
Справа № 310/2927/19
2/310/64/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2021 рокум. Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі судді Полянчука Б.І., при секретарі Борисенко Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (представник Малімон Андрій Ярославович) до ОСОБА_1 (представник ОСОБА_2 ) про стягнення грошових коштів,
ВСТАНОВИВ:
ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», яке відповідно до рішення загальних зборів товариства №20 від 10.04.2019 було перейменовано на АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» звернулось з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об`єму газу, в якому зазначило, що 29 травня 2018 року працівниками ПАТ «Запоріжгаз» на об`єкті споживання відповідача, який знаходиться за адресою: 71100, м. Бердянськ, вул. Підгірна, 228 виявлено факт роботи комерційного вузла обліку газу (лічильника газу) у позаштатному режимі.
З урахуванням виявлених порушень представниками оператора ГРМ у присутності споживача складено акт про порушення №1612 від 29.05.2018. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками ПАТ «Запоріжгаз» та споживачем. Зауважень за фактом складення акту внесено не було.
З метою підтвердження факту роботи ЗВТ у позаштатному режимі, лічильник у присутності відповідача демонтовано для проведення його позачергової повірки, про що складено протокол направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку №000585 від 04.06.2018. Після зняття лічильника в присутності споживача ЗВТ упаковано в пакет з поліетилену, який опломбовано пломбою оператора ГРМ з унікальним номером С43860067.
За результатами вимірювань проведених під час позачергової повірки повірником ДП «Запоріжжястандартметрологія», лічильник відповідача марки Gallus зав. №20011013049 типорозміру G-4 визнаний непридатним до подальшої експлуатації, оскільки значення відносної похибки лічильника у всіх його робочих діапазонах перевищило максимально допустиме.
У зв`язку з негативним результатом повірки Запорізьким науково-виробничим центром стандартизації, метрологіх та сертифікації видано довідку про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки виданої від 14.06.2018 № 4-1443-18.
Комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №1612 від 29.05.2018, що відображено у протоколі №1442 від 22.06.2018.
Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу за період з 30.11.2017 по 28.05.2018, з урахуванням підключених газових приладів (газова плита - 1 шт., двоконтурний котел - 1 шт.), зареєстрованих осіб (1 особа) та опалювальної площі 28,0 м.кв. Вартість донарахованого об`єму природного газу склала 12639,08 грн.
14.08.2018 ПАТ «Запоріжгаз» направило відповідачу Акт розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату, але відповідачем борг не сплачено.
ПАТ «Запоріжгаз» просило стягнути з ОСОБА_3 на користь ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (ЄДРПОУ – 03345716) вартість донарахованого необлікованого об`єму та обсягу природного газу у сумі 12 639,08 грн., перерахувавши на рахунок № НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716. Суму сплачених судових витрат віднести на відповідача (перерахувавши на рахунок ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» № НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716).
У судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав і просив їх задовольнити.
Відповідач та її представник позовні вимоги не визнали у повному обсязі, проти їх задоволення заперечували.
ОСОБА_1 пояснила, що в зв`язку з відсутністю газу зателефонувала до абонентської служби та викликала службу ремонту. Біля 14-00 годин приїхали два працівника газової служби. Зауважень до неї не було. Акт про порушення читала.
Представником відповідача надано письмові пояснення у яких викладено позицію про необґрунтованість позовних вимог, оскілки позивачем не враховано положення п.13 глави 13 розділу ХІ Кодексу ГРС, якою передбачено, що процедура нарахування (донарахування) не застосовується у разі своєчасного (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем оператора ГРМ. Поняття «своєчасне повідомлення побутовим споживачем» визначено у пункті 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС. Відповідачем до прибуття працівника ПАТ «Запоріжгаз» була надана аварійно-диспетчерській службі ПАТ «Запоріжгаз» інформація про недоліки роботи на її подвір`ї газового устаткування (відсутність подачі газу на газову плиту). При розгляді комісією акту про порушення залишено поза увагою факт подачі відповідачем заявки від 29.05.2018. В акті порушення відсутні відомості про усунення чи неможливість усунення порушень на дату складання акту. Вважає, що позивачем не доведено та не встановлено факту роботи лічильника газу у позаштатному режимі. Положення глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, що регламентують роботу комерційного вузла обліку у позаштатному режимі не розповсюджуються на побутових споживачів до яких відноситься відповідач. Основні вимоги для лічильників газу, які використовуються для інженерного обладнання житлових будинків, викладені в ДСТУ 3336-96 «Лічильники газу побутові». Для характеристики вимірювального приладу на лічильнику обов`язково зазначаються його метрологічні характеристики (максимальний робочий тиск, максимальна витрата, мінімальна витрата), Побутовий лічильник газу відповідача був признаний непридатним до застосування, у зв`язку з його невідповідностю метрологічним характеристикам, а не підтвердження факту роботи лічильника у позаштатному режимі. Акт про порушення складений в результаті позачергової повірки лічильника газу, а не після отримання результатів позачергової чи експертної повірки ВОГ (ЗВТ), що суперечить вимогам абзацу 6 пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС. На час складання акту у працівників позивача не було в наявності посвідчень, що свідчить про відсутність повноважень. Позивачем не наведено підстав з яких представники ПАТ «Запоріжгаз» з`явились до будинку відповідача. У випадку сумніву щодо роботи лічильника газу побутового споживача проводиться його експертиза згідно з «положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 №619. При проведенні експертизи лічильника газу проводиться і його позачергова повірка, згідно ДСТУ 2708-99 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення». Експертиза лічильника газу не проводилась. Позивачем не надано доказів на підтвердження складу комісія, що уповноважена розглядати акти про порушення та приймати рішення за результатами їх розгляду. Розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості здійснено з порушенням. Позивачем не доведено ціну закупівлі природного газу оператором ГРМ, з урахуванням того, що ПАТ «Запоріжгаз» не є постачальником природного газу, його закупівля здійснювала інша юридична особа - ТОВ «Запоріжгаз Збут» (а.с. 124-141, 159-160).
З`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.
У справі, що переглядається, між сторонами склалися правовідносини, які регулюються статтею 714 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824 (далі – Кодекс ГРМ).
Згідно із частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Статтею 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» з 01 липня 2015 року передбачено відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу.
З 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу», яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.
Статтею 4 ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що державне регулювання ринку природного газу здійснює регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. До компетенції регулятора на ринку природного газу належить крім іншого затвердження кодексу газорозподільних систем; забезпечення дотримання операторами газотранспортних і газорозподільних систем, а також іншими суб`єктами ринку природного газу (крім споживачів) їхніх обов`язків згідно з цим Законом та іншими відповідними актами законодавства; затвердження та моніторинг виконання планів розвитку газотранспортних та газорозподільних систем; моніторинг виконання функцій та обов`язків суб`єктами ринку природного газу відповідно до положень цього Закону та інших актів законодавства щодо доступу до газотранспортних і газорозподільних систем. Регулятор має право: видавати обов`язкові для виконання суб`єктами ринку природного газу (крім споживачів) рішення; накладати санкції на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів), які порушили свої обов`язки відповідно до цього закону та інших актів законодавства; розглядати скарги і вирішувати спори відповідно до статті 58 цього Закону.
У відповідності до підпункту 33 п. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок природного газу» ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.
За приписами п.п. 17, 35 п.1 ст. 1 ЗУ «Про ринок природного газу» розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу, оператор газорозподільної системи це - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Статтею 1 ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що:
- споживач це - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37 цієї статті);
- побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп. 23 цієї статті);
- суб`єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп. 39 цієї статті).
Виходячи з викладеного з 01 липня 2015 року Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління, тобто є оператором газорозподільної системи.
У відповідності до статті 38 ЗУ «Про ринок природного газу» права та обов`язки оператора ГРМ, визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
Згідно пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Частиною 3 ст. 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
У відповідності до частини 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків зокрема є договори та інші правочини.
Суд вважає, що правовідносини, які склалися між ПАТ «Запоріжгаз» та ОСОБА_4 регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015 року, а також Типовим договором розподілу природного газу.
Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Згідно п. 4 глави 3 розділу VI п.4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п.4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).
Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об`єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) до типового договору розподілу природного газу. Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об`єму споживання природного газу, зокрема мають містити присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як субітку ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку, величину приєднаної потужності об`єкта споживача та перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності).
У разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживає по АДРЕСА_1 , здійснює фактичне споживання природного газу за вказаною адресою та оплачує його на підставі наданих їй рахунків, що свідчить про приєднання відповідача до умов Типового договору розподілу природного газу.
Відповідно до пункту 2, 3 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини; забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.
У відповідності до пункту 2.3. Типового договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина 1, пункти 2, 5, 7 частини 2 статті 59 Закону «Про ринок природного газу»). Згідно з пунктом 3 частини 2, частини 3 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Кодексом ГРМ, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824, у пункті 4 глави 1 розділу I визначено, що несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу; несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку необліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно абзацу 2,3 п.1 Глави 4 Розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем для визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу приймаються дані лічильника газу оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.
Судом встановлено, що об`єкт споживання відповідача не забезпечений вузлом обліку газу оператора ГРМ, тому визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється за даними вузла обліку газу споживача.
Пунктом 5.2. Договору передбачено, що визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем зобов`язаний допустити уповноважених представників оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
Пунктом 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
Згідно з положеннями, визначеними пунктами 4-6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, споживач відповідає за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр).
Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Згідно з пунктом 6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
У постановах Верховного Суду від 13.02.2020 у справі № 908/386/19, від 28.05.2020 у справі № 908/902/19 викладено правову позицію, відповідно до якої, виходячи із системного аналізу зазначених положень Кодексу ГРС, зміст визначення «позаштатний режим роботи» характеризується переліком ознак, які самостійно або в своїй сукупності створюють його юридичне наповнення. Водночас хоча зазначений перелік і не є вичерпним, однак, з огляду на правову природу відносин з газопостачання та правовий статус його суб`єктів, наявність зазначених ознак підлягає доведенню саме оператором ГРМ, насамперед шляхом їх фіксації у відповідному акті. Ознаки позаштатного режиму повинні бути належним чином встановлені та зафіксовані оператором ГРМ, а для вирішення питання щодо наявності ознак роботи в позаштатному режимі відповідно до критеріїв визначених Кодексом ГРС у підпункті 6 пункту 6 глави 6 розділу X (за відсутності ознак передбачених підпунктами 1 - 5) недостатньо лише зазначати, що за результатами метрологічних вимірювань «має місце похибка», а підлягає доведенню оператором ГРМ факт наявності інших ознак порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ з боку споживача.
Згідно з пунктами 1, 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; 2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
Пунктами 1-2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/ несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Відповідно до пунктів 3, 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Згідно з пунктом 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ (пункт 9 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем).
Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Відповідно до пункту 8 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого втрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи із 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.
29.05.2018 працівниками ПАТ «Запоріжгаз» складено акт про порушення № 1612 на об`єкті Підгірна, 228, у якому зазначено, що встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: побутовий лічильник працює в позаштатному режимі, що є порушення п. 3.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС № 2494. Необхідно надати доступ для демонтажу ЗВТ (а.с. 11).
04.06.2018 ПАТ «Запоріжгаз» складено протокол 000585 направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку. Зазначено, що лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою С43860067, споживач запрошується о 10-00 14.06.2018, орган який проводить позачергову повірку ДП «Запоріжжястандартметрологія» (а.с. 12)
У довідці про непридатність регульованого засобу вимірювальної техніки № 4-1443-18 від 14.06.2018, складеній ДП «Запоріжжястандартметрологія» зазначено, що за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки лічильник газу побутовий G4 MGM-UA зав. № 2011013049, виробник GROSS, не відповідає вимогам п. 6.9.1 Р50-071-98 Лічильники газу побутові, Методи за засоби повірки. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: дmin=-100%, д0.2=-100%, дmax=-100% (а.с. 13).
22.08.2018 складено протокол № 1442 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Зазначено наступний склад комісії: начальник відділу інспектування Маковська В.Є., головний юрисконсульт Вініченко О.В., начальник Бердянського відділення Алексієнко К.Г., провідний інженер з обліку природного газу ОСОБА_5 , інженер з обліку природного газу ОСОБА_6 , аудитор І категорії ВЕБ Пастков А.В. Комісія вирішила акт про порушення № 1612 від 29.05.18 задовольнити (а.с. 14).
Згідно розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості за позаштатний режим роботи ЗВТ за адресою: АДРЕСА_2 , відкритий на ім`я ОСОБА_1 , за період з 30.11.2017 по 29.05.2018 донараховано 12639,08грн.(а.с. 15-17).
Листом від 14.08.2018 року ОСОБА_1 направлено акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу від 09.08.2018, розрахунок на сплату не облікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу від 09.08.2018 та запропоновано здійснить оплату протягом 10 днів з дати отримання повідомлення (а.с. 18-21).
З наданих відповідачем копій рахунків та квитанцій (а.с. 60-64), роздруківки з особистого кабінету (а.с. 80-81, 82-84) вбачається, що відповідач здійснювала регулярні платежі за спожитий газ, до дати складання акту про порушення 29.05.2018 здійснювався контроль 07.02.2018, складався акт 04.04.2018.
Зі змісту заявки № 2590/872 вбачається, що ОСОБА_1 саме 29.05.2018, тобто в день складання акту про порушення, зверталась до абонентської служби відповідача з приводу порушень роботи газової системи будинку. Заявка прийнята о 13-54 диспетчером ОСОБА_7 , передана виконавцю 29.05.2018 року, прибуття на об`єкт о 14-05. Зазначено, що покази «Варта 5-03» в нормі 0%, досліджено внутрішньо будинковий газопровід, КС витік газу виявлено … перед лічильником до 20 концентрація - 0,09990, виповнено змазку крану перед лічильником, досліджено Вартой витоку газу немає (а.с. 85).
Згідно з протоколом ДП Запоріжжястандартметрологія № 1680 - 1443, лічильник газу № 2011013049, виробництва MGM-UA, розміру G4 4, Підгірна, 228, 14.06.2018 пройшов повірку. Зовнішній огляд задовільний, герметичний. За результатами вимірювань не відповідає нормі, не придатний (а.с. 86).
У відповіді ДП «Запоріжжястандартметрологія» від 06.08.2020 № 04/2443 зазначено, що підприємством видано свідоцтво про визнання технічної компетенції за № МС 88-18 від 30.11.2018 (чинне до 30.11.2021), яке засвідчує, що Лабораторія по повірці побутових лічильників Бердянського відділення, відділу лабораторних вимірів управління метрології ПАТ «Запоріжгаз» відповідає вимогам ДСТУ ІSO10012:2005 «системи керування вимірюванням. Вимоги до процесів вимірювання та вимірювального обладнання». Відповідно до ч. 2 ст. 58 Господарського кодексу Україні підприємством відкрито відділ повірки засобів вимірювальної техніки в м. Бердянськ без створення юридичної особи. Відділ повірки засобів вимірювальної техніки в м. Бердянськ має повір очну лабораторію для здійснення своїх функцій у сфері метрології та метрологічної діяльності, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 . Повірка лічильника газу проводиться в Бердянському відділенні відділу лабораторних вимірі управління метрології ПАТ «Запоріжгаз» за адресою: м. Бердянськ, вул. Підгірна, 21, а також за необхідності на власному обладнанні (а.с. 191).
За інформацією Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Україні до складу ДП «Запоріжжястандартметрологія» входить відділ повірки засобів вимірювальної техніки м. Бердянськ (місцезнаходження бул. Шевченка, 1, м. Бердянськ), які здійснюють свою діяльність з проведення повірки ЗВТ на підставі свідоцтва про уповноваження (атестацію) на провадження повірки (калібрування) ЗВТ від 13.08.2014 № ПК 016-2014, було чинне до 13.08.2019 (а.с. 192).
Перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу здійснюється у випадку доведеності факту пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботи комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ необліковується або обліковується некоректно, що є предметом доказування по справі.
Згідно з частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України).
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).
Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною шостою статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У частинах першій та другій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Наданою позивачем довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки лічильник Гросс-11 G-4, заводський номер 2011013049, визнано непридатним внаслідок перевищення допустимої похибки вимірювання, що позивачем кваліфіковано як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ. Проте, факт наявності порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ з боку споживача ОСОБА_1 , які можуть вплинути на результати вимірювання, що згідно з пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ кваліфікується як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, позивачем доведено не було, а невідповідність метрологічних характеристик вимогам п. 6.9.1 Р50-071-98 «Лічильники газу побутові, Методи за засоби повірки», що була виявлена в результаті повірки лічильника газу представниками позивача, сама по собі не свідчить про порушення відповідачем порядку експлуатації комерційного вузла обліку та не може бути підставою для відповідальності споживача.
Доводи позивача про те, що саме неповідомлення споживачем про обставини втручання у роботу лічильника до виявлення таких недоліків представником оператора ГРМ призвело до витрат природного газу є не необґрунтованими, оскільки виявити невідповідність метрологічним характеристикам у роботі лічильника при візуальному огляді споживачем, не будучи фахівцем у галузі стандартизації та метрології, неможливо. При цьому, відповідач при експлуатації лічильника газу не допускав порушень правил експлуатації та втручань у роботу приладу обліку газу.
Крім того, зазначені пояснення позивача спростовуються наданою відповідачем копією заявки № 2590/872.
Позивачем не надано жодного доказу і не доведено перед судом того, що споживачем газу використано об`єм газу більше, ніж об`єм газу за який сплачено кошти.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 141,259,263-265,273,280-282,354,355 ЦПК України, Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, Типовим договором на розподіл природного газу, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03345716, яке знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Заводська,7) до ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 ), про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 12639 гривень 08 копійок відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя