Рішення № 98789447, 04.08.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2021
Номер справи
120/4384/21-а
Номер документу
98789447
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

04 серпня 2021 р. Справа № 120/4384/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому проваджені в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 08.02.2021 року № 905290186139 про відмову в перерахунку її пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з іншого заробітку із урахуванням відомостей про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд до 1 липня 2000р., відмінних від наявних в пенсійній справі.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 11.05.2021 року дану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 КАС України.

У встановлений судом строк до суду надійшов відзив, відповідно до якого відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. В поданому відзиві представник відповідача зазначає, що з огляду на невідповідність даних особи, зазначених у наданій позивачем довідці від 23.03.2021 року № 215 та паспортних даних заявниці, встановити приналежність наданого документу ОСОБА_1 неможливо. Крім того, оскільки страховий стаж ОСОБА_1 починаючи з 01.07.2000 року становить більше, ніж 60 місяців та згідно матеріалів пенсійної справи наявні відомості про інші періоди роботи до 01.07.2000 року, за які можуть бути надані довідки про заробітну плату, для проведення перерахунку з урахування відомостей про місячну тарифну ставку (посадовий оклад) за аналогічними посадами бухгалтера Буковинської та Миколаївської філій АБ «INKO» та начальника відділу, заступника головного бухгалтера Кременчугської та Миколаївської філій АБ «INKO», відповідно до Порядку затвердженим Постановою КМУ №919 від 05.07.2006 року, законні підстави відсутні.

04.06.2021 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій остання наводить свої аргументи на спростування доводів відповідача викладених у відзиві.

Враховуючи положення частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України), суд не бере до уваги зазначену відповідь представника позивача, оскільки дана категорія справ не передбачає подачі відповідної заяви.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та з 29.08.2017 року по 10.06.2020 року отримувала пенсію по інвалідності, як інвалід ІІІ групи, а з 11.06.2020 року отримує пенсію за віком, що не заперечується сторонами.

29.01.2021 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку її пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з іншого заробітку з урахуванням відомостей про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд до 1 липня 2000 року, відмінних від наявних в пенсійній справі. До заяви позивач долучила уточнюючу довідку від 23.03.2012 року № 215, видану ПАТ "Український Інноваційний банк" на ім`я « ОСОБА_1 » про нараховану заробітну плату та утримання до Головного управління за період її роботи в даній установі за 1995-1999 роки.

До вказаної заяви, позивачем додано лист від 04.05.2020 року № Р-145354/3/5341, з посиланням на постанову КМУ від 05.07.2006 року № 919, виданий Національним банком України, де зазначено, що документи про нарахування заробітної плати (особові рахунки або розрахунково-платіжні відомості) та штатні розписи Вінницької філії АБ «INKO» на зберігання до Національного банку України ліквідатором АБ «INKO» не передавалися.

Також позивачем надано пенсійному органу довідки від 29.05.2020 року № 60-0034/383, № 60-0034/384, № 60-0034/385, № 60-0034/386, № 60-0034/387, № 60-0034/388, видані Національним банком України, які сформовані за період роботи з січня 1993 року по жовтень 1994 року, виходячи з місячної тарифної ставки за аналогічними посадами бухгалтера Буковинської та Миколаївської філій АБ «INKO» та начальника відділу, заступника головного бухгалтера Кременчугської та Миколаївської філій АБ «INKO».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 905290186139 від 08.02.2021 року ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням відомостей про заробітну плату, згідно наданих уточнюючих довідок.

Вважаючи таке рішення відповідача про відмову у перерахунку їй пенсії протиправним, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з Європейською соціальною хартією (переглянута) від 03.05.96 року, що ратифікована Законом України від 14.09.06 року № 137-V та набрала чинності для України з 01.02.07 року, кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Закон України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Основного Закону України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових та соціальних пенсій.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом

Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Статтею 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.

Згідно з пунктом 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція) до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.

Із записів у трудовій книжці позивача встановлено, що ОСОБА_1 працювала у Вінницькій філії АБ «INKO» у період з 06.01.1993 року по 27.09.1993 року на посаді бухгалтера, з 27.09.1993 року переведена на посаду бухгалтера валютного відділу, з 01.04.1994 року призначена на посаду начальника валютного відділу, з 05.08.1994 року переведена на посаду заступника головного бухгалтера по валютним операціям відділу міжнародних розрахунків і валютних операцій та звільнена з займаної посади 13.10.1994 року.

Крім того, з 07.02.1995 року по 14.07.1999 року позивач працювала в Вінницькій філії акціонерного товариства "Український інноваційний банк".

Відповідно до ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-IV заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, (зі змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07 липня 2014 року) довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

Крім того, суд зазначає, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 11.07.2019 у справі №242/1484/17, від 31.03.2020 у справі №127/16245/17 та від 28.04.2020 у справі №607/4973/16-а, від 19.06.2020 у справі №376/848/17.

Звертаючись до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з іншого заробітку з урахуванням відомостей про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд до 1 липня 2000 року, відмінних від наявних в пенсійній справі, позивач долучила уточнюючу довідку від 23.03.2012 року № 215, видану ПАТ "Український Інноваційний банк" на ім`я « ОСОБА_1 » про нараховану заробітну плату та утримання до Головного управління за період її роботи в даній установі за 1995-1999 роки.

Проте, з огляду на невідповідність даних особи (вказано ініціали ім`я та по-батькові), зазначених у даній довідці та паспортних даних заявниці, на переконання відповідача встановити приналежність наданого документу саме ОСОБА_1 неможливо.

Суд вважає такі доводи пенсійного органу необґрунтованими, оскільки вони спростовуються записами трудової книжки позивача від 01.08.1978 року серії НОМЕР_1 , відповідно до яких встановлено, що вона з 07.02.1995 року по 14.07.1999 року працювала в Вінницькій філії акціонерного товариства "Український інноваційний банк". Крім того, відомості про зміну прізвища позивача з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 » та, в подальшому, на « ОСОБА_1 » занесені до вказаної трудової книжки і підтверджуються копіями витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 17.02.2021 року № 00029597159, свідоцтва про розірвання шлюбу від 01.03.2001 року та довідки Староміського районного відділу Вінницького міського Управління УМВС України у Вінницькій області від 23.06.2001 року № 3289, які наявні в матеріалах справи.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що відповідачем необґрунтовано відмовлено позивачу в перерахунку пенсії на підставі уточнюючої довідки від 23.03.2012 року № 215, виданої ПАТ «Український Інноваційний банк», тому вимоги позовної заяви в цій частині підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії позивача враховуючи довідки надані з листом лист Національного банку України від 04.05.2020 року № Р-145354/3/5341, суд зазначає наступне.

Відмовляючи позивачу у проведенні відповідного перерахунку пенсії, відповідач зазначає, що оскільки страховий стаж ОСОБА_1 починаючи з 01.07.2000 року становить більше, ніж 60 місяців та згідно матеріалів пенсійної справи наявні відомості про інші періоди роботи до 01.07.2000 року, за які можуть бути надані довідки про заробітну плату, для проведення перерахунку з урахування відомостей про місячну тарифну ставку (посадовий оклад) за аналогічними посадами бухгалтера Буковинської та Миколаївської філій АБ «INKO» та начальника відділу, заступника головного бухгалтера Кременчугської та Миколаївської філій АБ «INKO», відповідно до Порядку затвердженим Постановою КМУ №919 від 05.07.2006 року, законні підстави відсутні.

Так, пунктом 3 Порядку №919 передбачено, що за період до 1 січня 1998 р. та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається:

1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.

У випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.

При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який визначається заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено пенсію.

Довідка про заробітну плату у випадках, передбачених цим підпунктом, надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником;

2) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.

Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.

Колишнім працівникам банків, їх філій (структурних підрозділів) у разі, коли завершено процедуру ліквідації банку, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, довідки про заробітну плату видаються за відповідний період Національним банком України виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною посадою (професією) у філіях (структурних підрозділах) відповідного ліквідованого банку (за наявності таких даних).

За бажанням особи у випадках, передбачених у цьому пункті, коефіцієнт заробітної плати (доходу) за кожен місяць періоду роботи визначається виходячи з мінімальної заробітної плати за відповідний період.

Відповідно до положень пункту 4 Порядку №919, відсутність на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), а також час та причини, що призвели до втрати таких документів, підтверджується довідкою роботодавця, правонаступника органу вищого рівня, Національного банку України щодо ліквідованих банків або відповідної архівної установи.

Проаналізувавши наведені норми, суд приходить до переконання, що даний порядок встановлює механізм визначення заробітної плати (доходу) виключно для призначення пенсії.

Однак з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку її пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з іншого заробітку з урахуванням відомостей про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд до 1 липня 2000 року, відмінних від наявних в пенсійній справі.

Тому, приймаючи до уваги, що довідки від 29.05.2020 року № 60-0034/383, № 60-0034/384, № 60-0034/385, № 60-0034/386, № 60-0034/387, № 60-0034/388, видані Національним банком України, які сформовані за період роботи з січня 1993 року по жовтень 1994 року, виходячи з місячної тарифної ставки за аналогічними посадами бухгалтера Буковинської та Миколаївської філій АБ «INKO» та начальника відділу, заступника головного бухгалтера Кременчугської та Миколаївської філій АБ «INKO» містять всю необхідну інформацію про заробітну плату, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), суд дійшов висновку, що зазначені довідки, надані для перерахунку можуть бути враховані для розрахунку пенсійних виплат.

Крім того, відповідно до ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. При цьому, за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Отже, положення даної норми не містять імперативної вимоги враховувати при обчисленні пенсії страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року, а передбачають право пенсіонера на врахування заробітної плати (дохід), при обчисленні пенсії, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

На підставі вищевикладеного, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідок Національного банку України від 29.05.2020 року № 60-0034/383, № 60-0034/384, № 60-0034/385, № 60-0034/386, № 60-0034/387, № 60-0034/388, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Враховуючи обґрунтованість позовних вимог, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про виклик свідків, яка подана до суду разом з позовною заявою, тому не бере відповідну заяву до уваги.

Визначаючись щодо дати, з якої необхідно провести відповідний перерахунок пенсії, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення її на інший вид пенсії 11.06.2020 року, то саме з цієї дати необхідно здійснити переведення на інший вид пенсії та відповідний її перерахунок.

Доводи позивача про неможливість звернення з заявою про переведення на пенсію за віком 06.05.2020 року, у зв`язку з карантинними обмеженнями, суд вважає необґрунтованими.

Так, відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 року, Кабінетом Міністрів України постановою від 11.03.2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами та доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) з 12.03.2020 року до 22.05.2020 року на усій території України встановлено карантин.

Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 року № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів", на всій території України продовжено дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" з 22.05.2020 року до 31.07.2020 року.

Однак, наведені обставини не стали перешкодою позивачу для звернення до пенсійного органу з відповідною заявою 11.06.2020 року, тобто через один місяць п`ять днів після виникнення в неї права на переведення з одного виду пенсії на інший.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що пенсія позивача підлягає перерахунку з дня її звернення із заявою про переведення на пенсію за віком, а саме з 11.06.2020 року.

Застосовуючи механізм захисту права позивача на пенсію, порушеного відповідачем як суб`єктом владних повноважень, суд вважає, що з урахуванням повноважень, наданих суду частиною другою статті 245 КАС України, в частині позовної вимоги зобов`язального характеру позов належить задовольнити шляхом прийняття рішення про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 11.06.2020 року, враховуючи довідки ПАТ "Український Інноваційний банк" від 23.03.2012 року № 215 та довідок Національного банку України від 29.05.2020 року № 60-0034/383, № 60-0034/384, № 60-0034/385, № 60-0034/386, № 60-0034/387, № 60-0034/388, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

За приписами вимог пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Згідно частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, враховуючи, що позов задоволено частково, на користь позивача необхідно стягнути сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 454 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 08.02.2021 року № 905290186139 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 11.06.2020 року, враховуючи довідки ПАТ "Український Інноваційний банк" від 23.03.2012 року № 215 та довідок Національного банку України від 29.05.2020 року № 60-0034/383, № 60-0034/384, № 60-0034/385, № 60-0034/386, № 60-0034/387, № 60-0034/388, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений нею при зверненні до суду судовий збір в розмірі 454,00 (чотириста п`ятдесят чотири гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ: 13322403, адреса: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21100).

Рішення в повному обсязі виготовлене: 04.08.2021 року, враховуючи терміни перебування головуючої судді у відпустці з 17.05.2021 року по 21.05.2021 року та з 02.07.2021 року по 28.07.2021 року.

Суддя Чернюк Алла Юріївна