Рішення № 98765453, 27.07.2021, Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
27.07.2021
Номер справи
209/1176/21
Номер документу
98765453
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 209/1176/21

Провадження № 2/209/834/21

РІШЕННЯ

іменем України

27 липня 2021 року м. Кам`янське

Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Багбая Є.Д.,

за участі секретаря Полухіної Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи « Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) та обсягу природного газу ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач АТ «Оператор газорозподільної системи « Дніпропетровськгаз» в квітні 2021 року звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) та обсягу природного газу. На обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що вони здійснюють газопостачання відповідачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . 24 січня 2019 року представником Кам`янського відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» у домогосподарстві ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з метою проведення експертизи було знято газовий лічильник. За результатами проведеної комісією експертизи лічильників газу від 29 січня 2019 року лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно з П.1.3. та п.6.4.1. Р50-071-98 з вини споживача. Виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу з метою заниження його показників. 24.01.2019 року комісією з експертизи лічильників газу складено Акт про порушення №2789 згідно з яким встановлено виявлено порушення згідно розділу ХІ гл.2 п.1 п.п.3 та ХІ гл.2 п.3 п.п.1 Кодексу газоросподільних систем. Згідно протоколу засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем №2864 від 20.02.2019 року за актом про порушення №2789 від 24.01.2019 року вирішено зробити перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу згідно п.11 (1) глави 5 розділу ХІ Кодексу газоросподільних систем за період з 04 вересня 2018 року по 23 січня 2019 року по граничним об`ємам за цінами ВТВ на суму 51592,21 грн.

Згідно розрахунку необлікованого (донарахованого) об`ємів природного газу від 20 лютого 2019 року обсяги необлікованих об`ємів природного газу становлять 3622,25 куб.м., у вартісному еквіваленті - 51592,21 грн.. Позивач просить стягнути з відповідача вищезазначену суму вартості необлікованого газу.

Ухвалою суду від 7 травня 2021 року справу було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі з призначенням справи до розгляду по суті в порядку спрощеного провадження.

5 липня 2021 року від представника відповідча надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 29-30/, згідно якого останній позовні вимоги не визнав повністю. Вказав, що лічильник був встановлений та опломбований працівниками позивача, під час експертизи лічильника в 2019 році порушень пломб не встановлено. Представник відповідача вважає, що позивачем не доведена наявність несанкціонованого втручання в роботу вузлу обліку, його спосіб та його наслідки оскільки не встановлено коли саме було здійснено таке втручання, тому вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними. Просить відмовити в задоволенні позову.

9 липня 2021 року представником позивача надано суду відповідь на відзив /а.с. 38-39/, згідно якої вважає заперечення представника відповідача необгрутованими та недоведеними, оскільки Кодекс газорозподільних систем не містить вимог щодо з`ясування яким чином відбувся несанкціонований відбір газу. Оскільки лічильник знаходився в будинку відповідача , то він несе відповідальність за втручання в нього.

28 липня 2021 року представник відповідача надав суду заперечення на відповідь на відзив /а.с. 54-55/, згідно яких зазначив, що доводи представника не заслуговують на увагу та не спростовують позиції відповідча, оскільки не доведено що саме відповідач здійснив втручання в лічильник.

Вивчивши письмові докази, вивчивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи та дослідивши їх доказами, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлені судом обставини та визначені до них правовідносини:

24 січня 2019 року під час перевірки представником газорозподільної системи лічильника за адресою ОСОБА_1 за адресою за адресою: АДРЕСА_1 було висловлено сумнів у його правильній робот , про що складений акт № 2789 від 24 січня 2019 року про виявлення порушень (а.с. 4 ). Актом про порушення № 2789 встановлено, що виявлено порушення та лічильник демонтовано для проведення експертизи (а.с. 5). Висновком акту експертизи лічильника газу від 29 січня 2019 року № 26 лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно з п. 1.3. та п.6.4.1. Р50-071-98 з вини споживача. Виявлено несанкційоване втручання в роботу лічильника газу з метою зниження його показників (а.с. 6). Протоколом засідання комісії по розгляду актів про порушення кодексу газорозподільних систем № 2864 від 20 лютого 2019 року на порядку денному заслухано питання про перерахунок (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу за наявності акту про порушення вимог кодексу газорозподільних систем. У зв`язку з чим було проведено розрахунок об`єму та обсягу природного газу його вартості, завданих порушенням споживача у розмірі 51 592,21 грн. /а.с. 10/. До рахунку на оплату збитків додано розрахунок необлікованих об`ємів природного газу з якого вбачається що нарахування здійснено з врахуванням опалюваної площі, зареєстрованих осіб типу опалювального приладу та газової плити та водонагрівача за період 4 вересня 2018 року по 23 січня 2019 року у загальному розмірі 51 592,21 /а.с. 11/. Усі акти були підписані споживачем без зауважень, заперечень чи окремої думки за сторони споживача ОСОБА_1 ..

Згідно з частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Пунктом 3.1.3 Положення встановлено, що лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації: невідповідності показів лічильника об`ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.

За змістом пункту 3.2.2 Положення у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках та підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.

Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи (абзац перший пункту 3.2.4 Положення).

Згідно з пунктом 3.3.1 Положення експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або вповноваженої ним особи (пункт 3.3.2 Положення).

Пунктом 2.1 Положення визначено, що експертиза лічильника газу - комплекс дій, які проводяться з метою установлення придатності лічильника газу до застосування у разі сумніву в цьому споживача або постачальника газу.

Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування визначені главою 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем. Зокрема, підпунктом 3 пункту 1 цієї глави визначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (комерційного вузла обліку природного газу, зокрема лічильника газу).

Пунктами 1, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора газорозподільної системи складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Згідно з абзацом першим пункту 8 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення оператором газорозподільної системи пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до п.4 гл.1 розділу I Кодексу газорозподільних систем, несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу пераметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки - це засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.

Такими чином, засобом вимірювальної техніки є технічний засіб, який застосовується під час вимірювань фізичних величин і має нормовані метрологічні характеристики.

Частиною першою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання (частина четверта статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»).

Пунктом 4 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем встановлено, що оператор газорозподільної системи при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право:-оглядати комерційний вузол обліку природного газу та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження засобу вимірювальної техніки, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в засіб вимірювальної техніки, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу);здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу (за їх наявності);перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку засобів вимірювальної техніки (відміток про повірку в паспортах засобів вимірювальної техніки), що входять до складу комерційного вузла обліку природного газу.

До порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (комерційного вузла обліку природного газу, зокрема, лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання у засіб вимірювальної техніки, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою оператора газорозподільної системи чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза, порядок проведення якої передбачено Кодексом газорозподільних систем та пунктом 3.3 Положення.

За правилами, встановленими пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

За змістом пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, оскільки працівниками позивача встановлено, що лічильник який обліковував та знаходився у відповідача неналежним чином працював та згідно акту експертизи зазнав впливу магнітного поля на роботу відлікового механізму /зупинку відлікового механізму/, також присутні конструктивні зміни лічильника. Суд не приймає доводи представника відповідача, з приводу того, що заводська пломба на лічильнику та пломба «Магнет» цілі, тому не встановлено спосіб втручання, дію яким чином здійснювалося втручання та наслідки такого втручання, а саме фактичні витрати газу, оскільки як вже зазначено судом, згідно акту експертизи, встановлено дію, а саме вплив на лічильник магнітного поля, що може бути здійснено і без пошкодження пломб. Щодо недоведеності на думку представника відповідача втручання в роботу лічильника саме відповідачем, суд вважає надуманими, оскільки як встановлено судом та не заперечується відповідачем та його представником, лічильник знаходився саме в будинку відповідача, та обліковував витрати газу саме відповідача, згідно пункту 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ «За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування». В даному випадку згідно вимог закону відповідальність за несанкціонований відбір газу несе саме відповідач. Щодо донарахування не облікованих витрат газу, останні проведені згідно вимог вищенаведеного Кодексу ГРМ. На спростування вищезазначених доказів наданих позивачем, відповідач та його представник доказів не надали. Тому суд вважає позовні вимоги доведеними, та підлягаючими задоволенню.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача, згідно вимог ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст. 12, 13, 81, 133, 141, 259, 263, 265 ЦПК України, суд;-

у х в а л и в :

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи « Дніпропетровськгаз» (місце розташування - м. Дніпро, вул. Шевченка, 2, адреса для листування - м. Кам`янське, пров. Цегельний,3 ) до ОСОБА_1 (місце реєстрації - АДРЕСА_1 ) простягнення вартості необлікованого (донарахованого) та обсягу природного газу- задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу у розмірі 51592,21 (п`ятдесят одну тисячу п`ятсот дев`яносто дві) гривні 21 копійку (АТ "Дніпропетровськгаз", ЄДРПОУ 03340920, р/р НОМЕР_1 у АТ "Банк Альянс", МФО 300119).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз»судові витрати за сплату судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. (АТ "Дніпропетровськгаз", ЄДРПОУ 03340920, р/р НОМЕР_1 у АТ "Банк Альянс", МФО 300119).

Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду до або через Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 2 серпня 2021 року.

Суддя Є.Д. Багбая