
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
04 серпня 2021 року Справа 160/9673/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В., при секретарі: Мартіросян Г.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу №160/9673/21 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
15.06.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області, в якому позивач, з урахуванням уточнень від 03.08.2021 року, просить суд:
- визнати протиправними дії територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області щодо нарахування та виплати судді Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 1 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року із застуванням щомісячного обмеження її нарахування сумою 47 320,00 грн. передбаченого частиною третьою статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» із змінами та доповненнями, внесеними Законом України № 553-ІХ від 13 квітня 2020 року;
- зобов`язати територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести нарахування суддівської винагороди судці Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 за період з 1 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року на підставі частин 2, 3, 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус судців» виходячи з базового розміру посадового окладу судці 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, з урахуванням регіонального коефіцієнту 1,2, надбавки за вислугу років у розмірі 60%, доплати за перебування на адміністративній посаді в суді як заступнику голови суду 5%, щомісячної доплати за науковий ступінь кандидата юридичних наук у розмірі 15% посадового окладу, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті, без застосування будь-яких обмежень передбачених частиною третьою статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» із змінами та доповненнями, внесеними Законом України № 553-ІХ від 13 квітня 2020 року;
- стягнути з територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області на користь судді Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська ОСОБА_1 недоплачену суддівську винагороду за період з 1 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року у розмірі 259 054 грн. 06 коп. з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті.
- допустити до негайного виконання рішення суду в частині виплати суддівської винагороди за один місяць;
- зобов`язати територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області як суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у десятиденний строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 15.06.2021 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.
Ухвалою суду від 16.06.2021 року було відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 06.07.2021 року, згідно до вимог ст.ст. 12, 180-183 Кодексу адміністративного судочинства України.
06.07.2021 року відкладено розгляд справи на 20.07.2021 року.
20.07.2021 року відкладено розгляд справи на 04.08.2021 року.
04.08.2021 року судом, на розгляд ставилося питання щодо залучення Державну судову адміністрацію України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) як другого відповідача до участі у справі №160/9673/21.
За приписами ч.1 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За викладеного, суд вважає за можливе провести судове засідання за відсутності учасників справи з урахуванням положень ч.3 ст.194, ч.1 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України.
У ході судового розгляду цієї справи, згідно інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що 03.03.2021 року Верховним Судом була прийнята постанова у справі №340/1916/20, предметом розгляду у якій є обмеження виплати судді Кропивницького апеляційного суду, починаючи з 18 квітня 2020 року, суддівської винагороди (розміром, що не перевищує десять прожиткових мінімумів) на підставі статті 29 Закону №294-ІХ (зі змінами, внесеними Законом №553-ІХ), за результатом розгляду зазначеної справи рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2020 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2020 року було скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
При цьому, в даній постанові Верховний Суд прийшов до висновку, що: "...за правилами частин третьої, четвертої статті 148 Закону № 1402-VIII, ДСА України здійснює функції головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення усіх інших судів, окрім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів; функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління ДСА України.
Відповідно до статті 149 Закону № 1402-VIII суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.
Зважаючи на наведені положення статей 148, 149 Закону № 1402-VIII у зіставленні з положеннями частин першої, другої, п`ятої статті 22, частини першої статті 23 БК України, до яких апелює ДСА України у касаційній скарзі, правильними є доводи останньої, що виплата суддівської винагороди здійснюється в межах бюджетних призначень, головним розпорядником яких (зокрема щодо Кропивницького апеляційного суду) є ДСА України. Відповідач як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня здійснює свої повноваження в межах асигнувань, які ДСА України затвердила у його кошторисі (на 2020 рік).
У обсязі встановлених в цій справі обставин колегія суддів не має підстав у категоричній формі стверджувати, що обсяг асигнувань відповідачу було зменшено після набрання чинності Законом № 553-ІХ, адже суди попередніх інстанцій не досліджували обставин справи в цій площині. Водночас згадане правове регулювання у поєднанні з аргументами ДСА України щодо виплати суддівської винагороди в межах видатків державного бюджету (на ці потреби) дає підстави вважати, що застосування (відповідачем) обмежень, передбачених статтею 29 Закону № 294-ІХ (зі змінами, внесеними Законом № 553-ІХ) при виплаті позивачу суддівської винагороди, могло бути обумовлено, окрім іншого, меншим обсягом бюджетних асигнувань відповідачеві на оплату праці суддівського корпусу (протягом спірного періоду), що своєю чергою передбачає безпосередню участь також і ДСА України у цьому процесі (мається на увазі виділення відповідному суду бюджетних коштів на виплату суддівської винагороди).
Тому для правильного вирішення цієї справи та обрання ефективного способу захисту порушених прав судам попередніх інстанцій потрібно з`ясувати також участь ДСА України (через призму її компетенції щодо розпорядження бюджетними коштами, виділеними на фінансування судів) у застосуванні обмежень при виплаті суддівської винагороди, передбачених частинами першою, третьою статті 29 Закону № 294-ІХ (зі змінами, внесеними Законом № 553-ІХ), відтак визначити правовий статус цього державного органу в адміністративному спорі - третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (як-от у цій справі) чи відповідач (другий відповідач).
У цьому зв`язку потрібно пояснити, що з огляду на доводи ДСА України, викладені у касаційній скарзі, причиною невиплати позивачу суддівської винагороди в повному обсязі протягом спірного періоду може бути недостатність виділених відповідачу коштів (бюджетних асигнувань) на ці потреби. У такому випадку невиплату суддівської винагороди в повному обсязі можна пов`язувати із діяльністю ДСА України як головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення діяльності усіх судів (крім Верховного Суду; стаття 148 Закону № 1402-VIII), відповідно як суб`єкта владних повноважень, рішеннями/діями якого порушено право особи (судді)...".
За приписами ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене та те, що предмет розгляду у цій справі є подібним до предмету розгляду у справі №340/1916/20, обов`язковість висновків щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду, суд приходить до висновку про необхідність залучення до участі в цій справі Державної судової адміністрації України в якості другого відповідача виходячи з вимог ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до ч.3, ч.4 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Згідно ч.6 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
За викладеного, у зв`язку із залученням до участі у цій справі в якості другого відповідача Державної судової адміністрації України, суд вважає за необхідне призначити справу до розгляду у підготовчому засіданні на 30.08.2021 року о 09:00 год., згідно до вимог ст.ст. 48, 180-183 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 48, 180, 181, 183 43, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Залучити Державну судову адміністрацію України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) як другого відповідача до участі у справі №160/9673/21.
Підготовче засідання призначити на 30.08.2021 року о 09:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м.Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала судових засідань №18.
Відповідачу-2 (Державній судовій адміністрації України) - протягом 15 календарних днів після отримання цієї ухвали надати суду відзив на позов та докази в обґрунтування відзиву з дотриманням вимог ст.ст. 162, 175 Кодексу адміністративного судочинства України; надати суду докази на підтвердження виділення (перерахування) Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області коштів (бюджетних асигнувань) на потреби виплати позивачеві у спірний період суддівської винагороди в повному обсязі виходячи з позиції Верховного Суду, викладеній в його постанові від 03.03.2021 року у справі №340/1916/20, яка є обов`язковою для врахування адміністративним судом за приписами ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно до вимог ст.ст.72-77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу-1 (Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області) - протягом 15 календарних днів після отримання цієї ухвали надати суду докази на підтвердження того, в якому розмірі були виділені (перераховані) йому кошти (бюджетні асигнування) Державною судовою адміністрацією України та, у випадку виділення таких коштів в повному обсязі доказів того, на які цілі вони були витрачені виходячи з позиції Верховного Суду, викладеній в його постанові від 03.03.2021 року у справі №340/1916/20, яка є обов`язковою для врахування адміністративним судом за приписами ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач 1: Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, пр. Д. Яворницького, 57, к.301, код ЄДРПОУ 26239738).
Відповідач 2: Державна судова адміністрація України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795).
Третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, вул. Челюскіна, 1, код ЄДРПОУ 37988155).
Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від рішення по суті позовних вимог згідно до вимог ст.ст.294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Ільков