
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2021 р. м. Чернівці справа № 600/2431/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач) щодо зменшення йому, розміру пенсії за вислугу років, призначеної довічно у 2003 році, з розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення, до 70 % відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області усунути порушення допущенні під час здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 03.03.2021 р. у справі №600/407/21-а, а саме перерахувати і виплачувати йому, пенсію з 05.03.2019 р., яка обчислена із розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до складових (посадового окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію клас 1, премії) зазначених у "Довідці про розмір грошового забезпечення", яка надана 04.01.2021 р. Адміністрацією Державної прикордонної служби за №11/3686.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач за результатами здійсненого перерахунку безпідставно застосував норми, які обмежують максимальний розмір призначеної довічно пенсії до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Внаслідок чого протиправно зменшено призначене йому при виході на пенсію, пенсійне забезпечення з розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення до 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Також зазначав, що його право на отримання призначення пенсії за вислугу років із 01.01.2003 р. в розмірі 90% грошового забезпечення, довічно підтверджено рішеннями Чернівецького окружного адміністративного суду від 21.08.2020 р. справа №600/1021/20-а та від 03.03.2021 р. №600/407/21-а, якими чітко визначено розмір його пенсії у 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
03.06.2021 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
18.06.2021 р. відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на виконання Чернівецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 р. по справі №600/407/21-а, позивачу Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з 05.03.2019 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 04.01.2021 р. 311/3686, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби. Розмір пенсії з 05.03.2019 р. склав 7950,73 грн, з 01.01.2020 р. - 9504,39 грн. З травня 2021 р. здійснюється нарахування пенсійної виплати в новому розмірі - 9504,39 грн. Отже судове рішення у справі №600/407/21-а виконане в повному обсязі. таким чином відповідач здійснив свої повноваження в межах та в спосіб визначений чинним законодавством. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
ОСОБА_1 є військовим пенсіонером Державної прикордонної служби України, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 21.08.2020 р. у справі №600/1021/20-а визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 90% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01 січня 2018 року із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 1 березня 2018р., виходячи із 90% грошового забезпечення.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 р. у справі №600/407/21-а визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з 05 березня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 04 січня 2021 року №11/3686, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби, обчисленої із застосуванням 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу, за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових вишів грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 04 січня 2021 року №11/3686, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби.
18.05.2021 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою, в якій просив надати роз`яснення щодо зменшення розміру призначеної йому пенсії під час перерахунку в травні 2021 р. (на підставі довідки АДПСУ від 04.01.2021 р.№11/3686) за вислугу років з розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення, до 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Також просив після здійсненого у травні 2021 р. перерахунку (на підставі довідки АДПСУ від 04.01.2021 р.№11/3686) у відповідності до рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 р. по справі №600/407/21-а, нараховувати та виплачувати призначену йому пенсію за вислугу року в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.
На виконання рішення №6600/407/21-а відповідачем здійснено перерахунок пенсії, однак відсотковий розмір зменшено з 90% до 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На момент призначення пенсії позивача ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262 була викладена у наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 01.05.2014 р., до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
На момент проведення перерахунку пенсії позивачу ч. 2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262 була викладена у наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Судом встановлено, що пенсію позивачу було призначено з 01.01.2003 р.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, зміна максимального розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.
Внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ч. 2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Однак, як Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", так і Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року №21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13, та Верховним Судом в рішенні від 4 лютого 2019 року у справі №240/5401/18, в якому зазначено, що внесені зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін не зазнала.
Крім цього, суд враховує висновки, викладені у зразковому рішенні Верховного Суду №240/5401/18 (№Пз/9901/58/18) від 04.02.2019 р.
З урахуванням вищевказаного, суд приходить висновку, що відповідач при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправно зменшив розмір пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення, а тому підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення йому, розміру пенсії за вислугу років, призначеної довічно у 2003 році, з розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення, до 70 % відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язання відповідача усунути порушення допущенні під час здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 03.03.2021 р. у справі №600/407/21-а, а саме перерахувати і виплачувати йому, пенсію з 05.03.2019 р., яка обчислена із розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до складових (посадового окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію клас 1, премії) зазначених у "Довідці про розмір грошового забезпечення", яка надана 04.01.2021 р. Адміністрацією Державної прикордонної служби за №11/3686
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 02.06.2021 р. №135.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, стягненню на користь позивача підлягає сума сплаченого судового збору в розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 , розміру пенсії за вислугу років, призначеної довічно у 2003 році, з розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення, до 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області усунути порушення допущенні під час здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 03.03.2021 р. у справі №600/407/21-а, а саме перерахувати і виплачувати ОСОБА_1 , пенсію з 05.03.2019 р., яка обчислена із розміру 90 % відповідних сум грошового забезпечення відповідно до складових (посадового окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію клас 1, премії) зазначених у "Довідці про розмір грошового забезпечення", яка надана 04.01.2021 р. Адміністрацією Державної прикордонної служби за №11/3686.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судові витрати (судовий збір) у сумі 908,00 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя І.В. Маренич