
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відкриття провадження в адміністративній справі
02 серпня 2021 р. Справа №200/8904/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідач Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (адреса 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, вул.Свободи, 5 ЄДРПОУ 41325231) про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить суд:
Звільнити Позивача від сплати судового збору відповідно до наданих пояснень.
Визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, ЄДРПОУ 41325231 щодо ненарахування та не виплаті ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 щомісячних страхових виплат з 01.03.2021 року та визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, ЄДРПОУ 41325231 щодо ухвалення постанов № 0528/1522/1522/41 від 26.06.2021 року та № 0528/1522/1522.1/40 від 26.06.2021 року щодо припинення та не виплати ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 щомісячних страхових виплат з 01.03.2021 року та надалі.
Скасувати постанови Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, ЄДРПОУ 41325231 № 0528/1522/1522/41 від 26.06.2021 року та № 0528/1522/1522.1/40 від 26.06.2021 року повністю, як незаконно прийняті.
Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, ЄДРПОУ 41325231 відновити нарахування та виплати щомісячних страхових виплатити ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 з 01.03.2021 року та надалі, на визначений ним рахунок раніше (як похідне від п. 4,5 цього прохання).
Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов`язати Відповідача подати Суду звіт про виконання судового рішення по справі у встановлений судом строк, з урахуванням доводів Позивача викладених у цьому позові та для забезпечення виконання правових висновків Верховного Суду України визначених у Постанові по справі № 21-1465а15 від 16 вересня 2015 року (похідне для виконання судового рішення).
Винести окрему ухвалу відносно можливого кримінального правопорушення з боку відповідальної посадової особи відповідача, так як останнім явно та свавільно порушені гарантовані Позивачу права встановлені ст.ст. 41, 46, 92 Конституції України та Конвенції про захист прав та основоположних свобод.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2021 року позовну заяву залишено без руху та встановлено строк на усунення недоліків.
28 липня 2021 року засобами електронного зв`язку, представником позивача була надана заява про виконання ухвали суду, в якій останній просить суд переглянути питання сплати позивачем судового збору на підставі наданих пояснень та якщо суд вважає безпідставним звільнення від сплати судового збору або його відстрочення, відзначити Позивачу, які додаткові докази повинно надати суду для того, щоб на підставі п. 1 ч.1 ст.8 ЗУ “Про судовий збір” Позивач мав сподівання на звільненні від сплати судового збору або для його відстрочення. Також, засобами електронного зв`язку представником позивача була надана заява про виконання ухвали суду та Відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів в електронному вигляді за 1 квартал 2021 року.
Розглянувши подані заяви, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 133 КАС України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до пункту 1, пункту 3 частини 1 статті 8 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: - розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або - предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Частиною другої вказаної статті передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У постанові Верховного Суду від 13.02.2020 у справі № 640/6916/19 і на рішення Європейського суду з прав людини від 31.07.2007 “FC Mretebi v. Georgia” (“ФК Мретебі проти Грузії”, заява №38736/04) зазначено, що якщо позивач належить до певної категорії осіб (пункт 2 частини першої статті 8 Закону), або ж предметом спору є захист певних прав (пункт 3 частини першої статті 8 Закону), то закон не обмежує сторону у виборі способів та засобів доказування свого важкого майнового стану, який не дозволяє їй сплатити судовий збір у визначеному законом розмірі. Такий зміст закону покликаний захистити окремі вразливі та менш соціально захищені категорії громадян та сприяти їм у захисті своїх основоположних прав.
Отже, приписи статті 8 Закону України “Про судовий збір” стосовно звільнення, відстрочення, розстрочення та зменшення розміру судового збору за певним предметом позову, розповсюджуються в сукупності з оцінкою судом майнового стану вказаної особи.
Вказаний висновок узгоджується з висновками Верховного Суду, які наведені в постанові № 1340/5847/18 від 19.12.2019 року, а саме передбачена законом можливість звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору пов`язана виключно з майновим станом сторони.
При цьому, якщо позивач належить до певної категорії осіб (пункт 2 частини першої статті 8 Закону), або ж предметом спору є захист певних прав (пункт 3 частини першої статті 8 Закону), то закон не обмежує сторону у виборі способів та засобів доказування свого важкого майнового стану, який не дозволяє їй сплатити судовий збір у визначеному законом розмірі.
Такий зміст закону покликаний захистити окремі вразливі та менш соціально захищені категорії громадян та сприяти їм у захисті своїх основоположних прав.
В ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2021 року судом зазначено, що при усуненні вказаного недоліку позовної заяви позивачу слід врахувати правовий висновок Верховного Суду в ухвалі № 824/1571/19-а від 18 березня 2021 року, який полягає у тому, що підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору чи звільнення від його сплати, серед іншого, може бути довідка про склад сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків, документ про наявність/відсутність грошових переказів засобами поштового зв`язку, інші документи, які вказують на відсутність отримання грошової винагороди, бонусів при виконанні цивільно-правових договорів з надання послуг, в тому числі та не виключно у межах партнерства та дистриб`юторства тощо.
Враховуючи означене, суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що суд повинен відзначити, які саме докази останній повинен надати для звільнення або відстрочення сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.8 ЗУ “Про судовий збір”.
При цьому, судом враховується надане позивачем до заяви про виконання ухвали суду рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 червня 2021 року за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Означеним рішенням, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 053130006582 від 08.04.2021 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача № 3025 від 31.03.2021 року та прийняти рішення з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Станом на липень 2021 року, в Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутня інформація про набрання законної сили судовим рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 червня 2021 року, що дає суду підстави вважати про відсутність нарахованої та виплаченої пенсії.
З метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 908,00 грн. до ухвалення судового рішення у справі.
Між тим, суд відзначає, що відповідно до частини другої статті 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Вирішуючи питання про порядок розгляду даної справи (форму адміністративного судочинства), суд виходить з наступного.
Нормами частини 1 статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Відповідно до положень частини другої зазначеної статті спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Згідно з вимогами статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до вимог статті 260 КАС України, суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з вимогами частини 1 статті 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З урахуванням вищевикладеного, складу сторін та предмету доказування, суд доходить висновку, що зазначена справа є незначної складності та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/8904/21 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що за правилами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно правил статті 19 КАС України (предметна юрисдикція) та статей 25-27 КАС України (територіальна юрисдикція), справа підлягає розгляду Донецьким окружним адміністративним судом.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та у строк, установлений законом. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.
Керуючись статтями 12, 19, 25-27, 133, 162-163, 168, 171, 243, 248, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У Х В А Л И В :
Прийняти позовну заяву до розгляду.
Відкрити провадження у справі № 200/8904/21 за позовом ОСОБА_1 до відповідач Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Справа буде розглядатись одноособово суддею в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Встановити відповідачу 15 (п`ятнадцятиденний) строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог частини третьої статті 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Роз`яснити учасникам справи, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив (стаття 163 КАС України), відповідач - заперечення (стаття 164 КАС України), протягом п`ятиденного строку, відлік якого починається, відповідно: для позивача - з моменту отримання відзиву на позов, для відповідача - з моменту отримання відповіді на відзив.
Звернути увагу сторін, що відповідно до вимог статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Копію даної ухвали направити сторонам. Відповідачу направити також копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя І.В. Шинкарьова