
Справа № 420/13536/21
УХВАЛА
03 серпня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Потоцька Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , телефон: НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )
до: Головного управління Національної поліції в Одеській області (адреса: 65104, м. Одеса, вул. Ак. Філатова, 15-А, код ЄДРПОУ 40108740)
про: визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області в якому позивач просить:
- відновити строк звернення до суду, в зв`язку з тим, що про порушення своїх прав я дізнався 03 липня 2021года з відповіді Головне управління Національної поліції в Одеській області, від 29.06.2021 р № 9 / м-1156;
- вимагати з Головного управління Національної поліції в Одеській області, такі докази, які не надані відповідачем:
а) Постанова про анулювання дозволу.
б) Копію квитанції поштового документа з номером поштового відправлення спрямованого на мою адресу повідомлення і постанови, про анулювання дозволу на володіння вогнепальною зброєю;
3) матеріали проведеної перевірки проведеної за наказом ГУ національної поліції від 20.04.2021 р № 845 по моїй скарзі.
д) дозвільні документи на моє ім`я на володіння вогнепальною зброєю, передані інспектору національної поліції СДС УПД ГУНП в Одеській області;
- визнати постанову про анулювання дозволу НОМЕР_3 на володіння вогнепальною зброєю на ім`я ОСОБА_1 незаконною;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області продовжити термін дозволу №1171на вогнепальну зброю, на ім`я ОСОБА_1 ;
- визнати дії Головне управління Національної поліції в Одеській області, в порушенні порядку повідомлень громадян та надання інформації не законними.
Пред`явлена заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених ст. 161 КАС України, з огляду на наступне.
Суд звертає увагу, що позивач у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (ч. 6 ст. 161 КАС України).
Позивач в поданому адміністративному позові просить визнати постанову від 07.07.2020 року НОМЕР_3 про анулювання дозволу на володіння вогнепальною зброєю на ім`я ОСОБА_1 незаконною.
Строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно - правових відносинах або для реалізації владних повноважень.
Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними.
Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції), наголошує, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме : забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів, та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із плином часу (пункт 51 рішення від 22 жовтня 1996 року за заявами № 22083/93, 22095/93 у справі "Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства"; пункт 570 рішення від 20 вересня 2011 року за заявою у справі "ВАТ "Нафтова компанія "Юкос" проти Росії").
Приписами ч. 2 ст. 122 КАС України встановлено, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З огляду на викладене позивачем порушений строк звернення до суду щодо визнання протиправним та скасування Рішення Овідіопольської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 13 жовтня 2020 року № 1441-VII «Про розгляд заяв громадян щодо виділення та надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства».
Відтак, строк звернення до адміністративного суду відраховується з 08.07.2020 року та спливає 08.01.2021 року.
Разом з цим, адміністративний позов зареєстрований судом 30.07.2021 року (вхід. №13264/21), тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАСУ), у цій статті містяться терміни "дізналася" та "повинна була дізнатися", що дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов`язку особи знати про стан своїх майнових прав, а тому доведення факту, через який позивач на протязі більше 3 років не знав про порушення свого права і саме з цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо.
В ухвалі від 22.01.2019 року по справі №360/2999/18 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку про необхідність доведення позивачем та надання допустимих доказів на підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду.
Крім цього, Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 року по справі №706/1272/14-ц висловлена така ж позиція щодо необхідності доведення учасниками справи обставин пропуску строку звернення до суду.
"Позовна давність не є інститутом процесуального права та не може бути відновлена (поновлена) в разі її спливу, але позивач вправі отримати судовий захист у разі визнання поважними причин пропуску позовної давності.
Питання щодо поважності цих причин, тобто наявності обставин, які з об`єктивних, незалежних від позивача підстав унеможливлювали або істотно утруднювали своєчасне подання позову, вирішується судом у кожному конкретному випадку з урахуванням наявних фактичних даних про такі обставини."
Частиною другої статті 44 КАС України встановлено, що учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі "Юніон Аліментаріа проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосується безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (рішення у справі Пономарьов проти України", та "Трух проти України").
У рішенні в справі "Каракуця проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що заявники повинні проявляти належну зацікавленість у розгляді їхньої справи.
Рішенням Європейського суду з прав людини у справі "Нешев проти Болгарії" від 28 жовтня 2004 року визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Практикою Європейського суду з прав людини, яка є преюдиційною, також встановлено, що якщо заявники у визначений законом термін не виявили належної зацікавленості у розгляді їхньої справи та своєчасно не звертались до суду за інформацією щодо стану розгляду їх справи їх права на доступ до правосуддя не є порушеними.
В свою чергу суд звертає увагу позивача на обов`язок визначений приписами ч. 6 ст. 161 КАС України, а саме:
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Верховний Суд у постанові від 20.11.2018 р. у справі № 907/50/16, зокрема вказав, що Позивна давність не є інститутом процесуального права і не може бути відновлена. Позивач вправі отримати судовий захист у разі визнання поважними причин пропуску позовної давності.
Крім того, позивач ставить вимогу: відновити строк звернення до суду, в зв`язку з тим, що про порушення своїх прав дізнався 03 липня 2021 р. з відповіді ГУНП в Одеській області, від 29.06.2021 р № 9 / м-1156.
Відповідно до пункту 10 Положення про дозвільну систему, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 576 «Про затвердження Положення про дозвільну систему» (далі - Положення № 576):
Дозволи на виготовлення, зберігання та використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття та функціонування підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, видаються на ім`я керівників підприємств, установ і організацій, а також громадянам строком на 3 роки.
Приписами п. 2.6 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом МВС України від 21.08.1998 № 622, встановлено:
Видача дозволів громадянам на придбання, зберігання та носіння зброї здійснюється після проведеного з ними вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею, її застосування та використання, що здійснюється у пунктах вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування після здачі заліку та отримання довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування.
До складу комісій з приймання заліків обов`язково входять працівники дозвільної системи.
Справи про видачу, продовження, припинення дії та анулювання дозволів на право відкриття та функціонування пунктів вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування ведуть УП ЦОУП України, ГУНП.
Підставою для видачі дозволу на право відкриття та функціонування пункту вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування є заява суб`єкта господарської діяльності, що подається за територіальною належністю до ГУНП, у якій зазначаються: найменування суб`єкта господарської діяльності, код за ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов`язкових платежів, місце і дата реєстрації, місцезнаходження, прізвище, ініціали керівника, службовий телефон, а також мета звернення.
До заяви додаються:
відомості про наявність матеріальної бази для проведення навчання;
відомості про осіб, які відповідають за відкриття та функціонування пункту вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, проводять навчання та мають доступ до зброї, яка буде використовуватися (використовується) в пункті, охороняють пункт (особові листки з обліку кадрів);
медичні довідки встановленого зразка для отримання дозволу (ліцензії) на об`єкт дозвільної системи (далі - медична довідка), службовий телефон, номер та дата наказу про призначення;
відомості про місце проведення практичних стрільб;
інформація про наявність зброї та дозвіл на її зберігання за умови зберігання та використання зброї на цьому об`єкті;
засвідчена суб`єктом господарювання копія документа, що підтверджує право власності або користування приміщенням для провадження суб`єктом господарювання відповідного виду господарської діяльності;
платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв`язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги.
ГУНП, до якого надійшла зазначена заява, приймає її до провадження і перевіряє подані документи (наявність підписів, печаток, штампів тощо).
Документи за наслідками такої перевірки та висновок про можливість видачі дозволу на право відкриття та функціонування пункту вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, затверджений керівником УП ГУНП, протягом місяця з дня подання заяви про видачу такого дозволу, надсилаються до УП ЦОУП України для подальшого провадження.
УП ЦОУП України, протягом місяця з дня надходження документів, перевіряє їх, після чого готує висновок про видачу дозволу або відмову в його видачі. Висновок затверджується керівником Департаменту, до складу якого входить УП ЦОУП або його заступниками. У разі відмови у видачі дозволу в листі на адресу ГУНП зазначаються підстави такої відмови та повертається плата за оформлення документів, пов`язаних з видачею дозволу.
Продовження терміну дії дозволу на право відкриття та функціонування пункту вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування здійснюється в порядку, передбаченому для його видачі. При цьому документи, які були подані при отриманні дозволу і є дійсними, повторно не подаються (п. 2.7.).
У тридцятиденний строк з дати одержання заяви про видачу дозволу на зберігання і носіння (реєстрація, перереєстрація) мисливської, холодної, пневматичної зброї, інших предметів, на які поширюється дозвільна система приймається рішення.
Доказів щодо звернення до СДС УПД ГУНП в Одеській області із заявою та встановленим пакетом документів, зареєстрованих у встановленому порядку позивачем не надано.
З огляду на встановлені приписи позивач, як особа, що вже отримував дозвіл № 1171 від 16.11.2007 на право зберігання та носіння мисливських карабінів, зобов`язаний знати про встановлену процедуру.
Суддя критично ставиться до посилань позивача, що про порушення своїх прав дізнався з відповіді ГУНП в Одеській області від 29.06.2021 р № 9 / м-1156.
Згідно відомостей, що містяться у вказаній відповіді :
«…За результатами розгляду вказаного звернення встановлено, що за аналогічними відомостями, викладеними у Вашому зверненні від 02.03.2021, яке 08.04.2021 за вх. ВДЗ № 2231 надійшло до ГУНП в Одеській області з Одеського управління ДВБ Національно поліції України, наказом Головного управління від 20.04.2021 № 845 призначено та проведено службове розслідування, за результатами якого порушень з боку працівників ВКОЗ у СДС УПД ГУНП в Одеській області вимог Закону України «Про звернення громадян», Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї..., затвердженої наказом МВС України від 21.08.1998 № 622, в частині анулювання дозволу на право придбання, зберігання та носіння вогнепальної мисливської, холодної, охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами, виданого 16.11.2007 № 1171 на Ваше ім`я, та розгляду заяви, не встановлено, про що Вас було поінформовано вих. УКЗ ГУНП від 22.04.2021 № 9/3812 та від 18.05.2021 № 9/4396..».
Отже, позивач вже звертався до 02.03.2021 р. та 08.04.2021 р. про результати розгляду повідомлено 22.04.2021 № 9/3812 та 18.05.2021 № 9/4396.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що вказаний адміністративний позов, слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - 10 (десять) днів з дня вручення ухвали (ч. 2 ст. 169 КАС України).
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 294 КАС України, суддя,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу 10-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.