
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04 серпня 2021 року Справа № 280/4831/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпн НОМЕР_1 ) до КОСТЯНТИНІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (Україна, 72364, Запорізька обл., Мелітопольський р-н, село Костянтинівка, ВУЛИЦЯ МАЯКОВСЬКОГО, будинок 165, код ЄДРПОУ 04352718) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до КОСТЯНТИНІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області щодо підписання та проставлення печатки на схемі поділу земельної ділянки в технічній документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок;
- зобов`язати Костянтинівську сільську раду Мелітопольського району Запорізької області повторно розглянути питання щодо підписання та проставлення печатки на схемі поділу земельної ділянки в технічній документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок (кадастровий номер 2323080800:01:034:0003, місце розташування: АДРЕСА_4 , цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва).
Ухвалою суду від 14 червня 2021 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 10 жовтня 2020 року рішенням Вознесенської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області за № 3 від 02 жовтня 2020 року надано згоду на поділ зазначеної земельної ділянки, а 23 жовтня 2020 року рішенням Вознесенської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області за № 2 від 23 жовтня 2020 року погоджено вищевказану технічну документацію. Вказані рішення не оскаржувались, не скасовувались та є чинними. Зазначає, що оскільки позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою, а згодом здійснено його погодження, то місце розташування об`єкта відповідало вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, то й відмова відповідача у проставленні погодження є протиправною.
В позовній заяві просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник КОСТЯНТИНІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ до суду відзиву не надав, ухвалу про відкриття провадження у справі, а також позовну заяву з додатками отримано повноважним представником відповідача 23 червня 2021 року, про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення.
Розглядаючи матеріали справи, судом встановлено наступне.
В користуванні ОСОБА_1 , на підставі договору оренди земельної ділянки від 15 травня 2012 року, перебуває земельна ділянка площею 10,0695 га, кадастровий номер 2323080800:01:034:0003, що розташована по АДРЕСА_4 цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (розміщення та обслуговування господарчих будівель тваринницької ферми).
02 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Вознесенської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області із заявою про надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу вищевказаної земельної ділянки.
02 жовтня 2020 року рішенням Вознесенської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області за № 3 від 02 жовтня 2020 року надано згоду на поділ зазначеної земельної ділянки.
В жовтні 2020 року приватним підприємством «Сервіор» на замовлення виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
23 жовтня 2020 року рішенням Вознесенської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області за № 2 від 23 жовтня 2020 року погоджено вищевказану технічну документацію із землеустрою щодо поділу вищевказаної земельної ділянки.
Однак, при державній реєстрації земельних ділянок позивачем виявлено на схемі поділу земельної ділянки відсутність погодження сільської ради (печатка/підпис повноваженої особи).
12 квітня 2021 року до Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області позивачем подано заяву про приведення у відповідність до вимог закону погоджену технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок шляхом здійснення необхідних заходів щодо заповнення відповідної графи у схемі поділу земельної ділянки, зокрема, проставити печатку, підпис та дані представника органу виконавчої влади.
Разом з заявою подана технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок на 116 аркушах.
В травні 2021 року від відповідача отримано лист за № 1077 від 11 травня 2021 року, відповідно до якого зазначено, що розгляд звернення позивача призупинено у зв`язку зі зверненням Костянтинівської сільської ради до суду з приводу стягнення заборгованості орендної плати та припинення права користування земельною ділянкою.
Позивач не погоджуючись з вказаною відмовою звернувся до суду з позовною заявою.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 1 Закону України «Про землеустрій» визначено, що проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом.
Статтею 22 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що землеустрій здійснюється на підставі, в тому числі, рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою.
Згідно зі статтею 25 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації, в тому числі у вигляді проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Статтею 30 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Положеннями статті 56 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок включає: а)пояснювальну записку; б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації; в) кадастрові плани земельних ділянок, які об`єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку; г) матеріали польових геодезичних робіт; ґ) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу; д) перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути; е) нотаріально посвідчена згода на поділ чи об`єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні); є) згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ чи об`єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв`язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній).
Відповідно до частини 1 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно з частиною 2 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок.
Відповідно до частини 6 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно з частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини 12 статті 186 Земельного кодексу технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок погоджується у разі якщо поділ, об`єднання земельних ділянок здійснюється її користувачем - власником земельних ділянок, а щодо земельних ділянок державної або комунальної власності - органом виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу; у разі поділу, об`єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, - заставодержателем; у разі поділу, об`єднання власником земельної ділянки, що перебуває у користуванні, - землекористувачем. Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок затверджується замовником.
Таким чином, підставою для формування земельних ділянок шляхом поділу раніше сформованих земельних ділянок, що перебувають у користуванні, без зміни їх цільового призначення є технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок користувачем, погоджена власником/розпорядником земельної ділянки. При цьому, право на звернення за погодженням на поділ земельної ділянки має користувач, заставодержатель і власник земельної ділянки.
Частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад: передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Тобто, на підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що орган місцевого самоврядування в силу вимог земельного кодексу України повинен погодити технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Однак необхідно зауважити, що технічна документація погоджується в цілому, вся, в тому числі з урахуванням схем.
З матеріалів справи встановлено, що 23 жовтня 2020 року рішенням Вознесенської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області за № 2 від 23 жовтня 2020 року погоджено вищевказану технічну документацію із землеустрою щодо поділу вищевказаної земельною ділянки.
Суд вважає, що відсутність погодження представника сільської ради на схемі поділу земельної ділянки кадастровий номер 2323080800:01:034:0003 є неналежне виконання посадовими особами своїх повноважень, оскільки рішенням Вознесенської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області за № 2 від 23 жовтня 2020 року така схема по суті погоджена.
Так, Верховний Суд у постанові від 24 грудня 2019 року у справі № 823/59/17 зробив наступний правовий висновок:
«…повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.»
Розглядаючи справу по суті, суд приходить до висновку, що схема поділу земельної ділянки кадастровий номер 2323080800:01:034:0003 є однією із складових технічної документації з землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок та має бути підписана, в тому числі представником органу місцевого самоврядування, при наявності чинного рішення Вознесенської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області за № 2 від 23 жовтня 2020 року, оскільки таким рішення технічна документація включно зі схемою, погоджена.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Щодо викладених підстав у відмові про зупинення розгляду заяви у зв`язку зі зверненням до суду з приводу стягнення заборгованості орендної плати та припинення права користування, то суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
По суті розгляду справи судом встановлено, що звернення відповідача до суду не впливає на обов`язок відповідача у проставленні підпису печатки у графі погоджено на схемі поділу земельної ділянки кадастровий номер 2323080800:01:034:0003, так як і не звільняє позивача від сплати боргу у разі його наявності перед громадою.
Оскільки рішенням голови КОСТЯНТИНІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ №1077 від 11 травня 2021 року протиправно не розглянуто заяву ОСОБА_1 від 09 квітня 2021 року, то суд вважає за необхідно визнати протиправною відмову Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області щодо підписання та проставлення печатки на схемі поділу земельної ділянки в технічній документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд звертає увагу на те, що будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень має бути законним та обґрунтованим, прийнятим чи вчиненим в межах наданих повноважень, містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 908 грн.
Таким чином, у зв`язку із задоволенням позову понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 908 грн., підлягають стягненню з КОСТЯНТИНІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпн НОМЕР_1 ) до КОСТЯНТИНІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (Україна, 72364, Запорізька обл., Мелітопольський р-н, село Костянтинівка, ВУЛИЦЯ МАЯКОВСЬКОГО, будинок 165, код ЄДРПОУ 04352718) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області щодо підписання та проставлення печатки на схемі поділу земельної ділянки в технічній документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Зобов`язати Костянтинівську сільську раду Мелітопольського району Запорізької області повторно розглянути питання щодо підписання та проставлення печатки на схемі поділу земельної ділянки в технічній документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок (кадастровий номер 2323080800:01:034:0003, місце розташування: АДРЕСА_4 , цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва).
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпн НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань КОСТЯНТИНІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ (Україна, 72364, Запорізька обл., Мелітопольський р-н, село Костянтинівка, ВУЛИЦЯ МАЯКОВСЬКОГО, будинок 165, код ЄДРПОУ 04352718) судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено та підписано 04 серпня 2021 року.
Суддя Д.В. Татаринов