
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
03 серпня 2021 р. Справа №200/2657/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.04.2021 визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі меншому, ніж 5 мінімальних пенсій за віком, зобов`язано Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплаченої суми цієї допомоги.
26.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання даного рішення у справі, в якій просив суд змінити спосіб виконання судового рішення в частині зобов`язання виплатити допомогу на її стягнення у сумі 6800 грн, оскільки рішення у справі до тепер не виконано.
Відповідно до приписів частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), – встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Як зміну способу і порядку виконання судового рішення розуміють застосування судом нових заходів щодо його реалізації у разі неможливості його реалізації у зв`язку з неможливістю його виконання раніше визначеним способом і порядком. При цьому зміна способу виконання не повинна змінювати (зачіпати) суті самого судового рішення.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Приписами статті 7 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” встановлено, що виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження” з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду, зазначене в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов`язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Таким чином, вказаним законом передбачена можливість зміни способу і порядку виконання рішень суду про зобов`язання державного органу вчинити певні дії.
Рішення суду набрало законної сили 13.05.2021, виконавчий лист у цій справі видано 14.05.2021 про зобов`язання Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплаченої суми цієї допомоги.
За текстом рішення, судом встановлено, що розмір щорічної разової грошової допомоги позивачу у 2020 році мав становити 8190,00 грн, з яких йому виплачено 1390,00 грн.
19.05.2021 держвиконавцем відкрито виконавче провадження № 65481565 з виконання виконавчого листа у цій справі.
У ході виконавчого провадження держвиконавцем отримано заяву відповідача від 24.06.2021 № 08-16/3191, де зазначено, що управління не є розпорядником коштів, а фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, управління не може взяти на себе зобов`язань для здійснення спірних виплат.
Так, наведене свідчить про невиконання відповідачем рішення у даній справі.
Суд наголошує, що статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, право позивача на отримання цієї допомоги є беззаперечним і забезпечення цього права становить сутність взятих на себе державою зобов`язань.
Реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеній у постанові Верховного Суду від 12.12.2018 у справі №825/874/17, у постанові Верховного Суду України від 07.12.2012 у справі № 21-977во10 тощо, який підлягає врахуванню судом відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Аналогічна правова позиція також підтримана Конституційним Судом України у рішеннях, зокрема, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Статтями 14, 370 КАС України передбачено, що судове рішення, що набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, само по собі є підставою для його виконання, що визначено ч. 2 ст. 372 КАС України.
Таким чином, враховуючи доводи заявника про невиконання судового рішення у визначений в ньому спосіб, тривання виконавчого провадження з його виконання більше 2 місяців, суд вважає за необхідне задовольнити подану заяву і змінити спосіб виконання рішення суду у даній справі в частині зобов`язання управління нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплаченої суми цієї допомоги, на її стягнення у сумі 6800 грн.
При цьому, визначення судом конкретної суми стягнення не змінює суті і обсягу судового рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 7 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, ст.ст. 241, 243, 248, 256, 370, 378 КАС України, суд –
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення суду в частині зобов`язання Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплаченої суми цієї допомоги, встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення: “Стягнути з Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради на користь ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у сумі 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень 00 копійок”.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя А.С. Михайлик