Рішення № 98762253, 04.08.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2021
Номер справи
340/2929/21
Номер документу
98762253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2021 року м. Кропивницький справа № 340/2929/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу

за позовомКіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (25006, м. Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19, код ЄДРПОУ - 07827576)до Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради (вул.Архітектора Паученка, 41/26, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 43399834)провизнання незаконними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог.

Кіровоградський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звернувся до суду з адміністративним позовом в якому, з урахуванням уточнень просить:

- визнати дії, щодо відмови Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради про виключення Кіровоградського обласного військового комісаріату з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, - незаконними.

- зобов`язати Департамент надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради вчинити дії щодо виключення запису з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців: державна реєстрація юридичної особи 17.12.2001 р., дата запису 19.01.2007 року за №14441200000004356 про включення відомостей про Кіровоградський обласний військовий комісаріат.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що наявні правові підстави для вилучення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань запис про Кіровоградський обласний військовий комісаріат, які є державною таємницею, тому не підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру. Позивач вважав, що реєстрація останнього була проведена з порушенням вимог чинного законодавства України, у зв`язку з чим, позивач просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просив суд у задоволенні позову відмовити оскільки вважє вимоги позивача безпідставними та необгрунтованими. Відповідач зазначав, що так як позивач не звертався до Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради із документами передбаченими статтею 25 Закону щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстру, тому підстав для виключення запису не має. Відтак, діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суд від 05.07.2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

13.07.2021 року відповідачем подано відзив на позовну заяву (а.с.41).

Інших заяв чи клопотань учасниками справи до суду не подано.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважав можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням зібраних доказів, судом встановлені наступні обставини.

19.01.2007 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено запис №14441200000004356 щодо включення відомостей про Кіровоградський обласний військовий комісаріат та присвоєно ідентифікаційний код 07827576, дата державної реєстрації - 10.04.1996 р., що підтверджується витягом з електронного реєстру Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 04.07.2021 року (а.с.47).

Згідно з довідкою №2/12 від 05.01.2021р. з відомчого обліку Міністерства оборони України, видом діяльності Кіровоградського обласного військового комісаріату є діяльність у сфері оборони (КВЕД 84.22) (а.с.11).

На виконання вимог спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 02.09.2020 №Д-321/7дск, директиви командування військ оперативного командування "Південь" від 03.09.2020 №8 дек військові комісаріати Кіровоградської області реформовані у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

10.03.2021 Кіровоградський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звернувся до Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради та повідомив про подвійну реєстрацію державної військової установи - Кіровоградського обласного військового комісаріату (а.с.17).

17.03.2021 Департаментом надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради надано відповідь на звернення позивача з роз`ясненням процедури здійснення реєстраційних дій в ЄДР, зокрема, виключення відомостей про юридичну особу відповідно до вимог ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (а.с.44).

Вважаючи необґрунтованою відмову відповідача у виключенні відомостей щодо Кіровоградського обласного військового комісаріату з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач звернувся з позовом до суду.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців, врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV (далі по тексту - Закон №755-IV).

Відповідно до частини першої статті 3 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.

За приписами частини першої статті 4 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно частини четвертої статті 16 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Досліджуючи спірні правовідносини судом встановлено, що з липня 2004 року було введено в дію Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань в зв`язку з чим всі юридичні особи мали звернутися до державних реєстраторів для включення відомостей про них до ЄДР. Інформація щодо осіб, які були зареєстровані, але не зверталися до державного реєстратора була внесена за результатами міжвідомчої комісії.

На виконання наказу Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 575/5 «Про тимчасові міжвідомчі спеціальні комісії з питань проведення інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» обласна комісія за результатами своєї роботи, 19.01.2007 року за № 14441200000004356 включила до Єдиного державного реєстру відомості про Кіровоградський обласний військовий комісаріат, ідентифікаційний код юридичної особи 07827576.

Відтак, вчиняючи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис від за номером №14441200000004356 від 19.01.2007 року про включення відомостей про юридичну особу - Кіровоградський обласний військовий комісаріат, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом №755-IV в редакції, чинній на час вчинення державним реєстром реєстраційних дій щодо включення відомостей про Кіровоградський обласний військовий комісаріат до Єдиного державного реєстру.

Враховуючи встановлені обставини суд дійшов висновку про те, що в частині позовних вимог щодо визнання неправомірними дій державного реєстратора слід відмовити, оскільки суду не надано доказів, що станом на дату включення відомостей про Кіровоградський обласний військовий комісаріат до державного реєстру, останнім повідомлялося про наявність підстав для віднесення відомостей про комісаріат до державної таємниці. Тоді, як такі відомості встановлені в ході судового розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 11 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час звернення позивача до державного реєстратора із заявою про виключення відомостей з Єдиного державного реєстру), відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.

Частиною четвертою статті 7 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час звернення позивача до державного реєстратора із заявою про виключення відомостей з Єдиного державного реєстру) визначено, що до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Згідно статті 1 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 №3855-XII (далі по тексту - Закон №3855-XII), державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону №3855-XII, до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони: про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань; про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов`язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни; про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв`язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об`єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об`єктів національної економіки у воєнний час;

про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.

За приписами частини третьої статті 10, частини першої статті 12 Закону №3855-XII, інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом. Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць. Зазначений Звід та зміни до нього набирають чинності з моменту опублікування в офіційних виданнях України.

Пунктом 7 загальних положень Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Служби безпеки України від 12.08.2005 № 440, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.2005 за № 902/11182 визначено, зокрема, що військова частина - типова організаційна одиниця, що утримається на окремому штаті і призначається для виконання визначених завдань самостійно або у складі організаційної структури вищого рівня. Під військовими частинами тут і далі розуміють органи військового управління, з`єднання, військові частини, військові кораблі (екіпажі), військові навчальні заклади та установи.

Поштова адреса військової частини - умовне найменування військової частини або її дійсне найменування у разі відсутності умовного найменування та географічна назва населеного пункту із зазначенням поштового індексу.

Згідно пункту 1.4.4 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, державну таємницю становлять: відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з`єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов`язань за Договором про звичайні збройні сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів).

Відтак, враховуючи, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості про дислокацію (точну адресу місцезнаходження) Кіровоградського обласного військового комісаріату, такі відомості, на переконання суду, становлять державну таємницю, відповідно, з огляду на приписи частини четвертої статті 7 Закону №755-IV, не повинні міститись в Єдиному державному реєстрі.

Пунктом 2 частини першої статті 25 Закону №755-IV визначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» щодо, зокрема, зобов`язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача в даній справі, суд виходить з того, що відповідно до приписів Закону №755-IV підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу є ухвалення відповідного судового рішення. При цьому таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та наведених сторонами аргументів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині зобов`язання Департамент надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис від 19.01.2007 року №14441200000004356 про Кіровоградський обласний військовий комісаріат.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги. підлягають частковому задоволенню.

VI. Судові витрати.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про те, що відповідачем не допущено протиправних дій при внесенні спірного запису до ЄДР, судові витрати по справі відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради визнання незаконними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Департамент надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради (вул.Архітектора Паученка, 41/26, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 43399834) вчинити дії щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису №14441200000004356 про включення відомостей про Кіровоградський обласний військовий комісаріат (ЄДРПОУ - 07827576) внесеного 19.01.2007 року.

В решті позовних вимог - відмовити.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя

Кіровоградського окружного

адміністративного суду Р.В. Жук