Рішення № 98742446, 29.07.2021, Олександрівський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
933/313/21
Номер документу
98742446
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 933/313/21

Провадження № 2-о/933/27/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2021 року смт Олександрівка

Олександрівський районний суд Донецької області у складі:

головуючого судді - Шинкаренко А.І.,

за участі:

секретаря судового засідання - Рєзнік Г.О.,

прокурор - Пятун Н.М.

представника заявника Новодонецької селищної ради - Щербини А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Олександрівка цивільну справу за заявою керівника Краматорської окружної прокуратури, в інтересах держави, в особі Новодонецької селищної ради Донецької області, заінтересована особа: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність,

в с т а н о в и в:

28.05.2021 року керівник Краматорської окружної прокуратури Донецької області, діючи в інтересах держави в особі Новодонецької селищної ради Краматорського району Донецької області, звернувся до суду з заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, а саме гідротехнічної споруди, розташованої на водоймі річки Самара, притока річки Дніпро, посилаючись на те, що Веселогірською сільською радою Олександрівського району, яка на теперішній час увійшла до складу Новодонецької об`єднаної територіальної громади, у січні 2011 року розпочато процедуру визнання нерухомого майна - гідротехнічної споруди, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на водному об`єкті загальнодержавного значення об`ємом 500 тис. куб метрів, загальною площею водного дзеркала 18 га - безхазяйним. 18.06.2019 року дана гідротехнічна споруда внесена до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно як безхазяйна. З метою пошуку власника майна, Веселогірською сільською радою 01.01.2011 року та 06.07.2019 року було подано оголошення в газету «Вісті Олександровщини». З вказаного періоду по теперішній час власника нерухомого майна не виявлено. Рішенням Новодонецької селищної ради від 19.11.2020 року № 8/1-17 «Про реорганізацію Степанівської сільської ради, Іверської сільської ради, Спасько-Михайлівської сільської ради Веселогірської сільської ради, Криничанської сільської ради шляхом приєднання до Новодонецької селищної ради та її виконавчого комітету» визначено Новодонецьку селищну раду правонаступником всього майна, прав та обов`язків в тому числі і Весологірської сільської ради. Зважаючи на те, що гідротехнічна споруда взята на облік як безхазяйна нерухома річ і сплинув один рік з дня взяття її на облік, гідротехнічна споруда може бути передана в комунальну власність територіальної громади Новодонецької селищної ради. Між тим, Новодонецька селищна рада самостійно до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність не зверталася, незважаючи на те, що минуло вже більше року з дня розміщення оголошення в засобах масової інформації, внаслідок чого порушено інтереси територіальної громади. На лист Краматорської окружної прокуратури від 19.04.2021 р. про вжиття заходів до отримання гідротехнічної споруди у комунальну власність, Новодонецька селищна рада листом від 19.04.2021 р. повідомила про те, що не має можливості звернутись до суду через необізнаність та відсутність достатнього досвіду у судовій практиці стосовно передачі гідротехнічної споруди у комунальну власність. Тому з метою захисту інтересів держави з такою заявою звернувся керівник Краматорської окружної прокуратури Донецької області.

Ухвалою Олександрівського районного суду Донецької області від 02.06.2021 року залишено без руху заяву Краматорської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Новодонецької селищної ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну.

08.06.2021 року, на виконання ухвали Олександрівського районного суду Донецької області від 02.06.2021 року, Краматорською окружною прокуратурою було направлено до суду заяву та додаткові документи.

Ухвалою Олександрівського районного суду Донецької області від 09.06.2021 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено судове засідання на 10 год. 30 хв. 13.07.2021 року.

Судове засідання неодноразово відкладалось, в останнє на 29.07.2021 року.

Прокурор та представник Новодонецької селищної ради в судовому засіданні підтримали заявлені позовні вимоги та наполягали на їх задоволенні.

Заінтересована особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, проте в попередніх судових засіданнях проти заяви прокурора про передачу у комунальну власність безхазяйної нерухомої речі - гідротехнічну споруду - не заперечувала.

Суд, вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Згідно п.7 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

Судом встановлені наступні обставини.

У січні 2011 року Веселогірською сільською радою Олександрівського району Донецької області, яка на теперішній час увійшла до складу Новодонецької об`єднаної територіальної громади, розпочато процедуру визнання нерухомого майна - гідротехнічної споруди, що знаходиться в с. Весела Гора на водоймі річки Самара, притока річки Дніпро, безхазяйним.

З метою пошуку власника майна Веселогірською сільською радою 01.01.2011 подано оголошення в газету «Вісті Олександрівщини». З моменту подання вказаного оголошення до теперішнього часу до Веселогірської сільської ради, Новодонецької селищної ради ніхто не звертався з питання власності на гідротехнічну споруду, що підтверджується інформацією Новодонецької селищної ради від 19.04.2021.

Рішенням виконкому Веселогірської сільської ради №1 від 08.01.2013 присвоєно гідроспоруді адресу - АДРЕСА_2 . Згідно рішення Веселогірської сільської ради №7/6-21 від 14.01.2016, назву вулиці перейменовано з «Октябрська» на «Центральна".

На виконання пунктів 82-86 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, за заявою ОСОБА_2 (уповноважена особа), реєстратором Олександрівської районної державної адміністрації прийнято рішення №47391350 від 18.06.2019 про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічної споруди, що розташована за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 18.06.2019 та інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 07.06.2021 року.

З оголошення у газеті "Вісті Олександрівщини" від 06.07.2019 року вбачається, що Веселогірською сільською радою повідомлено про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік, а саме гідротехнічної споруди, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно інформації Новодонецької селищної ради від 19.04.2021, з моменту подання оголошення до теперішнього часу до Веселогірської сільської ради, Новодонецької селищної ради ніхто не звертався з приводу права власності на вказане майно.

Згідно договору оренди від 15.04.2010, укладеного між Олександрівською райдержадміністрацією та фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 , останній передано в оренду водний об`єкт загальнодержавного значення, об`ємом 500 тис. куб. метрів, загальною площею водного дзеркала 18,0 га, на якому знаходиться вищезазначена гідротехнічна споруда. Додатковою угодою №103 від 21.05.2020 до договору, термін дії договору оренди водного об`єкту продовжений до 14.04.2022.

Відповідно до висновку спеціаліста - оцінювача від 26.04.2021, вартість гідротехнічної споруди за вказаною адресою складає 9 434 639,00 грн.

Згідно рішення Новодонецької селищної ради від 19.11.2020 року № 8/1-17 «Про реорганізацію Степанівської сільської ради, Іверської сільської ради, Спасько-Михайлівської сільської ради Веселогірської сільської ради, Криничанської сільської ради шляхом приєднання до Новодонецької селищної ради та її виконавчого комітету» Новодонецьку селищну раду визначено правонаступником всього майна, прав та обов`язків в тому числі і Весологірської сільської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частиною 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно із ч. 1-2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст. 13 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до п. 3 ст. 131 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 56 Цивільного процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган.

Вказана правова позиція викладена у постанові Великої палати Верховного суду від 15.10.2019 у справі № 903/129/18.

Велика палата Верховного суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 виклала правову позицію щодо обґрунтування прокурором підстав для представництва інтересів держави в суді, зокрема визначено, що прокурор звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора не обґрунтованим.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Керівником Краматорської окружної прокуратури, на виконання вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» неодноразово були направлені Новодонецькій селищній раді відповідні листи-повідомлення.

Від Новодонецької селищної ради отримано відповідь від 19.04.2021 № 02-27/816 з якої слідує, що вказаним органом заходи судового захисту інтересів держави не вживались через необізнаність та відсутність достатнього досвіду у судовій практиці стосовно передачі гідротехнічної споруди у комунальну власність.

Таким чином, з вказаного листа уповноваженого органу наміру вжиття заходів щодо захисту інтересів держави в судовому порядку не простежується.

Вказане розцінене прокурором як бездіяльність уповноваженого органу та у розумінні ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» надає йому право здійснювати представництво інтересів держави в суді.

Відповідно до ст. 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника, або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Один рік з дня взяття на облік гідротехнічної споруди, що знаходиться по АДРЕСА_2 , як безхазяйної сплинув 18.06.2020 року.

Згідно з положеннями ст. 333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної речі у власність відповідної територіальної громади.

Враховуючи викладене, зважаючи на те, що протягом року з дня опублікування оголошення, про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме: гідротехнічної споруди, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на водному об`єкті загальнодержавного значення об`ємом 500 тис. куб. метрів, загальною площею водного дзеркала 18 га., будь-хто із фізичних або юридичних осіб не заявив про свої права на нього, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання вищевказаного нерухомого майна безхазяйним майном та передачу його у власність територіальної громади Новодонецької селищної ради.

Відповідно до ст. 294 ЦПК України судові витрати по справам окремого провадження не відшкодовуються, а тому суд відносить судові витрати на рахунок заявника по справі.

Керуючись вимогами ст.ст. 13, 19, 81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Заяву керівника Краматорської окружної прокуратури, в інтересах держави, в особі Новодонецької селищної ради Донецької області, заінтересована особа: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, - задовольнити повністю.

Передати безхазяйну нерухому річ - гідротехнічну споруду, вартістю 9434639,00 гривень, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , на водному об`єкті загальнодержавного призначення, об`ємом 500 тис.куб.метрів, загальною площею водного дзеркала 18 га, у комунальну власність територіальної громади Новодонецької селищної ради Донецької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Олександрівський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Позивач - керівник Краматорської окружної прокуратури, юридична адреса: вулиця Рум`янцева, буд. 4-А, м. Краматорськ, Донецької області, ЄДРПОУ 25707002;

- Новодонецька селищна рада, адреса: вул. Благовісна, 3, смт Новодонецьке, м.Добропілля Донецької області, ЄДРПОУ 36297522;

Заінтересована особа - ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складено 03 серпня 2021 року.

Суддя А.І. Шинкаренко