Ухвала суду № 98762652, 03.08.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2021
Номер справи
420/13429/21
Номер документу
98762652
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/13429/21

УХВАЛА

03 серпня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Овідіопольської селищної ради (код ЄДРПОУ 04379172; вул. Суворова, 2-а, смт. Овідіополь, Одеська область, 67801) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

29 липня 2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 до Овідіопольської селищної ради, у якій представник позивачки просить суд:

визнати протиправним та скасувати Рішення Овідіопольської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 13 жовтня 2020 року № 1441-VII «Про розгляд заяв громадян щодо виділення та надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» в частині відмови ОСОБА_1 , реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 , проживаючої за адресою АДРЕСА_2 , у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства;

зобов`язати Овідіопольську селищну раду, ідентифікаційний код юридичної особи: 04379172, надати ОСОБА_1 , реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 , дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатного відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0000 га, за рахунок земель комунальної власності, не наданих у власність або користування в межах населених пунктів, за угіддями - рілля, яка розташована в смт. Овідіополь Овідіопольського району Одеської області їв межах населеного пунктузгідно її клопотання від 12 грудня 2019 року..

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 29.07.2021 року о 15:50:31 справа №420/13429/21 розподілена на суддю Аракелян М.М.

Вивчивши матеріали позовної заяви, суд з`ясував, що її подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, з таких підстав.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Строк звернення до адміністративного суду – це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно – правових відносинах або для реалізації владних повноважень.

Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними.

Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції), наголошує, що позовна давність – це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме : забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів, та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із плином часу (пункт 51 рішення від 22 жовтня 1996 року за заявами № 22083/93, 22095/93 у справі “Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства”; пункт 570 рішення від 20 вересня 2011 року за заявою у справі “ВАТ “Нафтова компанія “Юкос” проти Росії”).

Приписами ч. 2 ст. 122 КАС України встановлено, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду, зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (ч. 6 ст. 161 КАС України).

Разом із позовною заявою представником позивача надано заяву про поновлення пропущеного строку на звернення до суду. Вказано, що спірне рішення позивачкою отримано 10.11.2020 року, а вперше до суду позивачка звернулась 07.05.2021 року, тобто в межах передбаченого законодавством шестимісячного строку. У якості підтверджуючих доказів до суду надано накладну служби кур`єрської доставки від 07.05.2021 року.

Суд звертає увагу, перш за все, що представником позивача не надано доказів щодо дати отримання рішення Овідіопольської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 13 жовтня 2020 року № 1441-VII саме 10.11.2020 року, коли вона фактично дізналася про те, що її права порушені.

По-друге, надана до суду накладна №R1687937 не містить ані печатки підприємства доставки, ані відміток щодо причин повернення відправлення чи будь-якої іншої інформації щодо фактичного оформлення поштового відправлення.

За даними бази відстеження з офіційного сайту Меркурій-Експресс за номером накладної №R1687937 відсутня інформація щодо оформлення поштового відправлення.

З огляду на це, наведені представником позивача доводи щодо поважності пропуску строку звернення до суду фактичного підтвердження не знайшли.

В ухвалі від 22.01.2019 року по справі №360/2999/18 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку про необхідність доведення позивачем та надання допустимих доказів на підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду.

Крім цього, Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 року по справі №706/1272/14-ц висловлена така ж позиція щодо необхідності доведення учасниками справи обставин пропуску строку звернення до суду.

"Позовна давність не є інститутом процесуального права та не може бути відновлена (поновлена) в разі її спливу, але позивач вправі отримати судовий захист у разі визнання поважними причин пропуску позовної давності.

Питання щодо поважності цих причин, тобто наявності обставин, які з об`єктивних, незалежних від позивача підстав унеможливлювали або істотно утруднювали своєчасне подання позову, вирішується судом у кожному конкретному випадку з урахуванням наявних фактичних даних про такі обставини."

Суд звертає увагу позивача на обов`язок визначений приписами ч. 6 ст. 161 КАС України, а саме:

у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до ч.1 ст. 123 КАСУ у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

З огляду на вказане, суд визнає наведені у позові доводи щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду як необґрунтовані.

Відтак, суд надає позивачу можливість подати заяву про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом із наданням інших доводів та з підтверджуючими доказами.

Також, згідно з ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи , які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст. 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною 1 статті 3 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України “Про державний бюджет на 2021 рік” встановлено прожитковий мінімум з розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року – 2270 грн.

В частині пов`язаних (похідних) позовних вимог про зобов`язання утриматись від вчинення дій суд зазначає, що прохання позивача про визнання акта протиправним та скасування нерозривно пов`язане з проханням про зобов`язання вчинити дії, тому є одним способом захисту та відновлення порушеного права і у питанні сплати судового збору вважається однією немайновою позовною вимогою (правова позиції ВС/КАС у Постанові від 12.11.2019 року у справі №640/21330/18).

Отже, сума судового збору за подання до адміністративного суду ОСОБА_1 адміністративного позову немайнового характеру становить 908 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Однак, в порушення зазначеного, позивачем до суду не надано доказів сплати судового збору у встановленому законом розмірі.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку та доказів поважності причин його пропуску та надання доказів сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Овідіопольської селищної ради (код ЄДРПОУ 04379172; вул. Суворова, 2-а, смт. Овідіополь, Одеська область, 67801) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – залишити без руху.

Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвала окремо оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя М.М. Аракелян