
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2021 року Справа № 280/2918/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 02.12.1999 року)
до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (69057, місто Запоріжжя, вулиця Незалежної України, 90)
про зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України паспорт громадянина України.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що паспортний документ 07.10.2017 року, був у нього вилучений Дніпровським відділом УДМС в Запорізькій області, у зв`язку із тим, що ОСОБА_1 нібито отримав його незаконно, не є громадянином України, та не проживав на її території до 24.08.1991 року. Стверджує, що суб`єктом владних повноважень не зазначено, які саме порушення допущено позивачем під час оформлення паспорта громадянина України. Натомість, усі доводи щодо позбавлення паспорту ґрунтуються лише на можливих помилках суб`єкта владних повноважень під час здійснення ним своїх функцій. При таких обставинах, позбавлення ОСОБА_1 паспорта громадянина України грубо порушує його права та позбавляє можливості повноцінного проживання в державі Україна. За вказаних обставин, вважає за потрібне в судовому порядку зобов`язати відповідача видати позивачу паспорт громадянина України, а тому, просить суд позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав. У відзиві від 04.06.2021 вх. № 32022 посилається на те, що 07.10.2017 року за вих.№2313/4935 Дніпровським РВ у м. Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області до органу реєстрації направлений лист щодо анулювання реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 у зв`язку з підтвердженням факту порушення вимог чинного законодавства України при оформленні і видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 Ленінським РВ ЗМУ УМВС України в Запорізькій області на ім`я ОСОБА_1 . Вважає, що ОСОБА_1 міг отримати громадянство України виключено в результаті набуття громадянства України відповідно до Закону. Вважає, що зобов`язання Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України буде передчасним та необгрунтованим, оскільки визначена приписами чинного законодавства процедура отримання громадянства та паспорта громадянина України позивачем реалізована не була. На підставі викладеного, просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 13.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/2918/20 та призначено справу до розгляду без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
08.09.2017 директором Департаменту з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України Державної міграційної служби А.М. Чередніченко затверджено висновок № 113/2017 за результатами службового розслідування щодо законності оформлення та видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 .
07.10.2017 року за вих.№2313/4935 Дніпровським РВ у м. Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області до органу реєстрації направлений лист щодо анулювання реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 у зв`язку з підтвердженням факту порушення вимог чинного законодавства України при оформленні і видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 Ленінським РВ ЗМУ УМВС України в Запорізькій області на ім`я ОСОБА_1 .
07.10.2017 Дніпровським районним відділом у м. Запоріжжі УДМС України в Запорізькій області складено акт №1 про вилучення паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 02.12.1999 Ленінським РВ ЗМУ УМВС України в Запорізькій області.
Актом від 07.12.2017 № 2313/11 задокументовано факт знищення комісією шляхом спалення анульовані недійсні документи, в т.ч. паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 .
З вимогою видати паспорт громадянина України, позивач звернулась до суду із цим позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 4 Конституції України, в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про громадянство України» громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Пунктами 1, 3 статті 5 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що документами, які підтверджують громадянство України, є, серед іншого, паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Згідно з частиною 1 статті 21 Закону «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» №5492-V від 20.11.2012, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Відтак, передумовою для отримання паспорту громадянина України - є набуття особою громадянства України у встановленому законодавством порядку.
Стаття 6 Закону України «Про громадянство України» визначає підстави набуття громадянства України.
Громадянство України набувається:
1) за народженням;
2) за територіальним походженням;
3) внаслідок прийняття до громадянства;
4) внаслідок поновлення у громадянстві;
5) внаслідок усиновлення;
6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров`я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім`ю або передачі на виховання в сім`ю патронатного вихователя;
7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки;
8) у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;
9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства;
10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Так, суд зазначає, що у ОСОБА_1 є підстави для набуття громадянства України за територіальним походженням, відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України», згідно якої «особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво Укріаїни», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біж^нир в Україні чи притулок в Україні, замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.»
Згідно з пунктом 25 розділу II Порядку №215, для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка постійно пробивала до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили під час постійного проживання особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону, подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку:
а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням; дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм);
е ) один із таких документів:
- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;
-і зобов`язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
-а також документ, що підтверджує факт постійного проживання особи на зазначених територіях.
Отже, набуття громадянства України у порядку, встановленому наведеною нормою, можливе у разі підтвердження особою факту народження чи постійного проживання її самої або визначених у Законі №2235-111 членів сім`ї до 24.08.1991 на території, яка стала територією України, а також подання нею заяви про набуття громадянства України та документів, передбачених п.п. 24, 25 Порядку №215.
Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 07.05.2020 року по справі №160/10027/19.
Однак, особа повинна пройти процедуру набуття громадянства для його отримання. Тому, громадянину ОСОБА_1 , для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, необхідно звернутися до територіального підрозділу ДМС за місцем реєстрації та надати документ, що посвідчує особу та встановлений законодавством пакет документів.
Відповідно до Розділу V Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215 (в редакції Указу Президента
України від 27 червня 2006 року №588/2006), у разі прийняття щодо особи рішення про встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі, реєструють особу громадянином України.
Доказів того, що позивач, в порядку визначеному статтею 8 Закону України «Про громадянство України» та Порядку №215, отримував громадянство України суду не надано.
Відтак, в силу наведених правових приписів, зобов`язання Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України є передчасним та необгрунтованим, оскільки визначена приписами чинного законодавства процедура отримання громадянства та паспорта громадянина України позивачем реалізована не була.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається фактично на неправомірні дії посадових осіб міграційної служби щодо вилучення у нього паспорта громадянина України та відсутність підстав для такого вилучення.
Однак, суд зауважує, що у прохальній частині позивач не ставить питання про визнання протиправними дій посадових осіб міграційної служби чи скасування висновку № 113/2017 від 08.09.2017.
Відтак, дослідження правомірності таких дій, так само як і встановлення обґрунтованості висновку № 113/2017 від 08.09.2017 виходить за межі заявлених позовних вимог.
При цьому сам позивач не наводить будь-яких правових підстав, за яких відповідач наразі має видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України.
Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У зв`язку із відмовою у задоволенні позовної заяви, розподіл судових витрат в порядку ст.139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 02.12.1999 року) до Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області (69057, місто Запоріжжя, вулиця Незалежної України, 90) про зобов`язання вчинити дії, -відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 03.08.2021.
Суддя Л.Я. Максименко