Рішення № 98763501, 04.08.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2021
Номер справи
540/2522/21
Номер документу
98763501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2522/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач зазначає, що у періоди з 20 жовтня 1983 року по 02 грудня 1992 року та з 04 березня 1996 року по 02 грудня 2002 року працював на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури Херсонської області. Наказом прокурора Херсонської області № 271-0 від 26.11.2002 року позивача звільнено з посади слідчого Херсонської прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рушень у кримінальних справах за власним бажанням у зв`язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Починаючи з 03 грудня 2002 року і по даний час перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Херсоні, як отримувач пенсії за вислугою років, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, що діяла станом на 02.12.2002 року, в розмірі 90 % від суми місячного заробітку.

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону держава взяла на себе обов`язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

14.12.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України Херсонської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697 у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури. До заяви про перерахунок пенсії долучив довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 10.03.2020 року № 18-119вих-20, видану прокуратурою Херсонської області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 22.12.2020 року № 10507/03-16 у проведенні перерахунку пенсії відмовлено із посиланням на прийняту Кабінетом Міністрів України постанову від 11.12.2019 року № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів", пунктом 7 якої передбачено, що зміна посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про прокуратуру". Отже, відмова мотивована відсутністю правових підстав для перерахунку пенсії.

Вважає рішення відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними і такими, що порушує гарантовані Конституцією України соціальні права на пенсійне забезпечення.

Позивач, з врахуванням заяви від 03.08.2021 року, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, викладене в листі від 22.12.2020 року № 10507/03-16 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, на підставі заяви від 14.12.2020 року та долученої до неї довідки прокуратури Херсонської області № 18-119вих-20 від 10.03.2020 року про заробітну плату за посадою, яку обіймав до звільнення з роботи у зв`язку з виходом на пенсію;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року та рішення Конституційного Суду України рішення № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року, згідно з вимогами ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ. з розрахунку 90 % від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Херсонської області № 18-119вих-20 від 10.03.2020 року про розмір заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат;

- судові витрати у справі покласти на відповідача.

Ухвалою від 09.06.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

13.07.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII в редакції, що застосовується з 13 грудня 2019 року, визначає лише умову проведення перерахунку пенсії, а саме: підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Вказана норма не встановлює механізм проведення такого перерахунку.

За довідкою Прокуратури Херсонської області від 10.03.2020 № 18-119вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), яка надана до заяви від 01.07.2020 складові заробітної плати визначені згідно із постановою Уряду сенату від 30.08.2017 № 657 прийнятою до набрання чинності рішення Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019, а відповідно не може бути застосованою для розрахунку пенсії, оскільки не відповідає наведеному правовому висновку, викладеному в рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), яким зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою чинності, тобто до події, факту застосовується закон або інший нормативно-правовий акт, під час якого вони настали або мали місце.

Складові довідки від 10.03.2020 року № 18-119вих-20, визначені в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів від 30.08.2017 № 657, а не в розмірах, визначених статтею 81 Закону № 1697 (як це передбачено рішенням Конституційного суду України від 26 березня 2020 № 6-р/2020).

Враховуючи вищезазначене, підстави для перерахунку пенсії за вислугу років за довідкою від 10.03.2020 № 18-199вих-20.

Крім того, відповідач вважає вимогу позивача щодо перерахунку пенсії у розмірі 90 % від суми заробітної плати зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 10.03.2020 № 18-119вих-20, без обмеження граничного її розміру згідно зі статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, безпідставною, оскільки зазначена норма з 01.01.2015 року є нечинною.

Спірні правовідносини, які є предметом судового розгляду в даній справі, виникли не у зв`язку з обмеженням граничного розміру пенсії позивача та невірного застосування відсотку розрахунку пенсії. Судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права. Відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватися відносини на майбутнє. Отже, такі вимоги позивача є передчасними та не підлягають задоволенню.

Крім того, відповідач зазначає, що вимога здійснити перерахунок пенсії за вислугу років згідно довідки № 18-175вих-20 від 16.03.2020 є необґрунтованою, адже позивачем до Головного управління Фонду зазначена довідка не надавалась, а рішенням № 10507/03-16 розглядалось питання щодо наявності в позивача права на перерахунок пенсії згідно довідки № 18-119вих-20 від 10.03.2020.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно з приписами ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

З 03.12.2002 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

14.12.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі рішення Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ) 2019 року.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 22.12.2020 року № 10507/03-16, з урахуванням листа Офісу Генерального Прокурора Прокуратури України, ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки відсутні законодавчі підстави щодо перерахунку пенсії за довідкою від 10.03.2020 № 18-119вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), складові якої визначені згідно із постановою Уряду від 30.08.2017 № 657 (до набрання чинності рішення Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019).

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 року визначалися Законом України Про прокуратуру від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 % від суми їхньої місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % місячного заробітку.

Частиною 12 статті 50-1 Закону від 05 листопада 1991 року №1789-XII передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 17 статті 50-1 Закону №1789-XII).

Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частині 12 та 17 статті 50-1 Закону №1789-XII.

В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон № 3668-VI) до статті 50-1 Закону 1789-XII внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим самим Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

При цьому положення статті 50-1 Закону №1789-XII щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VI не зазнали змін. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.

14 жовтня 2014 року прийнято Закон № 1697-VII, який набрав чинності 15 липня 2015 року, та на цій підставі втратила чинність частина 18 статті 50-1 Закону №1789-XII.

Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності 01 січня 2015 року (далі - Закон від № 76-VIII) до частини 18 статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону № 3668-VI) та до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У пункті 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, відповідні положення Закону №1697-VII втратили чинність 13.12.2019 року.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.

Конституційний Суд України у п. 3 резолютивної частини рішення №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання: частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року); частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, з 13.12.2019 року, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України Рішення №7-р(ІІ)/2019, у Законі України "Про прокуратуру" № 1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України. При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 року є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.

З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугою років має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, підтверджуючими розмір заробітної плати за відповідною посадою.

Таким чином, суд приходить до висновку, що звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про перерахунок пенсії з довідкою прокуратури Херсонської області №18-119вих-20 від 10.03.2020 року є підставою для перерахунку пенсії.

Станом на 13.12.2019 року розмір заробітної плати працюючого працівника прокуратури підвищився, порівняно з заробітною платою, яка виплачувалася позивачу станом на час виходу на пенсію, у зв`язку із чим, наявні підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі наданої довідки прокуратури Херсонської області.

Суд звертає увагу, що протягом усього періоду дії норми ст. 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати.

Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 року (справа № 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на Уряд.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

Суд наголошує, що реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017 року, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі постанови КМУ № 657 та відповідно до рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 року на підставі довідки прокуратури Херсонської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 06.09.2017 року.

Крім того, суд звертає увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування.

Вказані висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, що наведена у рішенні від 14.09.2020 року у зразковій справі № 560/2120/20.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Розгляд Верховним Судом типової справи та винесення зразкового рішення впливає не тільки на вирішення конкретного спору, а й на визначенні кола правовідносин, на яке розповсюджуються зроблені Верховним Судом висновки.

Відповідачем не доведено суду правомірність відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років на підставі довідки прокуратури Херсонської області №18-119вих-20 від 10.03.2020 року, а тому з метою належного та ефективного захисту порушених прав позивача, слід зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ, на підставі довідки прокуратури Херсонської області № 18-119вих-20 від 10.03.2020 року, з 13.12.2019 року, з урахуванням проведених виплат.

Водночас, суд вважає такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати та без обмеження її максимального розміру, з огляду на наступне.

Насамперед суд зазначає, що у рішенні пенсійного органу № 16750 від 14.12.2020 року не вказано про відсотковий розмір пенсії за вислугу років чи про обмеження пенсії позивачу максимальним розміром.

Щодо відсоткового розміру пенсії відносно заробітної плати та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру Верховний Суд зазначив, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.

Відтак, питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Верховний Суд зауважив, що відповідач у відповіді на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Також, Верховний Суд зауважив, що оскільки відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Суд наголошує, що судовому захисту підлягають виключно порушені права та інтереси позивача, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, а тому такі позовні вимоги не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені передчасно.

За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 10.03.2020 року №18-119вих-20, з урахуванням проведених виплат.

Стосовно вимоги позивача щодо виплати заборгованості, що виникне на день такого перерахунку, суд зазначає наступне.

Задоволення позовних вимог щодо зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 10.03.2020 року №18-119вих-20, починаючи з 13.12.2019 року є належним способом захисту порушених прав позивача.

Зобов`язання здійснення перерахунок та виплату пенсії з 13.12.2019 року покладає на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області обов`язок здійснити виплату заборгованості з 13.12.2019 року.

Таким чином, позовні вимоги в частині здійснення виплати заборгованості з 13.12.2019 року є складовою частиною вимог про перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 13.12.2019 року та дублюють ці вимоги, про що зазначено судом вище.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з урахуванням вказаних вище висновків суду.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з приписами ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судом встановлено, що позивачем сплачений судовий збір у сумі 908 грн.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з відповідача у сумі 454 грн. пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) від 22.12.2020 року № 10507/03-16 про відмову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Херсонської області № 18-119вих-20 від 10.03.2020 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) здійснити з 13.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Херсонської області № 18-119вих-20 від 10.03.2020 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.О. Варняк

кат. 112010201