
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
03 серпня 2021 р. Справа №200/5684/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Дмитрієва В.С., розглянувши у підготовчому засіданні в порядку письмового провадження клопотання відповідача про закриття провадження в частині позовних вимог у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
12 травня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв`язку, надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про зобов`язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем при виплаті одноразової виплати до 5 травня не враховано рішення Конституційного Суду України у справі щодо відповідності Конституції України окремого положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України №3-р/2020 від 27 лютого 2020 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року позовну заяву залишено без руху, у зв`язку із поданням позову без дотримання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
На виконання ухвали суду позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, з урахуванням якої просила зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Ухвалою від 8 червня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 29 червня 2021 року вирішено уточнюючу позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії, повернути без розгляду.
8 липня 2021 року до суду, засобами поштового зв`язку, надійшла уточнююча позовна заява ОСОБА_1 , з урахуванням якої позивач просить:
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Ухвалою суду від 8 липня 2021 року вирішено прийняти до розгляду уточнюючу позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії; перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначити підготовче засідання на 3 серпня 2021 року та витребувати у відповідача докази у справі.
У підготовче засідання сторони явку своїх представників не забезпечили, докази належного повідомлення про розгляд справи наявні в матеріалах справи.
26 липня 2021 року від відповідача, засобами поштового зв`язку, надійшло клопотання про залишення без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії щодо здійснення нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, оскільки є рішення, що набрало законної сили, між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Перевіривши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Тобто постановлення ухвали про закриття провадження у справі на підставі пункту 4 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України можливе виключно за сукупності наступних умов: набрали законної сили постанова чи ухвала суду про закриття провадження у такій самій справі; спір у справі повинен бути з одним і тим же предметом; спір у справі повинен бути заявлений з тих самих підстав.
У постанові від 9 жовтня 2018 року у справі № 809/487/18 Верховний Суд зазначив, що підстави адміністративного позову - це фактичні та юридичні обставини публічно-правового спору, які обґрунтовують можливість подання такого позову, це факти, які відповідно до норм матеріального права вказують на наявність (відсутність) між позивачем та відповідачем спірних правовідносин. Відтак, для встановлення тотожності підстав позову визначальне значення має коло обставин та фактів, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги. Не є зміною підстав адміністративного позову викладення одних і тих же обставин, але в іншій стилістичній формі або із зазначенням обставин, які були відомі заявникові під час подання ним первісної заяви, але були названі ним інакше.
Так судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року у справі №200/1765/21-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Вирішено: визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020, передбаченої частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня 2020, передбачену частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
При цьому підставою для звернення до суду слугувала відмова Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради у нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, оскільки ОСОБА_1 втратила статус «особа з інвалідністю 2 групи внаслідок війни».
Тобто спірним у справі №200/1765/21-а було саме право ОСОБА_1 на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня.
Разом з тим, у справі №200/5684/21 позивач звернулася, зокрема, щодо зобов`язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Тобто, у справі №200/5684/21 спірним є розмір виплаченої допомоги до 5 травня за 2020 рік без урахування рішення Конституційного Суду України у справі щодо відповідності Конституцій України (конституційності) окремого положення пункту 26 розділу VІ “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020.
Таким чином, суд зазначає, що оскільки предмет позову залишився незмінним, його підстави ґрунтуються на інших обставинах, що унеможливлює застосування пункту 4 частини 1 статті 238 КАС України.
З урахуванням викладеного, у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 238, 239, 241- 243, 248, 256, 293- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про закриття провадження у справі №200/5684/21 в частині позовних вимог щодо здійснення нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, - відмовити.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв