Окрема ухвала № 98763596, 04.08.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2021
Номер справи
540/2530/19
Номер документу
98763596
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_______________

ОКРЕМА УХВАЛА

04 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2530/19 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (надалі - заявник) звернувся до суду із заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (відповідача) щодо зупинення виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30 січня 2020 року по справі № 540/2530/19;

- постановити окрему ухвалу суду в порядку, передбаченому статтею 249 КАС України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли зупиненню виконання Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30 січня 2020 року по справі №540/2530/19 щодо виплати ОСОБА_1 пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення.

Заяву, подану в порядку ст. 383 КАС України, ОСОБА_1 обґрунтовує, зокрема, тим, що на теперішній час рішення суду від 30 січня 2020 року по справі № 540/2530/19, яке набрало законної сили, в частині здійснення з 01.01.2018 року перерахунку пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснення виплати з урахуванням виплачених сум не виконано, пенсія в червня 2021 року знову сплачується в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, боржник ухиляється від виконання рішення суду, що стало підставою для звернення до суду із заявою в порядку статті 383 КАС України.

Ухвалою від 23.07.2021 призначено в порядку письмового провадження розгляд заяви ОСОБА_1 , поданої в порядку ст. 383 КАС України, про визнання протиправними дій пенсійного органу та зобов`язано відповідача надати до суду письмові пояснення в спростування викладеній у заяві правовій позиції позивача.

02.08.2021 року ГУ ПФУ в Херсонській області подало до суду письмові пояснення в яких зазначило, що на виконання рішення суду від 30 січня 2020 року по справі № 540/2530/19 позивачу в березні 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області проведено перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми грошового забезпечення, визначеного у довідці Херсонського обласного військового комісаріату від 13.03.2018 №ТХ23309, а саме: посадовий оклад - 3440,00 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2390,00 грн., усього: 7170,00 грн. Розмір пенсії після перерахунку склав: з 01.01.2018 - 4776,98 грн.; з 01.12.2018 - 4788,23 грн.; з 01.01.2019 - 5827,74 грн.; з 01.07.2019 - 5844,49 грн.; з 01.12.2019 - 5862,99 грн.; з 01.01.2020 - 6902,50 грн. Виплата пенсії в перерахованому розмірі була розпочата з квітня 2020 року з проведенням доплати за період з 03.03.2020 по 31.03.2020. Також було обраховано суму доплати по перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 по 02.03.2020 у розмірі 24470,52 грн. Таким чином, Головним управлінням виконано рішення Херсонського окружного суду у справі № 540/2530/19 в повному обсязі. При цьому Головне управління наголошує, що предметом позову у справі №540/2530/19 були дії ГУПФУ щодо перерахунку пенсії позивачу, проведеного з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", а саме: на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 13.03.2018 №ТХ23309. За наслідками розгляду справи, судом прийнято рішення відносно даного конкретного випадку - протиправних дій Головного управління щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018. Незважаючи на це, позивач звернувся до суду із заявою про визнання протиправними дій на виконання рішення суду по справі 540/2530/19 та в своїй заяві просив суд зобов`язати Головне управління виконати рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30.01.2020 року по справі 540/2530/19. Проте, підставою для звернення з вищевказаною заявою позивач зазначає порушення законодавства при перерахунку його пенсії на виконання рішення суду зовсім у іншій судовій справі, а саме у справі № 540/301/21. Щодо перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 02.04.2021 по справі №540/301/21, то рішенням суду від 02.04.2021 року у справі №540/301/21 Головне управління зобов`язано обчислити та перерахувати основний розмір пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки від 02 грудня 2020 року №6/2/436 Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення, відповідно до вимог ст.ст. 43,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704. Рішення суду набрало законної сили 06.05.2021. У травні 2021 року Головним управлінням на виконання рішення суду у справі 540/301/21 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки з розрахунку: посадовий оклад - 3440,00 грн; оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 2390,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4660,50 грн; надбавка за роботу з таємними документами (10%) - 344,00 грн; надбавка за класну кваліфікацію (5%) - 172,00 грн; премія 87% - 2992,80 грн. Усього: 15339,30 грн. Розмір пенсії після перерахунку склав: з 01.04.2019 - 9041,12 грн; з 01.07.2019 - 9057,87 грн; з 01.12.2019 - 9076,37 грн; з 01.01.2020 - 11187,01 грн; з 01.07.2020 - 11205,51 грн; з 01.12.2020 - 11219,76 грн. Виплата пенсії в перерахованому розмірі здійснюється з червня 2021 року. Доплата по перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 по 31.05.2021 становить 101757,09 грн. При перерахунку пенсії за оновленою довідкою про грошове забезпечення з 01.04.2019 основний розмір пенсії обчислено в сумі 70% грошового забезпечення за чинною нормою на час проведення перерахунку, а саме: згідно зі ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262~ХІІ (зі змінами, внесеними Законом №1166-УІІ від 27.03.2014): "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Частиною 5 статті 383 КАС України передбачено, що у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.

З огляду на викладені у заяві обставини та приймаючи до уваги, що заявником не обґрунтована необхідність розгляду заяви саме у судовому засіданні з викликом сторін, суд визначив розглядати справу в письмовому провадженні.

Вирішуючи заяву про визнання протиправними дій вчинених суб`єктом владних повноважень на виконання рішення, суд виходить з наступного.

Так, суд нагадує, що розгляд і вирішення заяв сторін, як і адміністративних справ здійснюється відповідно до принципу диспозитивності (статі 9 КАС України), відповідно до якого, суд вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі (учасники спірних правовідносин). Суд позбавлений можливості ініціювати судове провадження, інакше він перетворився б з органу правосуддя у контролюючий орган.

За загальним правилом, адміністративний суд вирішує тільки ті вимоги по суті спору, про вирішення яких клопочуть сторони, і він не повинен виходити за межі цих вимог. Інакше кажучи, суд зв`язаний предметом і розміром заявлених вимог.

З огляду на викладене, заява позивача підлягає вирішенню в рамках заявлених ним правових аргументів.

Так, судом досліджено, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 30.01.2020 задоволено адміністративний позов, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії з 90% до 70% сум відповідного грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року. Також, рішенням зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату призначеної пенсії в основному розмірі 90% сум відповідного грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням проведених виплат.

При цьому, у мотивувальній частині згаданого рішення суд встановив дату початку перерахунку та виплати пенсії у сумі 90% - з 01.01.2018 р. та не встановив кінцевої дати перерахунку та виплати, а тому відповідач зобов`язаний в подальшому виплачувати позивачу пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення, незалежно від того, згідно яких довідок Херсонського ОВК (Херсонського ОТЦК та СП) здійснюється всі подальші перерахунки пенсії.

Рішення суду набрало законної сили, у зв`язку з чим Херсонським окружним адміністративним судом видано відповідний виконавчий лист.

Вважаючи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області фактично всупереч рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30.01.2020 по справі №540/2530/19 прийняло рішення знову зменшити розмір відсоткового значення пенсії позивача з 90% до70% сум грошового забезпечення, що підтверджується довідкою автоматичного розрахунку пенсії, заявник (позивач) звернувся до суду із заявою в порядку ст. 383 КАС України.

Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 визнається, що вищенаведене судове рішення виконувалось Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області, однак заявник стверджує, що його виконання було зупинено з червня 2021 року, коли орган Пенсійного фонду України здійснив йому наступний перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, не застосувавши розміру пенсії у співвідношенні з 90 % суми грошового забезпечення.

Надаючи оцінку наведеним аргументам, суд зазначає, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 30.01.2020 по справі №540/2530/19, яке набрало законної сили, визнані протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо зменшення розміру пенсії при її перерахунку з 01.01.2018 з 90 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення, зобов`язано здійснити перерахунок пенсії позивачу виходячи з 90% суми грошового забезпечення з 01.01.2018. ГУ ПФУ добровільно виконувало дане судове рішення до червня 2021 року, але при черговому перерахунку розміру пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, орган ПФУ самовільно зменшив відсоток розміру пенсії до 70 % суми грошового забезпечення.

Відповідно до частини 1 статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якого ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Зазначені у ст. 383 КАС України, правові норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 129 Конституції України, обов`язковість судового рішення є однією із основних засад судочинства.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.

Частинами 2, 4 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Аналогічні положення містить КАС України, зокрема, нормами статті 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Виконання судових рішень у справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

У справі "Іммобільяре Саффі проти Італії" наголошує, що право на звернення до суду також передбачає практичне виконання остаточних, обов`язкових для виконання судових рішень, які в державах, що поважають принцип верховенства права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду стороні у провадженні.

Тому необґрунтована тривала затримка виконання обов`язкового рішення може суперечити Конвенції. Саме на державу покладається обов`язок забезпечення того, щоб остаточні рішення, постановлені проти її органів або організацій чи підприємств, якими вона володіє або які вона контролює, були виконані відповідно до вищезазначених вимог Конвенції. Держава відповідає за виконання остаточних рішень, якщо органи влади контролюють обставини, що блокують або перешкоджають їхньому повному та своєчасному виконанню (рішення Європейського суду з прав людини у справі Савіцький проти України, nо.38773/05, від 26.07.2012 року).

Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі "Сокур проти України").

Як вбачається із матеріалів справи, в межах спірних правовідносин відповідач проігнорував принцип обов`язковості судового рішення, посилаючись на ст. 43 Закону № 2262-ХІІ про обмеження максимального розміру пенсії 70 процентами сум грошового забезпечення, тобто наводячи ті самі аргументи, які були при розгляді справи №540/2530/19, та які не були прийняті до уваги судом при прийнятті судового рішення. Суд зазначає, що позивач звертаючись з оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії вже після набрання законної сили рішення у справі №540/2530/19, просив саме здійснити перерахунок пенсії з урахуванням збільшеної суми грошового забезпечення, а не її призначення, тобто відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу на підставі рішення суду, виходячи з розміру 90% сум грошового забезпечення.

Таким чином, суд робить висновок про протиправну бездіяльність Головного управління ПФУ в Херсонській області щодо не виконання судового рішення від 30.01.2020 по справі №540/2530/19, що є порушенням ст. 129-1 Конституції України.

Відповідно до ч.6 ст. 383 КАС України, за наявності підстав для задоволення заяви суд постановлює ухвалу в порядку, передбаченому ст. 249 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Тобто, окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили (зумовили) ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому.

Отже з урахуванням висновків суду викладених у рішенні від 30.01.2020 по справі №540/2530/19 відповідач повинен вжити заходи щодо усунення перешкод для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми грошового забезпечення.

Так, відповідно до ст. 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, направляє окрему ухвалу відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття відповідних заходів для усунення причин, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підставі для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Суд вважає необхідним довести до начальника ГУ ПФУ в Херсонській області про викладені в ухвалі суду обставини для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Дії ГУ ПФУ в Херсонській області по повторному протиправному зменшенню відсоткового розміру пенсії позивача, невиконання рішення суду, суд розцінює як вчинені умисно, є проявом правового свавілля, підривом авторитету держави перед громадянами, проявом зневаги та ігнорування їх Конституційних прав.

Суд вважає, що у випадку, якщо після одержання відповідачем окремої ухвали він не здійснить відповідних заходів для усунення причин невиконання рішення суду, може виникнути необхідність та підстави для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними. В цьому контексті суд робить також висновок про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомити у місячний строк про виконання окремої ухвали суду.

Керуючись ст. 241, 248, 383 КАС України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , подану в порядку статті 383 КАС України, задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (відповідача) щодо невиконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30 січня 2020 року по справі № 540/2530/19.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли не виконанню з червня 2021 року рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30 січня 2020 року по справі №540/2530/19 щодо виплати ОСОБА_1 пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення.

Копію ухвали направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли неналежному виконанню рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 30 січня 2020 року по справі №540/2530/19 щодо виплати ОСОБА_1 пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомити у місячний строк про виконання окремої ухвали суду.

Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується у строк, встановлений ст. 295 КАС України. Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.

Суддя В.В. Хом`якова