Рішення № 98739912, 24.06.2021, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
24.06.2021
Номер справи
554/10356/20
Номер документу
98739912
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу 24.06.2021 Справа № 554/10356/20

Провадження №2/554/288/2021

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

24 червня 2021 року м. Полтава

Октябрський районний суд м.Полтави в складі:

головуючого судді - Гальонкіної Ю.С.,

секретаря судового засідання - Кононенко А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення державних коштів,-

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2020 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення державних коштів в сумі 4690 грн. 22 коп. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ОСОБА_1 на підставі його заяви, декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії на підставі рішень Управління нараховувалася житлова субсидія з вересня жовтня 2015 року по квітень 2019 року. У зв`язку з відсутністю інформації про шлюб ОСОБА_1 за період з 01 травня 2018 року по січень 2019 року відповідачу автоматичним розрахунком було призначено житлову субсидію.

31 липня 2019 року відділом житлових субсидій Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Полтаві ради встановлено, що з 01 травня 2018 року ОСОБА_1 перебуває у зареєстрованому шлюбі.

Згідно подання Управління від 09.08.2019 року ОСОБА_1 перераховано субсидію та повернуто кошти до державного бюджету за період з 01 травня 2018 року по 31 січня 2019 року з рахунків організацій-надавачів коштів.

Оскільки відповідач не повідомив Управління про склад сім`ї, виникла переплата у розмірі 4690,22 грн. Засіданням комісії з призначення всіх видів соціальних допомог, пільг та субсидій від 09 серпня 2019 року надання житлової субсидії ОСОБА_1 припинено. Водночас, за період з 01.02.2019 року по 30 квітня 2019 року включно кошти житлової субсидії отримано особою в готівковій формі в розмірі 4690, 22 грн. Таким чином, сума надміру виплаченої житлової субсидії складає 4690,22 грн.

Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Полтаві ради суму виплачених коштів житлової субсидії у розмірі 4690,22. та судовий збір в сумі 2102 грн.

Ухвалою судді від 03 грудня 2020 року відкрито провадження у справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

У судове засідання представник позивача не з`явився, зазначивши у позовній заяві про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримує повністю, проти ухвалення заочного рішення не заперечують.

Відповідач повторно у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, про причини своєї неявки суд не повідомив.

Згідно ст. 280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, якщо відповідач не з`явився без поважних причин або без повідомлення причини, не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів. З цих підстав суд, відповідно до ст.ст. ч.4 ст. 223, 280 ЦПК України, розглянув справу у заочному порядку та ухвалив рішення.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Відповідно до п. 3 «Положення про порядок призначення житлової субсидії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Згідно з п. 3 вищевказаного Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

За змістом п. п. 6, 7, 13 «Положення про порядок призначення житлової субсидії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (в редакції, яка діяла на час призначення субсидії відповідачу), субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Субсидія розраховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія. Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням ; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Судом встановлено, що 30 жовтня 2015 року ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради з заявою про призначення житлової субсидії, разом з якою подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначення житлової субсидії, в якій вказав, що в будинку фактично проживає тільки він.

Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради за заявою відповідача винесено рішення про призначення субсидії, яким ОСОБА_1 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 , опалювальна площа 80,90 кв. м, на площу 75.00 кв. м на опалювальний період з жовтня 2015 року по вересень 2016 року включно щомісячно в сумі 1782,88 грн.

Рішеннями Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради ОСОБА_1 була автоматично розрахована житлова субсидія вересня 2016 року по квітень 2018 року включно.

З 01 травня 2018 року вступила в дію постанова Кабінету Міністрів України №329 від 27 квітня 2018 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою було внесено зміни в Положення про порядок призначення житлових субсидій, відповідно до якої установлено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, про що Управління повідомило відповідача листом з проханням з`явитися для перевірки відомостей. Що ним надавалися під час написання заяви про надання субсидії.

Оскільки ОСОБА_1 не з`явився до Управління, рішенням від 19 червня 2018 року йому була автоматично призначена житлова субсидія з травня 2018 року по вересень 2018 року та розрахована на 5 місяців, з травня 2018 року по вересень 2018 року включно в сумі 00,00 грн. на місяць.

Рішенням від 04 листопада 2018 року ОСОБА_1 була автоматично призначена житлова субсидія з жовтня 2018 року по жовтень 2018 року в сумі 716,12 грн. на місяць.

Рішенням від 23 листопада 2018 року ОСОБА_1 була автоматично розрахована житлова субсидія з листопада 2018 року по березень 2019 року в сумі 1984,58 грн. на місяць.

Рішенням від 20 грудня 2018 року ОСОБА_1 була автоматично розрахована житлова субсидія з грудня 2018 року по грудень 2018 року в сумі 1898,97 грн. на місяць.

Рішенням від 24 січня 2019 року ОСОБА_1 була автоматично розрахована житлова субсидія, з січня 2019 року по березень 2019 року в сумі 1899,62 грн. на місяць.

Рішенням від 16 січня 2019 року ОСОБА_1 була автоматично розрахована житлова субсидія з квітня 2019 року по квітень 2019 року в сумі 890,98 грн. на місяць.

24 липня 2019 року на адресу ОСОБА_1 було направлено лист № 3614 з проханням з`явитися до Управління для подальшого надання житлової субсидії.

31 липня 2019 року ОСОБА_1 надав особисто до Управління копію декларацію про доходи і витрати, де зазначено, що ОСОБА_1 має у складі сім`ї дружину ОСОБА_2

31 липня 2019 року ОСОБА_1 надав до Управління заяву № 1094 у якій повідомив, що з 01 травня 2018 року одружений.

Рішенням від 15 серпня 2019 року житлову субсидію відмінено з липня 2019 року, у зв`язку з неповідомленням про членів сім`ї отримувачем субсидії.

Як визначено в п.22 «Положення про порядок призначення житлової субсидії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (в редакції, чинній на час вирішення питання про припинення субсидії), за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги; громадянин не виконує зобов`язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених в абзаці восьмому пункту 7 цього Положення. Надання житлової субсидії у зазначених випадках припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою). У випадках, зазначених в абзацах четвертому-восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої)житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Як визначено в п.24 «Положення про порядок призначення житлової субсидії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Аналогічні положення закріплені в п. п. 119, 121, 125, 127 Положення в редакції, чинній на час розгляду даної справи судом.

Рішенням від 15 серпня 2019 року житлову субсидію відмінено з липня 2019 року, у зв`язку з неповідомленням про членів сім`ї отримувачем субсидії.

Рішенням комісії від 09.08.2019 року № 146 припинено нарахування житлової субсидії ОСОБА_1 та здійснено перерахунок з 01..05.2018 року.

Згідно подання Управління від 09.08.2019 року ОСОБА_1 перераховано субсидію та повернуто кошти до державного бюджету за період з 01 травня 2018 року по 31 січня 2019 року з рахунків організацій-надавачів коштів.

Разом з цим, за період з 01.02.2019 року по 30 квітня 2019 року включно кошти житлової субсидії отримано особою в готівковій формі в розмірі 4690, 22 грн.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Таким чином, сума надміру виплаченої житлової субсидії, яка має бути повернена особою на рахунок Міністерства соціальної політики України складає 4690,22 грн.

02 вересня 2019 року та 22 липня 2020 року ОСОБА_1 було направлено листи №05-6967, № 05-4714 з проханням добровільного повернення бюджетних коштів (субсидії) на рахунок Міністерства соціальної політики України, але боржник не відреагував та не сплатив суму боргу.

Ураховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог УСЗН Шевченківської районної у м. Полтаві ради та необхідність задоволення позову.

Судові витрати по справі сплачені позивачем при подачі позовної заяви до суду складають 2102 грн.

Питання про розподіл судових витрат по справі суд вирішує відповідно до ст.141 ЦПК України, а тому стягує з відповідача на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради судові витрати по справі у вигляді судового збору у сумі 2102 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 76-83, 89, 263-265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради на рахунок - НОМЕР_1 кошти в сумі 4690,22 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради судовий збір в сумі 2102 грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві, код ЄДРПОУ 03195317, юридична адреса: м. Полтава, вул. Івана Мазепи, 30.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого, АДРЕСА_1 .

Суддя Ю.С. Гальонкіна