Рішення № 98761844, 02.08.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2021
Номер справи
280/4142/21
Номер документу
98761844
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02 серпня 2021 року о/об 14 год. 05 хв.Справа № 280/4142/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Запорізької міської ради (69105, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.206; код ЄДРПОУ 04053915)

про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Запорізької міської ради (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: зобов`язати Запорізьку міську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 0,0995га, розташованою за адресою: АДРЕСА_2 , для передачі безоплатно у приватну власність.

У позові зазначено наступне. 26.03.2021 позивач звернувся до Запорізької міської ради із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі безоплатно у приватну власність площею 0,0995 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 . Земельна ділянка необхідна позивачу для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки). На заяву позивача надійшов лист, яким відмовлено в наданні земельної ділянки з того, що Рішенням від 27.12.2011 за №95/107 дозвіл на розробку документації було надано ОСОБА_2 . Позивач не погоджується з цим рішенням, оскільки воно, не відповідає чинному законодавству.

Позивач підтримали позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що до Запорізької міської ради 26.03.2021 громадянином ОСОБА_1 було подано заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі у приватну власність земельної ділянки площею 0,0995 га АДРЕСА_2 . Разом із заявою були подані копія паспорту копія довідки про ідентифікаційний номер, графічні матеріали земельної ділянки. 20.04.2021 на адресу позивача Управлінням з питань земельних відносин було подано відповідь, про наступне: «рішенням міської ради від 27.12.2011 №95/107 гр. ОСОБА_2 наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Проект землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки розроблений ліцензійною проектною організацією, отрітані в установленому законодавством порядку висновки відповідних служб міста та області та поданий на погодження до управління з питань земельних відносин. На теперішній час вказаний проект знаходиться на опрацюванні». Отже, за вказаною земельною ділянкою іншій особі, а саме ОСОБА_2 . Запорізькою міською радою надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки АДРЕСА_2 і вказана особа вже уклала договір із ліцензованою органзацією із землеустрою про надання послуг щодо розроблення проекту землеустрою щодо відведення данної земельної ділянки. Проект землеустростро вже виготовлений та отримано висновки відповідних служб міста та області, проект поданий ліцензованою організацією на погодження до управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради. Одночасно позивачу 23.04.2021 на його звернення було надано відповідь Департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради, де зазначено що «вказане питання розглядалось ДАБІ та було підготовлено висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) для подальшого оформлення документів у встановленому чинним законодавством порядку» із наданням копії висновку від 13.07.2018 за №3549 - за зверненням громадянина ОСОБА_2 . Відповідач зазначає, що свого часу за заявами зацікавлених осіб в тому числі за заявою ОСОБА_2 , Запорізькою міською радою були подані у суди позовні заяви про погашення існуючих домоволодінь за адресами АДРЕСА_3,АДРЕСА_4,АДРЕСА_5,АДРЕСА_2 . На підставі рішення Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 20.10.2009 у справі №2-3023/2009 про усунення перешкод у здійсненні права користування і розпорядження земельною ділянкою, розташованою у АДРЕСА_2 , шляхом припинення права власності ОСОБА_3 знесений житловий будинок АДРЕСА_2 та скасування державної реєстрації права власності на нього та зобов`язання ОП ЗМ БТІ скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на знесений житловий будинок АДРЕСА_2 у зв`язку з його знищенням. Отже вказаний спір зачіпає права ОСОБА_2 , який у встановленому законом порядку здійснив всі дії щодо оформлення процедури та перебуває на завершальному етапі оформлення. Відповідач зазначає, що Регламентом міської ради по розгляду заяв громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних ділянок у м.Запоріжжі (пункт 4.5) визначено, що Управління з питань земельних відносин міської ради здійснює підготовку проектів рішень міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. В свою чергу, для підготовки Управлінням з питань земельних відносин міської ради відповідного проекту рішення міської ради відсутні необхідні документи, а саме: позитивний лист-висновок Департаменту архітектури та містобудування міської ради про відповідність розміщення об`єкту нерухомості містобудівній документації; схема місця розташування земельної ділянки; копії майнових документів (у разі наявності на земельній ділянці нерухомого майна). Відсутність підготовлених Управлінням з питань земельних відносин міської проектів рішень, які б були передані на розгляд до органу місцевого самоврядування, свідчить про передчасність вимог щодо зобов`язання винести міську раду відповідне рішення.

Відповідач проти позову заперечував.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 31.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 12.07.2021 по 01.08.2021 перебував у відпустці.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

26.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до міського голови Буряка В.В. із Заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі безоплатно у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку орієнтовною площею 0,0995 га, яка розташована у АДРЕСА_2 (а.с.6).

У листі від 20.04.2021 за №К-0323 Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради на адресу ОСОБА_1 зазначено: «… Розглянувши Вашого листа з приводу відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 , згідно наданої схеми для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, повідомляємо наступне. Рішенням міської ради від 27.12.2011 №95/107 гр. ОСОБА_2 наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Проект землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки розроблений ліцензійною проектної організацією, отримані в установленому законодавством порядку висновки відповідних служб міста та області та поданий на погодження до управління. На теперішній час проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 знаходиться на опрацюванні. …» (а.с.4).

Також, у листі від 23.04.2021 за №03-08/К-0506 «Про результати розгляду звернення» Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради на адресу ОСОБА_1 зазначено: «… Розглянувши звернення гр. ОСОБА_4 та поданий пакет документів від 22.05.2019 вхід.№Б-0628 (вхід.МВК №Б-6055-Ш) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки площею 0,995 га по АДРЕСА_2 (буд.) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради (надалі - Департамент), повідомляє наступне. Дане питання розглядалось Департаментом та було підготовлено висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 (буд.) під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) для подальшого оформлення документів у встановленому чинним законодавством порядку. …» (а.с.5).

Судом досліджено й інші документи надані учасниками справи у дану справу.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста (ч.1 ст.12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

У ч.3 ст.12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Як зазначено у ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова: 1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; 2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; (…); 7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 8) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; 9) забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання; (…).

Як зазначено у ч.5 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

У ч.1 ст.122 Земельного кодексу України зазначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. (…).

З матеріалів справи вбачається, що всупереч ч.7 ст.118, ч.1 ст.122 Земельного кодексу України, п.34 ч.1 ст.26, ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Запорізькою міською радою не розглянуто у місячний строк Заяву ОСОБА_1 від 26.03.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі безоплатно у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку орієнтовною площею 0,0995 га, яка розташована у АДРЕСА_2 , та не прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надання мотивованої відмови у його наданні.

Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради відноситься до виконавчих органів Запорізької міської ради.

Вирішення питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надання мотивованої відмови у його наданні відноситься до дискреційних повноважень Запорізької міської ради.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача, відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки відповідачем у справі була Запорізька міська рада, то з неї мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 908 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Запорізької міської ради (69105, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.206; код ЄДРПОУ 04053915) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Запорізьку міську раду (69105, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.206; код ЄДРПОУ 04053915) розглянути Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 26.03.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для передачі безоплатно у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку орієнтовною площею 0,0995 га, яка розташована у АДРЕСА_2 , з прийняттям відповідного рішення.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з Запорізької міської ради (69105, Запорізька область, м.Запоріжжя, просп.Соборний, буд.206; код ЄДРПОУ 04053915) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 908 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 02.08.2021.

Суддя О.О. Прасов