Рішення № 98733050, 03.08.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2021
Номер справи
520/7836/21
Номер документу
98733050
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

03 серпня 2021 р. № 520/7836/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Полях Н.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, буд.16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" (вул. Космічна, буд.21, м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 32276912) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач - Державна служба геології та надр України, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3164 від 18 вересня 2003 року наданого Державному підприємству "Орджонікідзевугілля".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами №3164 від 18.09.2003 та як додаток до спеціального дозволу, укладено угоду про умови користування надрами, якою визначено права та обов`язки надракористувача у сфері експлуатації корисних копалин. Позивачем встановлено, що відповідачем постійно допускаються порушення законодавства в сфері надракористування та угоди про умови користування надрами, у зв`язку з чим наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку №615.

Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду Панченко О.В. від 11 травня 2021 р. відкрито спрощене провадження по справі №520/7836/2021.

Згідно розпорядження керівника апарату Харківського окружного адміністративного суду №03-05/32 від 28.05.2021 року було призначено повторний автоматизований розподіл адміністративних справ, що залишилися нерозглянутими суддею Харківського окружного адміністративного суду Панченко О.В. станом на 28.05.2021 р., згідно актів прийому-передачі адміністративних справ від 28.05.2021 року.

Згідно проведеного повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану адміністративну справу 28.05.2021 р. передано в провадження судді Полях Н.А.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі направлена відповідачу за адресою, вказаною в адміністративному позові та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проте повернулась на адресу суду з відміткою "за закінчення терміну зберігання".

Відповідно до положень п. 1 ч. 4 ст. 124 КАС України, у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.

Згідно ч.11 ст.126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Таким чином, будучи повідомленим судом належним чином про відкриття спрощеного провадження у справі, відповідач правом надати письмовий відзив на позовну заяву не скористався.

Згідно приписів частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Керуючись приписами ст.ст. 171, 257, 258 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Державному підприємству "Орджонікідзвугілля" надано спеціальний дозвіл на користування №3164 від 18/.09.2003, з метою продовження видобування вугілля на об`єкті поле шахти "Вуглегірська" (м. Вуглегірськ, Єнакієвський район, Донецька область), строком на 17 (сімнадцять) років до 18.09.2020 року.

Так як відповідач здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції відповідно до положень статті 5 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", строк дії спеціального дозволу на користування надрами №3164 від 18.09.2003 року продовжено на період проведення антитерористичної операції. Отже, на момент звернення до суду спеціального дозволу на користування надрами №3164 від 18 вересня 2003 року чинний.

Позивач з своїй позовній заяві стверджує, що відповідач законодавство в сфері надракористування порушує, а взяті на себе зобов`язання угодою про умови користування надрами не виконую.

Так, Державне науково-виробниче підприємство "Державний інформаційний геологічний фонд України" (далі ДНВП "ГЕОІНФОРМ УКРАЇНИ") листом від 07.04.2015 №02/302-0972 повідомили позивача про суб`єктів господарювання, які не направили статистичну звітність за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік, в переліку яких був ДП "Орджонікідзвугілля".

Відтак, відповідно до наданого переліку державне підприємство "Орджонекідзвугілля" не подало щорічну звітність за 2014 рік за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр.

Внаслідок цього, наказом Державної служби геології та надр України від 19.05.2015 №122 "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів на усунення порушень", зупинено дію спеціального дозволу державному підприємству "Орджонекідзвугілля" та надано 30 календарних днів на усунення порушень, про що повідомлено в газеті «Урядовий Кур`єр» від 09 червня 2015 року.

У встановлений строк відповідачем порушення усунуті не були.

26.08.2020 року листом №03/303-2487 Державне науково-виробниче підприємство "Державний інформаційний геологічний фонд України" повідомили позивача про суб`єктів господарювання, які не направили статистичну звітність за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік, в переліку яких був ДП "Орджонекідзвугілля".

Відтак, відповідно до наданого переліку державне підприємство "Орджонекідзвугілля" не подало щорічну звітність за 2019 рік за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр.

Листом від 17.09.2020 №10055/5/99-00-04-03-01-05, Державна податкова служба просила позивача, у зв`язку із тим, що відповідач своєчасно не вносив суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (протягом 6 місяців), та не виконувала податкові зобов`язання (неподання податкової звітності), розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами. Окрім цього, повідомило, що Державне підприємство "Орджонекідзвугілля" має заборгованість перед бюджетом станом на 01.09.2020 – 1926,9 тис. грн.

Внаслідок цього, наказом Державної служби геодезії та надр України від 21.10.2020 №460 "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів на усунення порушень", ", внесено зміни до наказу від 19.05.2015 №122 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу та надано відповідачу 30 днів для усунення вказаних порушень.

Листом Державної служби геології та надр України від 23.10.2020 №15803/01/07-20 "Щодо подальшої дій спеціального дозволу на користування надрами" повідомлено Державне підприємство "Орджонекідзвугілля" про вказаний наказ та необхідність надати документів з метою поновлення спеціального дозволу, шляхом направлення на адресу користувача рекомендованої поштової кореспонденції. Однак, вказаний лист повернувся на адресу відповідача у зв`язку із неврученням адресату, причина повернення - "адресат відсутній за вказаною адресою".

Позивач, з метою інформування відповідача про намір анулювання права користування надрами, направила лист від 05.01.2021 року № 103/01/07-21, в якому запропонувала суб`єкту господарювання у 15 денний строк надати до владного суб`єкта власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальними дозволами на користування надрами №3164 від 18.09.2003.

Однак, станом на подачу позовної заяви, відповідач не скористався своїм правом для надання пояснення щодо вказаного питання.

Вважаючи, що відповідач порушив вимоги законодавства щодо користування надрами та бажаючи припинити використання надр ДП "Орджонекідзвугілля" в порядку статті 26 Кодексу України про надра, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи справу по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 391/2011 (далі-Положення).

Згідно з підпунктом 18 пунктом 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам дозволу на користування ділянкою надр, процедура надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615).

Так, Державному підприємству "Орджонекідзвугілля" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №3164 від 18.09.2003, невід`ємною частиною якого є Угода про умови користування надрами.

Відповідно до Угоди, надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком № 615 тощо.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

У зв`язку з цим, та з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон).

Відповідно до статті 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

За нормами п.6 ст. 24 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі якщо надрокористувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами.

Із матеріалів справи вбачається, що листом ДНВП «Геоінформ України» №02/302-0972 від 08.04.2015 від 25.08.2020 та листом №03/303/2487 від 15.08.2020 надано перелік надрокористувачів, які не подали звітні баланси запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік, 2019 рік до ДНВП "Геоінформ України".

Враховуючи те, що суб`єктом господарювання не було вчинено жодних дій для усунення порушень щодо неподання звітності та погашення боргу перед бюджетом за рентну плату за користування надрами, Держгеонадра України відповідно до положень пп.6 ст.24 Кодексу України про надра та п.23 Порядку № 615 розглянули питання щодо подальшої дії дозволу, власником якого є відповідач.

З огляду на те, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.

Керуючись частиною другою статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку, а відповідно до пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра-використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Таким чином, оскільки не подання звітності передбаченою Угодою, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.

Судом встановлено, що позивач вчасно та у встановлений законодавством спосіб повідомляв суб`єкта господарювання про наслідки не усунення порушень, однак ДП "Орджонікідзвугілля" не отримувало з власної ініціативи рекомендовану поштову кореспонденцію.

Суд звертає увагу, що надрокористувач наділений не правом, а обов`язком вчасно усунути виявлені порушення. Не усунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідача, при тому що Держгеонадра України надали значний термін для здійснення дій направлених на усунення порушень.

Відповідачем не надано до суду доказів про усунення у встановлений термін порушень вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна вимога щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу на користування надрами №3164 від 18.09.2003 наданого Державному підприємству "Орджонікідзвугілля" обґрунтована та підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 14, 243-246, 257, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, буд.16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Державного підприємства "Орджонікідзевугілля" (вул. Космічна, буд.21, м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 32276912) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами – задовольнити у повному обсязі.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №3164 від 18 вересня 2003 року наданого Державному підприємству "Орджонікідзевугілля".

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 03 серпня 2021 року.

Суддя Н.А. Полях