
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2021 р. Справа№200/7176/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Хохленкова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив що він, ОСОБА_1 , у січні 2021 року звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії незалежно від віку у відповідності до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.
Рішенням «Про відмову в призначенні пенсії» №501 від 02.02.2021 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії, у зв`язку із відсутністю необхідної кількості пільгового стажу.
ОСОБА_1 зазначає, що Покровське ОУПФУ незаконно не врахувало до пільгового стажу періоди роботи з 11.05.1998 по 31.12.1999 (1 рік 07 місяців 20 днів) - ДВАТ шахта «Трудівська», з 26.05.2009 по 24.01.2017 (7 років 07 місяців 28 днів) - шахтоуправління «Трудівське», з 03.10.2017 по 30.11.2017 (0 років 01 місяць 27 днів) - ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» що складає (9 років 05 місяців 15 днів).
Згідно наданих документів загальний страховий стаж складає 21 рік 01 місяць 12 днів, у тому числі за Списком 1 - 12 років 04 місяці 24 дні.
За таких обставин, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, йому було відмовлено в призначенні пенсії.
З такими діями відповідача позивач не погодився, звернувся до суду та просить:
1.Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №501 від 02.02.2021 року про відмову в призначенні пенсії;
2.Зобов`язати Покровське ОУПФУ повторно розглянути його заяву від 05.01.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ч.3 ст.114 Закону 1058 із зарахуванням при цьому до страхового і пільгового стажу за Списком №1 згідно з ч.3 ст.114 Закону 1058 періодів роботи у: ДВАТ шахта «Трудівська» - з 11.05.1998 по 31.12.1999, в якості учня гірника підземного з повним робочим днем у шахті та гірника підземного з повним робочим днем у шахті; ВП « Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» «Трудівська» - з 26.05.2009 по 24.01.2017, в якості гірника очисного вибою 4 розряду, підземним, з повним робочим днем у шахті на дільниці № 1; ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» - з 03.10.2017 по 30.11.2017, в якості учня гірника очисного вибою 5 розряду підземним, з повним робочим днем у шахті із застосуванням положень роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №8 від 20.01.1992 при обчисленні пільгового стажу за ч.3 ст.114 Закону №1058 та врахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні, прийнятому за результатами розгляду даної справи.
Ухвалою від 10 червня 2021 року суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2021 року замінено відповідача у справі № 200/7176/21-а з Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
02 липня 2021 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.
Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що 05.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про призначення пенсії незалежно від віку згідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням управління від 02.02.2021 року було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу - 25 років.
Позовними вимогами позивача є зобов`язання управління зарахувати до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 11.05.1998 по 31.12.1998 у ДВАТ «Шахта «Трудівська»; з 26.05.2009 по 24.01.2017 на ВП «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія «Трудівська»; з 03.10.2017 по 30.11.2017 на ДП ВК «Краснолиманська».
Відповідно до наданих документів страховий стаж гр. ОСОБА_2 складає 21 рік 01 місяць 12 днів, пільговий стаж за Списком №1 - 12 років 04 місяці 24 дні.
До пільгового стажу за Списком №1 не зараховано період роботи:
з 11.05.1998 по 31.12.1998 у ДВАТ «Шахта «Трудівська», оскільки в Індивідуальних відомостях про застраховану особу Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні дані про спеціальний стаж;
з 26.05.2009 по 24.01.2017 на ВП «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія «Трудівська», оскільки позивачем не надано до управління довідки про підтвердження наявного пільгового стажу та накази проведення атестації робочих місць;
з 09.10.2017 по 30.11.2017 на ДП ВК «Краснолиманська», оскільки відсутні дні про спуски в шахту та оплата по підземній тарифній ставці.
На підставі викладеного, управління вважає, що відмова у призначенні позивачу пенсії за його заявою від 05.01.2021 року є правомірною та ґрунтується на нормах пенсійного законодавства.
За наведених обставин, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Марїнським РВ УМВС України в Донецькій області 25.10.1995 року, РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_1 (а.с.10).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3 та суб`єктом владних повноважень.
Рішенням від 02.02.2021 року № 501 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії. Відповідно до наданих документів страховий стаж гр. ОСОБА_2 складає 21 рік 01 місяць 12 днів, пільговий стаж за Списком №1 - 12 років 04 місяці 24 дні.
До пільгового стажу за Списком №1 не зараховано період роботи:
з 11.05.1998 по 31.12.1998 у ДВАТ «Шахта «Трудівська», оскільки в Індивідуальних відомостях про застраховану особу Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні дані про спеціальний стаж;
з 26.05.2009 по 24.01.2017 на ВП «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія «Трудівська», оскільки Позивачем не надано до управління довідки про підтвердження наявного пільгового стажу та накази проведення атестації робочих місць;
з 09.10.2017 по 30.11.2017 на ДП ВК «Краснолиманська», оскільки відсутні дні про спуски в шахту та оплата по підземній тарифній ставці.
Згідно записів Трудової книжки № НОМЕР_3 вбачаються наступні записи про спірні періоди роботи:
запис №3 від 11.05.1998, - прийнятий учнем гірника підземного з повним робочим днем у шахті;
запис №4 від 23.06.1998, - переведений гірником підземним з повним робочим днем у шахті;
запис №5 від 10.03.2002, - звільнений за власним бажанням.
запис №13 від 26.05.2009, - прийнятий гірником очисного вибою 4 розряду, підземним, з повним робочим днем у шахті на дільницю № 1;
запис №16 від 24.01.2017, - звільнений у зв`язку із скороченням штату робітників п.1 ст.40 КЗПП України;
запис №19 від 03.10.2017, - прийнятий учнем гірника очисного вибою підземним з повним підземним робочим днем у шахті,
запис №20 від 01.12.2017, - переведений гірником очисного вибою підземним 5 розряду, з повним підземним робочим днем у шахті,
запис №21 від 27.02.2018, - звільнений по переводу.
Для додаткового підтвердження наявності пільгового стажу за спірні періоди роботи було ОСОБА_1 надані уточнюючі довідки про пільговий характер роботи:
- довідка ВП «шахта «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» б/н та без дати стосовно реорганізації та перейменування підприємства (а.с.20);
- довідка ВП «шахта «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» №410 від 24.01.2017 (стосовно періоду роботи у ДВАТ шахта «Трудівська» з 11.05.1998 по 10.03.2002 - №№ 3-5 трудової книжки) (а.с.19);
- довідка ВП «шахта «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» №411 від 24.01.2017 (стосовно періоду роботи у шахтоуправлінні «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 26.05.2009 по 24.01.2017 - №№ 13-16 трудової книжки) (а.с.19 зворотній бік);
- довідка ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» №644 арх від 14.12.2020 (стосовно періоду роботи учнем гірника очисного вибою підземним з повним підземним робочим днем у шахті у ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 03.10.2017 по 01.12.2017 - № 19 трудової книжки) (а.с.21).
Довідки видані підприємствами, які тимчасово знаходяться у населеному пункті, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови у призначенні пенсії у зв`язку з неврахуванням до пільгового стажу окремих періодів роботи позивача.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно п.2 Розділу ХV Прикінцеві положення Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788).
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону № 1788 працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до ст. 62 Закону № 1788 та ч. 1 ст. 48 Кодексу Законів про працю України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29 липня 1993 року № 58 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.
Пунктом 2.4 Інструкції визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для пільгового стажу є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Підтвердженням (доказом), що позивач, у вищезазначені періоди (які не зараховані позивачу до пільгового стажу) працював повний робочий день на підземних роботах - є записи в його трудовій книжці.
Водночас, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в разі, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.
До позовної заяви додані довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній:
- довідка ВП «шахта «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» б/н та без дати стосовно реорганізації та перейменування підприємства (а.с.20);
- довідка ВП «шахта «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» №410 від 24.01.2017 (стосовно періоду роботи у ДВАТ шахта «Трудівська» з 11.05.1998 по 10.03.2002 - №№ 3-5 трудової книжки) (а.с.19);
- довідка ВП «шахта «Трудівська» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» №411 від 24.01.2017 (стосовно періоду роботи у шахтоуправлінні «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 26.05.2009 по 24.01.2017 - №№ 13-16 трудової книжки) (а.с.19 зворотній бік);
- довідка ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» №644 арх від 14.12.2020 (стосовно періоду роботи учнем гірника очисного вибою підземним з повним підземним робочим днем у шахті у ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 03.10.2017 по 01.12.2017 - № 19 трудової книжки) (а.с.21).
Постановою Кабінету Міністрів України № 1028 від 09.12.2015 року пункт 20 наведеного Порядку доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.
На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України №1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, згідно якого до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м. Донецьк Донецької області.
Дійсно, відповідно до ст. 9 Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (далі - Закон № 1207-VII) ці довідки є недійсними і не створюють правових наслідків.
Однак, стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані "намібійські винятки": документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У рішенні Європейського суду з прав людини "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" від 23.02.2016 ЄСПЛ констатував, що "Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами...".
Періоди, за які надано довідки, цілком відповідають періоду робот відображених у трудовій книжці, довідки містять усі необхідні реквізити та видані органами, що розташовані на тимчасово окупованій території, так званої ДНР.
Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що трудова книжка позивача містить належним чином здійснені записи щодо роботи позивача у вищевказані періоди. Записи про спірні періоди роботи засвідчені відповідними печатками підприємства і дефектів їх вчинення не мають.
Суд приймає до уваги відомості, що вказані в довідках, оскільки вони повністю узгоджується із відомостями, зазначеними у трудовій книжці позивача та з огляду на неможливість позивачу в інший спосіб отримати відомості, зазначені у цих довідках, хоча й не визнає зазначені довідки офіційними документами.
З огляду на викладене, суд приходить до переконання, що період роботи позивача з 11.05.1998 по 31.12.1998 у ДВАТ «Шахта «Трудівська», з 26.05.2009 по 24.01.2017 на ВП «Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія «Трудівська», з 09.10.2017 по 30.11.2017 на ДП ВК «Краснолиманська», підлягає зарахуванню до його страхового та пільгового стажу.
Окрім того, суд вважає за необхідне вказати на наступне.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Як вже зазначалось судом, згідно з пунктом 3 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Пунктом 4.2 Порядку № 383 передбачено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Суд звертає увагу, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Щодо застосування роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 при призначенні пенсії, суд зазначає.
Відповідно до п.3 ст.114 Закону №1058, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
Аналогічна норма міститься у ч.1 ст.14 Закону № 1788, а саме, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
У роз`ясненні Міністерства соціального забезпечення «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 20 січня 1992 року № 8 ( наразі п.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування") встановлено, що працівникам зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону № 1788-ХІІ, але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону № 1788-ХІІ, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці.
Статтею 62 Закону №1788, визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до Роз`яснення Міністерства соціального забезпечення, за кожний повний рік роботи на провідних професіях перелічених у ч.1 ст. 14 Закону №1788 до пільгового стажу за Списком №1 зараховується додатково 3 місяці.
З урахуванням зазначеного, позивач має право на призначенні пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону№1058.
За таких умов суд вважає рішення пенсійного фонду є таким, що не відповідає діючому законодавству України, а тому підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Статтею 23 Закону № 1058, визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та у судовому порядку.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 58 Закону №1058, Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління пенсійного фонду України 30.04.2002 року за п. 8-2 (надалі положення), серед основних завдань управління є, зокрема завдання призначення (перерахунку) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати.
Відповідно до п.п. 6 п. 2.2 Положення, управління, відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд зазначає, що в даному випадку, слід зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 05.01.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ч.3 ст.114 Закону 1058 із зарахуванням при цьому до мого страхового і пільгового стажу за Списком №1 згідно з ч.3 ст.114 Закону 1058 періодів моєї роботи у: ДВАТ шахта «Трудівська» - з 11.05.1998 по 31.12.1999, в якості учня гірника підземного з повним робочим днем у шахті та гірника підземного з повним робочим днем у шахті; ВП « Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» «Трудівська» - з 26.05.2009 по 24.01.2017, в якості гірника очисного вибою 4 розряду, підземним, з повним робочим днем у шахті на дільниці № 1; ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» - з 03.10.2017 по 30.11.2017, в якості учня гірника очисного вибою 5 розряду підземним, з повним робочим днем у шахті із застосуванням положень роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №8 від 20.01.1992 при обчисленні пільгового стажу за ч.З ст.114 Закону №1058 та врахуванням висновків суду.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи вказані вище докази та вирішуючи справу в цілому, суд виходить з того, що згідно з положеннями ч.2 ст.2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає задоволенню.
Відповідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає стягненню з суб`єкта владних повноважень на користь позивача судовий збір у розмірі 908 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №501 від 02.02.2021 про відмову в призначенні пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 05.01.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ч.3 ст.114 Закону 1058 із зарахуванням при цьому до страхового і пільгового стажу за Списком №1 згідно з ч.3 ст.114 Закону 1058 періодів роботи у: ДВАТ шахта «Трудівська» - з 11.05.1998 по 31.12.1999, в якості учня гірника підземного з повним робочим днем у шахті та гірника підземного з повним робочим днем у шахті; ВП « Шахтоуправління «Трудівське» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» «Трудівська» - з 26.05.2009 по 24.01.2017, в якості гірника очисного вибою 4 розряду, підземним, з повним робочим днем у шахті на дільниці № 1; ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» - з 03.10.2017 по 30.11.2017, в якості учня гірника очисного вибою 5 розряду підземним, з повним робочим днем у шахті із застосуванням положень роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №8 від 20.01.1992 при обчисленні пільгового стажу за ч.З ст.114 Закону №1058 та врахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні, прийнятому за результатами розгляду даної справи.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) суму судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Повний текст рішення складено та підписано суддею головуючим 04 серпня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.В. Хохленков