
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
04 серпня 2021 року м. Рівне №460/133/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (далі - відповідач) в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо неправильного нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення позивачу з 01 січня 2014 року по 22 серпня 2018 року, з встановленням базового місяця - січень 2009 року (початок проходження служби); зобов`язати відповідача донарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2014 року по 22 серпня 2018 року, з встановленням базового місяця - січень 2009 року (початок проходження служби) та березень 2018 року.
Позивач в обґрунтування позову зазначає, що його у серпні 2018 року звільнено зі служби цивільного захисту. У листопаді 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату належної йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2014 по 22.08.2018 з встановленням базових місяців індексації, які були застосовані. У відповіді на заяву було повідомлено, що інформація про суми нарахованої та виплаченої індексації грошових доходів буде надана додатково. При цьому, місяці, які були базовими для обчислення індексації, періодів не нарахування та невиплати індексації грошових доходів, відповідачем до даного часу надано не було. А тому, з метою відновлення порушених прав, звернувся до суду із цим позовом. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідач подав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнає, зазначає, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 №1078 позивачу була проведена індексація. 26.02.2013 Головне управління ДСНС України у Рівненській області зареєстровано як юридичну особу. Особовий склад Територіального управління МНС у Рівненській області призначався на запропоновані посади у підрозділи Головного управління ДСНС України у Рівненській області, в тому числі і позивач. З місяця призначення на посади у новостворену юридичну особу для всього складу визначався базовий місяць для нарахування індексації грошових доходів - червень 2013 року. Таким чином, позивач просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою суду від 11.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи ухвалено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 04.08.2021 відмовлено в задоволенні клопотання про розгляд справи за участю відповідача.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач проходив службу на посадах в підрозділах МНС України, ДСНС України з березня січня2009 року до серпня 2018 року.
Відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, наказом ГУ ДСНС від 22.08.2018 № 219, припинено контракт за пунктом 176 підпунктом 5 (у зв`язку із сімейними обставинами), виключено з кадрів ДСНС України та знято з усіх видів забезпечення, прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 , старшого водія автомобільного відділення групи автотранспортного забезпечення частини забезпечення аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Рівненській області, з 22 серпня 2018 року.
27.11.2020 позивач звернувся до відповідача з запитом про отримання публічної інформації щодо нарахованих та виплачених сум індексації за період з січня 2009 року по день звільнення (а.с.16).
Відповідач листом від 04.08.2020 надав відповідь про нарахування та виплату індексації грошових доходів для позивача, починаючи з 01.01.2014 (а.с.17).
Позивач не погоджується з встановленням базового місяця при нарахуванні індексації за період з 01.01.2014 по 22.08.2018 та невиплатою такої індексації, тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.
Вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 125 Кодексу цивільного захисту України визначено, що держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов`язків.
Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Інструкцією Про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 квітня 2015 року № 475 (далі - Інструкція).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-XII, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
У статті 1 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з частиною першою ст. 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Частинами першою-другою статті5 Закону №1282-XIIвстановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі Порядок №1078, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року- місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Згідно з пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Відтак, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення)
З аналізу приписів Закону № 1282-XII та Порядку № 1078 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) вбачається, що обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) та визначати суму індексації, зокрема розміру посадового окладу, базового місяця для обчислення індексації, покладено саме на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 15.10.2020 у справі № 240/11882/19, від 17.09.2020 у справі №420/1207/19.
У рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/20135 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.
Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.
Звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 07 серпня 2019 року у справі №825/694/17.
Щодо визначення базового місяця індексації грошового забезпечення позивача, то суд враховує наступне.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №1078 до 01.12.2015 передбачалося, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У зв`язку із прийняттям КМУ постанови №1013 від 09.12.2015, яка набрала чинності з 15.12.2015 та підлягала застосуванню з 01.12.2015, змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення.
Відтак, у редакції постанови № 1013 від 09.12.2015 вказаний пункт викладено у такій редакції, а саме у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Отже, з грудня 2015 року для обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, враховувалося підвищення тарифних ставок, за посадою, яку займає працівник.
Крім цього, п. 10-2 Порядку №1078 встановлювалося, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.
Пунктом 10-1 Порядку №1078 передбачалося, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
Суд звертає увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 року №33 Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України реорганізовано шляхом злиття Територіальне управління МНС у Рівненській області та Управління Держтехногенбезпеки у Рівненській області, утворено Головне управління ДСНС у Рівненській області.
Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області №73 від 25 червня 2013 року, погоджено призначити старшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , колишнього водія 21 ДПРЧ 1 ДПРЗ з охорони ПАТ «Рівнеазот» ТУ МНС у Рівненській області - водієм 21 ДПРЧ 1 ДПРЗ з охорони обєктів ГУ ДСНС України у Рівненській області.
З огляду на вищенаведені обставини щодо призначення позивача на новостворену посаду, у зв`язку з реорганізаційними діями у структурі та зміни порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації на момент виникнення спірних правовідносин в частині, то суд дійшов висновку про передчасність висновків про встановлення базового місяця - січень 2009 року, до заявленого періоду служби.
Що стосується також вимоги позивача про встановлення базового місяця - березень 2018 року, то відповідач у поданому відзиві підтверджує, що березень 2018 року і був базовим для нарахування індексації грошового забезпечення позивачу з 01.03.2018 по 22.08.2018 (по дату звільнення зі служби). Тому вказана обставина не є спірною в межах цієї справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 Кодексу).
Відтак, підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області щодо не донарахування та не виплати індексації грошових доходів позивачу з 01.01.2014 по 22.08.2018 та зобов`язання донарахувати та виплатити позивачу індексацію грошових доходів за період з 01.01.2014 по 22.08.2018.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору в силу Закону, а доказів понесення інших витрат не надав, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Гетьмана Полуботка, 37, код ЄДРПОУ 38610634) про вчинення певних дій, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області щодо не правильного нарахування та щодо не виплати індексації грошових доходів ОСОБА_1 з 01.01.2014 по 22.08.2018.
Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області донарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 по 22.08.2018 індексацію грошових доходів.
В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 04 серпня 2021 року
Суддя Д.П. Зозуля