
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
04 серпня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/3189/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 65721568 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 360/3189/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 65721568 з примусового виконання виконавчого листа в адміністративній справі № 360/3189/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
З посиланням на статтю 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заявник просить суд замінити сторону виконавчого провадження ВП № 65721568 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 360/3189/20, з Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 03196995) на правонаступника Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (Ідентифікаційний код 03197055).
Ухвалою суду 27.07.2021 призначено до розгляду заяву про заміну стягувача у виконавчому листі по адміністративній справі на 04.08.2021.
Заявник у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представники сторін у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Згідно з частиною другою статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути заяву у письмовому провадженні на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 у справі № 360/3189/20 пдміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області (місцезнаходження: 92303, Луганська область, Новопсковський район, смт. Новопсков, вул. Українська, 65, ідентифікаційний код 03196995) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнено повністю; визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області щодо не нарахування та невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком; зобов`язано Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги (арк.спр. 45-49).
18.05.2021 стягувачу видано виконавчий лист (арк. спр. 54).
Постановою головного державного виконавця від 08.06.2021 відкрито виконавче провадження ВП № 65721568 (арк.спр. 62).
Відповідності до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1635- р від 16.12.2020 «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій, утворених згідно з абзацом третім цього пункту, згідно з додатком 3, а саме Новопсковську районну державну адміністрацію Луганської області реорганізовано, шляхом приєднання до Старобільської райдержадміністрації Луганської області.
28.01.2021 на підставі розпорядження голови Старобільської районної держаної адміністрації Луганської області № 24 «Про реорганізацію Управління соціального захисту населення Новопсковської районної адміністрації Луганської області» розпочато процедуру ліквідації, шляхом приєднання до УСЗН Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 03197055, місцезнаходження юридичної особи: 92703, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, вул. Центральна, буд. 36), при цьому у відповідності до п. 2 вищевказаного розпорядження встановлено, що УСЗН Старобільської райдержадміністрації є правонаступником УСЗН Новопсковської райдержадміністрації (арк. спр. 58-61).
Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, який визначає механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів, орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади. Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Згідно з пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять:
у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття;
у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади;
у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу;
у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади;
у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 04.08.2021 Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 03196995) перебуває у стані припинення.
За приписами статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” №1404-VIII від 02.06.2016 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною п`ятою статті 15 Закону України “Про виконавче провадження” №1404-VIII від 02.06.2016 передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Частиною першою статті 52 КАС України встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналіз наведених норм, свідчить проте, що заміна сторони, що вибула, може мати місце тільки в результаті правонаступництва, що відбулося в матеріальних правовідносинах, тому не завжди є можливою.
З аналізу наведених норм та документів, судом встановлено, що з 28.01.2021 розпочато процедуру припинення Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, яка на момент розгляду заяви не закінчена.
В матеріалах справи відсутні докази передачі від Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 03196995) правонаступнику Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області функцій та повноважень, зокрема, виконання боргових зобов`язань за рішеннями суду.
Суд не приймає посилання позивача, як підставу заміни сторони виконавчого провадження на Розпорядження Кабінету Міністрів України №1635-р від 16.12.2020, оскільки ним здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, а не органів соціального захисту, а також на розпорядження голови районної державної адміністрації № 24 від 28.01.2021, оскільки ним розпочато процедуру реорганізації.
Суд зазначає, що під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно-правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції. Відсутність підстав публічного правонаступництва у межах спірних правовідносин доводить неможливість його здійснення.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 65721568 з примусового виконання виконавчого листа по адміністративній справі № 360/3189/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Керуючись статтями 241, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 65721568 з примусового виконання виконавчого листа по адміністративній справі № 360/3189/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
СуддяТ.В. Смішлива