
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 серпня 2021 р. Справа№200/8646/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У липні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому вважаючи свої пенсійні права порушеними, просила:
- визнати протиправною бездіяльність Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неприйняття її заяви про призначення пенсії згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції згідно із рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 року в справі №1-р/2020;
- зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити їй пенсію згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції згідно із рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 року в справі №1-р/2020 з 31.03.2021 року;
- зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області здійснити виплату їй недоотриманої пенсії за списком № 2 у відповідності до ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 31.03.2021 року до часу прийняття рішення суду за цим позовом.
Позов обґрунтовувала тим, що неодноразово - 31.03.2021 року двічі, 15.04.2021 року та 19.04.2021 року (після особистого прийому) через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України вона подавала заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2 зі всіма необхідними документами, однак цього зробити не вдалося, а саме: 31.03.2021 року та 15.04.2021 року після подання заяви та документів інформація про факт їх подання на вебпорталі не відобразилася, заява у переліку звернень не з`явилася (в її електронному кабінеті у графі «Мої звернення» або «Мої повідомлення» інформація щодо поданої заяви, зокрема стану її розгляду, прийняття або відмови була відсутня), а 19.04.2021 року на вебпорталі з`явилося віконце з інформацією про помилку.
Після звернення на гарячу лінію Пенсійного фонду України з метою отримання інформації щодо стану розгляду її заяви, можливої технічної помилки на вебпорталі електронних послуг їй повідомили, що інформація про її звернення відсутня, і для ефективного вирішення питання їй необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду України особисто, де спеціаліст допоможе сформувати заяву.
19.04.2021 року на особистому прийомі у Маріупольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області також намагалася подати заяву про призначення пенсії з відповідними документами, однак в її прийнятті усно було відмовлено з посиланням на недосягнення нею пенсійного віку, а саме 55 років, що передбачено п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Ії посилання на рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 року в справі №1-р/2020 не призвели до бажаного результату. Спеціалістом управління її було повідомлено про те, що він має певне розпорядження не приймати такі заяви про призначення пенсії. Також після перевірки даних у системі її повідомлено, що дані про неї відсутні, тобто вона не зареєстрована на вебпорталі.
Після цього вона знову звернулася до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії, до якої додала належним чином засвідчені копії усіх необхідних документів, та додатково зазначила, що у разі необхідності до управління будуть надані оригінали усіх документів. Також просила надати роз`яснення щодо причин неприйняття її заяви та неможливість її подання в електронній формі.
Однак, на заяву отримала відповідь від 26.05.2021 року, в якій порадили повторно звернутися до управління із заявою про призначення пенсії та усіма оригіналами документів або повторити направлення електронної версії заяви.
Оскільки вчинені нею спроби подати заяву про призначення пенсії не призвели до бажаного результату (прийняття заяви та призначення пенсії), тому вважаючи свої права порушеними звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 липня 2021 року залучено до участі в справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Відзиви на позовну заяву відповідачами подано не було.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , неодноразово подавала до відповідача - Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2, однак жодного разу її заяву прийнято та розглянуто не було.
Так, 31.03.2021 року двічі, 15.04.2021 року та 19.04.2021 року (після особистого прийому) через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України вона подавала заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2 з відповідними документами, однак цього зробити не вдалося, а саме: 31.03.2021 року та 15.04.2021 року після подання заяви та документів інформація про факт їх подання на вебпорталі не відобразилася, заява у переліку звернень не з`явилася (в її електронному кабінеті у графі «Мої звернення» або «Мої повідомлення» інформація щодо поданої заяви, зокрема стану її розгляду, прийняття або відмови була відсутня), а 19.04.2021 року на вебпорталі з`явилося віконце з інформацією про помилку.
Після звернення (як зазначала позивач) на гарячу лінію Пенсійного фонду України з метою отримання інформації щодо стану розгляду її заяви, можливої технічної помилки на вебпорталі електронних послуг їй повідомили, що інформація про її звернення відсутня, і для ефективного вирішення питання їй необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду України особисто, де спеціаліст допоможе сформувати заяву.
15.04.2021 року позивач отримала талон на прийом до територіального органу Пенсійного фонду України на 8 год. 00 хв. 19.04.2021 року, і 19.04.2021 року такий прийом відбувся, що підтверджується відміткою вебпорталу про надання послуги.
Так, 19.04.2021 року на особистому прийомі у Маріупольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області позивач (як вона зазначала) також намагалася подати заяву про призначення пенсії з відповідними документами, однак в її прийнятті усно було відмовлено з посиланням на недосягнення нею пенсійного віку, а саме 55 років, що передбачено п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Ії посилання на рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 року в справі №1-р/2020 не призвели до бажаного результату. Також після перевірки даних у системі її повідомлено, що дані про неї відсутні, тобто вона не зареєстрована на вебпорталі. Вказані обставини відповідачами не заперечуються.
29.04.2021 року по пошті позивач направила до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області заяву від 26.04.2021 року, в якій посилаючись на неодноразове невдале намагання подати заяву про призначення пенсії з відповідними документами, просила:
надати письмову відповідь про стан розгляду її заяви про призначення пенсії, що подана через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України;
прийняти до розгляду її заяву про призначення пенсії;
прийняти рішення про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції згідно із рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 року в справі №1-р/2020 з 11.06.2020 року;
у випадку необхідності надання додаткових документів повідомити її про це мобільним зв`язком.
До вказаної заяви позивач додала: заяви про призначення/перерахунок пенсії від 31.03.2021 року, від 15.04.2021 року та від 19.04.2021 року; копію її паспорту; копію її РНОКПП; копію її диплому; заяву про виплату пенсії або грошової допомоги через відділення банку; копію довідки по реквізитах; копію свідоцтва про укладення шлюбу; копію свідоцтва про розірвання шлюбу; копію довідки від 19.03.2021 року № 418 «Про підтвердження наявного трудового стансу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»; копію довідки від 19.03.2021 року № 419 «Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»; копію довідки від 19.03.2021 року № 420 «Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»; копію довідки від 19.03.2021 року № 421 «Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»; копію довідки від 19.03.2021 року № 422 «Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»; копію картки обліку фактично відпрацьованого часу на роботах із шкідливими і важкими та особливо шкідливими умовами праці за період з 01.11.2015 року по 31.12.2015 року; копію картки обліку фактично відпрацьованого часу на роботах із шкідливими і важкими та особливо шкідливими умовами праці за період за 2016 рік; копію картки обліку фактично відпрацьованого часу на роботах із шкідливими і важкими та особливо шкідливими умовами праці за період за 2017 рік; копію картки обліку фактично відпрацьованого часу на роботах із шкідливими і важкими та особливо шкідливими умовами праці за період за 2018 рік; копію картки обліку фактично відпрацьованого часу на роботах із шкідливими і важкими та особливо шкідливими умовами праці за період за 2019 рік; копію картки обліку фактично відпрацьованого часу на роботах із шкідливими і важкими та особливо шкідливими умовами праці за період за 2020 рік; копію картки обліку фактично відпрацьованого часу на роботах із шкідливими і важкими та особливо шкідливими умовами праці за період за 2021 рік; копію наказу від 10.05.1994 року № 137 про результати атестації робочих місць за умовами праці; копію наказу від 30.06.2000 року № 192 про результати атестації робочих місць за умовами праці; копію наказу від 07.05.2004 року № 224 про результати атестації робочих місць за умовами праці; копію наказу від 07.06.2009 року № 98 про результати атестації робочих місць за умовами праці; копію наказу від 30.03.2010 року № 112 про результати атестації робочих місць за умовами праці; копію наказу від 07.05.2014 року № 330 про результати атестації робочих місць за умовами праці; копію наказу від 29.01.2016 року № 84 про результати атестації робочих місць за умовами праці; копію наказу від 31.03.2016 року № 273 про результати атестації робочих місць за умовами праці; копію наказу від 07.05.2019 року № 127 про результати атестації робочих місць за умовами праці; копію наказу від 07.05.2019 року № 400 про результати атестації робочих місць за умовами праці.
Заява Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області зареєстрована 11.05.2021 року під № 2103/М-0580-21, розглянута на підставі Закону України «Про звернення громадян» і на неї надана відповідь від 26.05.2021 року без номера, в якій повідомлено про те, що позивачем було здійснено декілька спроб подати заяву про призначення пенсії за віком через вебпортал Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису, однак завершити дії щодо реєстрації та підпису заяви про призначення пенсії у особистому кабінеті не вдалося у зв`язку з тим, що долучені файли зі сканованими копіями документів перевищували дозволений об`єм 1 МКБ. Рекомендовано особисто звернутися до управління з оригіналами документів для надання заяви про призначення пенсії відповідно до п. 2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року № 200/8210/20-а, або надати заяву та скановані документи через вебпортал Пенсійного фонду України за допомогою цифрового підпису (ЕЦП) з урахуванням зауважень.
Оскільки вчинені позивачем спроби подати заяву про призначення пенсії не призвели до бажаного результату (прийняття заяви та призначення пенсії), тому вважаючи свої пенсійні права порушеними вона звернулася до суду з даним позовом.
Судом також встановлено, що на вебпорталі Пенсійного фонду України щодо позивача щодо спірного періоду містяться лише дві відмітки:
1) 31.03.2021 року - заява про згоду на інформування з відміткою Пенсійного фонду України «Виконано»;
2) 19.04.2021 року - заява про усне консультування з відміткою територіального органу Пенсійного фонду України «Виконано».
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що за цим Законом призначаються трудові пенсії, зокрема пенсії за віком.
Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, яка діяла до 23.01.2020 року) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020 в справі № 1-5/2018(746/15) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII.
Пунктом 3 резолютивної частини вказаного Рішення визначено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме, зокрема:
«б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.».
Отже, з 23.01.2020 року - дня набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020 в справі № 1-5/2018(746/15), зокрема положення п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які визначають умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2, підлягають застосуванню у наведеній у цьому Рішенні редакції.
Разом з тим залишилися чинними відповідні положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 вказаного Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
50 років - по 31 березня 1965 року включно;
50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Таким чином необхідними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є зайнятість особи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, які затверджені Кабінетом Міністрів України, така зайнятість повний робочий день, наявність атестації робочих місць та наявність відповідного страхового стажу, в тому числі на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 3 Порядку визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно зі ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Статтею 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлені строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 45 цього Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 вказаного Закону документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Аналогічні положення містяться в п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, згідно з яким рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з п. 1.1 розд. 1 цього Порядку заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно з п. 1.4 вказаного Порядку заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника, який працював на (в) підприємстві, установі, організації, може бути подана через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи, організації.
Відповідно до п. 1.9 Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Згідно п. 1.10 Порядку особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.9 цього розділу.
Відповідно до п. 10 розд. IV «Надання послуг в електронній формі» Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, що затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 року № 13-1 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436), скарги та запити громадян (у тому числі щодо надання консультацій і роз`яснень чинного законодавства, пов`язаних із нарахуванням та виплатою пенсій), заяви та інші звернення щодо регулювання відносин між органами Пенсійного фонду та страхувальниками, у тому числі фізичними особами - підприємцями та особами, які забезпечують себе роботою самостійно (далі - звернення), подаються через вебпортал шляхом заповнення відповідного електронного бланка.
У момент одержання звернення вебпорталом автоматично присвоюється йому реєстраційний номер та спрямовується до органу Пенсійного фонду, зазначеного заявником, про що вебпортал формує та надсилає заявнику повідомлення із зазначенням дати одержання звернення та присвоєного реєстраційного номера.
Зазначене повідомлення надсилається автоматично на адресу електронної пошти, вказаної користувачем електронної послуги, протягом однієї доби з моменту одержання звернення.
Розгляд звернення здійснюється у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Про результати розгляду звернення заявник повідомляється у спосіб, зазначений ним у зверненні (у письмовій та/або електронній формі).
У разі якщо до заяви про призначення пенсії, поданої через вебпортал з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID, додані не всі скановані копії необхідних документів, або/та документи потребують дооформлення, орган Пенсійного фонду не пізніше трьох робочих днів надсилає в електронній системі повідомлення про перелік документів, які необхідно подати додатково та/або дооформити, строк їх подання.
У випадку подання заяви про призначення пенсії через вебпортал з використанням електронної системи BankID в повідомленні про призначення пенсії (в спосіб, обраний заявником) також зазначається інформація про необхідність надання заявником або представником заявника, який діє на підставі довіреності, посвідченої нотаріально, законним представником оригіналів документів, скановані копії яких було додано до заяви, та порядок виплати пенсії.
Згідно з п. 12 розд. IV «Надання послуг в електронній формі» цього Положення контроль заявником стану розгляду його звернень, поданих через вебпортал, здійснюється шляхом звернення до відповідних розділів вебпорталу, у яких фіксується інформація про стан їх проходження.
Зазначена послуга реалізується виключно через вебпортал за реєстраційним номером заяви або за допомогою введення прізвища, імені, по батькові заявника та дати надсилання заяви, скарги, запиту тощо.
Електронні послуги надаються в міру надходження відповідних звернень у строки, визначені чинним законодавством. Після завершення надання послуги вебпортал автоматично формує відмітку про надання послуги (п. 15 розд. IV цього Положення).
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується стронами, що на вебпорталі Пенсійного фонду України щодо позивача щодо спірного періоду містяться лише дві відмітки:
1) 31.03.2021 року - заява про згоду на інформування з відміткою Пенсійного фонду України «Виконано»;
2) 19.04.2021 року - заява про усне консультування з відміткою територіального органу Пенсійного фонду України «Виконано».
Отже, реєстрація на вебпорталі Пенсійного фонду України заяв позивача про призначення пенсії разом зі сканованими копіями документів не відбулася.
Про вказані обставини позивач також самостійно зазначає в позові, і відповідачами вони не заперечуються.
Вказані обставини свідчать про відсутність в діях територіального органу Пенсійного фонду України бездіяльності щодо не розгляду заяв, які позивач намагалася подати через вебпортал, однак не подала.
При цьому в дні намагання позивача подати заяву про призначення пенсії з відповідними документами через вебпортал позивач не була позбавлена права подати їх в інший спосіб, зокрема по пошті.
Разом з тим, факт звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України 19.04.2021 року підтверджений належними та допустими доказами.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про призначення пенсії.
Між тим, 19.04.2021 року заява позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2 з відповідними документами також прийнята не була, що не заперечується.
Щодо посилань відповідача Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на недосягнення позивачем пенсійного віку 55 років, що і стало підставою для неприйняття поданої нею заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2 з відповідними документами, то такі посилання суперечать положенням п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які підлягають застосуванню щодо позивача з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020 в справі № 1-5/2018(746/15), тобто в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Відповідно до цих положень позивач як жінка мала право на такий вид пенсії після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
На час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії позивач досягла такого віку, і при умові наявності відповідного стажу вона мала право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2.
В подальшому заява позивача про призначення пенсії, що 29.04.2021 року надіслана по пошті до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, також протиправно не була розглянута в порядку та у спосіб, що передбачені наведеними нормами законодавства - шляхом прийняття органом Пенсійного фонду України відповідного рішення. Відповідно, пенсія позивачу не призначалася.
Вказані обставини свідчать про допущення вказаним територіальним органом Пенсійного фонду України протиправної бездіяльності.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
В даному випадку суб`єктом владних повноважень виконано не всі умови, визначені законом, необхідні для правильного вирішення заяви, з якою звернулася позивач (оскільки заява позивача про призначення пенсії та додані до неї матеріали органом Пенсійного фонду взагалі не розглядалися (оскільки прийняті не були).
Разом з тим, суд не може підміняти державний орган рішення, дії або бездіяльність якого оскаржуються, вчиняючи замість нього дії, які входять до його безпосередньої компетенції та які він мав вчинити.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховний Суду від 07 лютого 2019 року в справі №813/1062/14.
З огляду на наведене, оскільки права позивача порушені, з метою їх ефективного захисту суд дійшов висновку, що основні позовні вимоги підлягають задоволенню іншим шляхом - шляхом визнання протиправною бездіяльності органу Пенсійного фонду України щодо не прийняття та не розгляду заяв позивача про призначення пенсії, а похідні позовні вимоги, задоволення яких залежить від задоволення основних позовних вимог (п. 23 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України), - також іншим шляхом - шляхом зобов`язанням суб`єкта владних повноважень прийняти 19 квітнем 2021 року та розглянути заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2 на підставі п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020 в справі № 1-5/2018(746/15), тобто в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Посилання органу Пенсійного фонду України у відповіді позивачу на рішення Донецького окружного адміністративного суду в справі № 200/8210/20-а є неприйнятними, оскільки вказане рішення прийнято між іншими сторонами та про інший предмет спору (податкова справа), і воно жодним чином не стосується спірних правовідносин.
Вирішуючи спір судом враховано, що станом на день розгляду справи відповідач Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861) перебуває в стадії припинення, але з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як юридична особа не виключена. Про наявність обставин, які б свідчили про необхідність застосування судом інституту процесуального правонаступництва, ні ця, ні інша особа суд не повідомляла. Вказані обставини дозволяють вирішити спір в даному складі учасників справи.
Щодо вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (у зв`язку із його залученням в якості відповідача), то вони задоволенню не підлягають, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не наділений повноваженнями щодо призначення, перерахунку та виплати позивачу пенсії за віком, так як такими повноваженнями наділені його територіальні органи, і таким органом щодо позивача є Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області. Іншого судом не встановлено, відповідачами не доведено.
Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України), про що також просив позивач, є правом суду, а не обов`язком, яке не виключає існування принципу обов`язковості судового рішення, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України (ст. 1291 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неприйняття та не розгляду заяв ОСОБА_1 про призначення пенсії.
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області прийняти 19 квітнем 2021 року та розглянути заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2 на підставі п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року №1-р/2020 в справі № 1-5/2018(746/15), тобто в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 908 (вісім тисяч дев`ятсот вісім) грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 05 серпня 2021 року.
Суддя Т.В. Логойда