
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2021 року м.Кропивницький Справа № 340/1426/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агродар-Україна Плюс" (вул. Тараса Карпи, 84, кімн. 414, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25000, код ЄДРПОУ 33423315) до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (вул.Велика Перспективна, 55, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 43995486) про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 19 березня 2021 року №00008100706.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що посадовими особами відповідача проведено позапланову виїзну перевірку з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій по контрактах №05/07-18 від 05.07.2018 року, №26/03-19 від 26.03.2019 року за період з 21.12.2018р. по 30.04.2020р.
За результатами перевірки відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким за порушення вимог ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018р. №2473-VIII нараховано пеню в розмірі 170925,22 грн.
Не погоджуючись із нарахуванням пені позивач вказує на процедурні порушення допущені відповідачем під час проведення перевірки оскільки, з аналізу наказу про проведення перевірки неможливо встановити, що необхідно перевірити в межах цієї фактичної перевірки та що слугувало підставою для призначення перевірки.
Крім того, позивач вказує, що перевірку проведено під час карантину встановленого ПКМУ на всій території України, а також, що відповідно до ст. 52-2 Перехідних положень ПК України встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18.03.2020р. по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, крім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених п.п. 78.1.1. та 78.1.8. ст. 78 ПК України.
При цьому, позивач зазначає, що посилання відповідача на ПКМУ від 03.02.2021р. №89, якою скорочено строки обмежень встановлені нормами ПК України, в частині дії мораторію та проведення деяких видів перевірок, є неспроможними оскільки норми ПК України мають вищу юридичну силу порівняно з нормами ПКМУ, а тому останні не повинні застосовуватись.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 05.04.2021р. позовну заяву залишено без руху у зв`язку з відсутністю доказів сплати судового збору (а.с.15).
Ухвалою суду від 12.04.2021р. відкрито спрощене позовне провадження у справі, судове засіданні призначено на 26.04.2021р. (а.с.19).
Ухвалою суду від 26.04.2021р. розгляд справи відкладено до 14.07.2021р. за клопотанням учасників справи (а.с.25,26,27,32).
05.05.2021р. відповідачем надано відзив на позов вимоги якого не визнаються з тих підстав, що за наслідками проведеної перевірки було встановлено порушення вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій, а сама перевірка проведена на підставі листів ДПС України від 06.02.2020р. та 21.05.2020р. про виявлені факти порушень позивачем валютного законодавства. Щодо проведення перевірки в період дії мораторію, відповідач зазначає, що в даному випадку він керувався положеннями ПКМУ від 03.02.2021р. №89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок», а тому не вбачає в своїх діях порушень чинного законодавства України (а.с.38-41).
14.07.2021р. в судовому засіданні оголошено перерву до 02.08.2021р. у зв`язку з неявкою позивачам (а.с.100).
30.07.2021р. позивачем подано клопотання про перенесення судового засідання у зв`язку із станом здоров`я керівника позивача.
Представником відповідача подано клопотання про подальший розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на клопотання відповідача та неявку в судове засідання позивача, суд, враховуючи наявні в матеріалах справи письмові докази, вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню враховуючи наступне.
З матеріалів справи вбачається, що на адресу відповідача від Державної податкової служби України 07.02.2020р. та 21.05.2020р. надійшли повідомлення щодо необхідності проведення контрольно-перевірочної роботи відносно позивача згідно статей 77 та 78 ПК України, щодо перевірки фактів ненадходження в установленні Національним банком України граничні строки грошових коштів та товарів за зовнішньоекономічними операціями (а.с.42 звор., 43 звор.).
12.02.2021р. відповідачем видано наказ №189-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Агродар-Україна Плюс» на підставі п.п. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20, п.п. 75.1.2. п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1. п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 ПК України (а.с.47).
Видання вказаного наказу обумовлено отриманням податкової інформації від Державної податкової служби України, що спростовує доводи позивача щодо неможливості встановити, що необхідно перевірити в межах цієї перевірки та що слугувало підставою для призначення перевірки.
На підставі вказаного наказу відповідачем виписано направлення на проведення перевірки №323, 324 від 12.02.2021р. (а.с. 46 звор.).
Вищевказаний наказ та направлення вручені керівнику позивача, що підтверджується особистим підписом.
В період з 15.02.2021р. по 19.02.2021р. посадовими особами відповідача було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Агродар-Україна Плюс», за результатами якої складено акт №555/11-28-07-06/33423315 від 26.02.2021р. з примірником якого ознайомлений керівник позивача, що підтверджується його особистим підписом (а.с.48-52).
В ході перевірки встановлено порушення вимог статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018р. №2473-VIII по імпортному контракту №05/07-18 від 05.07.2018р., укладеному з «Kowalska 7 sp.z.o.o» (Польща) та імпортному контракту №26/03-19 від 26.03.2019р., укладеному з «TALOTS Sp.z.o.o» (Польща).
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення (форма «С») від 19.03.2021р. №00008100706, яким позивачеві нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД, яка згідно розрахунку склала 170925,22 грн. (а.с.61,63).
Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.
Згідно статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема:
проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; (п.п.20.1.4).
Підпунктом 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України визначено - документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до п.п 78.1.1 п. 78.1. ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав - отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Враховуючи вищевикладене суд не вбачає в діях відповідача порушень вимог ПК України в ході призначення та проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Щодо посилань позивача на протиправність прийняття рішення про проведення перевірки в період дії мораторію встановленого відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК України, суд зазначає наступне.
Законом України від 30.03.2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесені зміни до Податкового кодексу України: підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 52-2.
Пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (із наступними змінами та в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено установлення мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім:
- документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;
- документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;
- фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині:
- обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.
Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України »Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.
На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Камеральна перевірка податкової декларації (крім податкової декларації з податку на додану вартість) за звітні (податкові) періоди березень - травень 2020 року, або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість), що були подані платниками податків протягом березня - травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 року № 104 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» продовжено дію карантину до 30.04.2021 року.
Відповідно до вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік»« на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.
На підставі вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» уряд прийняв Постанову від 03.02.2021 року № 89.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» (набрала чинності 09.02.2021р.) було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення, зокрема, документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.
Враховуючи вищевикладене, відповідач мав право на призначення та проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача оскільки вона стосувалась саме порушення платником податків валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд, згідно зі ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За вказаних обставин суд зазначає, що відповідачем як суб`єктом владних повноважень, на якого законом покладено тягар доведення обґрунтованості винесеного рішення, у разі його судового оскарження, надано належні докази правомірності прийняття рішення щодо проведення перевірки та винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
При цьому суд зазначає, що позивачем у ході судового розгляду не надано належних та достатніх доказів, які спростовували б висновки відповідача щодо порушення вимог законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Агродар-Україна Плюс» – залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник