Рішення № 98762420, 21.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2021
Номер справи
813/3578/17
Номер документу
98762420
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2021 року справа №813/3578/17

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Василько А.В., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за

позовом Навчального центру Національної гвардії України (військова частина 3007), представник - не з`явивсядо Державної архітектурно-будівельної інспекції України, представник - не з`явивсяпро визнання протиправною і скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Навчальний центр Національної гвардії України (військова частина 3007) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю України в якому просив:

- визнати неправомірною та скасувати постанову Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області від 27.09.2017 року за № 16/63пз/1013-6/5617-17 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не погоджується із результатами його перевірки та спірною постановою департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівської області від 27.09.2017 року за №16/63пз/1013-6/5617-17, оскільки відповідно до Положення про квартирно-експлуатаційну службу та квартирне забезпечення, щорічно перед початком та завершенням опалювального періоду проводиться комісійне обстеження будівель та споруд казармено-житлового фонду всіх військових містечок Навчального центру Національної гвардії України (військова частина 3007), за результатами якого складаються дефектні акти та визначаються обсяги ремонтно-будівельних робіт. На підставі складених дефектних актів фахівцями квартирно - експлуатаційної служби складаються розціночні описи та розробляється річний план капітального та поточного ремонту будівель та споруд Навчального центру, який подається на розгляд та погодження до Управління розквартирування та капітального будівництва логістики ГУ НГ України.

Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області при складанні спірної постанови не враховано аварійність об`єкту та те, що фактично проведено відновлювальні роботи щодо заміни ѕ покрівлі будівлі № 41, без зміни її геометричних розмірів.

Позивач зазначає, що до капітального ремонту відносяться роботи, пов`язані із зміною геометричних розмірів об`єкту та передбачають втручання в несучі системи, а при поточному ремонті змін геометричних розмірів та втручання в несучі системи не відбуваються.

Відновлювальні роботи які проводились по заміні ѕ даху будівлі № 41, були виконані без втручання в несучі системи та не змінили геометричних розмірів об`єкту, а тому не можуть відноситися до капітального ремонту споруди.

Представники позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримали, надали суду додаткові докази та пояснення, просили суд позов задоволити повністю.

Відповідач - проти позову заперечив з підстав, що Навчальним центром Національної Гвардії України (військова частина 3007) впродовж 2016 - 2017 проводяться будівельні роботи по заміні покрівлі будівлі прально-лазневого комбінату (назва будівлі згідно технічного паспорта від 24,11,2015 року, виданого Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації) на території навчального центру Національної Гвардії України (в/ч 3007) на вул. С. Стрільців. 2 в м. Золочів Львівської області, а саме: капітальний ремонт покрівлі з суцільною заміною несучих конструкцій даху (мауерлати, крокви, балки, розкоси) та покриття (шифер замінено на покриття з профнастилу). Роботи розпочато та проводяться без права на виконання будівельних робіт (об`єкт відноситься до класу наслідків СС1), що є порушенням п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 5, п. 13 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року за №466. Станом на час перевірки проведено капітальний ремонт покрівлі на переважній площі будівлі та розпочато капітальний ремонт покрівлі над приміщеннями №25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 будівлі (згідно нумерації приміщень технічного паспорта від 24.11.2015, виданого Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації).

27.09.2017 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції Львівській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України, винесено спірну постанову 16/63пз/1013-6/5617-17 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Представник відповідача в судових засіданнях проти позову заперечив, надав суду додаткові докази та пояснення, просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 11.07.2017 року у даній справі відкрито провадження в адміністративній справі. Ухвалою суду від 16.01.2018 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду. Ухвалою суду від 05.02.2018 року зупинено провадження у справі. Ухвалою суду від 02.10.2019 року поновлено провадження у справі. Ухвалою суду від 11.12.2019 року зупинено провадження у справі. Ухвалою суду від 04.03.2020 року поновлено провадження у справі.

Судом встановлені наступні обставини:

27.09.2017 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції Львівській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України, винесено постанову 16/63пз/1013-6/5617-17 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою встановлено, що «Навчальним центром Національної Гвардії України (військова частина 3007) впродовж

2016 - 2017 проводяться будівельні роботи по заміні покрівлі будівлі прально-лазневого комбінату (назва будівлі згідно технічного паспорта від 24.11.2015, виданого Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації) на території навчального центру Національної Гвардії України (в/ч 3007) на вул. С. Стрільців. 2 в м. Золочів Львівської області, а саме: капітальний ремонт покрівлі з суцільною заміною несучих конструкцій даху (мауерлати, крокви, балки, розкоси) та покриття (шифер замінено на покриття з профнастилу). Роботи розпочато та проводяться без права на виконання будівельних робіт - зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт та в подальшому після набуття 10.06.2017 року чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності, яким внесено зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу держаного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) (об`єкт відноситься до класу наслідків СС1, категорії складності ІІ). Станом на час перевірки проведено капітальний ремонт покрівлі на переважній площі будівлі та розпочато капітальний ремонт покрівлі над приміщеннями № 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 будівлі (згідно нумерації приміщень технічного паспорта від 24.11.2015, виданого Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації).

Згідно п. 3.7 розділу 3 «Терміни та визначення понять» ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», капітальний ремонт - сукупність робіт на об`єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання в несучі та огороджувальні системи при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання у зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також благоустрій території.

Згідно Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженого Наказом Держжитлокомунгоспу України від 10.08.2004 №150, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 серпня 2004р. за № 1046/9645, до робіт з капітального ремонту зокрема відноситься:

2.6.1. Заміна кроквяних ніг, мауерлатів, кроквяних ферм або елементів ферм та лат під покрівлею.

2.6.8. Ремонт м`якої, шиферної, металевої та інших покрівель з використанням нових матеріалів або суцільна заміна їх іншими матеріалами.

Згідно абз. 2 п, 2 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого

постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації, капітального ремонту.

Чим порушив п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз. 2 п. 5, п. 13 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Мінстрів України від 13.04.2011 № 466».

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає протиправним та такою що підлягає скасуванню вищевказану постанову про накладення штрафу.

Судом враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірного рішення з наступних встановлених судом обставин та вимог законодавства:

Так згідно ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник має право виконувати будівельні роботи після:

1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

Згідно з п. 13 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 р. № 747), повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2-1 до цього Порядку подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронний кабінет до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об`єкта не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п`яти робочих днів з дня надходження повідомлення забезпечує внесення інформації, зазначеної у повідомленні, до реєстру згідно з цим Порядком. У разі подання повідомлення через електронний кабінет внесення до реєстру інформації, зазначеної у повідомленні, здійснюється в день його надходження автоматично за допомогою програмних засобів ведення реєстру.

Згідно вказаних норм, які на думку відповідача порушив позивач, обов`язковою умовою подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), є саке будівельні роботи.

Згідно п. 2 цього ж Порядку, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

Згідно з Примірним переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженим Наказом Держжитлокомунгоспу України 10.08.2004 № 150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 серпня 2004 р. за № 1046/9645, який передбачає що таке капітальний ремонт даху та покрівлі:

2.6.1. Заміна кроквяних ніг, мауерлатів, кроквяних ферм або елементів ферм та лат під покрівлею.

2.6.8. Ремонт м`якої, шиферної, металевої та інших покрівель з використанням нових матеріалів або суцільна заміна їх іншими матеріалами.

Згідно з п. 3.7 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», капітальний ремонт Сукупність робіт на об`єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи, при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання, у зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також благоустрій території.

Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації об`єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності).

Згідно п. 2 Постанови КМ України від 7 червня 2017 р. № 406 «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію», роботи із заміни покрівлі будівель і споруд згідно з будівельними нормами, виконання яких не передбачає втручання в несучі конструкції.

23.12.2020 року судом у даній справі призначено судову експертизу, перед експертом поставлено наступні питання:

- який вид будівництва (поточний чи капітальний ремонт) фактично виконаний на об`єкті будівлі № 46 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2;

- до якого виду робіт (поточного чи капітального ремонту) відносяться роботи, виконанні на об`єкті будівлі № 46 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 та зафіксовані в Акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм., стандартів і правил № 954/17 від 07.09.2017 року.

24.06.2021 року судом отримано висновок експерта за № 261 від 17.06.2021 року, в якому в розділі «Дослідження» зазначено:

« 1, 2. Встановленню підлягає який вид будівництва (поточний чи капітальний ремонт) фактично виконаний на об`єкті - будівлі № 41 (лазне-пральному комбінаті Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 та до якого виду робіт (поточного чи капітального ремонту) відносяться роботи, виконані на об`єкті будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 та зафіксовані в Акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил № 954/17 від 07.09.2017 року.

Об`єктом дослідження є будівля лазне-прального комбінату № 41 Навчального центру Національної гвардії України, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2.

24.11.2015 року Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації видано технічний паспорт на будівлю прально-лазневого комбінату (а.с. 45), що розташований на вул. Січових Стрільців, 2 в м. Золочів. Відповідно даних технічного паспорту технічна характеристика будівлі наступна: будівля одноповерхова з цегляними стінами, площа забудови 786,8 кв.м, загальна площа внутрішніх приміщень 636,7 кв.м, об`єм будівлі 3541 м3.

07.09.2017 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України складено Акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт по об`єкту «Будівельні роботи по заміні покрівлі будівлі солдатської лазні на території в/ч 3007 на вул. С.Стрільців, 2 в м. Золочів Львівської області» (а.с. 17), згідно якого на об`єкті виявлено наступні порушення:

«Навчальним центром Національної Гвардії України (військова частина 3007) впродовж 2016-2017 проводяться будівельні роботи по заміні покрівлі будівлі правльно-лазневого комбінату (назва будівлі згідно технічного паспорту від 24.11.2015, виданого Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації), а саме капітальний ремонт покрівлі з суцільною заміною несучих конструкцій даху (мауерлати, крокви, балки, розкоси) та покриття (шифер замінено на покриття з профнастилу). Роботи розпочато та проводяться без права на виконання будівельних робіт (об`єкт відноситься до класу наслідків СС1).

Станом на час перевірки проведено капітальний ремонт покрівлі на переважній площі будівлі та розпочато капітальний ремонт покрівлі над приміщеннями №25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 будівлі (згідно нумерації приміщень технічного паспорта від 24.11.2015, виданого Золочівським міжрайонним бюро технічної інвентаризації). На час перевірки будівельні роботи не здійснювались».

06.09.2017 року філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області надано лист №296 (а.с. 50-51), в якому зазначено наступне: згідно проведеної перевірки 31.08.2017 року на предмет законності проведення будівельних робіт по заміні покрівлі будівлі лазнево-прального комбінату на території Навчального центру Національної Гвардії України (в/ч №3007) на вул. Січових Стрільців, 2 в м. Золочів Львівської області, встановлено факт виконання робіт по заміні покриття даху та аварійних дерев`яних крокв та мауерлатів на дерев`яні вироби з такими ж геометричними параметрами та технічними характеристиками. Крім того, на думку Філії, враховуючи аварійність покриття даху, можливість віднесення більшості робіт до поточного ремонту, використання будівельних виробів (дерев`яних конструкцій) з аналогічними технічними характеристиками та геометричними параметрами, що свідчить про фактичну відсутність втручання в несучі конструкції даху, Філія не заперечуватиме про віднесення цих робіт в цілому до поточного ремонту.

В 2017 році ФОП ОСОБА_1 , на підставі кваліфікаційного сертифіката, складено Звіт про проведення будівельно-технічної експертизи з технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об`єкта: «Прально-лазневий комбінат (будівля №41) по вул. Січових Стрільців, 2 у м. Золочеві, Золочівського району Львівської області» (а.с. 30-44), в якому зазначено наступне: виконавець не заперечує про віднесення робіт по покрівлі, відновлювальний ремонт, якої проводився в 2016 році, враховуючи аварійність покриття даху та віднесення більшості робіт до поточного ремонту, використання будівельних виробів (дерев`яних конструкцій) з аналогічними технічними характеристиками та геометричними параметрами і фактичну відсутність втручання в несучі конструкції даху, до поточного ремонту.

Згідно фактично проведеного огляду експертом об`єкту дослідження на місці його розташування, встановлено, що на будівлі лазне-прального комбінату № 41 Навчального центру Національної гвардії України, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 влаштовано нову покрівлю даху із профнастилу по дерев`яних конструкціях даху (мауерлати, крокви, балки, розкоси), ознаки фізичного зносу яких свідчать про відносно нещодавній період їх влаштування (див. ілюстративну таблицю в додатку №1).

ДБН А.2.2 -3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»:

Реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко- економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об`єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).

Капітальний ремонт - сукупність робіт на об`єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи, при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання, у зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також благоустрій території.

Відповідно Листа від 30.04.2003 р. N 7/7-401 Державного комітету України з будівництва та архітектури «Щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів»:

Капітальний ремонт будівлі - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель в зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращання планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об`єкта. Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності).

Поточний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання.

Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Поточний ремонт повинен проводитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об`єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).

Згідно Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово- комунального господарства №150 від 10.08.2004 року (Перелік №150), в даному переліку чітко не визначено які роботи необхідно віднести до капітального ремонту та які до поточного ремонту, тобто обґрунтована відповідь в ньому відсутня. Тому в кожному конкретному випадку необхідно ретельно проаналізувати перелік запланованих та виконаних робіт.

05.09.2017 року складено Акт по обстеженню технічного стану будівлі солдатської лазні Навчального центру Національної гвардії України на вул. Січових Стрільців, 2 у м. Золочів Львівської області (а.с. 52). Акт складений комісією та затверджений головою райдержадміністраціїї у складі: першого заступника голови райдержадміністрацїї - Нижник І.М., головного спеціаліста відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрацїї Зарічного В.З., начальника ТзОВ «Золочівагробуд» Барабаша Й.П., завідувача сектору з питань надзвичайних ситуацій райдержадміністрацій Білої І.І., начальника квартирно-експлуатаційної служби Навчального центру Національної гвардії України Дмитрака Ю.З., головного інспектора Золочівського РВ ГУ ДСНС України у Львівській області Грабовського О.Б., в якому зазначено наступне: комісія здійснила обстеження технічного стану будівлі №41 солдатської лазні та встановила наступне:

В будівлі №41 (лазне-пральний комбінат) рік побудови 1890 в результаті довготривалої експлуатації, а також під впливом факторів зовнішнього середовища (шквалистого вітру) знищено покрівлю, пошкоджено конструктивні елементи покрівлі, що може призвести до руйнування перекриття та будівлі в цілому, а найважливіше до травмування особового складу.

Комісія рекомендує - Навчальному центру Національної гвардії України, відповідно до п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 року №406 «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію» здійснити відновлення конструкції (покрівлі) з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та відновлення функціонування об`єкту, призначеного для забезпечення життєдіяльності населення, без зміни геометричних розмірів.

Згідно вищенаведеного Акту від 05.09.2017 року, встановлено, що на будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 фактично виконувались роботи по відновленню конструкцій покрівлі, яка була знищена в результаті довготривалої експлуатації, а також під впливом факторів зовнішнього середовища (шквалистого вітру) та не виконувались роботи по заміні конструктивних елементів будівлі.

07 червня 2017 року Кабінетом Міністрів України видано Постанову №406 «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію», згідно якої до таких робіт відносяться:

13. Відновлення окремих конструкцій будівель та споруд з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (аварій) та відновлення функціонування об`єктів, призначених для забезпечення життєдіяльності населення, без зміни їх геометричних розмірів.

Відповідно вищенаведеного та з врахуванням Листа від 30.04.2003 р. № 7/7-401 Державного комітету України з будівництва та архітектури «Щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів» та того, що на будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 фактично виконувались роботи по відновленню конструкцій покрівлі, яка була знищена в результаті довготривалої експлуатації, а також під впливом факторів зовнішнього середовища (шквалистого вітру) та не виконувались роботи по заміні конструктивних елементів будівлі, встановлено, що фактично на об`єкті будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 виконувався поточний ремонт.

Роботи, виконані на об`єкті будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 та зафіксовані в Акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил № 954/17 від 07.09.2017 року відносяться до поточного ремонту.

ВИСНОВКИ

1. Фактично на об`єкті будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 виконувався поточний ремонт.

2. Роботи, виконані на об`єкті будівлі № 41 (лазне-пральний комбінат Навчального центру), що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2 та зафіксовані в Акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил № 954/17 від 07.09.2017 року відносяться до поточного ремонту».

Згідно із ст. 108 КАС України, висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні.

Судом разом із іншими доказами у справі враховується вищевказаний висновок експерта. Мотиви для відхилення такого судом не встановлено.

Відповідачем вказані висновки експерта не спростовані жодними належними та допустимими доказами. Згаданим висновком експерта, на думку суду, спростовано вищезгадані висновки відповідача про порушення позивачем п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз. 2 п. 5, п. 13 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Мінстрів України від 13.04.2011 № 466.

Також суд враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

З цих же по суті підстав, судом не враховуються заперечення відповідача.

Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Навчального центру Національної гвардії України (військова частина 3007) (80700, Львівська обл., м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2) до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26) про визнання протиправною і скасування постанови, - задоволити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області від 27.09.2017 року за № 16/63пз/1013-6/5617-17 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (ЄДРПОУ 0442916904, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26) на користь Навчального центру Національної гвардії України (військова частина 3007) (ЄДРПОУ 08803566, Львівська обл., м. Золочів, вул. Січових Стрільців, 2) 1685,00 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 02.08.2021 року.

Суддя Гавдик З.В.