
Справа № 336/5797/21
Провадження № 3/336/2384/2021
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2021 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Жупанова І.Б., з участю прокурора Гладенка Я.Ю., розглянувши об`єднану справу про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, що надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , громадянина України, пенсіонера, який зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини пп В0105 (в/ч А1978) від 14.05.2015 № 141, майора ОСОБА_1 . ОСОБА_2 , призначено на посаду заступника командира дивізіону артилерыйської розвірди з озброєння військової частини А 1978 ЗСУ.
23.06.2020 наказом командира військової частини А1978 (по стройовій частині) від 23.06.2020 № 142, майора ОСОБА_1 звільнено у запас відповідно п. 2 п.п. а (у зв`язку із закінченням строку контракту) ч. 5 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 (зі змінами).
ОСОБА_1 , перебуваючи з 14.05.2015 до 23.06.2020 на посаді заступника командира дивізіону артилерійської розвідки з озброєння військової частини А 1978 ЗСУ, відповідно до ч. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП, п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , під час звільнення з посади заступника командира дивізіону артилерійської розвідки з озброєння військової частини А1978 ЗСУ, відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», впродовж 20 робочих днів, а саме до 22.07.2020 був зобов`язаний подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), за період з 01.01.2020 по 23.06.2020, тобто день звільнення.
Проте встановлено, що згідно з відомостями публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua) ОСОБА_1 , як суб`єкт декларування, несвоєчасно подав декларацію особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням) за період неохоплений раніше поданими деклараціями (01.01.2020-23.06.2020), а саме 07.04.2021, що є порушенням вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, заступник командира дивізіону артилерійської розвідки з озброєння військової частини А1978 ЗСУ ОСОБА_1 , будучи згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог п. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3 (нової редакції від 12.12.2019 року) подав декларацію особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням) за період з 01.01.2020 по 23.06.2020 несвоєчасно, лише 07.04.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП -несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, ОСОБА_1 , після звільнення з посади заступника командира дивізіону артилерійської розвідки з озброєння військової частини А19783СУ, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язаний був до 01.04.2021 подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), за період 2020.
Проте встановлено, що згідно з відомостями публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://piiblic.nazk.gov.ua) ОСОБА_1 , як суб`єкт декларування, несвоєчасно подав декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування шляхом заповнення відповідних форм на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, а саме 07.04.2021, що є порушенням вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким, чином, заступник командира дивізіону артилерійської розвідки з озброєння військової частини А1978 ЗСУ ОСОБА_1 , будучи згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у порушення вимог п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3 (нової редакції від 12.12.2019) подав декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2020 рік несвоєчасно, лише 07.04.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчиненні зазначених адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією і всі встановлені фактичні обставини визнав, надав пояснення відповідні до протоколів адміністративних правопорушень.
Всебічно вивчивши матеріали справи, суддя встановив, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень знайшла своє підтвердження з огляду на наступне.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань.
Відповідно до п. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством.
Так, адміністративно-господарські функції (обов`язки) - це обов`язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Пунктом 2 частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припинили діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою статті 45 порядку декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.
Частиною 1 статті 45 Закону встановлено, що суб`єкти декларування, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 17.03.2020 року № 530-ІХ, внесено зміни до ЗУ «Про запобігання корупції», згідно з якими встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до сталі 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 суб`єкти декларування подають до 1 червня 2020, тобто продовжено термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
10.06.2016 Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088), «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зі змінами від 13.02.2020 року роз`яснення № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції стосовно заходів фінансового контролю» яким передбачено, що декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), подаються не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Пунктом 1 Розділу І Роз`яснення № 1 від 03.02.2021 Національного агентства з питань запобігання корупції «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані) зазначено, що декларація особи, яка припинила діяльність (декларація «після звільнення») подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону у період часу з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітнім роком, у якому було припинено діяльність. Така декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація. Відлік строку подачі декларації «після звільнення» починається з 00 годин 00 хвилин 01 січня року, наступного за звітним, у якому було припинено діяльність.
Декларація суб`єкта декларування, який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день, що передує дню подання декларації.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних та пов`язаних з корупцією правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.
Таким чином, ОСОБА_1 , після звільнення з посади заступника командира дивізіону артилерійської розвідки з озброєння військової частини А19783СУ, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язаний був до 01.04.2021 подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), за період 2020.
Крім того, ОСОБА_1 , під час звільнення з посади заступника командира дивізіону артилерійської розвідки з озброєння військової частини А1978 ЗСУ, відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», в продовж 20 робочих днів, а саме до 22.07.2020 був зобов`язаний подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), за період з 01.01.2020 по 23.06.2020, тобто день звільнення.
На підставі викладеного, суддя встановила, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією – несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Як передбачено ст. 36 КпАП України при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує правила їх накладення при вчиненні кількох адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним органом, що передбачені ст. 36 КУпАП, і накладає на ОСОБА_1 адміністративне покарання в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 за адміністративні правопорушення суддя визнає щире розкаяння винного.
Враховуючи всі обставини у справі, дані про особу ОСОБА_1 , який до адміністративної відповідальності притягується вперше, суддя вважає за доцільне накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Як передбачено ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, тобто в розмірі 454 грн., як це передбачено ст.4 ч.5 Закону України «Про судовий збір».
Статтею ст. 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
ОСОБА_1 в судовому засіданні надав копію посвідчення серії № НОМЕР_2 , який виданий Управлінням соціального захисту населення ЗМР по Олександрівському району 11.06.2020, відповідно до якого ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни, а тому відповідно до Закону України «Про судовий збір» та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», останій звільнений від судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись статтями 27, 33-36, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя –
ПОСТАНОВИВ:
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сімдесяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1275,00 (одна тисяча двісті сімдесят п`ять) гривень у дохід держави.
Адміністративні штрафи та інші санкції (державний бюджет); Отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запоріжжя/21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ) – 37941997; Код банку отримувача (МФО) – 899998; Банк отримувача - Казначейство України; Номер рахунку (IBAN) – UA558999980313060106000008479; Код класифікації доходів бюджету –21081100.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.
Роз`яснити правопорушнику, що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя І.Б.Жупанова
Строк пред`явлення виконавчого документу “ ”_______20__рік.
Постанова набрала законної чинності “ ”______20__рік.
Дата видачі “ ”______20___рік.