
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" серпня 2021 р. справа № 300/2541/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до Сектору культури Косівської районної державної адміністрації про стягнення капіталізованих платежів в сумі 604091,63 грн., -
ВСТАНОВИВ:
01.06.2021 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області звернулося в суд з позовною заявою до Сектору культури Косівської районної державної адміністрації про стягнення капіталізованих платежів в сумі 604091,63 грн.
Позовні вимоги представник позивача обґрунтовує тим, що відповідач був страхувальником ОСОБА_1 , який працюючи в Косівському Народному домі Відділу туризму і культури Косівської РДА (надалі перейменоване у Сектор культури Косівської РДА), отримав трудове каліцтво, про що складено акт про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом №1 від 30.12.2008. У зв`язку із тим, що ОСОБА_1 як потерпілий на виробництві перебуває на обліку у Верховинському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області та отримує всі належні йому страхові виплати, керуючись приписами Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №986 від 04.12.2019, з огляду на ліквідацію відповідача, позивачем проведено капіталізацію платежів для продовження страхових виплат протягом життя потерпілого. Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування направлено комісії з припинення відповідача заяву від 16.03.2021 №10-10/384 з грошовими вимогами на суму 604091,63 грн., у якій позивач просив визнати та сплатити грошові вимоги та письмово повідомити про результати розгляду. Однак, зважаючи на протиправну бездіяльність Сектору культури Косівської РДА щодо сплати таких платежів та їх невизнання відповідачем, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.06.2021 відкрито провадження в даній справі, та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Вказана ухвала направлена відповідачу та ним отримана 11.06.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач правом подання відзиву на адміністративний позов не скористався.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши та оцінивши докази, судом встановлено наступне.
Сектор культури Косівської РДА зареєстрований як юридична особа згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та перебуває на обліку в Верховинському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківської області.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Сектор культури Косівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 02228428) з 01.02.2021 перебуває в стані припинення у зв`язку із ліквідацією (а.с. 23-26).
Відповідно до акту про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом від 30.12.2008, при виконанні трудових обов`язків працівник відповідача ОСОБА_1 визнаний потерпілим внаслідок нещасного випадку (а.с.9-12).
Постановою Верховинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківської області від 22.04.2020 №0911/174/174.1/46 потерпілому ОСОБА_1 призначено щомісячну страхову виплату в розмірі 2321,69 грн. з 01.03.2020 по 31.07.2021 (а.с. 14).
Внаслідок оприлюднених у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про перебування в стані припинення з 01.02.2021 Сектору культури Косівської РДА, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 112, частиною 2 статті 1205 Цивільного кодексу України та Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №986 від 04.12.2019, Верховинським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Івано-Франківської області проведено капіталізацію платежів для продовження страхових виплат протягом життя потерпілого ОСОБА_1 , загальний розмір яких становить 604091,63 грн.
Позивачем направлено відповідачу заяву від 16.03.2021 №10-10/384 про визнання грошових вимог капіталізованих платежів у розмірі 604091,63грн., на яку відповідачем відповіді не було надано (а.с. 27-30).
Враховуючи наведене, позивач звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон №1105-XIV).
Відповідно до частин першої та другої статті 4 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Положення статті 11 Закону № 1105-XIV визначають джерела формування коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків, зокрема, страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що ліквідація Сектору культури Косівської РДА здійснюється на підставі рішення Косівської районної ради №35-2/2020 від 17.12.2020, згідно якого вирішено передати із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, та міста та з управління Сектору культури Косівської РДА у власність Косівської міської територіальної громади та управління Косівської міської ради бюджетні установи та заклади.
Рішенням Косівської міської ради №17-1/2020 від 08.12.2020 створено як окрему юридичну особу «Відділ культури та туризму Косівської міської ради Косівського району Івано-Франківської області», який згідно положення є виконавчим органом Косівської міської ради і утворений для реалізації завдань місцевого самоврядування у сфері культури (а.с. 39-46).
Згідно рішення №25-2/2020 від 21 грудня 2020 року Косівська міська рада прийняла у власність та управління Косівської територіальної громади бюджетні установи-заклади, рухоме та нерухоме майно, в тому числі нежитлову будівлю (Народний дім) за адресою м. Косів, вул. Грушевського, 1.
Відтак, ліквідація Сектору культури Косівської РДА здійснюється внаслідок втрати повноважень у зв`язку з їх передачею Відділу культури і туризму Косівської міської ради Косівського району Івано-Франківської області.
Відповідно до частини другої статті 1 Закону № 1105-XIV терміни «застрахована особа», «страхувальники» та «роботодавці» вживаються у цьому Законі у значеннях, наведених у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Так, пунктом 10 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» до роботодавців віднесено підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
З аналізу наведеної правової норми вбачається, що страхувальником у розумінні Закону № 1105-XIV є всі види юридичних осіб, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які, зокрема, використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах та мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , який знаходиться на обліку Фонду, як застрахована особа, працював Косівському Народному домі Відділу туризму і культури Косівської РДА (надалі перейменоване у Сектор культури Косівської РДА) та який перебував в управлінні Сектору культури Косівської РДА, що ліквідується.
Рішенням Косівської міської ради від 08 грудня 2020 року №17-1/2020 затверджено Положення про відділ культури та туризму Косівської міської ради, згідно якого відділ культури та туризму Косівської міської ради здійснює управління закладами, які підпорядковані відділу, організовує та координує їх діяльність, забезпечує контроль за дотриманням фінансової дисципліни, їх матеріально-технічне та фінансове забезпечення.
Особливості здійснення управління та фінансово-господарської діяльності закладів культури визначається, зокрема, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про культуру».
Пунктом 1 частини першої статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, повноваження у сфері управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Згідно статті 26 Закону України «Про культуру» джерелами фінансування закладів культури є кошти державного та місцевих бюджетів; кошти, що надходять від господарської діяльності, надання платних послуг; кошти, одержані за роботи (послуги), виконані закладом культури на замовлення підприємств, установ, організацій та фізичних осіб; доходи від реалізації продукції майстерень, підприємств, цехів і господарств, від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання; гранти, благодійні внески, добровільні пожертвування, грошові внески, матеріальні цінності, одержані від фізичних і юридичних осіб, у тому числі іноземних; кошти, отримані державними і комунальними закладами культури як відсотки на залишок власних надходжень, отриманих як плата за послуги, що надаються ними згідно з основною діяльністю, благодійні внески та гранти і розміщених на поточних рахунках, відкритих у банках державного сектору; інші не заборонені законодавством джерела.
Заклади культури загальнодержавного та місцевого рівня базової мережі залежно від форми власності утримуються або отримують фінансову підтримку відповідно за рахунок коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, інших місцевих бюджетів, а також коштів установ, організацій, громадян та їх об`єднань.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про те, що у своїй діяльності заклади культури не наділенні повною самостійною відповідальністю у відносинах з третіми особами, а така відповідальність субсидіарно покладається на органи місцевого самоврядування, у віданні яких перебувають відповідні заклади.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі № 5023/4388/12.
Відтак, передання у власність Косівської міської територіальної громади, в особі Косівської міської ради, закладів культури, що перебували до цього в управлінні відповідача та подальше визначення органу їх управління - відділ культури та туризму Косівської міської ради, є підставою вважати твердження Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про ліквідацію страхувальника такими, що не відповідають встановленим обставинам справи та вимогам закону, оскільки джерелами покриття страхових виплат є в основному кошти місцевого бюджету. Таким чином, ліквідація Сектору культури Косівської РДА не є підставою для капіталізації страхових платежів для подальшої їх виплати потерпілим, оскільки його функції зі сплати страхових внесків перейшли до відділу культури та туризму Косівської міської ради.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 09 червня 2021 року у справі № 804/1317/17.
Зважаючи на вищенаведене, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 41315333, вул. Мельника, 11, м. Івано-Франківськ, 76014) до Сектору культури Косівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 02228428, вул. Грушевського, 1 м. Косів, Косівський район, Івано-Франківська область, 78700) про стягнення капіталізованих платежів в сумі 604091,63 грн. - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.