Рішення № 98724101, 02.08.2021, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
02.08.2021
Номер справи
750/5416/21
Номер документу
98724101
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/5416/21

Провадження № 2/750/1531/21

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 серпня 2021 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючого судді Логвіної Т.В.,

при секретарі Примак Т.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

встановив:

у травні 2021 року Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення суми надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 1120 грн. 99 коп. за період з 01.12.2019 по 30.04.2019 та судового збору в розмірі 2270 грн.

В судове засідання представник позивача не з`явився, надійшло клопотання про розгляд справи у його відсутність, позов підтримує, проти заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, викликалась до суду через відповідне оголошення на офіційному веб-сайті Судової влади України.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Чернігівської міської ради від 25 червня 2020 року 54 VII-13 «Про припинення управлінь праці та соціального захисту населення шляхом реорганізації» управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради 18 грудня 2020 року припинено шляхом реорганізації через приєднання до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (далі - Департамент), який є правонаступником усіх прав та обов`язків Управління.

Згідно п. 3.2 та п. 4.2 Положення про департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради 28.01.2021 р. № 4/УІІІ-4 управління соціального захисту населення Деснянського району (далі - Управління) є одним із структурних підрозділів Департаменту, Департамент представляє свої інтереси у відносинах з органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та в судах загальної юрисдикції.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово- комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189-УІІІ).

Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону № 2189-УІІІ встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпеченім надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1995 р. № 848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі Положення № 848) у відповідності до якого управлінням була прийнята заява про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 від 30 червня 2016 року, в якій відповідач просила призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг з жовтня 2016 року.

При подачі документів для оформлення житлової субсидії, в заяві та декларації заявниця зазначила дані та доходи про себе - ОСОБА_1 , 1976 р.н. та про сина ОСОБА_2 , 2002 р.н.

Пунктом 14 Положення № 848, було передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива), а тому перерахунки житлової субсидії на наступні періоди управлінням здійснювалися автоматично з розрахунку на одну особу.

27.04.2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України га визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022», якою Положення про порядок призначення житлових субсидій №848 викладено у новій редакції.

Пунктом 2 Постанови КМУ №329 установлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства, зокрема є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Пунктом 5 цієї Постанови КМУ № 329 передбачено, що ця постанова набирає чинності з 1 травня 2018 року.

Отже, з 01.05.2018 Положення про порядок призначення житлових субсидій № 848 викладено в новій редакції згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022».

Згідно з пунктом 8 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному Із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

При цьому, за приписами пункту 9 Положення № 848, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Частиною 2 статті 3 Сімейного кодексу України встановлено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

23.04.2019 ОСОБА_1 до управління подала заяву, в якій повідомила про те, що перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 .

Управлінням було зроблено запит до Чернігівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області з метою отримання відомостей про наявність (відсутність) зареєстрованого шлюбу,

14 червня 2019 року управлінням було отримано лист з інформацією, щодо актового запису про шлюб: актовий запис про шлюб № 624 від 24.05.2001 року на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відмітка про розірвання шлюбу на актовому записі відсутня.

Жодної інформації щодо чоловіка заявниці управління станом на 01.05.2018 не мало, розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням доходів тільки тих осіб, які були задекларовані, а саме тільки ОСОБА_1 ..

Держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням №848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов`язки, визначені Положенням №848, зокрема, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення № 848), Наслідком не виконання цього обов`язку, є припинення надання раніше призначеної субсидії.

ОСОБА_1 з травня 2018 року повинна була повідомити управління, що вона заміжня та звернутися до управління з новою заявою та декларацією, задекларувати відповідно до II та III розділів декларації дані чоловіка та його доходи, оскільки це впливає на визначення права та розміру отриманої субсидії.

ОСОБА_1 було здійснено перерахунок призначеної субсидії за період з 01.05.2018 року по 30.04.2019 року відповідно до якого, сума надміру виплачених коштів складає 3413 грн. 24 коп.

Сума житлової субсидії у розмірі 2292 грн. 25 коп. за період з 01.05.2018 до 31.01.2019 року, яка надавалась не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії за лютий, березень та квітень 2019 року, яка підлягає поверненню становить 1120 грн. 99 грн.

Абзацом 2 пунктом 1 «Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку приховання заробітку чи іншого доходу громадянами.

За положеннями ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Таким чином, сума надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.

Відповідача було ознайомлено про припинення надання житлової субсидії, повідомленнями № 490-0-19 від 09.08.2019 та від 02.02.2021, яким запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти.

Особова справа ОСОБА_1 була передана до юридичної служби управління, про що листом № 11-08/2360 від 13.02.2020 року відповідача було повідомлено та повторно запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 1120 грн. 99 коп., у разі несплати кошти буде стягнуто в судовому порядку.

На сьогодні сума надміру виплачених бюджетних коштів відповідач в добровільному порядку не сплачена.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів та судового збору підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 265, 279, 280-282, 354 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, суд

вирішив:

Позов Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 19, код ЄДРПОУ 43649464) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради суму надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 1120 грн. 99 коп. за період з 01.02.2019 по 30.04.2019.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради судовий збір у розмірі 2270 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: