07.2021 року включно та значним навантаженням.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова