
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗМІНИ СПОСОБУ І ПОРЯДКУ ВИКОНАННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ
04 серпня 2021 рокуСправа № 280/8693/20 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Косінова І.В. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (69104. м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 32 код ЄДРПОУ: 37573838)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у меншому розмірі, ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XІV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008);
- зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008) у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплаченої суми.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року задоволено позовні ОСОБА_1 .
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району щодо виплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у меншому розмірі, ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XІV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008).
Зобов`язано Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008) у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплаченої суми.
19 березня 2021 року вказане рішення набрало законної сили, а 23 квітня 2021 року позивачу видано виконавчий лист.
28 липня 2021 року до суду надійшла заява державного виконавця, в якій просить суд встановити спосіб і порядок подальшого виконання судового рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року по справі № 280/8693/20 шляхом: зобов`язання Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-ХIV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008) у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та стягнення з Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району на користь ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-ХІV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008) у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплаченої суми, у розмірі 6800,00 грн.
Щодо виплати нарахованої суми разової грошової допомоги боржником повідомлено, що рішення суду винесено відносно виплати допомоги, яка безпосередньо фінансується тільки за рахунок коштів державного бюджету (стаття 87 Бюджетного кодексу України). Всі рахунки Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району є цільовими на виконання окремих програм, а фінансування витрат по виплаті щорічної допомоги до 5-го травня, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, тому ці видатки передбачаються в Законі про Державний бюджет на відповідний рік. На 2020-2021 роки видатки бюджету на здійснення виплат цієї допомоги згідно з рішенням суду за минулий бюджетний період 2020 рік цим Законом не передбачені. Відповідно до частини другої статті 95 Конституції України, будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законами України про державний бюджет на відповідний рік. Станом на 21 липня 2020 відповідних асигнувань Управлінню не виділено. Кошторисом на 2021 рік відповідних асигнувань також не передбачено.
З огляду на викладене, заявник просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення суду з «зобов`язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008) у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплаченої суми» на «стягнути з Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району на користь ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008) у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплаченої суми, у розмірі 6800,00 грн.».
Ухвалою суду від 29 липня 2021 року призначено до розгляду заяву Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Косінова Ігоря Вікторовича про зміну способу і порядку виконання судового рішення на 04 серпня 2021 року, про що повідомлено учасників справи та заявника.
У судове засідання заявник не прибув, проте у заяві про зміну способу і порядку виконання судового рішення просить про розгляд заяви без його участі.
Позивач та представник відповідача у судове засідання також не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
03 серпня 2021 року від представника Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району до суду надійшло клопотання про перенесення судового засідання на іншу дату у зв`язку з перебуванням представника відповідача у відпустці.
За правилами частини 2 статті 378 КАС України встановлено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За приписами статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути заяву без участі учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною другою статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Як зазначено у частині третій статті 33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина третя статті 378 КАС України).
В заяві заявник просить суд змінити спосіб і порядок виконання судового рішення та стягнути з Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району на користь ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008) у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплаченої суми, у розмірі 6800,00 грн.
Тобто, із заяви випливає наявність нових позовних вимог, які не заявлялись при розгляді адміністративної справи, що в свою чергу є порушенням норм процесуального права.
Суд зауважує, що встановлення способу або порядку виконання рішення суду здійснюється за умови наявності обставини, що істотно ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим.
При цьому, зміна на підставі статті 378 КАС України способу чи порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.
Суд вважає, що обставини викладені у заяві про зміну способу і порядку виконання судового рішення не обґрунтовують доцільність і необхідність встановлення чи зміни способу та порядку виконання рішення суду.
З огляду на вищевикладене, проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, суд дійшов висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду у цій справі, у зв`язку з чим, подана державним виконавцем заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду підлягає залишенню без задоволення.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 241, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району про відкладення судового засідання - відмовити.
У задоволенні заяви головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Косінова І.В. зміну способу і порядку виконання судового рішення у адміністративній справі №280/8693/20, - відмовити.
Копію даної ухвали направити учасникам справи та заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі протягом 15 днів з дня її підписання.
Суддя Д.В. Татаринов