
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
м. Вінниця
04 серпня 2021 р. Справа № 120/1106/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Юлії Миколаївни, розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про закриття провадження у справі за позовом заступника керівника Вінницької місцевої прокуратури в інтересах держави до Агрономічної сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом заступника керівника Вінницької місцевої прокуратури в інтересах держави до Агрономічної сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що постановами Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 877 та від 11.04.2018 року № 301 внесені зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини (постанова Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866), згідно із якими сільські, селищні, міські ради об`єднаних територіальних громад мають самостійно здійснювати діяльність, пов`язану із захистом прав дитини, зокрема, передано об`єднаним територіальним громадам повноваження стосовно влаштування під опіку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2020 року № 783 пункт 3 Порядку №866 доповнено абзацами такого змісту: "Для здійснення визначених законом повноважень щодо захисту прав дітей міські, районні у містах (у разі їх утворення), сільські, селищні ради об`єднаних територіальних громад забезпечують, зокрема, утворення служб у справах дітей. Водночас, на запит Вінницької місцевої прокуратури від 20.02.2020 року Агрономічною сільською радою листом від 26.02.2020 року надано інформацію, що в Агрономічній сільській раді службу у справах дітей не створено. Окрім того, на запит Вінницької місцевої прокуратури від 27.01.2021 року Агрономічною сільською радою листом від 02.02.2021 надано інформацію, що на території Агрономічної територіальної громади на даний час проживає 2127 дітей, однак службу у справах дітей Агрономічною сільською радою на даному етапі не створено.
Відтак, бездіяльність Агрономічної сільської ради щодо не створення служби у справах дітей слугувала підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 16.02.2021 позовну заяву заступника керівника Вінницької місцевої прокуратури в інтересах держави до Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії разом з доданими до неї матеріалами повернуто особі, яка її подала.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2021 року вищезазначену ухвалу суду від 16.02.2021 року скасовано, справу направлено до Вінницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 24.05.2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 01.07.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
29.07.2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позову з огляду на те, що рішенням 7 сесії Агрономічної сільської ради 8 скликання №272 від 18.02.2021 року, створено Службу у справах дітей Агрономічної сільської ради та затверджено Положення про службу у справах дітей Агрономічної сільської ради.
03.08.2021 року позивачем подано до суду клопотання про закриття провадження у справі. У вищезазначеному клопотання вказується, що після звернення прокурора до суду, 18.02.2021 року, відповідачем по справі - Агрономічною сільською радою прийнято рішення 7 сесії 8 скликання №272 від 18.02.2021 року, яким вирішено створити Службу у справах дітей Агрономічної сільської ради зі статусом юридичної особи публічного права, затверджено Положення про Службу у справах дітей Агрономічної сільської ради. Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Служба у справах дітей Агрономічної сільської ради в реєстрі зареєстрована 23.02.2021 року.
Таким чином, Агрономічною сільською радою, добровільно виправлено оскаржувані порушення (бездіяльність), які є предметом позову, тобто, предметом оскарження в межах даної адміністративної справи, а відтак - відпали підстави, що зумовили звернення прокурора до суду з даним позовом.
З огляду на зазначене, представник позивача просить на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України закрити провадження у справі. Окрім того, позивач просить повернути Вінницькій обласній прокуратурі сплачений при зверненні до суду судовий збір.
Визначаючись щодо поданого клопотання, суд керується такими мотивами.
Предметом спору у цій справі є протиправна бездіяльність Агрономічної сільської ради щодо утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей та зобов`язання Агрономічної сільської ради вчинити дії, спрямовані на утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей.
Водночас, як вбачається із наданих сторонами доказів, після звернення позивача до суду 7 сесією 8 скликання Агрономічної сільської ради прийнято рішення №272 від 18.02.2021 року, яким вирішено створити Службу у справах дітей Агрономічної сільської ради зі статусом юридичної особи публічного права та затверджено Положення про Службу у справах дітей Агрономічної сільської ради.
Також, рішенням 9 сесії 8 скликання Агрономічної сільської ради №351 від 22.04.2021 року, внесені зміни до рішення 7 сесії 8 скликання №195 від 18.02.2021 року "Про затвердження структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів на 2021 рік у новій редакції", а саме: введено в склад структури Служби у справах дітей Агрономічної сільської ради посаду інспектора в кількості 1 штатна одиниця, посаду провідного спеціаліста. Крім того, на підставі акту прийому-передачі документів від 31.05.2021 року, від Служби у справах дітей Вінницької районної державної адміністрації у Службу у справах дітей Агрономічної сільської ради передано відповідні справи.
Таким чином, відповідач самостійно усунув допущені ним порушення, що стали підставою для звернення позивача до суду, прийнявши відповідне рішення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Отже, для закриття провадження у справі з вищенаведених підстав необхідні дві обов`язкові умови: 1) виправлення суб`єктом владних повноважень тих порушень, що є предметом оскарження в суді; 2) відсутність підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
За результатами розгляду цієї справи по суті, суд доходить висновку, що вказані умови повністю дотримано.
Відтак, за встановлених обставин існують достатні фактичні та правові підстави для задоволення клопотання позивача та закриття провадження у справі відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Згідно зі ч. 2 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Так, суд зазначає, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч. 2 ст. 132 КАС України).
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону № 3674-VI, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Таким чином, враховуючи клопотання позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення сплаченого при зверненні до суду судового збору в розмірі 2270 грн.
Керуючись ст. 238, 242, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача про закриття провадження у справі - задовольнити.
Закрити провадження в адміністративній справі №120/1106/21-а за позовом заступника керівника Вінницької місцевої прокуратури в інтересах держави до Агрономічної сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Повернути Вінницькій обласній прокуратурі (21050, м. Вінниця, вул. Монастирська, 33, код ЄДРПОУ 0209909) з Державного бюджету України кошти в сумі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень), сплачені як судовий збір при зверненні до суду відповідно до платіжного доручення від 10.02.2021 року №155.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна