Рішення № 98732661, 03.08.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2021
Номер справи
480/4196/21
Номер документу
98732661
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2021 року Справа № 480/4196/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4196/21 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа - Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної прикордонної служби України, третя особа Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України, оформлену листом за № 115/П-4011-1660 від 21.04.2021 року;

- зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подання та документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого, постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. за № 3-1 та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивача 31.01.2020 року звільнено з військової служби у запас за пунктом "а" (у зв`язку із закінченням строку контракту), при звільненні вислуга років станом на 02.02.2020 була встановлена: календарна 23 роки 09 місяців 24 дні; пільгова 05 років 04 місяці 22 дні; стаж роботи 06 років 06 місяців 21 день; всього для призначення пенсії 30 років 04 місяці 15 днів.

Після отримання в пенсійному органі протоколу про призначення пенсії позивач дізнався що йому було призначено пенсію згідно п. "б" ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), хоча він на день звільнення мав необхідну вислугу для призначення пенсії згідно п. "а" ст. 12 Закону №2262-ХІІ, підставою призначення пенсії стало, зокрема, подання про призначення пенсії, підготовлене Адміністрацією Державної прикордонної служби України, в якому визначено розрахунок страхового стажу для призначення пенсії позивачу згідно п. "б" ст. 12 Закону №2262-ХІІ з урахуванням військової календарної служби: 23 роки 09 місяців 25 днів та трудового стажу: 06 років 06 місяців 21 день без врахування вислуги років на військовій службі у пільговому обчисленні.

Позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою та просив підготувати та направити необхідні документи до пенсійного органу для призначення пенсії відповідно до п. "а" ст. 12 Закону №2262-ХІІ, а не п. "б" ст. 12 Закону №2262-ХІІ. 21.04.2021 відповідачем було надано відповідь що відповідно до умов визначених п. "б" ст. 12 Закону №2262, для призначення пенсії було підготовлено документи з урахуванням страхового стажу 30 років 04 місяці 16 днів, з яких: 23 роки 09 місяців 25 днів - вислуга років на військовій службі у календарному обчисленні; 06 років 06 місяців 21 день - трудовий стаж до призову на військову службу.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.

На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону №2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, у період з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

При цьому, відповідач зазначає, що календарний рік це рік, який особа фактично відпрацювала на займаній посаді. В то й же час для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Також у відзиві представник відповідача зазначив, що позивачем було пропущено строк звернення до суду з даної позовною заявою.

Представник третьої особи, надав суду пояснення в яких зазначив, що Сумський прикордонний загін не є уповноваженим структурним підрозділом міністерства та відповідною службою, на яку покладено функції щодо підготовки і подання до органів, що призначають пенсії, необхідних документів для призначенії пенсії. В той же час, Сумський прикордонний загін повністю погоджується з позицією Адміністрації ДПСУ, яка висловлена листі №115/П-4011-1660 від 21.04.2021, що до страхового стажу не передбачено зарахування іншого порядку обчислення періодів військової служби, окрім як у календарному обчисленні.

Представник позивача надав суду відповідь на відзив в якій з доводами відповідача не погоджується та наполягає на позовних вимогах.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби України з 25.12.1989 на різних посадах.

Наказом начальника 5 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України/Сумський прикордонний загін від 31.01.2020 № 43-ОС, позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 02.02.2020, якого відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", звільнено з військової служби у запас за пунктом "а" (у зв`язку із закінченням строку контракту) (а.с. 6). Згідно вищезазначеного наказу вислуга років позивача станом на 02.02.2020 була встановлена: календарна 23 роки 09 місяців 24 дні; пільгова 05 років 04 місяці 22 дні; стаж роботи 06 років 06 місяців 21 день; всього для призначення пенсії 30 років 04 місяці 15 днів.

Відповідно до Інструкції про організацію роботи з оформлення документів призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 17 вересня 2018 року № 760, Адміністрацією Державної прикордонної служби України було підготовлено та направлено до органів пенсійного фонду подання про призначення пенсії ОСОБА_1 (а.с. 9), в якому визначено страхового стажу для призначення пенсії позивачу згідно п. "б" ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням військової календарної служби: 23 роки 09 місяців 25 днів та трудового стажу: 06 років 06 місяців 21 день, всього 30 років 04 місяців 16 днів.

На підставі зазначеного подання Головним управлінням ПФУ у Сумській області було призначено позивачу пенсію (а.с. 10).

Позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою та просив підготувати та направити необхідні документи до пенсійного органу для призначення пенсії відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не п. "б" ст. 12 цього Закону, оскільки вислуга років на час звільнення позивача 02.02.2020 з урахуванням пільгового стажу становила 29 років 02 місяці 17 днів, чого достатньо для призначення пенсії згідно п. "а" ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На вказану заяву позивача, листом від 21.04.2021 відповідачем повідомлено, що відповідно до умов визначених п. "б" ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для призначення пенсії було підготовлено документи з урахуванням страхового стажу 30 років 04 місяці 16 днів, з яких: 23 роки 09 місяців 25 днів - вислуга років на військовій службі у календарному обчисленні; 06 років 06 місяців 21 день - трудовий стаж до призову на військову службу; і відповідно не було враховано 05 років 04 місяці 22 дні вислуги років на військовій службі у пільговому обчисленні, оскільки ст.12 Закону не передбачає іншого обчислення періодів служби , окрім як у календарному обчисленні (а.с.11).

Не погодившись із такими діями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.

Отже суд зазначає, що спірні правовідносини виникли з приводу відмови суб`єкта владних повноважень зарахувати пільговий стаж до вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцю.

Суд звертає увагу, що умови праці особи впливають на розмір її заробітної плати, на тривалість робочого часу, відпустки та інші соціальні гарантії. Законодавець передбачив призначення пенсій за вислугу років; особливість такого виду пенсії полягає у зменшеному пенсійному віці, внаслідок виконання роботи, яка визначена законодавством такою, що призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Тобто, вказаний вид пенсії є відповідним заохоченням для осіб, умови праці яких негативно впливають на їх професійну працездатність.

Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII).

Відповідно до п. "а" ст. 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у п. "б"-"д", "ж" ст. 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч. 3 ст. 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Своєю чергою, ст. 17-1 Закону №2262-XII визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, яка визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

Верховний Суд у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а, від 20 січня 2021 року у справі №620/509/19 викладав висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Водночас Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи у позивача були наявні 23 роки 09 місяці 24 дні вислуги у календарному обчисленні та у пільговому обчисленні - 05 років 04 місяців 22 днів, загалом 29 років 02 місяці 17 днів.

З урахуванням правового висновку, наведеного у постанові об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а, суд погоджується з твердженням позивача про те, що наявної у нього вислуги років достатньо для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст.12 Закону № 2262-ХІІ.

Враховуючи наведене, суд доходить висновку щодо наявності підстав для задоволення позову.

Відповідно до норм Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо відшкодування судових витрат у даній справі не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа - Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України, оформлену листом за № 115/П-4011-1660 від 21.04.2021 року.

Зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, 26,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ 00034039) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подання та документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого, постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. за № 3-1 та пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек