
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2021 р. Справа№200/6919/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Білозерської міської ради (юридична адреса: 85013, Донецька область,м. Добропілля, м. Білозерське, вул. ім. Олександра Первія, 4, код ЄДРПОУ 36297559), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Відділ освіти Білозерської міської ради (85013, Донецька область, м. Білозерське, вул. ім. Олександра Первія, 4, код ЄДРПОУ 44143396), Дошкільний заклад комбінованого типу № 20 «Оленка» Білозерської міської ради (85013, Донецька область, м. Білозерське, вул. ім. Олександра Єрмакова, 30, код ЄДРПОУ 36699862), про визнання протиправним та скасування рішення Білозерської міської ради від 20.05.2021,-
В С Т А Н О В И В:
04 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Білозерської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Відділ освіти Білозерської міської ради, Дошкільний заклад комбінованого типу № 20 «Оленка» Білозерської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення Білозерської міської ради від 20.05.2021.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Білозерською міською радою прийнято рішення 20.05.2021 про припинення діяльності комунальної організації дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради, шляхом ліквідації. На думку позивача, відповідачем вказаним рішенням порушено право на освіту та право на безпечні та нешкідливі умови навчання.
Як вказала позивач, при винесенні спірного рішення відповідачем допущено порушення процедури, при його прийнятті. Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов`язковому розгляду органами місцевого самоврядування. З оскаржуваного рішення вбачається, що воно прийнято на виконання доручення голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації Кириленка Павла Олександровича від 02 березня 2021 року щодо вжиття заходів з оптимізації мережі закладів освіти Білозерської міської територіальної громади (контрольний строк виконання якого 31 серпня 2021 року). Як зазначено позивачем, оскаржуване рішення впливає на передбачене статтею 53 Конституції України право на освіту, що є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади при прийнятті таких рішень. Аналогічний правовий висновок міститься в постановах Верховного Суду від 13 травня 2020 року (справа №ч324/1296/16-а), від 06 лютого 2019року (справа №720/1536/16-а) та від 14 серпня 2018 року (справа №359/6814/17). Позивач наголошує, що відповідачем порушено порядок прийняття оскаржуваного рішення. Відповідно до частини 10 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Також, відповідачем порушено частину 5 статті 59 наведеного Закону, згідно якої акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Позивач також у позовній заяві зазначила, що інші навчальні заклади на території Білозерської міської ради, в які будуть направлені діти у разі ліквідації навчального закладу №20, не відповідають вимогам протипожежної безпеки.
З огляду на повідомлене, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 07 червня 2021 року заява про забезпечення позову, яка подана позивачем із позовом, повернута без розгляду ОСОБА_1 .
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
16 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із заявою про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Білозерської міської ради від 20.05.2021 про припинення діяльності комунальної організації дошкільного навчального закладу комбінованого типу "Оленка" Білозерської міської ради шляхом ліквідації.
Ухвалою суду від 17 червня 2021 року заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено частково, заборонено Білозерській міській раді (місцезнаходження: 85013, Донецька обл., місто Добропілля, місто Білозерське, вул. Гірнича, будинок 4; код ЄДРПОУ: 36297559) та її уповноваженим особам вчиняти дії щодо надання відповідних документів державному реєстратору для внесення до Єдиного державного реєстру рішення про припинення Дошкільного закладу комбінованого типу №20 "Оленка" на підставі рішення Білозерської міської ради від 20.05.2021, до набрання законної сили судовим рішенням у справі №200/6919/21-а.
У встановлений судом термін відповідачем через відділ документообігу та архівної роботи суду надано відзив, яким зазначено, що повноваження сільських, селищних, міських рад визначені статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зі змісту цієї статті вбачається, що питання про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (ч. 1 п. 30 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно статті 16 Закону України «Про дошкільну освіту», рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання закладу дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, приймає його засновник.
Комунальна організація (установа, заклад) дошкільний навчальний заклад комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради (далі - ДНЗ №20 «Оленка») є закладом дошкільної освіти, який належить до комунальної власності Білозерської міської територіальної громади, засновником якого є Білозерська міська рада, заклад підпорядкований відділу освіти Білозерської міської ради.
Згідно частини 10 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення про скликання сесії ради та питання, які передбачається внести на розгляд сесії, доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії.
Проекти рішень, що виносяться на розгляд чергової шістнадцятої сесії міської ради VIII скликання, опубліковані на офіційному веб-сайті Білозерської міської ради.
Згідно статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
За результатами поіменного голосування, більшістю голосів рішення «Про припинення діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради шляхом ліквідації» було прийняте 20.05.2021, номер рішення 8/16-15.
Рішення від 20.05.2021 № 8/16-15 оприлюднено на офіційному веб-сайті Білозерської міської ради.
Таким чином, відповідач вважає, що процедуру прийняття рішення було дотримано відповідно до чинного законодавства. Щодо проведення консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, відповідач зазначає, що Конституційний Суд України у рішенні від 16.04.2009 у справі № 1-9/2009 дає такий висновок: органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Рішення Білозерської міської ради від 20.05.2020 № 8/16-15 не є нормативно-правовим або регуляторним актом, а є актом індивідуальної дії, у зв`язку з чим не входить до переліку актів, які повинні проходити консультації (обговорення) з громадськістю, тому при його прийнятті у відповідача не виникло обов`язку щодо необхідності проведення громадських консультацій із жителями Білозерської міської територіальної громади щодо припинення діяльності ДНЗ №20 «Оленка».
Згідно частини 1 статті 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
Щодо права на безпечні та нешкідливі умови навчання відповідач зауважує, що в ДНЗ №20 «Оленка» наявні порушення, які створюють ризик настання негативних наслідків від провадження діяльності для відвідувачів та працівників закладу. У зв`язку з чим, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Донецького окружного адміністративного суду у лютому 2020 року було подано позов про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) ДНЗ №20 «Оленка». 04.03.2021 ухвалено судове рішення, яким позов задоволено в повному обсязі, 15.03.2021 отримано повний текст рішення суду щодо повного зупинення експлуатації (роботи) ДНЗ № 20 «Оленка».
На сьогоднішній день на території Білозерської міської територіальної громади, в межах одного населеного пункту м. Білозерське, окрім ДНЗ №20 «Оленка» функціонують ще три дитячих заклади дошкільної освіти. Потужність цих закладів дозволяє розмістити дітей з ДНЗ №20 «Оленка», забезпечити їм належні та безпечні умови перебування, гарантувати право на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти.
Відтак, відповідач заперечує проти заявленого позову, вважає позовні вимоги необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
30 червня 2021 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Відділом освіти Білозерської міської ради, надано пояснення, в яких зазначено, що на виконання доручення голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації Кириленка Павла Олександровича від 02 березня 2021 року щодо вжиття заходів з оптимізації мережі закладів освіти Білозерської міської територіальної громади (контрольний строк виконання якого - 31 серпня 2021 року), було детально проаналізовано кількість вихованців в закладах дошкільної освіти, які розташовані на території міста Білозерське та встановлено, що в ДНЗ №20 «Оленка» найменша кількість вихованців серед всіх закладів дошкільної освіти міста.
Крім того, в списках вихованців, наданих до відділу освіти завідуючою ДНЗ №20 «Оленка» ОСОБА_2 , із 67 вихованців:
- 8 дітей не відвідують садочок з 01 січня 2021 року;
- 15 дітей в кінці травня цього року випускаються з садочка.
Тобто, фактично кількість дітей дошкільного віку в закладі складає 44 дитини.
Згідно щоденної інформації завідуючої, заклад відвідує в середньому 40 дітей, проте під час відвідування закладу працівниками відділу освіти у квітні 2021 року було виявлено, що в закладі фактично присутні лише 22 дитини. При тому, що потужність дошкільного навчального закладу №20 «Оленка» - 90 місць. Тобто, фактична наповнюваність закладу становить менше 50 %.
На підставі того, що ДНЗ № 20 «Оленка» є закладом освіти з найменшою кількістю вихованців, відділом освіти було надано пропозицію до Білозерської міської ради розглянути питання щодо економічної доцільності його утримання в громаді.
Також Білозерською міською радою було проаналізовано рівень народжуваності дітей в громаді за 2015-2021 роки: 2015 рік - 100 дітей; 2016 рік - 98 дітей; 2017 рік - 58 дітей; 2018 рік - 54 дитини; 2019 рік - 48 дітей; 2020 рік - 39 дітей; станом на 19.05.2021 -5 дітей.
На території міста Білозерське функціонує ще три заклади дошкільної освіти, жоден вихованець ДНЗ №20 «Оленка» не залишиться неохопленим дошкільною освітою. Білозерською міською радою вивчено питання щодо можливості влаштування дітей в інші дошкільні заклади міста і батьки кожної дитини зможуть обрати за своїм бажанням будь-який з трьох інших садочків міста для своєї дитини. Станом на 23.06.2021 батьки 25 вихованців перевели своїх дітей до інших закладів дошкільної освіти міста.
Враховуючи вищевикладене, у задоволенні позовних вимог просили відмовити в повному обсязі.
30 червня 2021 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Дошкільним закладом комбінованого типу № 20 «Оленка» Білозерської міської ради надано пояснення, в яких зазначено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04.03.2021 у справі № 200/1817/20-а адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до Комунальної організації (установа заклад) дошкільний навчальний заклад комбінованого типу № 20 "Оленка" Білозерської міської ради, Білозерської міської ради про застосування заходів реагування - задоволено, застосовано до Комунальної організації (установа заклад) дошкільний навчальний заклад комбінованого типу № 20 "Оленка" Білозерської міської ради заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) дошкільного навчального закладу комбінованого типу № 20 "Оленка" Білозерської міської ради, розташованого за адресою, вул. Олександра Єрмакова, буд. 30, м. Білозерське, м. Добропілля, Донецька область до повного усунення порушень, шляхом заборони експлуатації вищезазначеного об`єкту. Ухвалами Першого апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2021 року відкрито апеляційне провадження у справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 23 червня 2021 року. Ухвалою Першого апеляційного суду від 23 червня 2021 року зупинено провадження у справі № 200/1817/20-а до 1 вересня 2021 року для надання часу сторонам для можливості примирення. 17.05.2021 підписано договір-дарування та виконання робіт по монтажу системи противопожежного захисту приміщення ДНЗ №20 «Оленка». На даний час вживаються заходи для усунення порушень. Таким чином, просили задовольнити позовні вимоги.
14 липня 2021 через відділ документообігу та архівної роботи суду засобами електронного зв`язку без скріплення власним електронним підписом надійшла заява в.о. керівника Покровської окружної прокуратури Донецької області про залучення до розгляду у справі № 200/6919/21 Покровську окружну прокуратуру Донецької області.
20 липня 2021 року через відділ документообігу та архівної роботи суду засобами поштового зв`язку надійшла заява в.о. керівника Покровської окружної прокуратури Донецької області про залучення до розгляду у справі № 200/6919/21 Покровську окружну прокуратуру Донецької області.
Ухвалою суду від 21 липня 2021 року відмовлено у задоволенні заяви в.о. керівника Покровської окружної прокуратури Донецької області окружної прокуратури Донецької області про залучення до розгляду у справі № 200/6919/21 Покровську окружну прокуратуру Донецької області.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , яка діє як законний представник в інтересах свого сина ОСОБА_3 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 від 03.10.2016 (том 1 арк. справи 3-5). Згідно довідки №74 від 31.05.2021 ОСОБА_3 відвідує дошкільний навчальний заклад №20 «Оленка» м. Білозерська з червня 2018 року по момент видачі довідки. (том 1 арк. справи 14)
Відповідач - Білозерська міська рада, юридична адреса: 85013, Донецька область, місто Добропілля, місто Білозерське, вул. Первія Олександра імені, буд. 4, код ЄДРПОУ 36297559 (том 1 арк. справи 70).
Розпорядження Білозерського міського голови від 29.04.2021 № 63р «Про скликання чергової шістнадцятої сесії міської ради VIII скликання» розміщено на інформаційному стенді в виконкомі міської ради та 29.04.2021 оприлюднено на офіційному веб-сайті Білозерської міської ради (том 1 арк. справи 72).
Депутатам, керівникам підприємств та організацій, надіслані телефонограми за №22 про проведення засідання постійних комісій 18.05.2021 та за №23 про проведення чергової сесії Білозерської міської ради 20.05.2021 (том 1 арк. справи 73-74).
Питання про припинення діяльності ДНЗ №20 «Оленка» розглянуто на засіданні постійної комісії з питань охорони здоров`я, освіти, культури, спорту та молодіжної політики (протокол №4). Комісія ухвалила винести зазначене питання на розгляд чергової сесії 20.05.2021 для остаточного вирішення. Протокол засідання постійної комісії від 18.05.2021 №4 оприлюднений на офіційному веб-сайті Білозерської міської ради 21.05.2021 (том 1 арк. справи 75).
20.05.2021 Білозерською міською радою прийнято рішення «Про припинення діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради шляхом ліквідації» за №8/16-15, разом із Додатками №№1, 2 до нього (том 1 арк. справи 23-28).
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд враховує таке.
Відповідно до Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (частина друга статті 5). В Основному Законі України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (частина перша статті 140). Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 26 березня 2002 року визначив політико-правову природу органів місцевого самоврядування, які не є органами державної влади, а є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов`язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад і перелік яких визначено у Конституції і законах України (пункти 4, 5 мотивувальної частини Рішення від 26 березня 2002 року № 6-рп/2002 у справі про охорону трудових прав депутатів місцевих рад).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Cистема та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Пунктом 30 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Відповідно до частини 10 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
В Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території (частина перша статті 144). На основі цього положення Конституції України в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (частина перша статті 59).
Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, Конституційний Суд України у рішенні від 16.04.2009 (справа № 1-9/2009) дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Суд проаналізувавши характер спірного рішення погоджується із відповідачем, що останнє не є нормативним актом, а є ненормативним актом.
Разом із цим, суд зауважує, що Законом України «Про доступ до публічної інформації» у статті 5 визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Пунктом 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» зазначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
Приписами частини 3 статті 15 цього ж Закону встановлено, що проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Вимоги цієї частини щодо строку оприлюднення не застосовуються до проектів рішень органів місцевого самоврядування, спрямованих на надання адміністративних послуг, якщо це призведе до порушення встановленого законом строку надання відповідної адміністративної послуги.
Отже, виходячи із вищенаведеної норми Закону проекти будь-яких рішень органів місцевого самоврядування, як нормативно-правового так і ненормативного характеру, оприлюднюються органами місцевого самоврядування не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду.
За приписами частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом (частина 4 статті 77 КАС України).
Відповідач до власного відзиву надав скриншот сторінки з офіційного веб-сайту Білозерської міської ради про оприлюднення проектів рішень ради (том 1 арк. справи 76).
З дослідження наданого скриншоту, можна зробити висновок, що відповідачем 28.04.2021 розміщувались на веб-сайті проекти рішень 16 сесії Білозерської міської ради, яка призначена на 20.05.21. Однак, які саме проекти рішення були опубліковані скриншот не містить.
Статтею 9 КАС України передбачає, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
З дослідження інформації розміщеної на офіційному веб-сайті Білозерської міської ради у розділі «Проекти рішень міської ради» судом установлено, що у наведеному розділі від 28.04.2021 дійсно міститься рішення міської ради «Про припинення діяльності комунальної організації дошкільного навчального закладу комбінованого типу № 20 «Оленка», однак з відсутністю примітки «проект рішення» (том 2 арк. справи 121). Разом із цим, наведене рішення опубліковано без додатку №1 до нього, який є невід`ємною частиною спірного рішення. У розділі «Проекти рішень міської ради» міститься лише Пояснювальна записка до проекту спірного рішення (том 2 арк. справи 122), однак не згаданий раніше Додаток №1 до рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не виконаний покладений на нього обов`язок частиною 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та не оприлюднений проект спірного рішення разом із всіма додатками до нього.
Слід також зауважити, що на офіційному веб-сайті Білозерської міської ради у розділі «Проекти рішень міської ради» за 28.04.2021 файл «SAIT-20.05.20211.docx», в якому повинні були розміщувалися проекти рішень ради, що планувались винести на розгляд сесії 20.05.2021, створений о 8 годині 01 хвилина 21.05.2021, а дата його останнього збереження - 8 година 31 хвилина 21.05.2021 (том 2 арк. справи 124), тобто вже після того, як спірне рішення прийнято міською радою.
Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Слід також зауважити, що за висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладеній у постанові від 06.02.2019 у справі №720/1536/16-а, не проведення обговорень проекту рішення про ліквідацію навчальних закладів, прийняття такого рішення без урахування думки батьків учнів з цього приводу призводить до того, що таке рішення не відповідає згаданим вище критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України.
Проаналізувавши спірне рішення на предмет дотримання відповідачем вимог частини 2 статті 2 КАС України при його прийнятті, судом установлено, що спірне рішення не відповідає наведеним вище критеріям, а також порушено при його прийнятті норми Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Таким чином, суд дійшов до висновку, що рішення Білозерської міської ради від 20.05.2021 №8/16-15 «Про припинення діяльності комунальної організації дошкільного навчального закладу комбінованого типу «Оленка» Білозерської міської ради шляхом ліквідації» підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача задоволенню.
Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи квитанцією про сплату від 11.05.2021 (арк. справи 29).
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Білозерської міської ради на користь позивача.
Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Білозерської міської ради (юридична адреса: 85013, Донецька область,м. Добропілля, м. Білозерське, вул. ім. Олександра Первія, 4, код ЄДРПОУ 36297559), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Відділ освіти Білозерської міської ради (85013, Донецька область, м. Білозерське, вул. ім. Олександра Первія, 4, код ЄДРПОУ 44143396), Дошкільний заклад комбінованого типу № 20 «Оленка» Білозерської міської ради (85013, Донецька область, м. Білозерське, вул. ім. Олександра Єрмакова, 30, код ЄДРПОУ 36699862), про визнання протиправним та скасування рішення Білозерської міської ради від 20.05.2021,- задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Білозерської міської ради від 20.05.2021 №8/16-15 «Про припинення діяльності Комунальної організації (установа, заклад) дошкільного навчального закладу комбінованого типу №20 «Оленка» Білозерської міської ради шляхом ліквідації».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Білозерської міської ради (юридична адреса: 85013, Донецька область,м. Добропілля, м. Білозерське, вул. ім. Олександра Первія, 4, код ЄДРПОУ 36297559) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908 ( дев`ятсот вісім ) грн. 00 коп.
Рішення прийнято в порядку письмового провадження 04 серпня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.В. Зінченко